*

Αποστολέας Θέμα: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί  (Αναγνώστηκε 130354 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:12:03 μμ »
Ο Χατζηνικολαου στο κεντρικο δελτιο ξεφωνιζε με μελανιασμενα χειλη οτι δεν θα γινει καμια προσληψη.Δεν ηθελε ουτε να το φανταστει οτι θα γινει προσληψη..........σταθηκε στο πλευρο της τροικα.
Η Μακρή κάτι είπε για εκπαιδευση και υγεια ότι έπεσαν υπογραφες, αλλά δεν πρόλαβα να ακούσω. Άκουσε κανείς; ότι εξαιρούνται, ότι δεν εξαιρούνται.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:57 »

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:12:31 μμ »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έτσι για να δω τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος νεο έλληνας. ας υποθέσουμε ότι με κάποιον μαγικό τρόπο το δημόσιο χρέος μας που είναι περίπου 300δις ευρώ εξαφανιζόταν είτε μέσω δημευσης εκκλησιαστικής περιουσίας ή μέσω κατάληψης και απαλλοτρίωσης χρημάτων του εφοπλιστικού επιχειρηματικού κεφαλαίου ή από λογιστική εκκαθάριση. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν απολύεται κανεις από το δημόσιο τομέα και ότι μάλιστα θεσπίζεται δια νόμου ο κατώτατος μισθός να είναι στα 3.000 €  όπως όλοι θα θέλαμε. Σε 20 χρόνια πάλι θα χρεκοπούσαμε..για τον απλούστατο λόγο ότι δεν παράγουμε τίποτα..όλα αυτά τα χρόνια δανιειζόμασταν για να καταναλώνουμε ξένα προιόντα αναπτύσσοντας την οικονομία της Κίνας της Γερμανίας της Αμερικής κ.ο.κ δυστυχώς έχουμε αλλαιοτριωθεί τόσο πολύ τα ελυταία χρόνια μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε τόσο συμπλαεγματικά που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα προφανή..ότι πρέπει να αρχίζουμε να παράγουμε να γινόμαστε καινοτόμοι αγωνιστές και όχι τεμπέληδες και αργόσχολοι..δε μιλάω για τους καθηγητές αλλά για τον μέσο δ.υ που λαδώνεται του χτυπάει άλλος την κάρτα δεν εμφανίζεται ποτέ στη δουλειά του..αυτή τη στιγμή το στοίχημα είναι αν θα γυρίσουμε στην δεκαετία του 80 ή του 50. Δεν ξέρω πόσοι από σας το χετε συνειδητοποιήσει αυτό.....τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα και θα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όσο δεν απολύονται δ.υ (ναι ναι όπως το ακούτε) αν χρεωκοπήσουμε κανονικά..δε θα χουμε να εισάγουμε ούτε πετρέλαιο ενώ θα χρειαζόμαστε 30.000 δρχ να πιούμε έναν καφέ..τα πράγματα είναι τραγικά και θα πρέπει όλοι να σοβαρευτούμε..δυστυχώς κάποιοι από μας θα απολυθούμε (ίσως να μαι κι εγώ ένας από αυτούς) αλλά πάνω από όλα προέχει το εθνικό συμφέρον. Αυτή τη στιγμή έχουμε πόλεμο (οικονομικό νομισματικό) δε θέλω παλι αντιπαραθέσεις εχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα και έχω φαει και μπαν για τις απόψεις μου..το κακό είναι ότι και τότε και δυστυχώς τώρα κάνω την σωστή ανάγνωση της κατάστασης...διαλέγουμε δεκαετία: 50 ή 80? ρωτήστε τους πατεράδες σας και τις γιαγιάδες σας ποιά ήταν η καλύτερη και βλέπουμε τι κάνουμε...αλλιώς νέο 1909 αλλά δεν βλέπω ποιός θα παίξει το ρόλο του Βενιζέλου... ;)
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:16:49 μμ »
Μπορεί  να  μου  πει  κάποιος  γιατί  δεν  καταλαβαίνω  τι  σχέση  έχουν  οι  μετατάξεις -  διορισμοί  στο  δημόσιο  (5:1) με  τους  διορισμούς  στην  εκπαίδευσης  (1:1); Πώς  μπορούν  να  επηρεαστούν; Αυτοί  που  θα  μεταταχτούν  δε  θα  πάρουν  θέσεις  εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:18:32 μμ »


