*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011  (Αναγνώστηκε 16688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Βγηκαν και οι πινακες της ειδικης αγωγής που τοσο περιμεναμε.... Για πειτε.... Ποσους αναπληρωτες λετε να παρουν στον δικο μας κλαδο???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 12:13:24 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:02:15 μμ »
cris.drm μήπως γνωρίζεις πόσους αναπληρωτές ενδέχεται να πάρει νηπιαγωγούς, αλλά όχι ειδικής; Ακόμα δε μπορώ να βγάλω άκρη. >:(

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:10:17 μμ »
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 07:39:06 μμ από minamina »

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:11:04 μμ »
Νομιζω οτι ο πινακας των αναπληρωτων νηπιαγωγων περσι εφτασε το 1700...  Ειπαν για μειωση αναπληρωτων αλλα υπαρχουν πολλες συνταξιοδοτησεις και λιγοτεροι μονιμοι διορισμοι.. Ελπιζω να παρουν περισσοτερους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:17:05 μμ »
παιδια ψαχνω ενα γνωστο μου ατομα στο πινακα  ειδικης αγωγης νηπιαγωγων και δεν το βρισκω.Σημειωτεων εχει δουλεψει 2 χρονια αναπληρωτης σε νηπιαγωγειο ειδικης αγωγης.Πως το εξηγειται?Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ νηπιαγωγων τον κανονικο βλεπω να υπαρχει χωρις μορια προυπηρεσιας που αποκτησε στο ειδικο νηπιαγωγειο.και στο πινακα διοριμου δεν υπαρχει καν.Πως το εξηγειται? ??? ???




αν ξερει καποιος  τι μπορει να συμβαινει ασ μου απαντησει  ;)

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:36:41 μμ »
minamina δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω. cris.drm γνωρίζω πως έφτασε πέρυσι ο πίνακας στο 1700, απλά αναρωτιέμαι αν θα γίνει και φέτος. Μλάνε για πιστώσεις αναπληρωτών 11.000 πριν λίγο σε άλλο τόπικ διάβασα για 15.000 για αναπληρωτές, όμως και οι του μειωμένου ωραρίου αναπληρωτές θεωρούνται. Αυτό φοβάμαι, το μω. Δεν το δήλωσα κι η σειρά μου είναι γύρω στο 1000 στον πίνακα αναπληρωτών. Για τους ειδικής αγωγής δε ξέρω να σε βοηθήσω καθόλου. Βασικά δεν ήξερα ότι μπορούμε να μπούμε σαν ειδικής. Πρέπει να έχεις χαρτί απο σεμινάριο κλπ φαντάζομαι ε;

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:39:12 μμ »
Δεν προκειται να ασχοληθει κανενας να σου απαντησει γιατι πολυ απλα ολοι τους σιχαινονται
Τους σιχαινονται γιατι ουσιαστικα και πρακτικα πληρωσαν το διορισμο τους (αυτα τα κωλοσεμιναρια) και τους σιχαινονται ακομα πιο πολυ γιατι στον επομενο ασεπ ειδικης θα εχουν δικαιωμα (παλι με αυτα τα ακριβοπληρωμενα κωλοσεμιναρια) να δωσουν και μαλιστα με αναλογια περιπου 1:2 (!!!!)
Και φυσικα το 80% απο αυτους δεν τους νοιαζει καθολου η ειδικη εκπαιδευση και ουτε τα παιδια που μετεχουν σε αυτην. Τους νοιαζει μονο το ΧΡΗΜΑ
Ο σωζων εαυτο σωθητο παιδιαααα. Αρχιστε να πληρωνετε για να διοριστητε. Αυτο ειναι το μηνυμα της ακατανομαστης Διαμ.......


