*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 217228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 16, 2008, 08:40:50 μμ »
Που σημαινει οτι αφου ενδιαφερομαι πχ για μια επαρχιακη πολη, πρεπει να παρω τον τηλεφωνικο καταλογο, να βλεπω τις δημοσιες υπηρεσεις της πολης και να τηλεφωνω να μαθω ποιες ανηκουν στο υπουργειο παιδειας?

Στο site του υπεπθ δεν νομιζω εχει κατηγοριοποιηση ανα περιοχες.

Οποτε που ξερω τι υπαρχει και τι δεν υπαρχει σε μια πολη, διαθεσιμο ως επιλογη για αποσπαση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 16, 2008, 08:50:16 μμ »
Διαβάζω όλες αυτές τις ερωτήσεις -  απαντήσεις περί αποσπάσεων και πραγματικά απορώ. Από πότε νεοδιόριστος παίρνει απόσπαση σε φορέα; Οι νεοδιόριστοι παίρνουν απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ κι αυτό σε περίπτωση υπεραριθμίας ή πολύ σοβαρού λόγου. Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ νεοδιόριστο να πήρε απόσπαση σε φορέα. Επίσης όλη αυτή η συζήτηση συναδέλφων που ακόμα δεν διορίστηκαν και ψάχνουν απόσπαση σε φορέα, εμένα με ενοχλεί, όπως φαντάζομαι και άλλους σαν εμένα που έχουν κάνει χρόνια μακριά από το σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:43:40 μμ »
Μπορεί ο goodman να έχει σοβαρό λόγο για απόσπαση, οπότε κακώς σε ενοχλεί που κάποιος προσπαθεί να βελτιώσει τη θέση του.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:19:18 μμ »
+1 Μόνο σοβαροί λόγοι (υγείας-οικογενειακοί)εξαναγκάζουν  νεοδιόριστο να ζητήσει απόσπαση και καμιά ενόχληση......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 18, 2008, 07:27:14 μμ »
Ειχα κατεβασει απο περυσι καποιες εγκυκλιους για αποσπασεις, βεβαια δεν ειδα να αφορουν τους νεοδιορισθεντες ή οχι.

Οπως και να χει, πιστευω οτι σε καθε περιπτωση, μαζι με την αιτηση, πιθανολογω, ισως να χρειαζονται και ορισμενα χαρτια - δικαιολογητικα, ωστε να αιτιολογει ο καθενας τη θεση του. Πχ. ενα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, καθως εγω ειμαι εγγαμος με 2 παιδια.
Τι αλλο ομως μπορει να χρειαστει, απο πλευρας δικαιολογητικων, ωστε να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη?

Οριζει η εγκύκλιος καποια δικαιολογητικα? Επισυναπτει ο καθενας οτι νομιζει χρησιμο? Τι ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 20, 2008, 06:23:57 μμ »
Όταν παίρνεις απόσπαση μετρούν τα μόρια του σχολείου που αποσπάσαι και όχι του σχολείου που είχες αρχικά τοποθετηθεί ή που έχεις οργανική. Αυτά τα παίρνεις μόνο στην περίπτωση που αποσπάσαι σε γραφείο (γι' αυτό και αυτού του είδους οι αποσπάσεις είναι "περιζήτητες" και εκεί πέφτουν τα μεγάλα βύσματα! :P)
Το να πάρει νεοδιόριστος απόσπαση, δεν είναι απίθανο. Τυπικά άλλωστε μετρούν οι οικογενειακοί λόγοι (έχει οικογένεια η περίπτωση που αναφέρεις?)

Αν δεν με απατα η μνημη μου, και διορθωστε με αν κανω λαθος, ο Στυλιανιδης δεν εβγαλε περυσι μια εγκυκλιο συμφανα με την οποια ολοι οι εκπαιδευτικοι που ειναι εγγαμοι με παιδια, παιρνουν αποσπαση για εκει που θελουν?

