*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οι ΟΑΕΔιτες τα κατάφεραν. οι μαθητές τι φταίνε; το μόνο που θα έχουν να τους διδάξουν θα είναι οι πλάγιοι τρόποι επίτευξης ενός στόχου. αλλά δυστυχώς γι΄αυτούς δεν υπάρχει αντίστοιχο μάθημα. δε με παρακάμπτει η είσοδός τους στον πίνακα. είμαι αναπληρωτής ΠΕ 02 . έδωσα και φέτος ΑΣΕΠ και περιμένω αποτελέσματα. ως καθηγητές δε φοβόμαστε το διαγωνισμό. φοβόμαστε τη συνεργασία με ανθρώπους τέτοιας ποιότητας. φοβόμαστε για το μέλλον της ελληνικής παιδείας όταν αυτή περνάει στα χέρια ανθρώπων που έχουν σύνθημα ότι ο χώρος της εκπαίδευσης είναι καταφύγιο αναξιοπαθούντων. στα σχολεία θα έρθουν γιατί παρακάλεσαν. και καθηγητές που παρακαλούν να διοριστούν δεν είναι είναι καθηγητές. αλίμονο στους συναδέλφους που θα αναγκαστούν να συνεργαστούν μαζί τους . Αυτά.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,

Βλέπω πως η ειλικρίνεια είναι σεβαστή από μέρους σας.Την εκτιμάτε πολύ και αυτό είναι ολοφάνερο, γιατί μέχρι και απειλές "τραμπουκισμού" δέχτηκα.
΄
Δεν έχει φυσικά σημασία αλλά θα πρέπει να σας δώσω κάποια εξήγηση σχετικά με το ψευδώνυμο αρχικά (για όσους δεν γνωρίζουν) και μετά ο κάθε νοήμων ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Τόσο εγώ όσο και ο γενικός γραμματέας του Συλλόγου μας είμαστε οι μοναδικοί συνδικαλιστές που βγήκαμε ανοιχτά με τα ονόματά μας και δεν κρυφτήκαμε να κατηγορήσουμε κανέναν πίσω από κάποιο ψευδώνυμο.

Μία ατυχής διαφωνία (ήμουν μόνη σε ένα χώρο που όλοι ήταν εναντίον μου και επιπλέον δεν γνώριζα του κανόνες του φόρουμ) και με διέγραψαν.Το ίδιο διεγράφη και ο γενικός γραμματέας επειδή κάποια στιγμή επηρρεασμένος από τα ολυμπιακά του αισθήματα μου έκανε πλάκα γνωρίζοντας τα παναθηναϊκά μου αισθήματα.Βλέπετε εμείς ακόμη και τις πιο δύσκολες ώρες για μας δεν χάσαμε το χιούμορ μας.

Δανείστηκα το ψευδώνυμο του συναδέλφου zagoraki για να συμμετέχω στις συζητήσεις.
Το γεγονός ότι βγήκα και σας είπα την αλήθεια θα έπρεπε να το σεβαστείτε και όχι και να με κατηγορείτε.

Όσο για τους μαθητές και ευρύτερα τα παιδιά, καλό είναι να τους βγάλετε έξω από το διάλογό μας.

Σχετικά με το επίδομα στο οποίο αναφέρεται κάποιος συνάδελφος για το θέμα της παραμεθορίου περιοχής μπορώ να πω πως δεν γνωρίζω το θέμα και συγκεκριμένα δεν ξέρω τι έκαναν οι συνάδελφοι της τοπικής ΕΛΜΕ και για κάτι που δεν γνωρίζω δεν μπορώ να πάρω θέση.

Όσο για τον συνάδελφο που λέει "υποτιμητικά"πως θα είμαστε πάντα οαεδίτες. Η απάντησή μου είναι πως  είναι τιμή μου που δούλεψα και συνεργάστηκα με παιδιά με μουτζουρωμένα χέρια. Με παιδιά κουρασμένα από τη δουλειά. Με παιδιά γεωργών και εργατών.Με παιδιά που δεν είχαν την τύχη (άσχετα αν θεωρείται σχολική αποτυχία ή όχι) να συνεχίσουν τις σπουδές τους και να γίνουν επιστήμονες. Με παιδιά όμως που ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή τους και έχουν τους δικούς τους στόχους.