Τι ακριβώς να δούμε θετικά; Το ότι 100 οικογένειες έχουν δισεκατομμύρια των δισεκατομμυρίων, ότι η εκκλησιαστική περιουσία υπερβαίνει την κρατική, ότι διέλυσαν κερδοφόρες δημόσιες επιχειρήσεις-ή απαξίωσαν επιχειρήσεις που θα μπορούσαν να είναι 100% κερδοφόρες- και για το μεγάλο φαγοπότι 100 οικογενειών και των σαπιοκοιλιάδων της "ιεράς"συνόδου θα πληρώσουν 6-7 εκατομμύρια αναξιοπαθούντες; Εγώ το μόνο που μπορώ να δω ως θετικό είναι ότι ίσως επιτέλους σηκωθεί ο μέσος Έλληνας από τον καναπέ του και διώξει όλα τα παράσιτα-εγχώρια και εισαγόμενα- και πάρει ο ίδιος την διαχείριση της χώρας στα χέρια του. Τίποτα άλλο δε βλέπω ως θετικό.
Και για να τελειώνουμε: σε περίπτωση χρεωκοπίας, δεν υφίσταται πλέον κοινωνική παροχή ή υπηρεσία. Απλά και ωμά. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ: Βάσει μνημονίου τα πάντα είναι υποθηκευμένα εφόσον χρεωκοπήσουμε και δεν μπορούμε να εξυπηρετήσουμε το χρέος μας. Δε θα μείνει τίποτα στην Ελλαδίτσα μας, μέχρι και τον Παρθενώνα θα μας πάρουν. 
Να απαντήσω πάλι με το αρχαίο γνωμικό ότι ουδέν κακό αμιγές καλού.
Αυτό που συνέβαινε προ κρίσης ήταν αδιέξοδο για πάρα πολλούς. Για αυτούς που δεν είχαν τα κονέ και δεν ανήκαν σε κάποιο σινάφι  υπήρχε ένα τοίχος που λίγο μπορεί να διαφέρει με την κατάσταση σε χρεοκοπία. Το να μην έχεις μια περίθαλψη της προκοπής και να γίνεται αυτό το πάρτι συγχρόνως με τις μίζες ή να έχεις τόσο ελλιπή εκπαίδευση ήταν μια πραγματικότητα. Πόσο μπορεί να αλλάξει για αυτόν τον πολίτη η κατάσταση σε περίπτωση χρεοκοπίας;
Αντίθετα μια επανεκκίνηση  μπορεί να επιφέρει αλλαγές μακροπρόθεσμα έστω.

