*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 850506 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3864 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:41:23 μμ »
εγω δεν θα το ανοιξω ξανα το ρημαδι, γιατι θα με κοψουν... απλως αηδιαζω πια... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:43:35 μμ από planety »
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3865 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:44:30 μμ »
Α, λίβ μάι μέι του ίτ κλόβερ, που θα έλεγε και ο κύριος Φρομγουίκ...

Μάλλον τη στρουθοκάμηλό σου θα φάμε!  ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3866 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:46:26 μμ »
Α, λίβ μάι μέι του ίτ κλόβερ, που θα έλεγε και ο κύριος Φρομγουίκ...

Μάλλον τη στρουθοκάμηλό σου θα φάμε!  ;D ;D ;D

Άρχισαν και τα ντέθ θρέτς τώρα.  :P ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3867 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:51:26 μμ »
Α, λίβ μάι μέι του ίτ κλόβερ, που θα έλεγε και ο κύριος Φρομγουίκ...

Μάλλον τη στρουθοκάμηλό σου θα φάμε!  ;D ;D ;D

Άρχισαν και τα ντέθ θρέτς τώρα.  :P ;D
;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:57:04 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3868 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:56:00 μμ »
Nα σας πω εγω τι σχεδιαζουν:Θα περναν φασεις φιλολογων δλδ φασεις ΒΑΣΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ,ξανα δασκαλων.αλλα καποια στιγμη θα αναγκαστει να προσλαβει και απο εμας γιατι οι αγαπημενοι μας δασκαλοι θα ''κουραστουν΄' νακανουν και τις δικες μας ωρες και να κανουν 7ωρα.Επισης οκαιρος περνα και δεν εχουν βγαλει καλο προγραμμα.Τοτε λοιπον θα στειλουν τον αγαπητο Δημητρακη στην Αννουλα και θα προσλαβει τις χαζοαγγλικουδες για να μην γκρινιαζουν κι αυτες αλλα και οι αλλοι.ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:Γινεται στα σχολεια ΕΑΕΠ που χρηματοδοτουνται απο ΕΣΠΑ ναδουλεψουν μονιμοι;

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3869 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:58:23 μμ »
Και, για να παραμείνω στο θέμα...

Πριν από λίγο διάβασα από άρθρο αναπληρωτή αιρετού της Πρωτοβάθμιας στο Ηράκλειο, ότι τα κενά ειδικοτήτων στα Δημοτικά έχουν εκτοξευθεί σε αστρονομικά μεγέθη!