Όσο για την "κατινίστικη"συμπεριφορά μερικών γυναικών συναδέλφων-περί απειλών , καλό είναι να θυμούνται που και που είναι καθηγήτριες.

Όσο για την "θριαμβολογία" στην οποία αναφέρεται κάποιος συνάδελφος θα πω, πως "άσε με ρε συνάδελφε να χαρώ λιγάκι".Είναι ένας αγώνας ετών.Έχουμε φτάσει μέχρι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.Μόνο στον ΟΗΕ δεν έχουμε απευθυνθεί.

Και να είστε σίγουροι, πως δεν θα  επιτρέψουμε να αδικηθεί κανένας συνάδελφος.

Όσο για τη φωνή μου την ανυπόφορη στην οποία αναφέρεται κάποια συνάδελφος, μάλλον θα εννοεί την έκρηξη της οργής μου απέναντι στις κοινοβουλευτικές ομάδες της αντιπολίτευσης με εξαίρεση το ΚΚΕ που όλοι τους είναι πολιτικά ασταθείς.Τι έγινε;Όταν χάσαμε τη δουλειά μας όλοι ήταν με το μέρος μας και "βομβάρδιζαν"το ελληνικό κοινοβούλιο με ερωτήσεις-καταθέσεις αναφορών-παρεμβάσεις -επίκαιρες ερωτήσεις.Όταν όμως δόθηκε λύση, τότε όλοι ήταν εναντίον μας.Μάλλον πολιτικά τερτίπια είναι αυτά που δεν τα καταλαβαίνω.

Επειδή όμως ο διάλογός μας έχει ξεφύγει από τις διαδικασίες του διαλόγου και της αντιπαράθεσης με επιχειρήματα, αλλά εξ κυρίως" κάποιων απειλών"που εκτοξεύτηκαν προσωπικά εναντίον μου με κάνουν να μην θέλω να συζητώ μαζί σας. Κουράστηκα αδέρφια!

Όποιος επιθυμεί μπορεί να στέλνει προσωπικά μηνύματα.

Κατ'εξαίρεση ευχαριστώ τους συναδέλφους που  σύμφωνα με τα μηνύματα που έλαβα στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση δεν έχασαν την αίσθηση του χιούμορ.Με αυτούς θέλω να συναναστρέφομαι και να συνεργάζομαι  σε όποιο σχολείο βρεθώ και ευτυχώς δεν είναι λίγοι.