Υ.Γ.:  gioulitsa δυστυχως αργα ξυπνησες. Εχω φιλη που διοριστηκε μονο με ενα σεμιναριο ειδικης, χωρις ασεπ, χωρις ΤΙΠΟΤΑ. Το κολπο ειχε ως εξης: πηγε μια χρονια αναπληρωτρια ειδικης, μετα μεταπηδησε στους πινακες κανονικων αναπληρωτων με τα μορια που ειχε μαζεψει απο την ειδικη (τοτε γινοτανε), μετα την ξαναπηραν τρεις χρονιες αναπληρωτρια σε κανονικα νηπιαγωγεια και διοριστηκε μεσω του ενιαιου παρακαλω, χωρις ασεπ, χωρις τιποτα. Μονο πληρωνοντας αυτα τα κωλοσεμιναρια που τα πανεπιστημια σκοτωνονται να τα οργανωνουν για να 'κονομανε χρηματα και αλλα χρηματα και αλλα και αλλα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 07:47:21 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:51:43 μμ »
Δεν προκειται να ασχοληθει κανενας να σου απαντησει γιατι πολυ απλα ολοι τους σιχαινονται
Τους σιχαινονται γιατι ουσιαστικα και πρακτικα πληρωσαν το διορισμο τους (αυτα τα κωλοσεμιναρια) και τους σιχαινονται ακομα πιο πολυ γιατι στον επομενο ασεπ ειδικης θα εχουν δικαιωμα (παλι με αυτα τα ακριβοπληρωμενα κωλοσεμιναρια) να δωσουν και μαλιστα με αναλογια περιπου 1:2 (!!!!)
Και φυσικα το 80% απο αυτους δεν τους νοιαζει καθολου η ειδικη εκπαιδευση και ουτε τα παιδια που μετεχουν σε αυτην. Τους νοιαζει μονο το ΧΡΗΜΑ
Ο σωζων εαυτο σωθητο παιδιαααα. Αρχιστε να πληρωνετε για να διοριστητε. Αυτο ειναι το μηνυμα της ακατανομαστης Διαμ.......



συνφωνω απολυτα με οσα γραφεις.Και νιωθω πολυ κοροιδο που εγω σαν μ....... εχω δωσει 3 φορες και επιτυχουσα με υψηλη βαθμολογια.
Μαλιστα εχω ακουσει ατΟμο με τα σεμιναρια να δουλευει στο ειδικο  νηπιαγωγειο και να λεει οτι τα χρηματα θελει .ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 07:39:49 μμ από minamina »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2010, 07:35:44 μμ »
Συναδελφοι το Γραφειο Ειδικης Αγωγης εκανε δεκτα απο ατομα ειδικων κατηγοριων πιστοποιητικα απο Πρωτοβαθμια Υγειονομικη Επιτροπη Νομαρχιας

Στη συνεχεια σε εγγραφο που δηλωνει τις ημερομηνιες των ενστασεων αναφερει μεταξυ αλλων

<<Οι υποψήφιοι του πίνακα Α΄(ΑΜΕΑ οι ίδιοι) και οι γονείς παιδιών ΑΜΕΑ θα πρέπει κατά την πρόσληψή τους να προσκομίσουν το πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας (εναλλακτικά  Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 2643/1998 (ΦΕΚ 220 Α΄), στο οποίο να αναγράφεται σαφώς το ποσοστό χρόνιας αναπηρίας (67% και άνω)>>  

Ο νομος 2643/98 αναφερεται σε Πρωτοβαθμια Υγειονομικη Επιτροπη ΙΚΑ
Πως ομως εκαναν αρχικα δεκτα τα πιστοποιητικα απο την Νομαρχια και γιατι βγαζουν αυτη την ανακοινωση??
Γιατι οπως θα παρατηρησατε κατα την καταθεση των χαρτιων για μονιμο διορισμο απο τις ειδικες κατηγοριες πολλες αποριφθηκαν επειδη ΔΕΝ ειχαν καταθεσει πιστοποιητικα απο ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ
Συμφωνα με το νομο 2643/98 γινονται ολες οι προσληψεις ειδικων κατηγοριων στο δημοσιο ακομα και σε ιδιωτικες εταιριες!!!!!!
Θα πρεπει το Γραφειο Εδικης Αγωγης να απορριψει τις αιτησεις αυτων που εχουν καταθεσει πιστοποιητικα απο Πρωτοβαθμια υγειονομικη Επιτροπη  που δεν ειναι στο ΙΚΑ
Θα πρεπει το Γραφειο Εδικης Αγωγης να μην δεχτει εκπροθεσμα ποιστοποιητικα απο Πρωτοβαθμια Υγειονομικη Επιτροπη ΙΚΑ