Πολύ μπορεί να αλλάξει. Να κλείσουν σχολεία, νοσοκομεία, να παίρνεις μισθό που δε θα βγάζεις ούτε το πρώτο 15νθήμερο του μήνα, να μην έχεις πρόσβαση στις όποιες καταθέσεις είχες, να απωλέσεις κάθε κυριαρχικό δικαίωμα στον τόπο σου. Να φτάσει η ανεργία στο θεό όπως έγινε και στην Αργεντινή μετά τη χρεωκοπία. Η λογική σου είναι παράλογη-με το συμπάθειο κιόλας. Επειδή ένα 10% φυτοζωούσε, ας φυτοζωεί το 80%. Τι 10 τι 80, έτσι κι αλλιώς για την τρόικα αριθμοί είμαστε. Λύση υπάρχει αλλά δε θα έρθει ούτε με την πτώχευση, ούτε με την εφαρμογή του μνημονίου.
Την προϋπάρχουσα χρεοκοπία την συγκάλυπτε η αλληλεγγύη της οικογένειας και το πρόβλημα απλά αποκρύπτονταν. Σε απόλυτους αριθμούς η ανεργία ήταν και πριν τεράστια.
Και το κόστος ζωής ξεπέρασε αυτό του Λονδίνου…
Επιμένω ότι αυτοί που χρεοκόπησαν επί της ουσίας το κράτος πρόνοιας , τα χαρακτηριστικά διάλυσης τα εμφάνιζε εδώ και χρόνια, δεν μπορούν να πείσουν τον εκτός συστήματος ότι έπονται τα χειρότερα με αναδιάρθρωση και τα λοιπά…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:57 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:20:19 μμ »
Ο Χατζηνικολαου στο κεντρικο δελτιο ξεφωνιζε με μελανιασμενα χειλη οτι δεν θα γινει καμια προσληψη.Δεν ηθελε ουτε να το φανταστει οτι θα γινει προσληψη..........σταθηκε στο πλευρο της τροικα.
Η Μακρή κάτι είπε για εκπαιδευση και υγεια ότι έπεσαν υπογραφες, αλλά δεν πρόλαβα να ακούσω. Άκουσε κανείς; ότι εξαιρούνται, ότι δεν εξαιρούνται.........

Ειπαν οτι θα γινουν μεταταξεις στις διοικητικες θεσεις που αφορουν το Υπουργειο Παιδειας.................................

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:20:48 μμ »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έτσι για να δω τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος νεο έλληνας. ας υποθέσουμε ότι με κάποιον μαγικό τρόπο το δημόσιο χρέος μας που είναι περίπου 300δις ευρώ εξαφανιζόταν είτε μέσω δημευσης εκκλησιαστικής περιουσίας ή μέσω κατάληψης και απαλλοτρίωσης χρημάτων του εφοπλιστικού επιχειρηματικού κεφαλαίου ή από λογιστική εκκαθάριση. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν απολύεται κανεις από το δημόσιο τομέα και ότι μάλιστα θεσπίζεται δια νόμου ο κατώτατος μισθός να είναι στα 3.000 €  όπως όλοι θα θέλαμε. Σε 20 χρόνια πάλι θα χρεκοπούσαμε..για τον απλούστατο λόγο ότι δεν παράγουμε τίποτα..όλα αυτά τα χρόνια δανιειζόμασταν για να καταναλώνουμε ξένα προιόντα αναπτύσσοντας την οικονομία της Κίνας της Γερμανίας της Αμερικής κ.ο.κ δυστυχώς έχουμε αλλαιοτριωθεί τόσο πολύ τα ελυταία χρόνια μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε τόσο συμπλαεγματικά που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα προφανή..ότι πρέπει να αρχίζουμε να παράγουμε να γινόμαστε καινοτόμοι αγωνιστές και όχι τεμπέληδες και αργόσχολοι..δε μιλάω για τους καθηγητές αλλά για τον μέσο δ.υ που λαδώνεται του χτυπάει άλλος την κάρτα δεν εμφανίζεται ποτέ στη δουλειά του..αυτή τη στιγμή το στοίχημα είναι αν θα γυρίσουμε στην δεκαετία του 80 ή του 50. Δεν ξέρω πόσοι από σας το χετε συνειδητοποιήσει αυτό.....τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα και θα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όσο δεν απολύονται δ.υ (ναι ναι όπως το ακούτε) αν χρεωκοπήσουμε κανονικά..δε θα χουμε να εισάγουμε ούτε πετρέλαιο ενώ θα χρειαζόμαστε 30.000 δρχ να πιούμε έναν καφέ..τα πράγματα είναι τραγικά και θα πρέπει όλοι να σοβαρευτούμε..δυστυχώς κάποιοι από μας θα απολυθούμε (ίσως να μαι κι εγώ ένας από αυτούς) αλλά πάνω από όλα προέχει το εθνικό συμφέρον. Αυτή τη στιγμή έχουμε πόλεμο (οικονομικό νομισματικό) δε θέλω παλι αντιπαραθέσεις εχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα και έχω φαει και μπαν για τις απόψεις μου..το κακό είναι ότι και τότε και δυστυχώς τώρα κάνω την σωστή ανάγνωση της κατάστασης...διαλέγουμε δεκαετία: 50 ή 80? ρωτήστε τους πατεράδες σας και τις γιαγιάδες σας ποιά ήταν η καλύτερη και βλέπουμε τι κάνουμε...αλλιώς νέο 1909 αλλά δεν βλέπω ποιός θα παίξει το ρόλο του Βενιζέλου... ;)