Ο Νομός Ηρακλείου πρωτοστατεί στα κενά ανά την Ελλάδα και εμείς τρώμε τα νύχια μας!
Άντε να δούμε πόσα από αυτά τα αστρονομικά κενά θα καλυφθούν!
Και κυρίως ΠΟΤΕ θα καλυφθούν!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3870 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:01:27 μμ »
αρκουδιτσα μου παντου υπαρχουν αυτα, σ'ολες τις ειδικοτητες. τοσα χρονια γυριζοντας στα σχολειο εχω συναντησει δασκαλους που ηταν φοβεροι στη δουλεια τους, αλλα και αυτους που λες εσυ, που δεν ηξεραν οχι που παν τα 4 αλλα ουτε τα 2. δασκαλος που επαιρνε το μπαμπακα του τηλεφωνο για να του λυσει τα προβληματα που ειχαν τα παιδια στα μαθηματικα, αλλος που ελυνε λαθος τις ασκησεις στη Γλωσσα και πολλα αλλα.
ομως οπως υπαρχουν τετοιοι δασκαλοι, εχω συναντησει και πολλα "λουλουδια" δικα μας που το μονο που θα ηθελα να κανω ειναι ν'αρπαξω το κεφαλι τους και να το βαραω στον τοιχο. δεν ειναι δυνατον να μπαινει η αλλη στην γ' δημοτικου και να τους τραγουδαει γαλλικα τραγουδια η να τους μαθαινει το abc παραλειποντας το j το q και το x, επειδη μαλλον τα θεωρει αχρειαστα σα γραμματα. ουτε θεωρω οτι ειναι εκπαιδευτικος καποια που μπαινει σε ταξη και ξεκαθαριζει απο την αρχη στους μαθητες οτι δεν ξερουν αγγλικα και δεν προκειται να μαθουν απλα και μονο επειδη ειναι αλλοθρησκα κι εκτος απο ελληνικα μιλαν και τουρκικα. εκτος απ'αυτο το να τους λεει καθε ποτε πρεπει ν'αλλαζουν σωβρακο δεν νομιζω να εντασσεται στην υλη των αγγλικων, γιατι κατι τετοια τους ελεγε στην ωρα της. οπως επισης για σφαλιαρες θεωρω οτι ειναι αλλη μια που μπαινοντας καθε μερα στην ταξη εβγαζε ο,τι ψυχολογικο ειχε ρωτωντας τα παιδια γιατι ζουν και δεν αυτοκτονουν και δηλωνοντας οτι θα προτιμουσε να πεθανει παρα να ζει σε τουτο το ματαιο κοσμο!  :o :o :o
υπαρχουν πολλα παραδειγματα τετοιων "εκπαιδευτικων" και δε νομιζω οτι σ'αυτο παιζει κανενα ρολο η ειδικοτητα. αλλου πρεπει να ψαξουμε να βρουμε τα αιτια.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3871 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:04:46 μμ »
Nα σας πω εγω τι σχεδιαζουν:Θα περναν φασεις φιλολογων δλδ φασεις ΒΑΣΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ,ξανα δασκαλων.αλλα καποια στιγμη θα αναγκαστει να προσλαβει και απο εμας γιατι οι αγαπημενοι μας δασκαλοι θα ''κουραστουν΄' νακανουν και τις δικες μας ωρες και να κανουν 7ωρα.Επισης οκαιρος περνα και δεν εχουν βγαλει καλο προγραμμα.Τοτε λοιπον θα στειλουν τον αγαπητο Δημητρακη στην Αννουλα και θα προσλαβει τις χαζοαγγλικουδες για να μην γκρινιαζουν κι αυτες αλλα και οι αλλοι.ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:Γινεται στα σχολεια ΕΑΕΠ που χρηματοδοτουνται απο ΕΣΠΑ ναδουλεψουν μονιμοι;
Νομίζω πως ναι, γιατί να μην μπορούν;
Μάλιστα εάν πάει εκεί μόνιμος, γιατί να προσλάβουν αναπληρωτή;
Τα κονδύλια από ΕΣΠΑ είναι για τα κενά που θα προκύψουν εκεί που δεν μπορούν να πάνε μόνιμοι, έτσι το αντιλαμβάνομαι...

Και όταν θα πάμε εμείς οι χαζοαγγλικούδες, θα έχουν διαμορφώσει το πρόγραμμά τους καταπώς τους βολεύει και μετά άντε εμείς να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα... Πέρσι ούτε μία ώρα δεν άλλαξε από το πρόγραμμα, όταν πήγα εγώ, ούτε μία, όσο κι αν το προσπάθησα... Αυτό ήταν κι αν μου άρεσε.  >:(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3872 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:08:04 μμ »
...γιατι οι αγαπημενοι μας δασκαλοι θα ''κουραστουν΄' νακανουν και τις δικες μας ωρες και να κανουν 7ωρα.Επισης οκαιρος περνα και δεν εχουν βγαλει καλο προγραμμα...

