*

Αποστολέας Θέμα: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 47108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #224 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 07:57:55 μμ »
μηπως ξερεις και ποσα ατομα;;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #225 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:27:15 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω αν δεν ανακοινωθούν μέχρι αύριο προσλήψεις αναπληρωτών εγώ κρατώ μεγάλες επιφυλάξεις για το πόσες θα κάνουν από τεχνικές ειδικότητες ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #226 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:59:27 μμ »
Πάρτε το χαμπάρι αν δεν αντιδράσουμε θα μας πηδήξουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Οργή λαού, φωνή θεού.

Όσο περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια δια μαγίας θα διαλαλούν ότι ΚΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Για να κάνουμε συνεχείς μαζικές διαδηλώσεις για 3 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΙΘΙΝΟΝΤΕΣ για την κατάσταση στη παιδεία και τη τεράστια μείωση προσλήψεων, (μιας και ο ίδιος ο Ππανδρέου δηλώνει ότι λεφτά υπάρχουν), να δείτε μετά πως θα κάνουν προσλήψεις.

Αλλά βρήκαν εύκολους του Ελληνες και λένε εντάξει λαός που δεν αντιδρά είναι, ας προχωρήσουμε


ΝΤΡΟΠΗ, ΝΤΡΟΠΗ, ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #227 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:40:05 μμ »
Δεν γνωρίζω ημερομηνία, πάντως περιμένει και η Σιβιτανίδειος κι άλλα άτομα. Αρκετά κενά έχει στην κομμωτική. Στην ειδικότητά μου μόνο ένα κενό έχει δηλωθεί. Πέρυσι πήρε 25 αναπληρωτές ΠΕ1702 και φέτος μόνο 9. Κι αυτό γιατί υπάρχουν τάξεις με 30 μαθητές και δεν τις χωρίζουν. Όσοι έχουν εμπειρία από ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ μπορείτε να φανταστείτε τι κλίμα επικρατεί μέσα στην αίθουσα. Κι άντε να διδάξεις μάθημα πανελληνίων!!
Πρέπει να αντιδράσουμε στις πολιτικές τους αλλά δεν ξέρω πώς. Καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #228 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 12:12:21 μμ »
Tα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια. Μηδέν προσλήψεις αναπληρωτών από σχεδόν όλες τις τεχνικές ειδικότητες. Ο παραλογισμός τους στο Υπουργείο δεν έχει τέλος. Και εμείς καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και περιμένουμε απλά να μας πουν: φέτος δεν θα χρειαστούμε άλλους, ούτε του χρόνου, ούτε του παραχρόνου !!!!!!

Και δεν φτάνει αυτό, αν και το ανέφερα στα θέματα για την γενική εκπαίδευση θα το αναφέρω και εδώ: Οι διπλαματούχοι μηχανικοί περιβάλλοντος, ξύπνησαν ένα πρωί και λένε: δεν στέλνουμε μια επιστολή στο Υπουργείο Παιδείας. Σε αυτή την επιστολή αναφέρουν ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ, ότι μπορούν να διδα΄ξουν ΠΛΗΘΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ στα ΕΠΑΛ, όπως: Βιολογική Γεωργία,  Αγροτουρισμός και Ανάπτυξη, Στοιχεία Βιολογικής Γεωργίας, Εμπορία (μάρκετινγκ) Προϊόντων Αγροτουρισμού και Αγροβιοτεχνίας,  Περιβάλλον & Γεωργία, Εισαγωγή στην Τεχνολογία Τροφίμων, Υγιεινή και Ασφάλεια Τροφίμων.!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή επειδή η Υπουργός είναι μηχανικός και αυτοί είναι μηχανικοί νομίζουν ότι έτσι απλά χωρίς να είναι γεωπόνοι θα κάνει τα στραβά μάτια το Υπουργείο και θα τους δώσει γεωπονικά μαθήματα;;;;