Το εθνικό συμφέρον είναι μέγιστη απάτη. Κοινωνικά συμφέροντα υπάρχουν, εθνικά δεν υπάρχουν. Με τα μέτρα των επόμενων 6 μηνών ή και 1 χρόνου έτσι κι αλλιώς πάμε στη δεκαετία του 1950. Αυτή είναι η αλήθεια. Εκτός κι αν θεωρείς ότι με το να παίρνει ένας υπάλληλος 400 ευρώ ζει στη δεκαετία τοτ 2010. Αυτή τη στιγμή 50.000.000 άνθρωποι στις ΗΠΑ υπολογίζεται ότι ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας!!! Η μητρόπολη αυτού του σιχαμένου κοινωνικού συστήματος έχει το 20% του πληθυσμού της να ζει σε συνθήκες εξαθλίωσης. Σε όλες τις χώρες παίρνονται μέτρα δυσβάσταχτα για τους εργαζόμενους. Επομένως, για τι εθνικό συμφέρον μιλάμε. Ανατροπή ή θάνατος για τον κοσμάκη ανά την υφήλιο! Εγώ έτσι το βλέπω πλέον.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:24:07 μμ »
Ο Χατζηνικολαου στο κεντρικο δελτιο ξεφωνιζε με μελανιασμενα χειλη οτι δεν θα γινει καμια προσληψη.Δεν ηθελε ουτε να το φανταστει οτι θα γινει προσληψη..........σταθηκε στο πλευρο της τροικα.
Η Μακρή κάτι είπε για εκπαιδευση και υγεια ότι έπεσαν υπογραφες, αλλά δεν πρόλαβα να ακούσω. Άκουσε κανείς; ότι εξαιρούνται, ότι δεν εξαιρούνται.........

Ειπαν οτι θα γινουν μεταταξεις στις διοικητικες θεσεις που αφορουν το Υπουργειο Παιδειας.................................

