*

Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?  (Αναγνώστηκε 48463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 07:07:58 μμ »
Ευχαριστώ, αλλά δεν μου "ταιριάζει" και τόσο αυτή η μέθοδος. Είμαι πιο παραδοσιακός φαίνεται  :D. Ζητώ αν υπάρχει μέθοδος που να σου εξηγεί και στα Ελληνικά γραμματική, λεξιλόγιο, να έχει τη μετάφραση των κειμένων, για να μην χάνω ώρες στο λεξικό. Χάνω πολύ χρόνο όταν τα πάντα στο βιβλίο είναι στα Γερμανικά..

Αν μπορεί κάπιος να προτείνει κάποια βιβλία
Μπορείς να κατεβάσεις με torrent το German Language Learning Pack http://www.torrents.net/torrent/1351267/German-Language-Learning-Pack/ είναι 2,3 GB και έχει πολλά βιβλία των πρώτων επιπέδων, λεξικά, ακουστικό υλικό κ.λπ. Και αν προχωρήσεις μετά μπορείς να ψάξεις επίσης μέσω torrent για το part 2 ή για άλλα πακέτα ανώτερων επιπέδων. Τα βιβλία αυτά έχουν αγγλικές οδηγίες και είναι πολύ εύχρηστα, εγώ αυτά χρησιμοποιώ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος kambana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 01:02:49 πμ »
Καλησπέρα!
Ξεθάβω το θέμα για τον εξής λόγο:
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια native speraker μισή Γερμανίδα και θα κάνω ανταλλακτικό μάθημα με μια κοπέλα τελειόφοιτη της αγγλικής φιλολογίας. Η κοπέλα δεν γνωρίζει καθόλου γερμανικά και θα ξεκινήσουμε από το μηδέν, από την αλφαβήτα. Συμφωνήσαμε να κάνουμε 4,5 ώρες η καθεμιά αντίστοιχα. Εγώ θέλω να πάρω το proficiency και εκείνη το Α2 μέχρι τον Μάιο. Επειδή η διδακτική μου εμπειρία είναι μηδαμινή, αλλά είμαι πρόθυμη να μελετήσω, θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.
Τι βιβλία προτείνετε να κάνουμε;

Εγώ ας πούμε βρήκα αυτά:
http://www.karabatos.gr/site/tabid/70/CategoryID/23/ProductID/143/Default.aspx?CategoryDescription=%CE%95%CE%BD%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82&ProductDescription=Themen_aktuell_1_-_Kursbuch_mit_CD-ROM_(%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE)

http://www.karabatos.gr/site/tabid/70/CategoryID/23/ProductID/254/Default.aspx?CategoryDescription=%CE%95%CE%BD%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82&ProductDescription=Lagune_1_-_Kursbuch_mit_eingelegter_Audio-CD_(%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE)


Αποσυνδεδεμένος violanda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 10:53:34 πμ »
καλημερα,
Ηθελα να ρωτησω εγω θελω να μεταναστευσω στην γερμανια, εχω αρχισει ηδη να μαθαινω γερμανικα, αλλα σκεφτομαι οταν θα παω εκει να μπω παλι σε φροντιστηριο  γιατι αλλο να τα κανεις στην ιδια την χωρα και αλλο σε αλλη χωρα, αλλα το ερωτημα μου ειναι : εκει υπαρχουν και ελληνες καθηγητες που διδασκουν γερμανικα στα παιδια ή μονο στην αγγλικη γλωσσα μας μαθαινουν γερμανικα???? (γιατι οπως και να εχει οσο και να ξερουμε αγγλικα ειναι δυσκολο να μαθαινω γερμανικα με μεταφραση στα αγγλικα γιατι σιγουρα θα εχω λεξεις που δεν θα τις ξερω στην αγγλικη γλωσσα).
ελπιζω καποιος να ξερει κατι

Αποσυνδεδεμένος violanda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:54:22 πμ »
Εγω ξεκίνησα το καλοκαιρι στο γκετε στην ελλαδα.
Καταλαβα ότι πεταξα στον κουβα τα χρηματα που εδωσα (σκετη κοροιδια) και αποφασισα να παρω πιο δραστικά μέτρα :)
Οποτε ήρθα στην γερμανιά και μαθαινω εδω την γλωσσα.
Σε 4 μήνες εχω προχωρήσει πολυ και εχω θεσει ώς στόχο το καλοκαιρι να παρω το C1.
συνολικά δηλαδή 8 μηνες.
Τα εξοδα ακομα και αν υπολογίσω σπιτι και λοιπα εδω ειναι πολυ λιγότερα απο οσα θα εδινα στο γκετε για να παρω το C1!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΦΟΥ 8 ΜΗΝΕΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΤΣΙ?
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΑΓΓΛΙΚΑ? Η ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:13:58 μμ »
 αν θες τη γνώμη μου αυτο που θα κάνω εγώ είναι μαθήματα εδώ έχω επιλέξει καθηγήτρια γερμανικής φιλολογίας (όχι τίποτα άτομα που απλά έμεναν κάποια χρόνια στη γερμανία) γιατί σαν γλώσσα έιναι δύσκολη και απαιτητική..

έχω κάνει ήδη λίγους μήνες αλλά σε γενικές γραμμές τα ψιλοπαίρνω εύκολα μιας και ειναι η τρίτη γλώσσα που θα μάθω...

απο κει και πέρα αν πας Γερμανία υπάρχουν 2 επιλογές
1 σε κάθε πανεπιστημιούπολη γίνονται μαθήματα για εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας απλά εκει καθυστερείς περισσότερο αλλά ειναι πιο φθηνά
2 πας σε γκέτε σε κάποια πόλη σε μεγάλες έχει σίγουρα και κάνεις εντατικά για 1 μήνα (εξαρτάται σε ποιο επίπεδο είσαι σου κάνουν τεστ) οι ώρες είναι 8 ώρες κάθε μέρα χ 5 μέρες την εβδομάδα
έχεις τη δυνατότητα να μείνεις στους κοιτώνες του γκέτε, να χρησιμοποιείς βιβλιοθήκη κ.τ.λ και μετά δίνεις εξετάσεις
τιμές για Μόναχο περίπου 1700 ευρώ μαζί με τη διαμονή σε κοιτώνες φαγητό εσύ πληρώνεις μόνος σου
ή Βερολίνο 1550 ευρώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 06:15:37 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:24:32 μμ »
Εγώ για να σας θέσω την εμπειρία μου: πήρα το Goethe Zertifikat B2 σε 4-4,5 μήνες από το μηδέν !!!!!

ήξερα κάτι λίγα από πολύ παλιά, αλλά μην φανταστείτε: μόνο τους αριθμούς, eins, zwei, drei.

Mιλάμε όμως για τρελό διάβασμα, μιλάμε για πολύ πολύ διάβασμα  :o :o :o :o !!!!! Υποθέτω στο C1 και C2 οι απαιτήσεις αυξάνουν πιο πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 06:28:27 μμ από foibos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 183
Σύνολο: 183

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.