*

Αποστολέας Θέμα: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης  (Αναγνώστηκε 21691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2012, 11:38:54 μμ »
θυμάμαι σε ένα από τα σχολεία που ήμουν και είχε φύλακα,είχε γίνει ένα περιστατικό και ευθύνη είχε ο φύλακας του σχολείου γιατί είχε αφήσει ανοιχτή την είσοδο...
όσον αφορά στη νομοθεσία, δες εδώ και νομίζω σε καλύπτει...

http://www.poeota.gr/anakoinoseis/kath_sxol_fyl_2008.pdf

Υ.Γ. η ερώτηση θα έπρεπε να τεθεί σε άλλο θέμα σχετικό με τις εφημερίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2012, 11:42:53 μμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2012, 11:54:18 μμ »
killbill χωρίς να έχω συγκεριμένη νομοθεσία να παραθέσω, από σποραδικές πηγές στο ίντερνετ, η πληροφόρηση που έχω είναι ότι όντως, δεν είναι στα καθήκοντα των φυλάκων (ή επιστατών; δεν ξέρω πως ονομάζονται επίσημα) του δήμου να ελέγχουν ποιος μπαίνει στον χώρο του σχολέιου. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τις πληροφορίες που θυμάμαι να βρήκα, το καθήκον τους είναι να ελέγχουν την καλή κατάσταση της περιουσίας των δήμων στον χώρο των σχολείων (όλα δηλαδή, κτίρια και λοιπές εγκαταστάσεις) και να αναφέρουν τυχόν καταστροφές ή ζημιές.

Καλόόόό;;;
Το βασικό πρόβλημα με τους φύλακες των σχολείων είναι ότι βασικά, πρόκειται για θέσεις "κοινωνικής πρόνοιας", οι οποίες συστάθηκαν απλά και μόνο για να υπάρχει τρόπος να παίρνουν έναν μισθό κάποιοι άνθρωποι με διάφορα κοινωνικά προβλήματα. Δεν το θεωρώ τυχαίο ότι σε όλα τα σχολεία που έχω περάσει οι φύλακες είτε είχαν οι ίδιοι κάποιο εμφανές ιατρικό πρόβλημα, είτε έμαθα ότι είχε κάποιο μέλος της οικογένειάς τους. Τώρα θα μου πει κάποιος ... "τόσο κακό είναι αυτό;". Όχι, εγώ δεν το βρίσκω κακό, ειδικά εφόσον ξέρω ότι σε αυτό το κράτος δεν υπάρχει καμία άλλη πρόνοια για αυτούς τους ανθρώπους και εάν δεν δουλεύαν εκεί, δεν θα δουλεύαν πουθενά. Η ένστασή μου όμως είναι η εξής: η εποπτία των εγκαταστάσεων του σχολείου, ήταν ούτως ή άλλως από πριν καθήκον των εφημερεύοντων και του διευθυντή. Δεν έχει πραγματικά κανένα απολύτως νόημα να υπάρχει ξεχωριστό άτομο για αυτή την δουλειά κατά την διάρκεια λειτουργίας του σχολείου. Από την άλλη, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμος ένας τέτοις άνθρωπος να υπάρχει τα απογεύματα και να ανοίγει τον προαύλιο χώρο του σχολείου έτσι ώστε να μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν ελεύθερα οι κάτοικοι της περιοχής. Και προσοχή, δεν λέω να κάνει τον αστυνόμο ή να είναι υπεύθυνος για όσους χρησιμοποιούν τον χώρο τα απογεύματα. Λέω να κάνει αυτό ακριβώς που κάνει και τώρα. Να επιβλέπει τον χώρο και να καταγγέλει στην αστυνομία όποια παρανομία ή καταστροφή πέσει στην αντίληψή του.
Τεσπά. Είναι πονεμένη υπόθεση οι φύλακες...


