*

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 107235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 10, 2016, 07:28:34 μμ »
Εφόσον θα έχεις 8μηνη σύμβαση, αφαιρώντας τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών θα έχεις 6x25=150 ένσημα.
Αυτό σημαίνει ότι με τη λήξη της κοινοφελούς εργασίας θα έχεις νέο ταμείο ανεργίας για 6 μήνες.
Lasid ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή αν δεχτούμε ότι διακοπεί η επιδότηση (το άτομο είναι γνωστό μου και παίρνει πλέον το επίδομα μακροχρόνιων ανέργων έχοντας εξαντλήσει τη 12μηνη επιδότηση ανεργίας) εργαστεί το άτομο μετά θα μπορεί να ξαναμπει στο ταμείο ανεργίας για 6μηνες;Μου ακούγεται λίγο περίεργο μιας και μιλάμε για πολλές επιδοτήσεις.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:29:46 πμ »
Το επίδομα μακροχρονίων ανέργων είναι κάτι ξεχωριστό από την τακτική επιδότηση ανεργίας και δεν το προσμετράμε στο πλαφόν που έχει οριστεί για την τακτική επιδότηση. Ο όρος είναι να μην ξεπεράσει κάποιος τους 16 μήνες επιδότησης μέσα στην τελευταία τετραετία. Οι 6 μήνες θα του εγκριθούν μετά την 8μηνη σύμβαση (η οποία πες ότι θα είναι από 1-9-2016 μέχρι 30-4-2017). Αρκεί ο γνωστός σου να μην έχει πάρει στην τετραετία 1-5-2013 μέχρι 30-4-2017 παραπάνω από 10 μήνες επιδότησης, ώστε με τους νέους 6 μήνες να μην ξεπερνάει τους 16 μήνες συνολικά!

Λογικά το συνολικό άθροισμα των μηνών τακτικής επιδότησης του γνωστού σου είναι τουλάχιστον 18 (επειδή πήρε 12μηνη επιδότηση πέρυσι συν το νέο 6μηνο που σου λέω ότι θα πάρει). Για αυτό αντί για 6 μήνες θα του εγκρίνουν τους 4 μόνο, ώστε να μην ξεπερνάει το πλαφόν των 16 μηνών μέσα στην τελευταία τετραετία.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:35:04 πμ »
Το επίδομα μακροχρονίων ανέργων είναι κάτι ξεχωριστό από την τακτική επιδότηση ανεργίας και δεν το προσμετράμε στο πλαφόν που έχει οριστεί για την τακτική επιδότηση. Ο όρος είναι να μην ξεπεράσει κάποιος τους 16 μήνες επιδότησης μέσα στην τελευταία τετραετία. Οι 6 μήνες θα του εγκριθούν μετά την 8μηνη σύμβαση (η οποία πες ότι θα είναι από 1-9-2016 μέχρι 30-4-2017). Αρκεί ο γνωστός σου να μην έχει πάρει στην τετραετία 1-5-2013 μέχρι 30-4-2017 παραπάνω από 10 μήνες επιδότησης, ώστε με τους νέους 6 μήνες να μην ξεπερνάει τους 16 μήνες συνολικά!

Λογικά το συνολικό άθροισμα των μηνών τακτικής επιδότησης του γνωστού σου είναι τουλάχιστον 18 (επειδή πήρε 12μηνη επιδότηση πέρυσι συν το νέο 6μηνο που σου λέω ότι θα πάρει). Για αυτό αντί για 6 μήνες θα του εγκρίνουν τους 4 μόνο, ώστε να μην ξεπερνάει το πλαφόν των 16 μηνών μέσα στην τελευταία τετραετία.
Lasid ήσουν κατατοπιστικοτατος για ακόμη μια φορά :) σε ευχαριστώ πολύ. Καληνύχτα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 25, 2016, 11:43:13 μμ »
δεν το ηξερα οτι πρεπει να πας στον οαεδ και να κανεις διακοπη  :o
περυσι ουτε καν ασχοληθηκα και καποια στιγμη μπηκα στον οαεδ και ειδα την ημερομηνια της προσληψης μου ειχε γινει αυτοματα και η διακοπη.

Μηπως εχει καταργηθει πλεον αυτη η ιστορια της διακοπης?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:39:44 πμ »
Καλημέρα!  Αν κάποιος παίρνει επίδομα του Οαεδ και δουλέψει σε επιδοτούμενη πρακτική Πανεπιστημίου, το επίδομα κόβεται; Το συμφωνητικό αναφέρει ότι θα μπαίνουν ένσημα ατυχήματος

