*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!  (Αναγνώστηκε 17943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« στις: Ιούνιος 20, 2007, 10:20:48 πμ »
Καλημέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα! Είμαι νέα εδώ και θα ήθελα αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες μου μιας και είδα ότι είστε γενικά πολύ ενημερωμένοι.
   Είμαι αποφοιτος ελληνικής φιλολογίας (κλάδος ΠΕ02) και ορκίστηκα το Γενάρη. Ως εκ τούτου δεν πρόλαβα να πάρω μέρος στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που μας πέρασε. Ωστόσο, σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτές ωρομισθίους για το τρέχον σχολικό έτος. Απ' ότι μου έχουν πει και άλλοι Αθήνα είναι ακατόρθωτο να περάσω οπότε σκέφτομαι να δηλώσω επαρχία. Πιστέυετε ότι υπάρχει έστω και μια περίπτωση να με πάρουν (μιας που έχω μηδενικά μόρια)? ή είναι άδικος κόπος. Επίσης να δηλώσω π.χ. δυσπρόσιτες περιοχές και περιοχές - νομούς δηλαδή - που έχουν περισσότερα σχολεία? Ισχύει ότι τα αποτελέσματα για τον πίνακα Γ' βγαίνουν πολύ αργά (Φλεβάρη κάπου διάβασα).
   Σας ευχαριστώ εκ των προτέτων για τον χρόνο σας!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2007, 10:32:57 πμ »
Τα χαρτια σου πρεπει να τα καταθεσεις οπωσδηποτε ,δεν εχεις φυσικα ελπιδες για αναπληρωτρια μονο για ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2007, 10:56:59 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καμία ελπίδα δηλαδή ε?  :(Η ΠΔΣ τι ειναι? Η ενισχυτική? Και αν ναι πότε γίνονται στο περίπου οι αιτήσεις? Απ'ότι έχω ακούσει οι αιτήσεις γίνονται στα σχολεία και θέλεις ένα "μέσον" για να σε πάρουν - δεν ξερω βέβαια αν ισχύει αυτο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2007, 11:12:24 πμ »
Ειναι οπως τα λες,ηΠΔΣ ειναι η προσθετη διδακτικη στηριξη ,θελει γνωριμια με τα ατομα που ειναι στο γραφειο της δευτεροβαθμιου του τοπου σου και παλι αυτο εξαρταται απο το ποσα  ατομα κανουν αιτηση για ΠΔΣ ,ξερω περιοχες που παρακαλουσαν φετος για πδσ και δεν εβρισκε το γραφειο φιλολογους σε αλλες παλι περιοχες γινεται χαμος απο την ζητηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2007, 11:39:00 πμ »
Και πάλι ευχαριστώ ! Οπότε απ' ότι καταλαβα ας περιμενω στον επόμενο ΑΣΕΠ, δηλαδή μετά από 2 χρόνια..... ωχ.......
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2007, 06:28:55 μμ »
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω είναι αδύνατο να δουλέψεις ως αναπληρώτρια ή ωρομίσθια. Στον κλάδιο μας γίνεται χαμός. Δεν ανήκουμε δυστυχώς στην τυχερή ειδικότητα των δασκάλων. Εγώ ως μεγαλύτερη θα σε συμβούλευα κάτι άλλο: Διάβαζε- διάβαζε- διάβαζε για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Μη νομίζεις πως΄εχεις πολύ χρόνο. Ποτέ ο χρόνος δεν είναι αρκετός. Για να περάσεις πρέπει να "σκιστείς" στο διάβασμα. Καμιά σχέση με το διάβασμα του Πανεπιστημίου. Και μην επαναπαυτείς στο γνωστό: "τα ξέρω από το πανεπιστήμιο". Αν δε διαβάσεις θα διαπιστώσεις στο διαγωνισμό ότι τίποτε δεν είναι αυτά που ξέρεις μπροστά στον όγκο της ύλης. Δεν έχει σημασία που δεν υπάρχει ύλη. Γραμματολογικά και παιδαγωγικά μπορείς να διαβάζεις από τώρα
.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2007, 09:52:58 πμ »
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Έχω ήδη σρχίσει να διαβάζω παιδαγωγικά και ιστορία. Η ύλη είναι απίστευτα μεγάλη και έχω αγχωθεί υπερβολικά από τώρα αν θα καταφέρω να τη βγάλω. Τι άλλο λέτε να βάλω στο πρόγραμμα? Μου είπαν να αρχίσω αρχαία (Όμηρο, Θουκιδίδη, Αντιγόνη και Αριστοτέλη, Πλάτωνα) καθώς και Γραμματολογικά Νέα Ελληνικά και Αρχαία και Έκθεση από τα βιβλία Λυκείου. Ξέρετε μήπως κάποια καλά βιβλία εκτός των σχολικών που θα μπορούσατε να μου προτείνετε ή ένα καλό σάιτ που θα μπορούσα από εκεί να πληροφορηθώ? Και τελευταια ερώτηση ισχύει ότι η ύλη θα βγει Αύγουστο του 2008, οι αιτήσεις γίνονται Σεπτέμβρη και παίζει να δώσουμε Νοέμβρη? Και αν ναι πότε θα προλάβουμε άραγε να διαβάσουμε?
  Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος sieol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2007, 10:32:11 πμ »
Ειναι οπως τα λες,ηΠΔΣ ειναι η προσθετη διδακτικη στηριξη ,θελει γνωριμια με τα ατομα που ειναι στο γραφειο της δευτεροβαθμιου του τοπου σου και παλι αυτο εξαρταται απο το ποσα  ατομα κανουν αιτηση για ΠΔΣ

