*

Αποστολέας Θέμα: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 459149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:17:31 μμ »
πάντως..τα κενα και απο πληροφοριες  που δινουν αναπληρωτες α φασης δεν ειναι πολλα..

απο τα 800 το υπενθυμιζω ξανά κάλυψε τα 620 άφησε 180...+ οποια εμφανιστούν..

ελπίζω να εμφανιστούν πολλά
Πράγματι έχεις  απόλυτο δίκιο. Μην περιμένετε πολλούς ακω στη β φάση. Απόψε το έμαθα από εγκυρότατες πηγές.
Αυτό τι νούμερο μπορεί να σημαίνει, γιατί και οι 300 λίγοι μου φαίνονται...

Δεν μπορω να δώσω ακριβές νούμρο.Εσένα σου φαίνονται λίγοι. Αν όμως λάβουμε υπόψη τις προθέσεις του υπυργείου για περικοπές κτλ τότε γι αυτούς είναι πάρα πολλοί..


Οι προθέσεις του υπουργείου είναι γνωστές, αλλά δεν ξέρω πώς μπορούν να σταθμιστούν με την αντικειμενική πραγματικότητα. Και το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, τα πραγματικά κενά χωρίς τα αρχικά 35άρια τμήματα που κάποιοι επιτήδειοι παρατρεχάμενοι διευθυντάδες προσπαθούν να στήσουν. Με 50 μαθητές στην τάξη απολύονται και οι μόνιμοι, αλλά το θέμα είναι ότι αν φτάσουμε εκεί τότε το μόνο που μένει είναι να βγούμε με όπλα στους δρόμους (για την ώρα ας περιοριστούμε στους δρόμους... ;D )

... ή στα όπλα ..., σημαδεύω, ήδη, μια εγκυρότατη πηγή ...  :o
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος PANDORAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:17:42 μμ »
Ένα πράγμα μόνο θα πω για να καταλάβετε το πόσο μπάχαλο γίνετε στα σχολεία.Είμαι αναπληρώτρια Α φάσης στη Ξάνθη και  με ωράριο 21 ώρες.,στην όμως ουσία έχω μόνο 15 ώρες γιατί μόλις σήμερα μου ανακοινώθηκε από το 2ο σχολείο που ήμουν(με 6 ώρες) οτι λόγω μειωμένων εγγραφών και επιπλέον μαθητές ανά τάξη  στην  Α λυκείου του ΕΠΑΛ που τοποθετήθηκα δεν υπάρχουν ώρες.Είχαν κάνει λανθασμμένο προγραμματισμό και τώρα περισσεύω.Το ίδιο έχει πάθει και μια ακόμη συνάδελφος.Βέβαια οι εγγραφές δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη,αλλά αν εμείς δεν ξέρουμε πού πάμε πώς θα δηλώσουν τα κενά για να έρθουν κι άλλοι φιλόλογοι;Αυτό επικρατεί σε αρκετά σχολεία.Άντε βγάλει άκρη.Να έχεις να τρέχεις για σπίτι και να μην ξερεις πού θα διδάξεις.Μεγάλος παραλογισμός!!

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:27:05 μμ »
Αν και υπάρχει γενική παραδοχή πως τα κενά σε σχέση με πέρυσι έχουν πράγματι μειωθεί αισθητά, είναι διαφορετική η εικόνα που παρουσιάζουν από τη μια το υπουργείο και από την άλλη οι εκπαιδευτικοί για τα 15.500 σχολεία της χώρας, όπου φοιτούν 1,4 εκατ. μαθητές και διδάσκουν 160.000 εκπαιδευτικοί. Η κ. Διαμαντοπούλου, πριν από λίγες ημέρες, παρουσίασε στοιχεία βάσει των οποίων τα κενά είναι συνολικά 2.645 (1.779 στη Δευτεροβάθμια, 866 στην Πρωτοβάθμια).

Ωστόσο, σύμφωνα με την καταγραφή που πραγματοποιεί η ΔΟΕ αυτές τις ημέρες, στα Δημοτικά μόνο φτάνουν τα 1.329 κενά, και μάλιστα στις 30 από τις 58 Περιφέρειες, γι' αυτό και αναμένεται να διπλασιαστούν. Παρ' όλα αυτά και οι ίδιοι εκπαιδευτικοί συμφωνούν πως η κατάσταση είναι καλύτερη σε σχέση με πέρυσι. Αλλωστε, ακόμη και βάσει των μετρήσεων της ΔΟΕ, τα κενά υπολογίζεται να φτάσουν τα 2.600, ενώ πέρυσι την περίοδο ήταν σχεδόν διπλάσια (4.400).