Που αυτο τι σημαινει??!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:28:39 μμ »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έτσι για να δω τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος νεο έλληνας. ας υποθέσουμε ότι με κάποιον μαγικό τρόπο το δημόσιο χρέος μας που είναι περίπου 300δις ευρώ εξαφανιζόταν είτε μέσω δημευσης εκκλησιαστικής περιουσίας ή μέσω κατάληψης και απαλλοτρίωσης χρημάτων του εφοπλιστικού επιχειρηματικού κεφαλαίου ή από λογιστική εκκαθάριση. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν απολύεται κανεις από το δημόσιο τομέα και ότι μάλιστα θεσπίζεται δια νόμου ο κατώτατος μισθός να είναι στα 3.000 €  όπως όλοι θα θέλαμε. Σε 20 χρόνια πάλι θα χρεκοπούσαμε..για τον απλούστατο λόγο ότι δεν παράγουμε τίποτα..όλα αυτά τα χρόνια δανιειζόμασταν για να καταναλώνουμε ξένα προιόντα αναπτύσσοντας την οικονομία της Κίνας της Γερμανίας της Αμερικής κ.ο.κ δυστυχώς έχουμε αλλαιοτριωθεί τόσο πολύ τα ελυταία χρόνια μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε τόσο συμπλαεγματικά που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα προφανή..ότι πρέπει να αρχίζουμε να παράγουμε να γινόμαστε καινοτόμοι αγωνιστές και όχι τεμπέληδες και αργόσχολοι..δε μιλάω για τους καθηγητές αλλά για τον μέσο δ.υ που λαδώνεται του χτυπάει άλλος την κάρτα δεν εμφανίζεται ποτέ στη δουλειά του..αυτή τη στιγμή το στοίχημα είναι αν θα γυρίσουμε στην δεκαετία του 80 ή του 50. Δεν ξέρω πόσοι από σας το χετε συνειδητοποιήσει αυτό.....τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα και θα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όσο δεν απολύονται δ.υ (ναι ναι όπως το ακούτε) αν χρεωκοπήσουμε κανονικά..δε θα χουμε να εισάγουμε ούτε πετρέλαιο ενώ θα χρειαζόμαστε 30.000 δρχ να πιούμε έναν καφέ..τα πράγματα είναι τραγικά και θα πρέπει όλοι να σοβαρευτούμε..δυστυχώς κάποιοι από μας θα απολυθούμε (ίσως να μαι κι εγώ ένας από αυτούς) αλλά πάνω από όλα προέχει το εθνικό συμφέρον. Αυτή τη στιγμή έχουμε πόλεμο (οικονομικό νομισματικό) δε θέλω παλι αντιπαραθέσεις εχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα και έχω φαει και μπαν για τις απόψεις μου..το κακό είναι ότι και τότε και δυστυχώς τώρα κάνω την σωστή ανάγνωση της κατάστασης...διαλέγουμε δεκαετία: 50 ή 80? ρωτήστε τους πατεράδες σας και τις γιαγιάδες σας ποιά ήταν η καλύτερη και βλέπουμε τι κάνουμε...αλλιώς νέο 1909 αλλά δεν βλέπω ποιός θα παίξει το ρόλο του Βενιζέλου... ;)

Πιάνει τόπο η κυβερνητική προπαγάνδα τελικά. Μην ξεχάσεις αφού απολυθείς να προσφέρεις και τις οικονομίες σου για τη σωτηρία του έθνους (αστειάκι). Υπάρχουν και άλλες απόψεις. http://youpayyourcrisis.blogspot.com/2010/04/blog-post_01.html

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:33:16 μμ »
Και όλα αυτά που έντεχνα μας σερβίρουν …περί διαπραγματεύσεων της κυβέρνησης με την τρόικα για να πετύχουν δήθεν καλύτερους όρους ….....δεν είναι τίποτα περισσότερο από λόγια για λαϊκή κατανάλωση και εκφοβισμό.

δεν υπάρχουν  διαπραγματεύσεις……..τα έχουν υπογράψει ΟΛΑ και γνώριζαν πολύ καλά τι υπέγραψαν.

Εμεις.....ο λαός πρεπει να ξυπνήσει....και να βγει στους δρόμους......μόνον αυτό μπορει να ανατρεψει καταστασεις στην παρουσα φάση........ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:37:36 μμ »
Μπορεί  να  μου  πει  κάποιος  γιατί  δεν  καταλαβαίνω  τι  σχέση  έχουν  οι  μετατάξεις -  διορισμοί  στο  δημόσιο  (5:1) με  τους  διορισμούς  στην  εκπαίδευσης  (1:1); Πώς  μπορούν  να  επηρεαστούν; Αυτοί  που  θα  μεταταχτούν  δε  θα  πάρουν  θέσεις  εκπαιδευτικών.

μπορεί να πάρουν θέσεις εκπαιδευτικών που απασχολούνται σε διοικητικές θέσεις...
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:41:14 μμ »
Ρίξτε το μια ματιά....εχει ενδιαφέρον

http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=224980

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:42:48 μμ »
Μπορεί  να  μου  πει  κάποιος  γιατί  δεν  καταλαβαίνω  τι  σχέση  έχουν  οι  μετατάξεις -  διορισμοί  στο  δημόσιο  (5:1) με  τους  διορισμούς  στην  εκπαίδευσης  (1:1); Πώς  μπορούν  να  επηρεαστούν; Αυτοί  που  θα  μεταταχτούν  δε  θα  πάρουν  θέσεις  εκπαιδευτικών.