 ??? ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΕΡΕΞΗΓΕΙΣΕΩΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ¨¨ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ  ΤΑ ΒΡΗΚΑ στο forum  Ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών & ωρομισθίων με θεμα Ενσταση- Πινακες ειδικης αγωγης.
ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β ΕΙΔΙΚΗς ΑΓΩΓΗς ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς  ΔΙΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑς .Κ
 ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΕΝΑΙ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΕΚΕΝΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗς ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β < Πίνακες κατάταξης κατηγοριών που προβλέπονται στις διατάξεις της παρ.10 του άρθρου 9 του ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ'Α) >.
Μακαρι να κανω λαθος.


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 07:55:41 μμ από minamina »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2010, 07:36:42 μμ »
Παρακατω εχουμε την ενσταση που μπορειτε να καταθεσετε

θα συμπληρωσετε τα στοιχεια σας καθως και την θεση καταταξη σας στον Πινακα μεχρι τον 1)λογο και θα την καταθεσετε με την υπογραφη σας στο τελος

ΑΙΤΗΣΗ - ΕΝΣΤΑΣΗ

Επώνυμο:
Όνομα:
Πατρώνυμο:
Κλάδος:
Δ/νση κατοικίας:
Οδός:
Τ.Κ.
Τηλέφωνο:
Θέμα: Επανεξέταση των προσωρινών πινάκων Α΄ και Β΄ Αναπληρωτών Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και συγκεκριμένα όσον αφορά στους ………….. (ΠΕ    ).
23/8/2010  

ΠΡΟΣ
 ……………………..

Δια της παρούσης υποβάλλω ενώπιον σας ένσταση σχετικά με τους πίνακες Α΄ και Β΄ Αναπληρωτών Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) για τον κλάδο ΠΕ…….  με ημερομηνία πρώτης ανάρτησης την 19η/8/2010 (τελευταία ενημέρωση την 20η/8/2010), όπου στον πίνακα Β΄ έχω καταταγεί στην ……… θέση και παρακαλώ όπως επανεξετάσετε αυτούς για τους παρακάτω αναφερόμενους λόγους:

1ος Λόγος:
1)  Σύμφωνα με την υπ’ αριθμόν πρωτοκόλλου 82529/Γ6/12-07-2010 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων όσοι επιθυμούν να προσληφθούν ως αναπληρωτές (πλήρους ή μειωμένου ωραρίου) ή ωρομίσθιοι σε ΣΜΕΑΕ, Τμήματα Ένταξης, Παράλληλη Στήριξη,
Διδασκαλία στο Σπίτι και ΚΕΔΔΥ και πληρούν τις προϋποθέσεις για κατάταξη τους, θα υποβάλουν:
α) Οι ήδη εγγεγραμμένοι στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών EAE των σχολικών ετών 2008-2009 ή/και 2009-2010 που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, δρεπανοκυτταρική αναιμία, μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας), θα πρέπει να υποβάλουν εκ νέου τα πιστοποιητικά της κατηγορίας στην οποία ανήκουν. Σε περίπτωση που έχει παρέλθει διετία από την έκδοση του πιστοποιητικού υγείας Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων, θα πρέπει να προσκομίσουν νέο πιστοποιητικό, το οποίο θα διαβιβαστεί από τις Διευθύνσεις υποβολής της αίτησης στο Τμήμα Α΄ της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής της Κεντρικής Υπηρεσίας του ΥΠΔΒΜΘ, ενώ όσοι έχουν αναπηρία σε ποσοστό τουλάχιστον εξήντα επτά τοις εκατό (67%), θα πρέπει να υποβάλουν εκ νέου τα πιστοποιητικά της κατηγορίας στην οποία ανήκουν. Σε περίπτωση που έχει παρέλθει το οριζόμενο χρονικό διάστημα από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων, θα πρέπει να προσκομίσουν νέο πιστοποιητικό, το οποίο θα διαβιβαστεί στη  Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής (Κεφάλαιο Γ΄, περίπτωση Α΄, παράγραφος 2, σελ. 9-10 Εγκυκλίου).
β) Οι ενδιαφερόμενοι που εγγράφονται για πρώτη φορά θα υποβάλουν πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας (και όπου απαιτείται, Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής, από το οποίο να προκύπτει η κατηγορία της ειδικής ανάγκης και το ποσοστό αναπηρίας (67% και άνω), για τους υποψηφίους εκπαιδευτικούς του Πίνακα Α΄. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί γονείς τέκνων με ειδικές ανάγκες και ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, προσκομίζουν το αντίστοιχο πιστοποιητικό από το οποίο προκύπτει η κατηγορία της ειδικής ανάγκης και το ποσοστό αναπηρίας (67% και άνω) του τέκνου. Όσοι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, δρεπανοκυτταρική αναιμία, μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) οφείλουν να καταθέσουν πρόσφατο πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή Κρατικού Νοσοκομείου. Στην περίπτωση που κατατεθεί πιστοποιητικό Κρατικού Νοσοκομείου θα πρέπει, εντός εξαμήνου από την κατάθεση της αίτησης, να προσκομιστεί και το πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής στη Διεύθυνση  όπου υποβλήθηκε η αίτηση και το οποίο στη συνέχεια πρέπει να διαβιβαστεί  στη Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής, Τμήμα Α΄-Εφαρμογής Προγραμμάτων της Κεντρικής Υπηρεσίας του ΥΠΔΒΜΘ Κεφάλαιο Γ΄, περίπτωση Β΄, παράγραφος 13, σελ. 13-14 Εγκυκλίου).
2) Σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν. 2643/1998 («Μέριμνα για την απασχόληση προσώπων ειδικών κατηγοριών κ.λ.π.») οι προστατευόμενοι του εν λόγω νόμου (πολύτεκνοι, άτομα με ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω, όσοι έχουν τέκνο ή αδελφό με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω κ.λ.π.) για να τοποθετηθούν ή διατεθούν σε εργασίες πρέπει να προσκομίσουν και «απόφαση πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής αναπηρίας του Ι.Κ.Α., με την οποία προσδιορίζεται η χρόνια σωματική ή πνευματική ή ψυχική πάθηση ή βλάβη του αιτούντος, καθώς και το ποσοστό αναπηρίας του».