edit: Ώπα, τώρα διαβάζω το λινκ της kateri. Χμμμ τελικά φαίνεται ότι περιλαμβάνεται στα καθήκοντά τους ο έλεγχος της εισόδου εξωσχολικών ατόμων. Σύμφωνα με το νούμερο 5 και την επεξήγηση στο τέλος του εγγράφου, είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει στο σχολείο και εφόσον αυτοί έιναι γονείς ή σχετικοί με την λειτουργία του σχολείου άνθρωποι, να τους επιτρέπει την είσοδο χωρίς παρατήρηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 12:01:08 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος bab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 10:34:49 μμ »
Εκτός από τις εφημερίες που απαλλάσσεται κανείς αν πηγαίνει σε δύο ή παραπάνω σχολεία, με ποια νομοθεσία πδ ή κάτι άλλο απαλλάσσεται από τις υπόλοιπες εξωδιδακτικές εργασίες στο σχολείο διάθεσης; Η τέλος πάντων σε ποια νομοθεσία μπορεί να βασιστεί κανείς αν θέλουν να του αναθέσουν εργασίες πχ το νεστωρα σε δύο σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 08:34:18 μμ »
Υπαρχει προεδρικο διαταγμα που οριζει ρητα οτι οσοι ειναι σε δυο σχολεια αναλαμβανουν εξωδιδακτικα καθηκοντα στο σχολειο που εχουν τις περισσοτερες ωρες και οτι αυτοι που είναι σε πανω απο δυο σχολεια απαλλασσονται απο ο,τιδηποτε εξωδιδακτικο (η γραμματειακη που είναι για συμπληρωση ωραριου δεν θεωρειται εξωδιδακτικο καθηκον και προσαυξανεται κατα το ενα τριτο, αν θελουν να είναι συμφωνοι με το γραμμα του νομου. Δηλαδη αν είσαι στις 19 ωρες και κανεις 12 ωρες μαθημα, πρεπει κανονικα να κανεις 9 ωρες γραμματειακης (7+2)
Ποιο προεδρικό διάταγμα είναι αυτό, το οποίο λέει ότι όσοι είναι σε πάνω από δύο σχολεία απαλλάσσονται από οτιδήποτε εξωδιδακτικό; Παρακαλώ, παραθέστε το, ρε παιδιά, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 09:00:44 μμ »
Εκτός από τις εφημερίες που απαλλάσσεται κανείς αν πηγαίνει σε δύο ή παραπάνω σχολεία, με ποια νομοθεσία πδ ή κάτι άλλο απαλλάσσεται από τις υπόλοιπες εξωδιδακτικές εργασίες στο σχολείο διάθεσης; Η τέλος πάντων σε ποια νομοθεσία μπορεί να βασιστεί κανείς αν θέλουν να του αναθέσουν εργασίες πχ το νεστωρα σε δύο σχολεία;

Για τις εφημερίες υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία και είναι εύκολο να την βρεις (3 ή περισσότερα σχολεία τα οποία μάλιστα δεν πρέπει να συστεγάζονται), αλλά για τις εξωδιδακτικές δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο. Μόνο για πολύτεκνους και ΑΜΕΑ ξέρω και εφόσον το μέτρο αυτό δεν παρακωλύει την ομαλή λειτουργία του σχολείου... Αν υπάρχει κάτι ας μας το ποστάρει κάποιος. Εννοείται πως εφημερία κάνεις μόνο στο σχολείο τοποθέτησης και όχι σε αυτό της διάθεσης, όταν είσαι σε 2 σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2017, 09:05:17 μμ από paralias »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 10:19:57 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=15427.msg980887#msg980887


http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ti-provlepei-i-nomothesia-gia-tis-efimeries-ton-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-2

Σύμφωνα με το pdf που αναφέρεται στο άρθρο, αυτοί που υπηρετούν σε 2 ή περισσότερα σχολεία, κατόπιν συνεννόησης των δ/ντων, αναλαμβάνουν εξωδιδακτικά σε ένα μόνο σχολείο ενώ εφημερία στο σχολείο με τις περισσότερες ημέρες και ώρες! Οι διατάξεις του Π.Δ. 201/1998 αφορούν μόνο την πρωτοβάθμια..

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 12:19:47 πμ »
Για τις εφημερίες υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία και είναι εύκολο να την βρεις (3 ή περισσότερα σχολεία τα οποία μάλιστα δεν πρέπει να συστεγάζονται), αλλά για τις εξωδιδακτικές δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο. Μόνο για πολύτεκνους και ΑΜΕΑ ξέρω και εφόσον το μέτρο αυτό δεν παρακωλύει την ομαλή λειτουργία του σχολείου... Αν υπάρχει κάτι ας μας το ποστάρει κάποιος. Εννοείται πως εφημερία κάνεις μόνο στο σχολείο τοποθέτησης και όχι σε αυτό της διάθεσης, όταν είσαι σε 2 σχολεία.
Nαι, για τις εφημερίες γνωρίζω, αλλά επειδή εδώ έγινε αναφορά για Προεδρικό Διάταγμα, ρωτάω...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2017, 12:25:37 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 12:24:37 πμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=15427.msg980887#msg980887


Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Οι διατάξεις, γενικά, εξ όσων έχω βιώσει τα τελευταία χρόνια αναφέρονται γενικά και σε Πρωτοβάθμια και σε Δευτεροβάθμια.