Συγνώμη, αλλά έχουμε και δουλειές γιατί ο αγώνας συνεχίζεται

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ

Συγνώμη, αλλά έχουμε και δουλειές γιατί ο αγώνας συνεχίζεται

Για σένα ειδικά Υπερμαχία λυπάμαι γιατί μάλλον τρέχει μακεδονικό αίμα στις φλέβες σου. Το ποια είσαι εσύ και η «συνάδελφος σου» Κοτρίκλα (ή vickykappa) ας ψάξουν οι αναγνώστες στο google για να δουν βάζοντας τα ονόματά σας.
(Παρεμπιπτόντως η μισού αιώνα ζωής Κοτρίκλα έχει χωθεί και στη «γαλάζια» Σιβιτανίδειο).
Φυσικά και δεν είστε οι μόνες που πάτε να κλέψετε τις θέσεις κάποιων άλλων για τη σιγουριά του δημοσίου (γιατί ΕΤΣΙ μόνο το βλέπετε όσο κι αν προσπαθήσετε να πείσετε για το αντίθετο).
Είστε όμως οι μόνοι που το κάνατε τόσο προκλητικά και  απροκάλυπτα.
Κατανοώ απόλυτα βέβαια ότι μόνο έτσι μπορούσατε να επιβιώσετε. Ζώντας παρασιτικά…
Κατανοήστε και σεις ότι αυτό που δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα είναι ότι τα ονόματά σας έχουν ανεξίτηλα χαραχθεί στη συνείδηση των κοινών θνητών συναδέλφων… των πραγματικών προλετάριων. Όταν θα πρωτοαναλάβεις υπηρεσία θα καταλάβεις τι εννοώ…
Καλή «σταδιοδρομία» λοιπόν… και συγχαρητήρια τόσο σε σας όσο και στο πολιτικό κόμμα που όλον αυτό τον καιρό ήταν μέντορας και συνάμα νταβατζής σας.
Συγχαρητήρια επίσης και στον Άρη… Έκανε αυτό που δεν θα έκανε ποτέ ο Ευρυπίδης… Το (κοντινό) μέλλον θα τον κρίνει…   
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Θα παρακαλούσα τις προσωπικές αλληλοεπιθέσεις καθώς και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς να τα κάνετε με pm ή με mail και να τα αφαιρέσετε από τα μηνύματα σας για να μην αναγκαστούμε να το κάνουμε εμείς.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2009, 09:41:47 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Για να καταλαβω: η εν λογω ρυθμιση αφορα τους μεχρι τωρα οαεδιτες και τελος, ή ολους γενικα και τους παροντες και τους μελλοντικους, δηλαδη οσοι δουλευουν ωρομισθιοι στον οαεδ θα προσμετραται η προυπηρεσια τους για μορια διορισμου στην β/βαθμια?

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
 Από αυτούς που αναφέρεις ψάξε να δεις πόσοι έχουν γεμίσει τους πίνακες προϋπηρεσίας και πόσοι έχουν διοριστεί πριν, και κάποιοι πολύ πριν, μπουν οι Οαεδίτες.
Δεν είναι μόνο η προϋπηρεσία που αναγνωρίστηκε στον ΟΑΕΔ  το πρόβλημα.
Είναι ότι μια γενιά πτυχιούχων εκπαιδευτικών σχολών έχει μάθει να προσπαθεί να διοριστεί με δόλο, καταγράφοντας μόρια προϋπηρεσίας με ευνοιοκρατικό τρόπο.
Διδάξαντες οι της ΠΕΑ. 

οι ΟΑΕΔιτες τα κατάφεραν. οι μαθητές τι φταίνε; το μόνο που θα έχουν να τους διδάξουν θα είναι οι πλάγιοι τρόποι επίτευξης ενός στόχου. αλλά δυστυχώς γι΄αυτούς δεν υπάρχει αντίστοιχο μάθημα. δε με παρακάμπτει η είσοδός τους στον πίνακα. είμαι αναπληρωτής ΠΕ 02 . έδωσα και φέτος ΑΣΕΠ και περιμένω αποτελέσματα. ως καθηγητές δε φοβόμαστε το διαγωνισμό. φοβόμαστε τη συνεργασία με ανθρώπους τέτοιας ποιότητας. φοβόμαστε για το μέλλον της ελληνικής παιδείας όταν αυτή περνάει στα χέρια ανθρώπων που έχουν σύνθημα ότι ο χώρος της εκπαίδευσης είναι καταφύγιο αναξιοπαθούντων. στα σχολεία θα έρθουν γιατί παρακάλεσαν. και καθηγητές που παρακαλούν να διοριστούν δεν είναι είναι καθηγητές. αλίμονο στους συναδέλφους που θα αναγκαστούν να συνεργαστούν μαζί τους . Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος jonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
  Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει. Είναι δυνατόν να αναγνωριστεί η προυπηρεσία μόνο αυτών των εκπαιδευτικών? Μετά θα έρθουν και οι άλλες ειδικικότητες και θα εμφανιστούν και άλλοι από άλλες απίθανες σχολές που θα διεκδικούν να μπουν στους πίνακες. Άλλη μια κερκόπορτα άνοιξε για διορισμό στην εκπαίδευση.
   Απλά αναρωτιέμαι ρε παιδιά, πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, ειδικές κατηγορίες, ωρομίσθιοι, ΠΔΣ, ΤΕΕ ΟΑΕΔ, αλήθεια διορίζεται κανείς με ΑΣΕΠ? Το ωραίο όμως είναι κάποιοι από αυτούς που είναι από τα ΤΕΕ ΟΑΕΔ και είναι παράλληλα και τρίτεκνοι!!! Εκεί να δείτε γέλια.