Από όλα τα ανωτέρω προκύπτει ότι οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ) Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οφείλουν να προσκομίσουν εντός της τασσόμενης από την ανωτέρω εγκύκλιο προθεσμίας (13/7/2010 - 21/7/2010) πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας (ή εναλλακτικά Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής του Ι.Κ.Α –Ε.Τ.Α.Μ. και όχι οποιασδήποτε άλλης επιτροπής. Επομένως, σε περίπτωση προσκομίσεως από τους υποψηφίους πιστοποιητικού άλλης Υγειονομικής Επιτροπής, συμπεριλαμβανομένης και αυτής της κατά τόπο αρμόδιας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης – όπως μου έχει γίνει γνωστό ότι συνέβη – θα πρέπει να οδηγήσει σε απόρριψη τους και μη κατάταξη αυτών στους σχετικούς πίνακες, διότι σύμφωνα με το άρθρο 165 του Ν. 3528/2007 οι Υγειονομικές Επιτροπές  που έχουν συσταθεί σε κάθε Νομό και Νομαρχιακό Διαμέρισμα είναι αρμόδιες να γνωματεύουν για τη χορήγηση αναρρωτικών αδειών, για την πιστοποίηση της υγείας των υποψηφίων για διορισμό και για κάθε άλλο θέμα υγείας του υπαλλήλου το οποίο έχει σχέση με τα υπηρεσιακά του καθήκοντα. Όπως είναι σε όλους γνωστό, στις υγειονομικές αυτές επιτροπές των Νομαρχιών προσέρχονται οι υποψήφιοι για διορισμό προκειμένου, με βάσει εξετάσεις που έχουν ήδη διενεργήσει, να πιστοποιηθεί ότι δεν νοσούν και είναι σε θέση να διδάξουν.
Ακόμα και για τις περιπτώσεις που η υπ’ αριθμόν πρωτοκόλλου 82529/Γ6/12-07-2010 εγκύκλιος δεν απαιτεί την εκ νέου προσκόμιση των ήδη κατατεθέντων πιστοποιητικών (πιστοποιητικά με ισόβια ισχύ κ.α.), τα πιστοποιητικά αυτά για να γίνουν δεκτά και να οδηγήσουν στην κατάταξη των εν λόγω προσώπων στους πίνακες αναπληρωτών του σχολικού έτους 2010-2011 θα πρέπει να προέρχονται από την κατά το νόμο αρμόδια καθ’  ύλην υγειονομική επιτροπή, δηλαδή από την Πρωτοβάθμια (ή εναλλακτικά από τη Δευτεροβάθμια) Υγειονομική Επιτροπή του Ι.Κ.Α.  
Ως εκ τούτου η εκ νέου ή από παλαιότερο έτος προσκόμιση από τους υποψηφίους σχετικού πιστοποιητικού από αναρμόδια υγειονομική επιτροπή θα πρέπει να οδηγήσει σε απόρριψη τους και μη κατάταξη τους στους σχετικούς πίνακες ή εφόσον αυτό έχει λανθασμένα λάβει χώρα σε έξοδο τους από αυτούς είτε αυτεπαγγέλτως είτε μετά από την υποβολή σχετικής ενστάσεως, όπως επί του παρόντος.
3) Πέραν των ανωτέρω, όμως, θα πρέπει να σημειώσω πως η έλλειψη του εν λόγω πιστοποιητικού δεν μπορεί να αποκατασταθεί μετά την παρέλευση της τασσόμενης από την εγκύκλιο προθεσμίας, δηλαδή δεν μπορεί να γίνει με προσκόμιση από τον υποψήφιο του ορθού πιστοποιητικού από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή του Ι.Κ.Α. μετά την 21η /7/2010.
Μοναδικές περιπτώσεις να γίνουν δεκτές τέτοιες συμπληρώσεις  - οι οποίες μάλιστα προβλέπονται και από την υπ’ αριθμόν πρωτοκόλλου 82529/Γ6/12-07-2010 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων – είναι α) όσοι εγγράφονται για πρώτη φορά και ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, δρεπανοκυτταρική αναιμία, μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας), οι οποίοι κατέθεσαν πιστοποιητικό Κρατικού Νοσοκομείου, θα πρέπει, εντός εξαμήνου από την κατάθεση της αίτησης, να προσκομιστεί και το πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής στη Διεύθυνση  όπου υποβλήθηκε η αίτηση και το οποίο στη συνέχεια πρέπει να διαβιβαστεί  στη Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής (Μέρος Πρώτο, Κεφάλαιο Γ΄, παράγραφος 13, σελ. 13 της εγκυκλίου) και β) «μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομίσθιων, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις που οι υποψήφιοι αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή του τριτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίσουν πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου» (Μέρος Τρίτο, Κεφάλαιο Α΄, Επισήμανση VII, σελ. 22 εγκυκλίου). Στην β) περίπτωση θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να έχουν τα τυπικά προσόντα (σεμινάρια 400 ωρών η διδακτική προϋπηρεσία τουλάχιστον ενός διδακτικού έτους – 10 μήνες – σε ΣΜΕΑΕ κ.λ.π) και να έχουν εμπρόθεσμα προσκομίσει τα αντίστοιχα αποδεικτικά ή επιβεβαιωτικά έγγραφα, ώστε να καταταχθούν στους πίνακες και να μπορούν στη συνέχεια να προσκομίσουν το πιστοποιητικό της Πρωτοβάθμιας(ή εναλλακτικά Δευτεροβάθμιας)  Υγειονομικής Επιτροπής του Ι.Κ.Α. ή πιστοποιητικό ειδικών κατηγοριών για να τροποποιηθεί η σειρά κατάταξης τους.
Ως εκ τούτου, όσοι δεν ανήκουν σε κάποια από τις ανωτέρω δύο περιπτώσεις δεν μπορούν να υποβάλουν το πιστοποιητικό της Πρωτοβάθμιας (ή εναλλακτικά Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής του Ι.Κ.Α. μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας (21/7/2010) που ορίζεται στην υπ’ αριθμόν πρωτοκόλλου 82529/Γ6/12-07-2010 εγκύκλιο.