μπορεί να πάρουν θέσεις εκπαιδευτικών που απασχολούνται σε διοικητικές θέσεις...
[/quote
Έτσι  θα  μειωθούν  βέβαια  οι  θέσεις  μας  αλλά  το  1:1  τυπικά  τουλάχιστον  θα  ισχύει. Θα  γίνουν  έστω  και  λίγοι  διορισμοί. Από  το  τίποτα  κάτι  είναι  και  αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:04:52 μμ »

Εγώ αναφερόμουν στο θέμα περί υπαγωγής των σχολείων σε περιφέρεις και δήμους, όπως προαναφέρες. Από που προκύπτει ότι του χρόνου (δηλ. τη σχολ. χρονιά 2011-2012) τα σχολεία θα περάσουν σε περιφέρειες και δήμους; Αν έχει βγει επίσημη απόφαση του κράτους και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, μπορείς να γράψεις έναν σύνδεσμο να το διαβάσω κι εγώ;

Με τον Καλλικράτη ( http://www.aftodioikisi.gr/Innet/UsersFiles/PDF/N.3852-2010.pdf )
οι δήμοι αναλαμβάνουν αρμοδιότητες για ανέγερση σχολείων και την κατανομή πιστώσεων στις σχολικές επιτροπές για την επισκευή και συντήρηση των σχολικών κτιρίων,  τη μεταφορά μαθητών από τον τόπο διαμονής στο σχολείο φοίτησης.  Εντός των διοικητικών τους ορίων, μπορούν να αποφασίζουν την διακοπή μαθημάτων λόγω έκτακτων  συνθηκών. Αποκτούν επίσης αρμοδιότητες στον τομέα της δια βίου μάθησης, όπως τη δυνατότητα ίδρυσης, λειτουργίας και εποπτείας κέντρου δια βίου μάθησης, όπως σχολές γονέων και κέντρα κατάρτισης.

Δεν έχω δει πουθενά ότι θα αποφασίζουν για τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών.

Τώρα το αν θα γίνουν διορισμοί εκπαιδευτικών του χρόνου και πόσοι θα είναι αυτοί, θα εξαρτηθεί φαντάζομαι από την πορεία της οικονομίας (αν θα πάρουμε τις δόσεις του δανείου μέχρι τότε) και τι θα γίνει τελικά με τις μετατάξεις και τις απολύσεις, ώστε να τηρηθεί το ισοζύγιο "1 πρόσληψη για 5 συνταξιοδοτήσεις".

Εγώ αναφερόμουν στο θέμα περί υπαγωγής των σχολείων σε περιφέρεις και δήμους, όπως προαναφέρες. Από που προκύπτει ότι του χρόνου (δηλ. τη σχολ. χρονιά 2011-2012) τα σχολεία θα περάσουν σε περιφέρειες και δήμους; Αν έχει βγει επίσημη απόφαση του κράτους και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, μπορείς να γράψεις έναν σύνδεσμο να το διαβάσω κι εγώ;

μέσα από τον Καλλικάτη προωθείται το σταδιακό πέρασμα στην περιφέρεια αφού για πρωτη φορά δεν εξαιρείται η Παιδεία και η Υγεία. Δεν έχω κάποιο λιγκ (που λέει κι ένας φίλος μας :P) πρόχειρο αλλά αν βρεις το νομοσχέδιο για τον Καλλικράτη το έγραφε εκεί.
Επιπλέον όπως φαίνεται από το σχέδιο ΠΔ για τον Οργανισμό Περιφέρειας Αττικής οι εκπαιδευτικοί περνάμε πλέον στην Περιφέρεια

http://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=2120:2010-09-21-04-50-31&catid=8:2008-09-06-21-46-24&Itemid=29