Άπαξ και γίνει κάτι τέτοιο, θα σχίσω το πτύχιο μου μπροστά στο Υπουργείο και θα πάω να δείρω όλους τους μ......ες υπευθύνους του κλάδου μας που τόσα χρόνια δεν υπερασπίστηκαν τα  αυτονόητα!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 12:21:19 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #229 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 03:34:13 μμ »
Μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο, μου είπαν τα εξής: τη Δευτέρα που μας πέρασε ο Υφιπουργός υπέγραψε την απόφαση να συμπληρωθούν τα κενα από τους υπεράριθμους. Μου είπαν ότι δε θα γίνουν μετακινήσεις των υπεράριθμων από σχολείο σε σχολείο της ίδιας πόλης μόνο. Θα γίνουν μετακινήσεις από νομό σε νομό και... (κρατηθείτε...) από ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ!
Δηλαδή κοινώς τη βάψαμε!
Και εμείς οι απ'εξω και οι από μέσα.
Και επειδή τώρα μιλάω για εμάς τους απ'εξω, σας λέω και το άλλο. Τα λεφτά για τους αναπληρωτές που πήραν για καλλιτεχνικά, μουσική, θέατρο κ.λ.π. προέρχονται από το ΕΣΠΑ. Γι' αυτό και πήραν τόσους πολλούς. Εμείς όμως των τεχνικών ειδικοτήτων δεν πληρωνόμαστε από το ΕΣΠΑ αλλά από το ελληνικό κράτος, το οποίο δεν έχει λεφτά για όλους όσους χρειάζονται... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Το τελευταίο μάλιστα δεν αφορά μόνο τους Γεωπόνους και τις τεχνικές ειδικότητες, αλλά και τους αναπληρωτές γενικής παιδείας....  Βράσε ρύζι δηλαδή....

Ήδη τα κενά που υπήρχαν για Γεωπόνους στο Ηράκλειο καλήφθηκαν από εκπαιδευτικούς που υπηρετούσαν σε Γυμνάσια και Γενικά Λύκεια του Ηρακλείου και δεν συμπλήρωναν ωράριο (αυτό φυσικά δεν είναι παράνομο, απλά σας το αναφέρω για να δείτε ότι άρχισαν να καλύπτουν τα κενά).


Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #230 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:35:06 μμ »
Πραγματικά μετά από αυτή κλαι την εξέλιξη δεν ξέρω αν έχει νόημα να παλέψω για παιδαγωγική κατάρτιση ή κάτι καλύτερο στο χώρο της εκπαίδευσης.

Η απόλυτη ταπείνωση και εξεφτελισμός πτυχιούχων

Διότι όπως λέει και η κυβέρνηση, λεφτά υπάρχουν, αλλά μήπως εννοεί μόνο για τα βύσματα και τις κομπίνες;;;

Καθήστε έτσι να μας αντιμετωπίζουν ως παιδιά ενός κατώτερου θεού.

Nα πω και κάτι άλλο για τα λεφτά από το ΕΣΠΑ που λες. Μα στη τελευταία φουρνιά προσλήψεων δεν πήρε μόνο αποφοίτους θεάτρου, καλλιτεχνικών κ.τ.λ. αλλά και ηλεκτρολόγους από τις τεχνικές ειδικότητες. Για τους ηλεκτρολόγους είχε λεφτά από το ΕΣΠΑ;;

Kαι μάλιστα πήρε γύρω στους 20, όταν μάλιστα ισχυρίζονταν η Υπουργός ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ!!!!!!!!!

Πως είναι επομένως δυνατόν να συμβάινει αυτό που λες, για άλλες τεχνικές ειδικότητες και για τους γεωπόνους;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 09:01:59 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:54:07 πμ »
Δίκιο έχεις, δεν είναι λογικό... μάλλον κανένα βύσμα θα μπήκε για τους ηλεκτρολόγους.Ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται και κάνουν ότι να 'ναι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά...  Ότι μου είπε το Υπουργείο μεταφέρω. Εγώ για τους Γεωπόνους ρώτησα αλλά πάνω στην κουβέντα μου είπαν και για τους άλλους...