 

Επειδή, όπως μου έχει γνωστοποιηθεί, κατά την υποβολή των σχετικών εγγράφων από συνυποψήφιους μου που ανήκουν σε ειδική κατηγορία κατατέθηκαν και έγιναν λανθασμένα δεκτά πιστοποιητικά που έχει εκδοθεί από υγειονομικές επιτροπές Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων και όχι της Πρωτοβάθμιας (ή εναλλακτικά Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ, όπως το άρθρο 7 του Ν. 2643/1998 και η υπ’ αριθμόν 82529/Γ6/12-07-2010  εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων απαιτεί, με συνέπεια να έχουν καταταγεί στον ίδιο πίνακα με εμένα (στον Β΄ πίνακα) και μάλιστα σε σαφώς καλύτερη θέση, αλλά και στον Α΄ πίνακα.
 
Επειδή σύμφωνα την ως άνω εγκύκλιο «σε κάθε απόφαση πρόσληψης, από τον Πίνακα Α΄ προσλαμβάνεται ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συνόλου των προσλήψεων σε κάθε κλάδο. Από τον Πίνακα Β΄ προσλαμβάνεται ποσοστό ογδόντα τοις εκατό (80%)».
Επειδή ως εκ τούτου έχω έννομο συμφέρον να υποβάλλω δια της παρούσας σχετική ένσταση προκειμένου να πραγματοποιηθεί επανέλεγχος των προσκομισθέντων από τους συνυποψήφιους μου στους πίνακες Α΄ και Β΄ εγγράφων – πιστοποιητικών και δη εκείνων που πιστοποιούν την ένταξη τους σε μία από τις ειδικές κατηγορίες της ανωτέρω εγκυκλίου

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
και με τη ρητή επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος μου

Ζητάω: Να πραγματοποιηθεί επανέλεγχος των Α΄ και Β΄ προσωρινών πινάκων Αναπληρωτών Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και συγκεκριμένα όσον αφορά στον κλάδο μου  , Να μη δεχτείτε την εκπρόθεσμη κατάθεση πιστοποιητικών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ., Να αποβληθούν από αυτούς όσοι συνυποψήφιοι μου έχουν προσκομίσει πιστοποιητικό από αναρμόδια υγειονομική επιτροπή και δη από επιτροπή Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, Να μου γίνουν γνωστά ο αριθμός ως και τα ονόματα όσων συνυποψήφιων μου  στους πίνακες Α΄ και Β΄ του κλάδου μου έχουν καταθέσει πιστοποιητικό από άλλη Υγειονομική Επιτροπή και όχι από εκείνη του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ και Να μου γνωστοποιηθεί η έγγραφη και τεκμηριωμένη απάντηση για την ικανοποίηση ή μη ικανοποίηση των αιτημάτων μου.

Ο αιτών


 ??? ???ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΕΡΕΞΗΓΕΙΣΕΩΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ¨¨ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ στο forum  Ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών & ωρομισθίων με θεμα Ενσταση- Πινακες ειδικης αγωγης.
ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β ΕΙΔΙΚΗς ΑΓΩΓΗς ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς  ΔΙΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑς .Κ
 ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΕΝΑΙ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΕΚΕΝΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗς ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β < Πίνακες κατάταξης κατηγοριών που προβλέπονται στις διατάξεις της παρ.10 του άρθρου 9 του ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ'Α) >.
Μακαρι να κανω λαθος.



                      
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 07:56:12 μμ από minamina »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2010, 08:15:06 μμ »
Καθαρά προσωπική εκτίμηση: Οχι πάνω απο 130 άτομα. Πέρσι πήραν λιγότερα οποτε θεωρώ οτι δεν παίζει φέτος να παρουν περισσότερους απο την προηγούμενη χρονια!