«Είναι ακόμη πολλά τα κενά. Οι προσλήψεις της α' φάσης των αναπληρωτών δεν επαρκούν», δηλώνει ο πρόεδρος της ΔΟΕ, Δημήτρης Μπράτης,

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=13/09/2010&id=202507

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:27:20 μμ »
Ένα πράγμα μόνο θα πω για να καταλάβετε το πόσο μπάχαλο γίνετε στα σχολεία.Είμαι αναπληρώτρια Α φάσης στη Ξάνθη και  με ωράριο 21 ώρες.,στην όμως ουσία έχω μόνο 15 ώρες γιατί μόλις σήμερα μου ανακοινώθηκε από το 2ο σχολείο που ήμουν(με 6 ώρες) οτι λόγω μειωμένων εγγραφών και επιπλέον μαθητές ανά τάξη  στην  Α λυκείου του ΕΠΑΛ που τοποθετήθηκα δεν υπάρχουν ώρες.Είχαν κάνει λανθασμμένο προγραμματισμό και τώρα περισσεύω.Το ίδιο έχει πάθει και μια ακόμη συνάδελφος.Βέβαια οι εγγραφές δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη,αλλά αν εμείς δεν ξέρουμε πού πάμε πώς θα δηλώσουν τα κενά για να έρθουν κι άλλοι φιλόλογοι;Αυτό επικρατεί σε αρκετά σχολεία.Άντε βγάλει άκρη.Να έχεις να τρέχεις για σπίτι και να μην ξερεις πού θα διδάξεις.Μεγάλος παραλογισμός!!
Γνωστή μου που κλήθηκε στη Δ΄Αθήνας τοποθετήθηκε προσωρινά (για καμιά 10ριά μέρες της είπαν) σε γυμνάσιο, μέχρι να ξεκαθαρίσουν τι γίνεται με τα κενά και κατόπιν θα την τοποθετήσουν οριστικά.
Νομίζω ότι τώρα μπαίνει η μουσική υπόκρουση του Καραγκιόζη! Α, ρε γλέντια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:29:49 μμ »
'Αργειε νάλθει εκείνη η μέρα,
 
κι ήταν όλα σιωπηλά,
 
γιατί τά 'σκιαζε η φοβέρα (ανεργία, πια ...)
 
και τα πλάκωνε η σκλαβιά (της έγκυρης ή εγκυρότατης πληροφορίας !).

 
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:30:35 μμ »
Αν και υπάρχει γενική παραδοχή πως τα κενά σε σχέση με πέρυσι έχουν πράγματι μειωθεί αισθητά, είναι διαφορετική η εικόνα που παρουσιάζουν από τη μια το υπουργείο και από την άλλη οι εκπαιδευτικοί για τα 15.500 σχολεία της χώρας, όπου φοιτούν 1,4 εκατ. μαθητές και διδάσκουν 160.000 εκπαιδευτικοί. Η κ. Διαμαντοπούλου, πριν από λίγες ημέρες, παρουσίασε στοιχεία βάσει των οποίων τα κενά είναι συνολικά 2.645 (1.779 στη Δευτεροβάθμια, 866 στην Πρωτοβάθμια).

Ωστόσο, σύμφωνα με την καταγραφή που πραγματοποιεί η ΔΟΕ αυτές τις ημέρες, στα Δημοτικά μόνο φτάνουν τα 1.329 κενά, και μάλιστα στις 30 από τις 58 Περιφέρειες, γι' αυτό και αναμένεται να διπλασιαστούν. Παρ' όλα αυτά και οι ίδιοι εκπαιδευτικοί συμφωνούν πως η κατάσταση είναι καλύτερη σε σχέση με πέρυσι. Αλλωστε, ακόμη και βάσει των μετρήσεων της ΔΟΕ, τα κενά υπολογίζεται να φτάσουν τα 2.600, ενώ πέρυσι την περίοδο ήταν σχεδόν διπλάσια (4.400).

«Είναι ακόμη πολλά τα κενά. Οι προσλήψεις της α' φάσης των αναπληρωτών δεν επαρκούν», δηλώνει ο πρόεδρος της ΔΟΕ, Δημήτρης Μπράτης,

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=13/09/2010&id=202507
Απλώς επέλξε σε σχέση με άλλες χρονιές να κάνει πιο γενναιόδωρες Α΄φάσεις. Και;

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:33:08 μμ »
Δέκα κενά εκπαιδευτικών, στο σύνολο των γυμνασίων και λυκείων του Έβρου, καταγράφηκαν από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Το σύνολό τους αφορά σχολεία στην περιοχή του β. Έβρου και η πλειοψηφία τους την ειδικότητα των φιλολόγων.