Από του χρόνου λοιπόν θα έχουμε κάποιους που θα είναι και στην ΠΔΣ και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ.

Ευτυχώς που ο τρόπος πρόσληψης στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ είναι απόλυτα αξιοκρατικός, και αυτοί που θα πάρουν τα μόρια θα έχουν καλό βιογραφικό, οπότε θα κερδίσουν τα παιδιά που θα τους έχουν.

Για να καταλαβω: η εν λογω ρυθμιση αφορα τους μεχρι τωρα οαεδιτες και τελος, ή ολους γενικα και τους παροντες και τους μελλοντικους, δηλαδη οσοι δουλευουν ωρομισθιοι στον οαεδ θα προσμετραται η προυπηρεσια τους για μορια διορισμου στην β/βαθμια?

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Πιστευω οτι θα αγριεψει πολυ η κατασταση

Αποσυνδεδεμένος jonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν θα αγριέψει αλλά όποιος σπέρνει ανέμους θα θερίσει θύελλες. Πάντως θα ήθελα να δω αυτοί οι "εκπαιδευτικοί" από τα ΤΕΕ ΟΑΕΔ τι αντιμετώπιση θα έχουν όταν παρουσιαστούν σε κάποιο σχολείο από τους άλλους καθηγητές.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΟΛΜΕ θα τους υποδεχτεί με αγάπη και προσμονή, διότι τη σήμερον ημέρα λείπουν οι "τίμιοι" αγωνιστές που ξέρουν να διεκδικούν τα δικαιώματά τους και να τσαλαπατούν τα δικαιώματα των άλλων

Πιστευω οτι θα αγριεψει πολυ η κατασταση

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Αν και αυτό που θα γράψω δεν έχει ακριβώς σχέση με τον τίτλο του θέματος εδώ και αρκετό καιρό (και πολύ πριν τον ΟΑΕΔ) έχω τον εξής προβληματισμό...από το 1998 κα μετά υποτίθεται πως υπάρχει ένα ενιαίο σύστημα διορισμού, ο διαγωνισμός. Στην πορεία βέβαια έγινε το μπάχαλο του αιώνα και θα συμφωνήσω με ένα συνάδελφο παραπάνω που είπε ότι τελικά με ΑΣΕΠ διορίζονται ελάχιστοι. Η συγκέντρωση προϋπηρεσίας και η αναγνώρισή της είναι μια πραγματικότητα και δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς. Αν αφήσουμε στην άκρη το πώς διορίζονταν κάποιοι στον ΟΑΕΔ, στην ΠΔΣ κοκ φάντάζομαι ότι όλοι συμφωνούμε πως οι ώρες δουλειάς στο σχολείο πρέπει να αναγνωρίζονται. Επιλέγοντας, όμως, το ΥΠΕΠΘ να διευρύνει την ελαστική εργασία, να παίρνει κυρίως ωρομίσθιους και αναπληρωτές δευτερευόντως αυξάνει διααρκώς ο αριθμός αυτών που συγκεντρώνουν προϋπηρεσία. Ο δε διαγωνισμός έχει υποβαθμιστεί στα πλαίσια της απαιτούμενης επιτυχίας, στη συμπλήρωση μορίων κλπ. Κι αν έγινε το 24μηνο, μετά ο ΟΑΕΔ, μετά οι τρίτεκνοι, μετά ο ένας ή ο άλλος το πράγμα γίνεται ακόμα πιο σύνθετο. Δημιουργούνατι παλί μπλοκαρισμένες λίστες και θυμίζουν μια κατάσταση προ '98 με την οποία κάπως θα πρέπι πάλι να ξεμπερδέψουν...
Αυτό που θέλω τελικά να καταλήξω είναι ότι προσπαθώντας να σκεφτώ όπως σκέφτονται οι κύριοι στις καρέκλες του ΥΠΕΠΘ αργά ή γρήγορα μάλλον θα μπουν σε διαδικασία να βρουν άλλον τρόπο διορισμού που θα ξεμπερδεύει με όσους στριμώχνονται στις λίστες και θα μπορεί και πάλι να δικαιολογεί το μικρό αριθμό διορισμών. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα και πολύ θα ήθελα να μάθω πώς σκέφτεστε και εσείς