Και ποιος είπε ότι τώρα κάνουν 7ωρα; Όσα δημοτικά ξέρω εγώ τουλάχιστον τα παιδιά (και οι δάσκαλοι) σχολούν 12:30, βια 13:15, με εξαίρεση μάλλον τους διευθυντές και τους υποδιευθυντές που έχουν δουλειά και κάθονται μέχρι τις 14:00. Κάποιος καλοθελητής μπορεί και να έλεγε ότι τους βολεύει έτσι...  :-X Όπως και να'χει πάντως 2-3 διευθυντές με τους οποίους μίλησα έχουν αρχίσει να εκνευρίζονται πολύ με το υπουργείο που αργούμε εμείς και οι καθ. πληροφορικής που έχουμε πολλές ώρες...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3873 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:12:39 μμ »
αρκουδιτσα μου παντου υπαρχουν αυτα, σ'ολες τις ειδικοτητες. τοσα χρονια γυριζοντας στα σχολειο εχω συναντησει δασκαλους που ηταν φοβεροι στη δουλεια τους, αλλα και αυτους που λες εσυ, που δεν ηξεραν οχι που παν τα 4 αλλα ουτε τα 2. δασκαλος που επαιρνε το μπαμπακα του τηλεφωνο για να του λυσει τα προβληματα που ειχαν τα παιδια στα μαθηματικα, αλλος που ελυνε λαθος τις ασκησεις στη Γλωσσα και πολλα αλλα.
ομως οπως υπαρχουν τετοιοι δασκαλοι, εχω συναντησει και πολλα "λουλουδια" δικα μας που το μονο που θα ηθελα να κανω ειναι ν'αρπαξω το κεφαλι τους και να το βαραω στον τοιχο. δεν ειναι δυνατον να μπαινει η αλλη στην γ' δημοτικου και να τους τραγουδαει γαλλικα τραγουδια η να τους μαθαινει το abc παραλειποντας το j το q και το x, επειδη μαλλον τα θεωρει αχρειαστα σα γραμματα. ουτε θεωρω οτι ειναι εκπαιδευτικος καποια που μπαινει σε ταξη και ξεκαθαριζει απο την αρχη στους μαθητες οτι δεν ξερουν αγγλικα και δεν προκειται να μαθουν απλα και μονο επειδη ειναι αλλοθρησκα κι εκτος απο ελληνικα μιλαν και τουρκικα. εκτος απ'αυτο το να τους λεει καθε ποτε πρεπει ν'αλλαζουν σωβρακο δεν νομιζω να εντασσεται στην υλη των αγγλικων, γιατι κατι τετοια τους ελεγε στην ωρα της. οπως επισης για σφαλιαρες θεωρω οτι ειναι αλλη μια που μπαινοντας καθε μερα στην ταξη εβγαζε ο,τι ψυχολογικο ειχε ρωτωντας τα παιδια γιατι ζουν και δεν αυτοκτονουν και δηλωνοντας οτι θα προτιμουσε να πεθανει παρα να ζει σε τουτο το ματαιο κοσμο!  :o :o :o
υπαρχουν πολλα παραδειγματα τετοιων "εκπαιδευτικων" και δε νομιζω οτι σ'αυτο παιζει κανενα ρολο η ειδικοτητα. αλλου πρεπει να ψαξουμε να βρουμε τα αιτια.
:o :o :o :o :o :o

Καλά, άλλο τα ψυχολογικά τους ή να βαριούνται να κάνουνε μάθημα και τα λοιπά ωραία...
Έχω και γω δει από καθηγητές διάφορα, αλλά όχι τόσο σκανδαλώδη στο αντικείμενό τους επάνω.
Από δασκάλους όμως πάνω σ'αυτό που διδάσκουν, έχω δει απαράδεκτα πράγματα.
Και σε πολύ πολύ μεγάλη συχνότητα.

Γενικά πάντως πιστεύω πως οι καθηγητές είναι καλύτερα κατηρτισμένοι, αυτό εννοώ, δεν λέω τους μεν καλούς και τους δε κακούς, απλώς τους δε λέω ...αστοιχείωτους! Διά τι να το κρύψωμεν, άλλωστε;!  ;D ;D ;D