στη σελίδα 39, με έναρξη ισχύος οργανισμού την 1/1/201

Ανεκαθεν οι νομαρχιες ασκουσαν αρμοδιοτητες σε σχεση με την εκπαιδευση, όπως η ανέγερση σχολείων, η επισκευή και συντήρηση των σχολικών κτιρίων,  η μεταφορά μαθητών από τον τόπο διαμονής στο σχολείο φοίτησης, η διακοπή μαθημάτων λόγω  έκτακτων  συνθηκών κτλ. Στο πλαισιο του Καλλικρατη οι αρμοδιοτητες αυτές εκχωρηθηκαν στους νεους δημους και εμπλουτιστηκαν περαιτερω, πχ με τη δυνατοτητα των δημων να εκτελουν προγραμματα δια βιου μαθησης, ενώ ο,τι πιο συναφες  εντοπιζεται στην εννοια της αποκεντρωσης της εκπαιδευσης είναι η δυνατοτητα που αποκτουν οι νεοι δημοι να προβαινουν σε θεματικη εξειδικευση των δημοσιων ΙΕΚ. Περαν τουτου ουδεν. Επισης, η παιδεια και η υγεια δεν απαρτιζουν τμηματα μονον της νεας αυτοδιοικητικης αρχιτεκτονικης, αλλα ανεκαθεν αποτελουσαν διακριτα τμηματα της διαρθρωσης των παλαιων νομαρχιων, συνηθως η υγεια συνιστουσε διευθυνση, ενώ η παιδεια, εχουσα λιγοτερες αρμοδιοτητες, τομεα.

Ας μην γελιομαστε. Ο Καλλικρατης δεν αποτελει το καθοριστικης σημασιας βημα για την αποκεντρωση της δημοσιας εκπαιδευσης, αφενος διοτι δεν προικοδοτει τους νεους βαθμους αυτοδιοικησης με ουσιαστικες αρμοδιοτητες περι παιδειας, αφετερου διοτι η περιφερειοποίηση της εκπαιδευσης εχει ηδη συντελεστει, σε μεγαλο βαθμο, με τη συγκροτηση των Περιφερειακων Δ/νσεων Εκπ/σης το 2002, η οποια αποτελει τον εν υπνωσει καταλυτη της ριζικης αναδιαταξης του εκπαιδευτικου συστηματος. Από ‘κει και περα, ακομη κι αν υποτεθει πως ουδεποτε εφαρμοζοταν μια μεταρρυθμιστικη παρεμβαση τυπου Καλλικρατη και ο αυτοδιοικητικος χαρτης της χωρας παρεμενε ο ιδιος, θα αρκουσε η πολιτικη και μονον βουληση του υπουργειου να καταργησει τα τοπικα ΠΥΣΔΕ και να υπαγαγει  προσωπικο και αρμοδιοτητες της εκπαιδευσης απευθειας στη δικαιοδοσια των Περιφερειακων Δ/νσεων. Αυτό το βημα, αλλωστε, είναι η λογικη συνεχεια αλλα και το απαυγασμα της ολης διαδικασιας (φυσικα και σε εκεινο το σημειο θα μπορουσε καποιος ευλογα να ισχυριστει πως, μακροπροθεσμα, η περιφερειοποιηση θα μπορουσε να προσλαβει ακομη πιο εξειδικευμενη μορφη με τις ατομικες συμβασεις εργασιας που θα καλουνται να συναψουν οι μελλοντικοι εκπαιδευτικοι με την κάθε σχολικη μοναδα, στο προτυπο του αγγλοσαξωνικου συστηματος, αλλα αυτό είναι κατι που χρονικα απεχει). Στην πραγματικοτητα, λοιπον, ο Καλλικρατης δεν προσφερει νομικα ερεισματα και ουσιαστικες δυνατοτητες προκειμενου το τοπικο κρατος να αποκτησει τον πρωτο λογο στα της εκπαιδευσης, αλλα διαμορφωνει ένα ένα πλαισιο αυτοδιοικησης και ασκησης εξουσιας αλλα και μια νεα κουλτουρα αποκεντρωσης, εντος των οποιων είναι ευκολοτερο να νομιμοποιηθει και να ολοκληρωθει η προϊουσα διαδικασια της εκπαιδευτικης περιφεριοποιησης, μεσω της θεσμικης και λειτουργικης ισχυροποιησης των Περιφερειακων Δ/νσεων εις βαρος των τοπικων συμβουλιων και της κεντρικης διοικησης.