Αποσυνδεδεμένος filelar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αρκετά! Αμφισβητείτε τώρα και την ικανότητά μας ως καθηγητές, σε εμάς τους πρώην εκπαιδευτικούς του ΟΑΕΔ. Είμαι φιλόλογος, 42 χρονών,που περίμενα υπομονετικά να διοριστώ με την επετηρίδα, δουλεύοντας σε φροντιστήρια, όταν ο Αρσένης το 1997-1998 μου είπε ότι δεν αξίζω το πτυχίο που μου έδωσε ο ίδιος και έπρεπε να δώσω ΑΣΕΠ, τη στιγμή που άρχισαν να με παίρνουν αναπληρώτρια. Χωρισμένη και με 2 μωρά με πήραν στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, με επετηρίδα όπου υπολογιζόταν η προϋπηρεσία από το ΥΠΕΠΘ. Δούλεψα σκληρά για 7 χρόνια ως ωρομίσθια αν και με 21 ώρες, λειψά ένσημα, πρωί και απόγευμα , έβγαλα 2 φορές έφηβο βουλευτή και μαθητές μου πέρασαν στο πανεπιστήμιο, ώσπου ένα ωραίο πάλι πρωί μας πέταξαν στο δρόμο. Αναγκάστηκα να δώσω ΑΣΕΠ το 2007, πέρασα και διορίστηκα από τον ΑΣΕΠ 41 πια χρονών. Ποιοί είστε όλοι εσείς που με θεωρείτε ακατάλληλη για το σχολείο; Γνωρίζετε τι έχει περάσει ο καθένας από εμάς για να φτάσει εδώ, χωρίς να παρακαλέσει για να πάρει ώρες ενισχυτικής, επειδή δεν θέλει να χρωστά τίποτα σε κανένα και γιατί σέβεται το πτυχίο που πήρε πριν 20 χρόνια και τον εαυτό του;

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Αγαπητή φίλη, έχουμε την ίδια ηλικία, γεγονός που σημαίνει ότι επλήγην το ίδιο από την κατάργηση της επετηρίδας. Κατά περίεργο τρόπο εμένα δεν με τοποθέτησαν ποτέ σε σχολείο του ΟΑΕΔ -μια χαρά δούλεψα χρόνια σε φροντιστήρια- και αγωνίζομαι με ΑΣΕΠ να διοριαστώ (επιτυχούσα μη διοριστέα, αναπληρώτρια φέτος). Δεν είσαι λοιπόν η μόνη που δυσκολεύτηκε στη ζωή και μην χρησιμοποιείς την ηλικία ως ελαφρυντικό. Όλοι αυτοί που δούλεψαν στον ΟΑΕΔ ήξεραν καταρχήν ότι δε θα διοριστούν. Από την άλλη κανένας δεν μπορεί να μας πείσει για το αδιάβλητο της πρόσληψής του... κανείς

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οσο εντοπιζουμε το προβλημα στους οαεδιτες ποτε δεν προκειται να βρουμε ακρη. δεν φταινε αυτοι.
συναδελφοι μας ειναι, σε ταξη δουλεψαν. ο,τι θεμε λεμε τωρα..(δεν τα εχω με σενα ammy γενικα μιλαω)
και δε βλεπω ποια η διαφορα με τους 24μηνιτες. ας μου πει καποιος ωστε να μη λεω βλακειες

αμεση κινητοποιηση χρειαζεται να τελειωνει πια αυτο το θεατρο και το καραγκιοζηλικη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε συ Μάρκο, μήπως είσαι κανένα άλλο ψευδώνυμο της υπερμαχίας; έχω γίνει πολύ καχύποπτος πια!Θέλω ομώς να μου πεις κινητοποίηση για ποιο πράγμα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.