Και κατι ακομη: αν ο νεοδιοριστος κριθει υπεραριθμος, και ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ, δεν μπορει αμεσα να αποσπαστει σε αλλο ΠΥΣΔΕ? (βεβαια αυτο εχει και καποια συναρτηση με την προηγουμενη ερωτηση μου).

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:11:27 μμ »
Yπαρχει πουθενα, εχει κανεις, την περσυνη εγκυκλιο για αποσπασεις νεοδιορισθεντων?

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:26:08 μμ »
Για άλλη μια φορά, οι νεοδιόριστοι ΔΕΝ δικαιούνται απόσπαση. Γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου το υπουργείο καλεί μόνο τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς (αυτό θα το κρίνει η διεύθυνση στην οποία θα υπάγεσαι) να κάνουν αίτηση απόσπασης, παίρνοντας τα μόρια της περιοχής όπου θα αποσπαστούν και θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης. Αν δεν είσαι στους πλεονάζοντες, δεν κάνεις αίτηση. Πέρα από αυτό, σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για πολύ σοβαρούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:05:52 μμ »
Για άλλη μια φορά, οι νεοδιόριστοι ΔΕΝ δικαιούνται απόσπαση. Γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου το υπουργείο καλεί μόνο τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς (αυτό θα το κρίνει η διεύθυνση στην οποία θα υπάγεσαι) να κάνουν αίτηση απόσπασης, παίρνοντας τα μόρια της περιοχής όπου θα αποσπαστούν και θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης. Αν δεν είσαι στους πλεονάζοντες, δεν κάνεις αίτηση. Πέρα από αυτό, σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για πολύ σοβαρούς λόγους.

Μετα απο ποσα χρονια υπηρεσιας δικαιουμαστε αποσπαση;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:08:43 μμ »
Μετά από έναν χρόνο. Δηλαδή αν διοριστείς φέτος, τότε τον Απρίλιο περίπου που θα γίνουν οι αιτήσεις μπορείς να κάνεις, ώστε να πάρεις απόσπαση τη χρονιά 2009-2010.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:11:54 μμ »
Ουτε σε περιπτωση συνυπηρετησης δικαιουνται αποσπαση?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:12:35 μμ »
ΟΚ, moon! Σε ευχαριστω πολυ!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:52:28 μμ »
Για άλλη μια φορά, οι νεοδιόριστοι ΔΕΝ δικαιούνται απόσπαση. Γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου το υπουργείο καλεί μόνο τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς (αυτό θα το κρίνει η διεύθυνση στην οποία θα υπάγεσαι) να κάνουν αίτηση απόσπασης, παίρνοντας τα μόρια της περιοχής όπου θα αποσπαστούν και θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης. Αν δεν είσαι στους πλεονάζοντες, δεν κάνεις αίτηση. Πέρα από αυτό, σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για πολύ σοβαρούς λόγους.

Kαλα, τι λες?
Μονο εγω, χωρις να το πολυψαξω, ξερω 2-3 γνωστους μου εκπαιδευτικους, που διοριστηκαν αλλου και δεν εχουν πατησει ουτε μια χρονια!
Κι ειναι και εργενηδες-αγαμοι!
Και μου λες, οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση?

Το χρονοδιαγραμμα του υπουργειου λεει για αιτησεις για αποσπασεις νεοδιορισθεντων στα τελη Αυγουστου.
Και θυμαμαι οτι περυσι ο Στυλιανιδης ειχε πει οτι οποιος ειναι εγγαμος με παιδια θα πηγαινει στον τοπο συμφεροντων του.
Και μου λες μετα οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση παρα μονο για πολυ σοβαρους λογους?