http://news.ert.gr/local/news.asp?id=524419

φασουλι το φασουλι... :)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:35:11 μμ »
Δέκα κενά εκπαιδευτικών, στο σύνολο των γυμνασίων και λυκείων του Έβρου, καταγράφηκαν από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Το σύνολό τους αφορά σχολεία στην περιοχή του β. Έβρου και η πλειοψηφία τους την ειδικότητα των φιλολόγων.

http://news.ert.gr/local/news.asp?id=524419

φασουλι το φασουλι... :)

... να η πρώτη φασολάδα ..., προσφέρεται στον/στην πεινασμένο/η για "κενά", arist2 ...  ;) :D :: :P
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:40:08 μμ »
Ηράκλειο - Ευχές απο Ντ. Μπακογιάννη και Ευ. Σχοιναράκη για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς
(ANA) – 5 ώρες πριν

Τις ευχές της για μια καλή και δημιουργική χρονιά απηύθυνε σήμερα από το Ηράκλειο, η ανεξάρτητη βουλευτής και πρώην υπουργός Ντόρα Μπακογιάννη. Η κ. Μπακογιάννη παραβρέθηκε στον αγιασμό για τη νέα σχολική χρονιά στο σχολικό συγκρότημα της Λεωφόρου Ακαδημίας, όπου εξήρε το έργο των εκπαιδευτικών και τους συνεχάρη για τις προσπάθειές τους. Από την πλευρά της η νομάρχης Ευαγγελία Σχοιναράκη που παρέστη σε αγιασμούς σχολείων ανέφερε ότι αξιοποιήθηκαν όλα τα κονδύλια για τη σχολική χρονιά, τονίζοντας ότι αυτό θα κάνουμε και στη συνέχεια. Σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς τα κενά που υπάρχουν στην εκπαίδευση στο νομό Ηρακλείου ανέρχονται περίπου στα 300.

http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5gKwP0EtqlmxXQ0BmIMa5ttboqLEA

Μετρατε;

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:45:30 μμ »
βγήκε η ειδική αγωγή 229 φιλόλογοι έφυγαν θα καθαρίσω αύριο τον πίνακα...

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #444 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:47:31 μμ »
Ηράκλειο - Ευχές απο Ντ. Μπακογιάννη και Ευ. Σχοιναράκη για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς
(ANA) – 5 ώρες πριν

Τις ευχές της για μια καλή και δημιουργική χρονιά απηύθυνε σήμερα από το Ηράκλειο, η ανεξάρτητη βουλευτής και πρώην υπουργός Ντόρα Μπακογιάννη. Η κ. Μπακογιάννη παραβρέθηκε στον αγιασμό για τη νέα σχολική χρονιά στο σχολικό συγκρότημα της Λεωφόρου Ακαδημίας, όπου εξήρε το έργο των εκπαιδευτικών και τους συνεχάρη για τις προσπάθειές τους. Από την πλευρά της η νομάρχης Ευαγγελία Σχοιναράκη που παρέστη σε αγιασμούς σχολείων ανέφερε ότι αξιοποιήθηκαν όλα τα κονδύλια για τη σχολική χρονιά, τονίζοντας ότι αυτό θα κάνουμε και στη συνέχεια. Σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς τα κενά που υπάρχουν στην εκπαίδευση στο νομό Ηρακλείου ανέρχονται περίπου στα 300.

http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5gKwP0EtqlmxXQ0BmIMa5ttboqLEA

Μετρατε;

Δε διευκρινίζει...αθμια ή βθμια???????????/

μάλλον αθμια...

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #445 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:54:46 μμ »
παιδια συγγνωμη για την ασχετη ερωτηση αλλα σας παρακαλω οποιος ξερει να μου απαντησει γιατι με καιει το θεμα.Μπορει ο αναπληρωτης να κανει αιτηση για βελτιωση θεσης;Δηλαδη αν στη β φαση βγει κενο σε σχολειο της περιφερειας του μπορει μετα απο αιτηση του να το διεκδηκησει;Σας παρακαλω ας μου απαντησει οποιος ξερει.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #446 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:57:03 μμ »
βγήκε η ειδική αγωγή 229 φιλόλογοι έφυγαν θα καθαρίσω αύριο τον πίνακα...
Η στήλη σειρά πίνακα είναι η σειρα τους στον ενιαιο; Γιατί συμπίπτουν κάποιοι; Είμαι άσχετη;

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #447 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:59:15 μμ »
http://www.makthes.gr/news/reportage/61045/

Εκτιμάται ότι τα κενά στην πρωτοβάθμια θα φτάσουν τα 7.000, ενώ στη δευτεροβάθμια είναι δύσκολο να υπολογιστούν (σ.σ. στην ανατολική Θεσσαλονίκη πάντως υπάρχουν 29 κενά φιλολόγων και 30 μαθηματικών και περίπου 200 υπεράριθμοι ξενόγλωσσων και τεχνικών ειδικοτήτων).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.