*

Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στα παλιά;  (Αναγνώστηκε 908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Επιστροφή στα παλιά;
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:50:55 μμ »
Πριν από λίγο διάβασα αυτό
 http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/y_15.html

Η διαδικασία εξετάσεων μου θύμισε τις δέσμες: 4 μαθήματα, 3 κατευθύνσεις (τότε ήταν 4 δέσμες), συμπλήρωση μηχανογραφικών το Μάρτιο.....η μόνη αλλαγή που βλέπω εγώ είναι μετά τις εξετάσεις, στην εισαγωγή στα πανεπιστήμια (το κάθε πανεπιστήμιο καθορίζει το βαθμό εισαγωγής [πώς άραγε, κανείς δεν ξέρει], εισάγεσαι σε σχολή και όχι σε τμήμα [μετά πώς πας στη σχολή, κανείς δεν ξέρει])

Έχει κανείς άλλος την εντύπωση ότι γυρνάμε στα παλιά ή μόνο εγώ;
Επίσης, έχει κανείς άλλος της εντύπωση ότι πάλι λέει το υπουργείο μεγάλα λόγια, που φαίνονται πολύ ωραία, απλά για να εντυπωσιάσει το κόμσο που είναι έξω από τα πράγματα;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:14 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:56:17 μμ »
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα:

Eμένα αυτό το 4 μαθήματα μου θυμίζει κάτι από δέσμες...Μόνο που τώρα μπαίνουν στο χορό και τα Πανεπιστήμια.Θα δείξει...Μου φαίνεται ότι θα έχουμε έναν πολύ "θερμό" χειμώνα!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:17:26 μμ »
οταν λεει "το καθε πανεπιστημιο καθοριζει το βαθμο εισαγωγης" εννοει πως καθε Σχολή θα εχει διαφορετικους συντελεστες για το καθε μαθημα.
π.χ. η φιλοσοφικη θα εχει μεγαλο συντελεστη για τα αρχαια και λιγοτερο για την ιστορια.
Μια οικονομικη σχολη (αν θα ειναι κοινη για ολες τις κατ/νσεις) θα εχει μικροτερο συντελεστη για τα αρχαια και μεγαλυτερο για την Ιστορια.κοκ
το μαθημα της Γλωσσας θα εχει τον ιδιο συντελεστη για ολες τις Σχολες.

οσο για το πως θα γινεται ο διαχωρισμος μπαινοντας στη σχολη, ειναι απλα τα πραγματα εδω. Μπαινεις στη Φιλοσοφικη, ο 1ος χρονος ειναι κοινος και στο 2ο χρονο επιλεγεις κατ/νση. Αυτο γινοταν επι σειρα ετων μεχρι και το 1983 οπότε και επηλθε τον επομενο χρονο  διαχωρισμος σε τμηματα.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:18:53 μμ »
παλινδρομουμε στα ιδια και ιδια.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:14 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στα παλιά;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:28:01 μμ »
οταν λεει "το καθε πανεπιστημιο καθοριζει το βαθμο εισαγωγης" εννοει πως καθε Σχολή θα εχει διαφορετικους συντελεστες για το καθε μαθημα.
π.χ. η φιλοσοφικη θα εχει μεγαλο συντελεστη για τα αρχαια και λιγοτερο για την ιστορια.
Μια οικονομικη σχολη (αν θα ειναι κοινη για ολες τις κατ/νσεις) θα εχει μικροτερο συντελεστη για τα αρχαια και μεγαλυτερο για την Ιστορια.κοκ
το μαθημα της Γλωσσας θα εχει τον ιδιο συντελεστη για ολες τις Σχολες.

οσο για το πως θα γινεται ο διαχωρισμος μπαινοντας στη σχολη, ειναι απλα τα πραγματα εδω. Μπαινεις στη Φιλοσοφικη, ο 1ος χρονος ειναι κοινος και στο 2ο χρονο επιλεγεις κατ/νση. Αυτο γινοταν επι σειρα ετων μεχρι και το 1983 οπότε και επηλθε τον επομενο χρονο  διαχωρισμος σε τμηματα.



Μάρκο μου,
τη διαδικασία στη θεωρία φυσικά και την έχω καταλάβει (δεν είμαι τόσο ξανθιά πλέον, δεν έχου κουρκουτιάσει τόσο πολύ από το διάβασμα και το ΑλτσάΙμερ είπαμε είναι προχωρημένο αλλά όχι και τόσο  ;D )
Όλα όμως αυτά είναι θεωρητικά. Πρακτικά δεν λέει πώς θα βγει ο λογάριθμος (έτσι δεν τον ονομάζει;) που θ κρίνει τη βάση της κάθε σχολής; Με ποιά κριτήρια π.χ. η φιλοσοφική Αθήνας να έχει μεγαλύτερη βάση από τη φιλοσοφική Κρήτης; (Μην ξεκινήσουμε συζήτηση για το κύρος της κάθε σχολής, παράδειγμα έφερα); Και πώς θα θεσπιστούν αυτά τα κριτήρια από τη στιγμή που δεν υπάρχει αξιολόγηση των σχολών; Όποια θεωρεί τον εαυτό της καλύτερο αυτομάτως θα έχει και υψηλότερη βάση; Τώρα υπάρχει κάποια λογική, αν θες, στη βάση των σχολών. Μπάινει πρώτος αυτός που έχει το μεγαλύτερο βαθμό και μετά μπαίνουν οι υπόλοιποι μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των εισακτέων.
Επίσης, λέει ότι θα μπαίνουν σε σχολή. ΟΚ. Εγώ θέλω να γίνω γιατρός και θα μπω στη σχολή επιστημών υγείας. Θα κάνω ένα χρόνο κοινό με όλους όσους θέλουν ιατρικά και παραϊατρικά επαγγέλματα (γιατρούς, νοσοκόμους, οδοντιάτρους, κτηνιάτρους) και μετά; Ποι΄ςο θα κρίνει ποιος και πώς θα γίνει γιατρός, ποιος νοσοκόμος, ποιος οδοντίατρος και ποιος κτηνίατρος;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159630
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.