Καλημερα,εγω εκανα χτες τα χαρτια μου για αναπληρωτης και ΠΔΣ, με ειδικοτητα ΠΕ09, αλλα αυτο που ειπες δεν το καταλαβα..!!!Για ΠΔΣ παιρνουν "γνωστους";;;Θα τρελλαθούμε εντελως;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2007, 09:13:52 πμ »
Εσύ συγνώμη πού ζεις; Δεν έχεις μάθει τι γίνεται στην ΠΔΣ; Ο "γνωστός" του "βύσματος" ..ω"ψήφε"!..

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2007, 01:39:06 πμ »
Rwxanh, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις με τα κείμενα αρχαίας και νέας γραμματολογίας και με γραμματολογίες, επίσης με παιδαγωγικά που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάξουν, όταν τα τελειώσεις αυτά πάρε τα άλλα από την παλιά ύλη του 2007 που θεωρείς ότι θα μείνουν. Και πράγματι ξέχασε αυτά που ξέρεις από παν/μιο, να συμμετέχεις στα φόρουμ για να ενημερώνεσαι και να αγωνιστείς αν έχεις διάθεση και θέληση για όσα δικαιούσαι και σου τα στερούνε.

Έχω και εγώ μία απορία για τους αναπληρωτές. Αν δεν διοριστώ για λίγο, μετά στον πίνακα αναπληρωτών θα μου αφερεθούν όλα τα 5,5 μόρια ή μόνο τα 3 από το μεταπτυχιακό; Όταν αφερεθούν τόσα πολλά μόρια έχω ελπίδες για αναπληρωτές, για ωρομίσθιους ή να μην ελπίζω για τίποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2007, 07:07:14 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2007, 10:16:20 πμ »
Syllas, στον πίνακα αναπληρωτών  μετράνε μόνο τα  μόρια από τον τελικό  βαθμό γραπτής εξέτασης.Οι όποιες προσαυξήσεις δεν μετράνε. Π.χ. Αν ένας έχει τελικό  βαθμό γραπτής εξέτασης 70 μονάδες, βαθμό πτυχίου 8(=3 μονάδες),  6 μήνες προϋπηρεσίας(=0.5 μονάδες),  μεταπτυχιακό στην ειδικότητα που διαγωνίζεται(=2 μονάδες),  τότε ο τελικός συνολικός βαθμός του προσδιορίζεται στις 75.5 μονάδες.Όμως στον πίνακα των αναπληρωτών δεν θα ενταχθεί με 20.5 μόρια , αλλά με 15 μόρια.(70-55=15).
Το ποια θα είναι η βάση στον πίνακα  των αναπληρωτών καθορίζεται και από τα μόρια του καθενός αλλά και από τον αριθμό των αναπληρωτών που θα προσλάβει το υπουργείο.Τις δύο τελευταίες χρονιές  προσλήφθηκαν περίπου από 1000 φιλόλογοι για κάθε χρονιά με συνέπεια να πέσει η βάση κάτω από τα 15 μόρια για την πρώτη χρονιά και γύρω στα 13 μόρια τη δεύτερη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2007, 11:26:55 πμ »
Ευχαριστώ syrrahm, πολύ κατατοπιστικό. Υπάρχει δηλ. μία μικρή ελπίδα, αν δεν διοριστώ, αλλά έχω γράψει ψηλά κοντά στη βάση.

Έχω όμως και μία χαζή απορία: αφού κάποιος τσεκάρει 'ναι σε όλα' τι νόημα έχει να δηλώνει περιοχές. το 'ναι σε όλα' δεν περιλαμβάνει και τις πχ 30 περιοχές που βάζω; Οι περιοχές θα τις βάλουμε δηλαδή τυπικά μόνο αφού βάζουμε 'ναι σε όλα';
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2007, 11:30:46 πμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2007, 11:44:06 πμ »
Δηλώνοντας περιοχές δηλώνεις και τη σειρά προτίμησης.(Αναφέρομαι στις 30 περιοχές)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2007, 12:19:27 μμ »
Με το να δηλώνεις περιοχές+επιλογή στο "ναι σε όλα" είναι σαν να λες: "Εγώ προτιμώ αυτές τις 30 περιοχές με αυτή τη σειρά. Αν δεν βρεθεί κενό σ'αυτές σας εξουσιοδοτώ να με τοποθετήσετε σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της χώρας". Αν δεν δηλώσεις περιοχές, τότε τους λες: "Δεν μ'ενδιαφέρει που θα με τοποθετήσετε, αρκεί να το κάνετε!"

Προφανώς με το πρώτο, έχεις το πλεονέκτημα αν υπάρξει κενό σε οποιαδήποτε από τις δηλωθείσες περιοχές να το καταλάβεις εσύ, γιατί ξέρουν ότι το θέλεις. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, το κενό αυτό υπάρχει η πιθανότητα να μην το δώσουν σ'εσένα ακόμα κι αν υπάρχει, γιατί δεν ξέρουν ότι το επιθυμείς εσύ. Έτσι θα σε τοποθετήσουν σε περιοχή που ίσως δεν θα επιθυμούσες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.