25 χρονα παιδια που τους εκατσε διορισμος, εχουν να πατησουν απο τοτε που διοριστηκαν στο μερος που ειναι η οργανικη τους. Και διχως να ειναι υπεραριθμοι.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 21, 2008, 07:46:48 μμ »
Για άλλη μια φορά, οι νεοδιόριστοι ΔΕΝ δικαιούνται απόσπαση. Γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου το υπουργείο καλεί μόνο τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς (αυτό θα το κρίνει η διεύθυνση στην οποία θα υπάγεσαι) να κάνουν αίτηση απόσπασης, παίρνοντας τα μόρια της περιοχής όπου θα αποσπαστούν και θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης. Αν δεν είσαι στους πλεονάζοντες, δεν κάνεις αίτηση. Πέρα από αυτό, σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για πολύ σοβαρούς λόγους.

Kαλα, τι λες?
Μονο εγω, χωρις να το πολυψαξω, ξερω 2-3 γνωστους μου εκπαιδευτικους, που διοριστηκαν αλλου και δεν εχουν πατησει ουτε μια χρονια!
Κι ειναι και εργενηδες-αγαμοι!
Και μου λες, οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση?

Το χρονοδιαγραμμα του υπουργειου λεει για αιτησεις για αποσπασεις νεοδιορισθεντων στα τελη Αυγουστου.
Και θυμαμαι οτι περυσι ο Στυλιανιδης ειχε πει οτι οποιος ειναι εγγαμος με παιδια θα πηγαινει στον τοπο συμφεροντων του.
Και μου λες μετα οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση παρα μονο για πολυ σοβαρους λογους?

25 χρονα παιδια που τους εκατσε διορισμος, εχουν να πατησουν απο τοτε που διοριστηκαν στο μερος που ειναι η οργανικη τους. Και διχως να ειναι υπεραριθμοι.


goodman, εγώ ξέρω τι λέω. Αυτά που λές εσύ δεν ισχύουν. Το υπουργείο όταν λέει για αποσπάσεις νεοδιορισθέντων μιλάει για τους υπεράριθμους. Δεν ξέρω τι γνωστούς έχεις, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Μετά από έξι χρόνια που είμαι στο δημόσιο, ξέρω κι εγώ περιπτώσεις πολλές να σου πω. Και κανένας ποτέ δεν πήρε απόσπαση μόλις διορίστηκε. Μόνο υπεράριθμοι και εκλεγμένοι στις δημοτικές εκλογές. Ξέρω και μία συνάδελφο της οποίας ο άντρας είχε καρκίνο, πήρε απόσπαση Δεκέμβριο, και της έκαναν και τη χάρη (πολύ σωστά) να έχει δικαίωμα μετάθεσης. Και βέβαια όχι σε φορέα, όπως θες εσύ.
Αυτό που είπε ο Στυλιανίδης δεν ισχύει για νεοδιόριστους. Απορώ μάλιστα πώς είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει  κάτι τέτοιο. Δηλαδή, το υπουργείο διορίζει κόσμο για να στελεχώσει τα σχολεία, και τους δίνει αμέσως την ευκαιρία να φύγουν; Μήπως να σου φτιάξουν κι ένα σχολείο κάτω από το σπίτι σου για να μην σε ξεβολεύουν;
Στην τελική, όπως σου έχουν ξαναπεί, πάρε ένα τηλέφωνο σε μια δευτεροβάθμια, ή ακόμα καλύτερα στο υπουργείο. Δεν σου εγγυώμαι ότι δεν θα γελάσουν αν τους πεις ότι ακόμα δεν διορίστηκες και θες να βρεις τρόπο να μην πατήσεις στο σχολείο. Και επειδή σε προηγούμενο post είπα ότι με ενοχλεί αυτή η συζήτηση και μου ψιλοεπιτέθηκαν, πίστεψέ με δεν θα με ενοχλούσε αν μέσα σε όλες σου τις απορίες ρωτούσες και κάτι που έχει να κάνει με το σχολείο, τους διευθυντές, τα παιδιά, τα δικαιώματά σου κλπ, και όχι μόνο για απόσπαση σε φορέα, ή αν είχες πραγματικά έναν σοβαρό λόγο. Γιατί οικογένεια με 2 παιδιά έχουν πάρα πολλοί, που για χρόνια τρέχουν μακριά και αναγκάζονται να στερηθούν τις οικογένειες τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.