Σήμερα έμαθα ότι υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι Γεωπόνοι και Οικονομολόγοι στον Έβρο, τους οποίους λογικά θα μετακινήσουν σε άλλες περιφέρειες. Τώρα, πόσοι ακριβώς είναι οι μεν και οι δε δεν μπόρεσα να μάθω.
Μακάρι να μην είναι έτσι τα πράγματα, αλλά μεταξύ μας δεν τα βλέπω και πολύ καλά...

Μια φίλη έστειλε με φαξ στο Υπουργείο το εξής:
"Παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε τα κενά αλλά και τις υπεραρυθμίες της ειδικότητας ΠΕ 14.04 – 14.05 «Γεωπονίας και Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος» για το σχολικό έτος 2010 – 2011 σε όλες τις περιφέρειες αναλυτικά."
Εννοείται πως ακόμα δεν της έχουν απαντήσει.


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:57:03 μμ »
Το θέμα είναι να υπάρξει μια σαφής εικόνα για το τι ανάγκες υπάρχουν. Αν όντως υπάρχουν υπεράριθμοι και οι φετινές προσλήψεις είναι ελάχιστες, ας το πάρουμε απόφαση να μη ματαιοπονούμε πλέον μέχρι τα 40 μας, γιατί πια ούτε η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν διασφαλίζει κάτι, πολύ περισσότερο δε με το νέο σύστημα του '12.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:11:24 μμ »
Παιδιά από το Υπουργείο πολύ μαύρα μας τα λένε αλλά είναι όντως έτσι ή ο,τι ακούνε μας μεταφέρουν , η μαμά μου δούλευε κάποτε στο Υπουργείο παιδείας και μου είπε πώς όταν έπαιρναν τηλέφωνα να ρωτήσουν οι αναπληρωτές δεν ήξεραν τι ακριβώς να τους πουν γιατί δεν τους ενημέρωναν , οπότε έλεγαν γενικότητες ,ίσως και να μην γίνονται αυτά που μας λένε, ίσως και να μην μπορούν να μεταφερθούν άτομα από τον ένα νομό στον άλλο παρά τη θέλησή τους , εξάλλου ήδη έχουν γίνει αρκετές αποσπάσεις και μεταξύ σχολείων και από σχολεία σε γραφεία, και πάλι τα κενά είναι εκεί , μας το λένε οι κατά τόπους δευτεροβάθμιες και μάλιστα τα γραφεία ζητάνε πίσω τους υπαλλήλους που έφυγαν λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας που έχει προκύψει φέτος . Πρέπι να περιμένουμε την επόμενη φάση η οποία δεν ξέρω γιατί καθυστερεί τόσο .

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:16:44 μμ »
Αυτό που πρέπει να πιστέψουμε είναι το εξής: η κατάσταση είναι τραγικότατη, απαξ και είσαι μόνιμος ότι θέλουν μπορούν να σε κάνουν, όχι από νομό σε νομό αλλά από χώρα σε χώρα μπορούν να σε πάνε.

Το να έχουμε ελπίδες για κάτι που οι ίδιοι οι κυβερνόντες μα το αποκλείουν να γίνει δεν είναι και το καλύτερο/

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:43:05 μμ »
Kανένα νέο για τυχόν προσλήψεις αναπληρωτών και άλλων από τεχνικές ειδικότητες;;

Mπα πολύ μαύρα ε;;;;;

Mαύρη μαυρίλα πλάκωσε

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:49:08 μμ »
Οροσημο μπορει να ειναι η 15 του μηνος, οταν θα οριστικοποιηθουν οι μετακινησεις απο τα ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ και θα εχουν σαφη εικονα για τα λυκεια.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:07:56 μμ »
αρε χώρα αυτή;;; Πότε θα φύγω να σωθώ, αλήτες τα κατέστρεψαν όλα.

Για να κλαίμε τη μοίρα μας είναι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.