Όλα αυτά στη Σαλόνικα, ωρή Γιώτα;  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:14:53 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3874 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:17:47 μμ »
οχι μονο Θεσσαλονικη. και σε αλλους νομους που γυριζα.
τη συγκεκριμενη με τα γαλλικα τραγουδια την ειχε περσι η μικρη μου. ηταν η πρωτη φορα που πηγα φορτωμενη σε σχολειο για "συναδελφο". παλι καλα ηταν με αποσπαση και φετος εχουμε αλλη.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3875 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:42:52 μμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά μιας και έχει ξεφύγει η συζήτηση και προσλήψεις δεν βλέπω για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να πω τη γνώμη μου. Δεν είναι σωστό να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον, αλλά πόσοι από εσάς δεν έχουν νιώσει έστω και κάποια στιγμή ότι είναι υποδεέστεροι από τους άλλους συναδέλφους;
Στην Α/θμια είμαστε η "ειδικότητα" και φυσικά κανένας δεν μας υπολογίζει συνήθως. Στην Β/θμια - συγνώμη που θα το πω - αλλά πάντα προηγούνται οι Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, κ.λ.π. και εμείς ερχόμαστε πάντα τελευταίοι... Πρέπι να είναι ελάχιστες οι φορές που έχει αντιμετωπιστεί το μάθημα των Αγγλικών σαν γλωσσικό μάθημα, έτσι δεν είναι;
Καλά για να μιλήσω τι περνάνε οι συνάδελφοι των Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3876 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:11:28 μμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά μιας και έχει ξεφύγει η συζήτηση και προσλήψεις δεν βλέπω για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να πω τη γνώμη μου. Δεν είναι σωστό να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον, αλλά πόσοι από εσάς δεν έχουν νιώσει έστω και κάποια στιγμή ότι είναι υποδεέστεροι από τους άλλους συναδέλφους;
Στην Α/θμια είμαστε η "ειδικότητα" και φυσικά κανένας δεν μας υπολογίζει συνήθως. Στην Β/θμια - συγνώμη που θα το πω - αλλά πάντα προηγούνται οι Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, κ.λ.π. και εμείς ερχόμαστε πάντα τελευταίοι... Πρέπι να είναι ελάχιστες οι φορές που έχει αντιμετωπιστεί το μάθημα των Αγγλικών σαν γλωσσικό μάθημα, έτσι δεν είναι;
Καλά για να μιλήσω τι περνάνε οι συνάδελφοι των Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών...

καμία πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3877 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:18:07 μμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά μιας και έχει ξεφύγει η συζήτηση και προσλήψεις δεν βλέπω για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να πω τη γνώμη μου. Δεν είναι σωστό να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον, αλλά πόσοι από εσάς δεν έχουν νιώσει έστω και κάποια στιγμή ότι είναι υποδεέστεροι από τους άλλους συναδέλφους;
Στην Α/θμια είμαστε η "ειδικότητα" και φυσικά κανένας δεν μας υπολογίζει συνήθως. Στην Β/θμια - συγνώμη που θα το πω - αλλά πάντα προηγούνται οι Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, κ.λ.π. και εμείς ερχόμαστε πάντα τελευταίοι... Πρέπι να είναι ελάχιστες οι φορές που έχει αντιμετωπιστεί το μάθημα των Αγγλικών σαν γλωσσικό μάθημα, έτσι δεν είναι;
Καλά για να μιλήσω τι περνάνε οι συνάδελφοι των Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών...

καμία πρόταση;




Εδω και χρονια ζηταμε επιμονα να συνδεθει η φοιτηση στο σχολειο με καποιο επισημο certificate ,κατι που θα δωσει νεα πνοη στη διδασκαλια τωνς ξενων γλωσσων γενικοτερα στο δημοσιο σχολειο .Ακουμε συνεχεια απο τους εκαστοτε συμβουλους της ειδικοτητας μας οτι πρωωθουν το portfolio ,την περιγραφικη αξιολογηση και αλλες "καινοτομιες" αλλα φως δεν βλεπουμε....Τελευταια "επαιξε " το σεναριο να μπορουν οι μαθητες να αποκτουν το ΚπΓ χωρις τη μεσολαβηση της παραπαιδειας ....Αλλα οσο μιλαμε για διαφανεια και αξιοκρατια στην εκπαιδευση αλλα τοσο θα δουμε κι αυτα στο εγγυς μελλον....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.