Αυτό που ρωτάω εγώ πάντως, είναι αν και κατά πόσο κάποιος που πηγαίνει σε 4 σχολεία π.χ., απαλλάσσεται από οποιαδήποτε εξωδιδακτική εργασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2017, 12:26:22 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:21:35 πμ »
Σε μητερα με μωρο κατω των 2 ετων ισχυει οτι δεν ανατιθενται εξωδιδακτικα καθηκοντα οπως υπεύθυνος τμηματος,γιορτες ,εφημεριες ?το γραφει καποιος νομος ή κατι?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:31:48 πμ »
Σε μητερα με μωρο κατω των 2 ετων ισχυει οτι δεν ανατιθενται εξωδιδακτικα καθηκοντα οπως υπεύθυνος τμηματος,γιορτες ,εφημεριες ?το γραφει καποιος νομος ή κατι?

Αν και δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά π.χ. οι εφημερίες πώς επηρεάζουν; Είναι που είναι στο σχολείο, ας κάνει.. τα άλλα οκ καταλαβαίνω.
Επίσης, να ρωτήσω κι εγώ, αν ισχύει το παραπάνω για μητέρα με τέκνο κάτω των 2 ετών, ισχύει το ίδιο και για πατέρα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:43:06 πμ »
Αν και δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά π.χ. οι εφημερίες πώς επηρεάζουν; Είναι που είναι στο σχολείο, ας κάνει.. τα άλλα οκ καταλαβαίνω.
Επίσης, να ρωτήσω κι εγώ, αν ισχύει το παραπάνω για μητέρα με τέκνο κάτω των 2 ετών, ισχύει το ίδιο και για πατέρα;


Στα σχολεια που η εφημερια γινεται μια μερα σερι αν ειναι να σχολασει μια ωρα νωριτερα θα μεινει αναγκαστικα ως το τελος. Οποτε χανεται το "ευεργετημα" του μειωμενου ωραριου σε καποιες περιπτωσεις. Παντως αν και προβλεπεται απαλλαγη απο εξωδιδακτικα εργα, δεν αφορα τις εφημεριες που γινονται κανονικα. Σημειωνω οτι η απαλλαγη απο εξωδιδακτικα ισχυει αν εχεις παρει μειωμενο ωραριο αντι αδειας ανατροφης. Αλλιως ολα κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 03:17:06 μμ »
Μήπως υπάρχει πουθενά κανένας κατάλογος εξοδιδακτικων καθηκόντων; π.χ 1) υπεύθυνος εργαστηρίου φυσικής-υπολογιστων, 2) υπεύθυνος τμήματος, 3) υπεύθυνος ιστοσελίδας, 4) υπεύθυνος Covid19, 5) υπεύθυνος πολιτικής προστασίας- σεισμοί,  πυρασφάλειας 6) υπεύθυνος βιβλιοθήκης, 7) υπεύθυνος buling, 8) υπεύθυνος σχολικές εορτές , 9) υπεύθυνος εκδρομών Βουλή- 5νθημερη, 10) υπεύθυνος σχολικών  διαγωνισμών , 11) υπεύθυνος ωρολόγιου πρόγραμματος 12);;;;;;;!!!!!!!!!
Τι άλλους υπεύθυνους έχετε συναντήσει;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2020, 03:20:12 μμ από dstntvip »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 04:04:16 μμ »
Οι εφημερίες δεν είναι εξωδιδακτικά καθήκοντα, απαλλάσσεται μόνο δντης- υπδντης και εκπαιδευτικοί τεκμηριωμένα για λόγους υγείας με απόφαση ΣΔ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθήκοντα στο σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 04:47:04 μμ »
Φέτος η καλύτερη επιλογή θα είναι το υπεύθυνος εκδρομών.. δεν θα γίνει καμία άλλωστε  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.