*

Αποστολέας Θέμα: ΑΜΩ-Παγίδα!  (Αναγνώστηκε 48080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 02:36:45 μμ »
Για τις παγίδες του νομοσχεδίου με τους ΑΜΩ (μια από αυτές είναι και η καταστρατήγηση της σειράς των ωρομισθίων μέσω "φάσεων" ) φωνάζουμε εδώ και καιρό. Δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι δεν ενημερώθηκαν έγκαιρα. Φυσικά δε φταίει αυτός που τοποθετήθηκε ευνοϊκά αλλά ο νόμος και αυτός που τον έφτιαξε και τον εφαρμόζει. Αφού τα χάψαμε και αυτό και άλλα ας μη διαμαρτυρόμαστε τώρα.  Στην τελική ούτε παλιά ούτε τώρα ήταν έξυπνο να δηλώνει κανείς μακριά για να πληρώνει από την τσέπη του τις πολιτικές ελαστικής απασχόλησης του υπουργείου. Δυστυχώς πρέπει να φτάσει η φωτιά να κάψει τα δικά μας μπατζάκια για να ενδιαφερθούμε και να αναδείξουμε τις αδικίες. Είναι όμως συνήθως αργά τότε...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 02:44:57 μμ »
Το γεγονός ότι τα κενά ανοίγουν νωρίτερα σε επαρχιακά σχολεία και αργότερα σε κεντρικά σχολεία είναι γνωστό σε όλους. Όσοι έχουμε περάσει από ωρομισθία και αναπλήρωση, είτε πλήρους είτε κανονικού, το έχουμε βιώσει αυτό. Αρκετοί έχουμε περάσει το δίλημμα αποδοχή ωρομισθίας μακριά από το σπίτι και παραπάνω προϋπηρεσία ή άρνηση και αναμονή μήπως και προκύψει κενό πιο κοντά στον τόπο κατοικίας μας. Και φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρω το βάσανο να βάλω ή να μη βάλω το διαβόητο κουτάκι "στείλτε με όπου προαιρείσθε". Σαφώς και με αυτό τον τρόπο γίνονται αδικίες. Φανταστείτε από την άλλη πώς νιώθουν κάποιοι μόνιμοι, που ζήτησαν αποσπάσεις, δεν τις πήραν γιατί κάποια κενά προέκυψαν μετά και καλύφθηκαν από αναπληρωτές. (Αναφέρομαι κυρίως για αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ). Είναι ένα παράλογο σύστημα. Είναι παράλογη η κάλυψη οργανικών κενών με αναπληρωτές εν γένει. Εν πάση περιπτώσει, το πού θα καταλήξει κάποιος είναι θέμα τύχης. Στο κάτω κάτω, οι κληθέντες των πρώτων φάσεων παίρνουν περισσότερη προϋπηρεσια και περισσότερα χρήματα/ένσημα. Προσωπικά, μια χρονιά αδικήθηκα, μια χρονιά ευνοήθηκα. Δεν νομίζω ότι οδηγούμαστε κάπου εκτοξεύοντας κατηγορίες εναντίον συναδέλφων. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι.

ΥΓ. Η καταστρατήγηση της μοριοδότησης για τους αναπληρωτές με τις φάσεις ισχύει εδώ και χρόνια. Ας μην κάνουμε λοιπόν σαν να ανακαλύψαμε τώρα την Αμερική. 

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 03:39:08 μμ »
και ξαναρωτώ εγώ. γιατί η επαρχία ανοίγει πρώτη και οι μεγάλες πόλεις πιό μετά? ας μου απαντήσει κάποιος σ'αυτό επιτέλους. ακόμα και γιατί η δ΄και ε' Θεσσαλονίκης άνοιξε πρίν την α' και β'.

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 07:41:51 μμ »
Σχετική-άσχετη απορία: Σήμερα κατά την συμπλήρωση του παρουσιολόγιου (γκρρρρρρρρρρρρρρρ) η διευθύντρια έβαλε στην κοπέλα των γαλλικών που προσλήφθηκε στην Β' φάση τις ίδιες ώρες με εμένα που έχω προσληφθεί από την Α'. Όταν της το επεσήμανε, είπε πως η Αβάθμια δήλωσε ότι οι ώρες μετράνε από τις 13 Σεπτεμβρίου για όλους. (μάλιστα εγώ είχα απεργήσει στις 7 του μήνα οπότε οι δικές μου ώρες βγήκαν λιγότερες)

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι εντελώς παράλογο ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:17:40 μμ »
Τί γίνεται αν με καλέσουν ΑΜΩ και ταυτόχρονα θέλω να συνεχίσω να εργάζομαι σε ιδιωτικό σχολείο; Επιτρέπεται;;;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ-Παγίδα!
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:55:41 μμ »
Ξέρει κανείς αν οι κυρώσεις είναι διαφορετικές στη περίπτωση που αρνηθείς όταν σε καλέσουν και στη περίπτωση που παραιτηθείς αφού αναλάβεις;; Διαγράφεσαι από τους πίνακες.. για το ίδιο χρονικό διάστημα όμως;;

γνωρίζει κάποιος???
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.