Αποσυνδεδεμένος τασσώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 10:07:06 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!!Εχω κάνε αίτηση για να λάβω επίδομα από τον Οαεδ στις 11Ιουλιου,η απόφαση για την ένταξη μου θα βγει μετά τις 11 Σεπτέμβρη,ως τότε  όμως υα έχω προσληφθεί σίγουρα.Μπορω να εξουσιοδότησω κάποιον άλλο να πάρει την απόφαση  ή χάνω τα χρήματα.?Να έρθω από Κυκλαδες ´η Δωδεκανησα είναι αδύνατον..Απαιτείται αυτοπρόσωπη παρουσία.,; ξέρετε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 11:40:02 μμ »
Προτείνω να πας στον προϊστάμενο του ΚΠΑ ΟΑΕΔ που έχεις κάνει αίτηση, με την πρόσκληση που θα έχεις για πρόσληψη από το Υπουργείο Παιδείας και να τους πεις ότι φεύγεις για Κυκλάδες ή Δωδεκάνησα και δεν θα μπορείς να παραλάβεις την απόφαση η ίδια. Εκείνος θα πρέπει να μπορεί να σου πει τι να κάνεις. Ίσως να μπορέσεις να κάνεις διακοπή του επιδόματος ανεργίας του οποίου η απόφαση βρίσκεται σε εκκρεμότητα, στέλνοντας την πρόσληψή σου από το ΚΕΠ του νησιού, αν το δεχτεί ο προϊστάμενος του ΚΠΑ ΟΑΕΔ.

Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ για την εξέλιξή της.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 11:46:13 μμ »
Γιατί να παραλάβει την απόφαση ? Αφού online μπορεί να δεί κάθε στάδιο της . Εξάλλου σε περίπτωση πρόσληψης γίνεται άμεση αναγγελία στον ΟΑΕΔ μέσω της Δ/νσης (έντυπο Ε3) .

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 10:55:23 πμ »
Μακάρι να είναι τόσο απλό, αλλά συνήθως θέλουν να περάσεις από τον ΟΑΕΔ εσύ ο ίδιος όταν βγαίνει η έγκριση.
Σε περίπτωση πρόσληψης μπορεί να γίνεται άμεση αναγγελία στον ΟΑΕΔ, αλλά πρέπει να δηλώσει και ο άνεργος διακοπή!

Αποσυνδεδεμένος τασσώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 12:20:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα πάρω τα χρήματα που μου αναλογούν...Για την διακοπή θα τους παρ τηλέφωνο...αλλά  τι  θα διακόψουν αν δε έχει εγκριθεί η αιτησή μου;Επειδή ο ΟΑΕΔ μου είναι Ομόνοια στο κέντρο της Αθήνας κ είναι από τους πιο στριφνους φοβάμαι ότι τα χρήματα μου θα πάνε περίπατο ....κ τζάμπα ο κόπος μου να περιμένω μια ολόκληρη μέρα το καλοκαίρι για την αίτηση.Θα περάσω από κοντά την Τρίτη...αλλά οι προισταμενοι είναι ...αστα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 03:54:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα πάρω τα χρήματα που μου αναλογούν...Για την διακοπή θα τους παρ τηλέφωνο...αλλά  τι  θα διακόψουν αν δε έχει εγκριθεί η αιτησή μου;Επειδή ο ΟΑΕΔ μου είναι Ομόνοια στο κέντρο της Αθήνας κ είναι από τους πιο στριφνους φοβάμαι ότι τα χρήματα μου θα πάνε περίπατο ....κ τζάμπα ο κόπος μου να περιμένω μια ολόκληρη μέρα το καλοκαίρι για την αίτηση.Θα περάσω από κοντά την Τρίτη...αλλά οι προισταμενοι είναι ...αστα
Πιστεύω ότι τα χρήματα θα τα πάρεις. Δεν χάνονται άμεσα. Αν εξηγήσεις ευγενικά την κατάσταση και καταλάβουν ότι αυτό που σε απασχολεί δεν είναι κάτι συνηθισμένο, λογικά θα σε κατευθύνουν σε μια λογική λύση!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 03:55:15 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα πάρω τα χρήματα που μου αναλογούν...Για την διακοπή θα τους παρ τηλέφωνο...αλλά  τι  θα διακόψουν αν δε έχει εγκριθεί η αιτησή μου;Επειδή ο ΟΑΕΔ μου είναι Ομόνοια στο κέντρο της Αθήνας κ είναι από τους πιο στριφνους φοβάμαι ότι τα χρήματα μου θα πάνε περίπατο ....κ τζάμπα ο κόπος μου να περιμένω μια ολόκληρη μέρα το καλοκαίρι για την αίτηση.Θα περάσω από κοντά την Τρίτη...αλλά οι προισταμενοι είναι ...αστα

Η απόφαση θα βγει για την περίοδο που ήσουν άνεργη και δε χάνεις το δικαίωμα της επιδότησης, όσο και να καθυστερήσουν, ακόμα και αν εργάζεσαι εκείνη τη χρονική στιγμή.
Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα αφού προσληφθείς, για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος τασσώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:43:55 μμ »
Τελικά δεν έχει σημασία που δεν είχε βγει η απόφαση ένταξης  στο ταμείο ανεργίας..όταν προσλαμβάνεσαι  από τη Δδε  ....επισπεύδεται η διαδικασία...διακόπτεται το ταμείο...κ σου εγκρίνεται το ποσό που σου αναλογεί...καλού κακού τους παίρνεις κ ένα τηλεφωνο

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 18, 2021, 11:23:15 μμ »
oσοι διοριστήκαμε μονιμοι πως διακόπτουμε ΟΑΕΔ ; ενημερωνεται αυτόματα απο την ΔΔΕ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.