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:31:02 μμ »
Η κυβέρνηση παζαρεύει 52.000 δημοσίους υπαλλήλους
Τόσοι είναι οι υπό μετάταξη δημόσιοι υπάλληλοι

-Η τρόικα τους θεωρεί “νέες προσλήψεις" και εγκρίνει μόνο 10.000
- Κατά συνέπεια κινδυνεύουν με απόλυση 42.000 δημόσιοι υπάλληλοι περίπου
-Επιχειρησιακές συμβάσεις: Η κυβέρνηση θέλει μόνο  για τις επιχειρήσεις που κινδυνεύουν με λουκέτο


Σε θρίλερ έχουν εξελιχθεί οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα και το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης με 52.000 δημοσίους υπαλλήλους να βρίσκονται επί ξύλου κρεμάμενοι για το εάν θα συνεχίσουν να εργάζονται στο δημόσιο ή ξαφνικά θα βρεθούν στο δρόμο.

Αγκάθι σε αυτές τις διαπραγματεύσεις είναι οι μετατάξεις του πλεονάζοντος προσωπικού στο δημόσιο και στις ΔΕΚΟ, καθώς και το θέμα των εργασιακών συμβάσεων με αιχμή την εφαρμογή επιχειρησιακών συμβάσεων και στον ιδιωτικό τομέα.

Για το θέμα τω μετατάξεων , η τρόικα ζητά είτε οι υπάλληλοι των υπό συγχώνευση ή κατάργηση οργανισμών να θεωρούνται ως νέες προσλήψεις και άρα να εμπίπτουν στον κανόνα "μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις, κάτι που ουσιαστικά βάζει βόμβα στους δημοσίους υπαλλήλους.

Αυτό γιατί το 2011 αναμένεται να αποχωρήσουν από το δημόσιο περί τους 50.000 δημοσίους υπαλλήλους, οι οποίοι θα συνταξιοδοτηθούν είτε κανονικά είτε πρόωρα. Άρα, σύμφωνα με τον κανόνα της τρόικας θα πρέπει να προσληφθούν το 2011 μόνο 10.000 νέοι δημόσιοι υπάλληλοι.

Ωστόσο, από τις μετατάξεις που προωθεί η κυβέρνηση προκύπτει ότι υπάρχουν περίπου 19.000 λόγω Καλλικράτη, 25.000 υπάλληλοι από δημόσιους οργανισμούς, 6.000 εργαζόμενοι από τις συγκοινωνίες και περίπου 2.000 εργαζόμενοι της Ολυμπιακής Αεροπορίας, οι οποίοι θα πρέπει να απορροφηθούν στο δημόσιο.

Αυτό όμως εάν η τρόικα υπερισχύσει στις διαπραγματεύσεις είναι αδύνατον να συμβεί καθώς δεν θα μπορούν να προσληφθούν οι παραπάνω 52.000 υπάλληλοι, αλλά μόνο 10.000 εξ αυτών. Οπότε αυτόματα μιλάμε για 42.000 δημοσίους υπαλλήλους που θα βρεθούν από τη μία ημέρα στην άλλη χωρίς δουλειά και αντιμέτωποι με το "φάντασμα" της ανεργίας.

H συνέχεια του άρθρου στο : http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=52637&catid=13
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.