Triainoforos αναφέρεις οτι όσοι έχουν σεμινάρια θα μπορούν να δώσουν ΑΣΕΠ ειδικής;;;; Γιατί εγω έχω άλλη πληροφόρηση....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 08:18:22 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2010, 08:44:57 μμ »
"ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β ΕΙΔΙΚΗς ΑΓΩΓΗς ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς  ΔΙΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑς"

@ minamina προς αποφυγή παρεξηγήσεων... κ χωρίς να θέλω να υποστηρίξω ή να προσβάλλω κανενα... σε ενημερώνω οτι η σκλήρυνση κατα πλάκας (τουλάχιστον αυτη η πάθηση..δε γνωρίζω για τις άλλες που αναφέρονται στην εγκύκλιο) είναι μια πάθηση...που μπορεί να "προκύψει" ξαφνικά στο καθένα απο μας...οποιαδήποτε -ηλικιακά μιλωντας- χρονική στιγμή...μπορεί να είσαι 50 κ να σου εμφανιστεί..μπορει να εισαι κ 30..μπορει κ 15............   επίσης καλο ειναι να θυμόμαστε οτι αυτά ειναι προσωπικά δεδομενα και δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να μας ενημερωνει (ειτε ειμαστε φιλοι , ειτε ειμαστε συγγενεις..ή γνωστοι).. για το όποιο προβλημα υγειας του εμφανιστεί.. κ δη  ενα τοσο σοβαρό οσο η σκλήρυνση
αυτα..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2010, 09:06:17 μμ »
Επιτέλους..είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι χάθηκε τελείως η ανθρωπιά μας..όχι ότι μας έμεινε και πολλή, αλλά υπάρχουν ακόμη κάποιοι που δεν τυφλώθηκαν..
Δεν ξέρω τί πάθηση έχει ή όχι ο καθένας, αλλά πιστεύω πως κανείς σας δε θα θελε να είναι στη θέση των ανθρώπων αυτών για να έχει καλή θέση σε κανέναν πίνακα.Και ποτέ μην είστε σίγουροι για το τί περνάει ο καθένας όταν κλείνουν οι πόρτες του σπιτιού του.Ίσα ίσα όταν δεν αφήνουν κανέναν να γνωρίζει την αδυναμία τους, είναι ακόμη πιο αξιοθαύμαστοι. Και τα λέω αυτά όχι γνωρίζοντας εκπαιδευτικό με αναπηρία, αλλά 2 άτομα με σκλήρυνση κατά πλάκας που κάνουν κάθε μέρα ένεση μόνοι τους και για πολλά χρόνια δεν είχα καταλάβει τίποτα, μέχρι που το είπαν οι ίδιοι. Οπότε αντί να στρέφεστε εναντίον λάθος ατόμων, για σκεφτείτε καλύτερα ποιός είναι ο πραγματικός εχθρός γιατί αρχίσαμε να μοιάζουμε με κανιβαλους..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες-προσλήψεις νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής 2010-2011
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2010, 09:39:34 μμ »
"ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Β ΕΙΔΙΚΗς ΑΓΩΓΗς ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς  ΔΙΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑς"

@ minamina προς αποφυγή παρεξηγήσεων... κ χωρίς να θέλω να υποστηρίξω ή να προσβάλλω κανενα... σε ενημερώνω οτι η σκλήρυνση κατα πλάκας (τουλάχιστον αυτη η πάθηση..δε γνωρίζω για τις άλλες που αναφέρονται στην εγκύκλιο) είναι μια πάθηση...που μπορεί να "προκύψει" ξαφνικά στο καθένα απο μας...οποιαδήποτε -ηλικιακά μιλωντας- χρονική στιγμή...μπορεί να είσαι 50 κ να σου εμφανιστεί..μπορει να εισαι κ 30..μπορει κ 15............   επίσης καλο ειναι να θυμόμαστε οτι αυτά ειναι προσωπικά δεδομενα και δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να μας ενημερωνει (ειτε ειμαστε φιλοι , ειτε ειμαστε συγγενεις..ή γνωστοι).. για το όποιο προβλημα υγειας του εμφανιστεί.. κ δη  ενα τοσο σοβαρό οσο η σκλήρυνση
αυ




Μπορςει και ειναι ετσι ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.