*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 117742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 06, 2008, 10:26:13 πμ »
 leti77 μολις μιλησα με υπουργειο.πολυ εξυπηρετικοι υπαλληλοι....φτου-φτου μη τους ματιασω,καμια σχεση με τα γραφεια δευτεροβαθμιας.λοιπον αυτο που μου ειπαν ειναι το εξης....οτι ο νομος της συνυπηρετησης ισχυει ασχετα αν εχουμε υπηρετηση την οργανικη μας...μπορουμε να κανουμε τα χαρτια για αποσπαση αν θα την παρουμε δε γνωριζε(φυσικα) αλλα μου ειπε οτι η συνυπηρετηση ειναι ενας σοβαρος λογος....Επισης μου ειπε πως αν αποσπαστω και δεν υπαρχει σχολειο στην περιοχη  που θα αποσπαστω τοτε μπορει να με στειλουν σε γραφειο και ετσι θα φαινεται οτι εχω υπηρετηση οργανικη γιατι θα παιρνω τα μορια της Χιου.....ωραια ονειρα...βεβαια δυσκολα βαζουν νεοδιοριστους σε γραφεια ειπε (λογω ασχετοσυνης υποθετω εγω).Επισης ειπε πως οι πρωτες αποσπασεις βγαινουν την αρχη της σχολικης χρονιας.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:18:47 »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2008, 11:10:51 πμ »
  Περιμένω να διοριστώ με τους συμπληρωματικούς διορισμούς του ΑΣΕΠ  ως επιλαχούσα. Ως πρωτοδιοριζόμενη και σύζυγος στρατιωτικού  δικαιούμαι να πάρω απόσπαση χωρίς αποδοχές για Κύπρο που υπηρετεί ο σύζυγός μου;Ισχύει ότι όταν πάρεις απόσπαση σε γραφείο διεύθυνσης μετρούν τα μόρια σαν να υπηρετείς στο σχολείο που τοποθετήθηκες;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2008, 11:17:50 πμ »
  Περιμένω να διοριστώ με τους συμπληρωματικούς διορισμούς του ΑΣΕΠ  ως επιλαχούσα. Ως πρωτοδιοριζόμενη και σύζυγος στρατιωτικού  δικαιούμαι να πάρω απόσπαση χωρίς αποδοχές για Κύπρο που υπηρετεί ο σύζυγός μου;

lena98, επειδή η περίπτωση σου είναι ειδική, καλύτερα να κάνεις ένα τηλ. στο ΥΠΕΠΘ.

Ισχύει ότι όταν πάρεις απόσπαση σε γραφείο διεύθυνσης μετρούν τα μόρια σαν να υπηρετείς στο σχολείο που τοποθετήθηκες;

Ισχύει, αλλά όχι για τους νεοδιόριστους.
Για τους νεοδιόριστους ισχύει μόνο στην περίπτωση που τοποθετηθούν σε γραφείο της περιοχής διορισμού επειδή είναι υπεράριθμοι. Αν πάρουν απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ και τοποθετηθούν σε γραφείο της περιοχής απόσπασης, παίρνουν τα μόρια του πλησιέστερου στο γραφείο σχολείου.



Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2008, 11:31:03 πμ »
ΠΡΟΣ ΠΕ 03:
Πες του Ψηλού να πάρει μετάθεση για Α΄Χίου που έχει πολύ ψάρι... να σε ταϊζει καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:18:47 »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2008, 11:37:35 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ Ιωάννα

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 06, 2008, 11:56:10 πμ »
ΠΡΟΣ ΠΕ 03:
Πες του Ψηλού να πάρει μετάθεση για Α΄Χίου που έχει πολύ ψάρι... να σε ταϊζει καλά!!!
Καλα τα ψαρια της Χιου δε λεω αλλα της Ηγουμενιτσας ειναι μεγαλυτερα....Για να μην πω για της λιμνης των Ιωαννινων(μαλλον εχουν παθει μεταλλαξη...με καταλαβαινεις νομιζω...)

Αποσυνδεδεμένος stmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2008, 02:50:02 μμ »
[γεια σας,με διορισαν στη Β Ηρακλειου για την φετινη χρονια (νεοδιοριστος). Ηθελα να ρωτησω ποσο ευκολο ειναι να παρω αποσπαση στο νομο Αχαιας ή Ηλειας  1.για λογους υγειας της μητερας μου (εχω χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο) και  2.για λογους συνυπηρετησης με τη γυναικα μου (διορισμενη εκπαιδευτικος στο νομο Ηλειας).ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 07, 2008, 06:19:52 μμ »
leti77 μολις μιλησα με υπουργειο.πολυ εξυπηρετικοι υπαλληλοι....φτου-φτου μη τους ματιασω,καμια σχεση με τα γραφεια δευτεροβαθμιας.λοιπον αυτο που μου ειπαν ειναι το εξης....οτι ο νομος της συνυπηρετησης ισχυει ασχετα αν εχουμε υπηρετηση την οργανικη μας...μπορουμε να κανουμε τα χαρτια για αποσπαση αν θα την παρουμε δε γνωριζε(φυσικα) αλλα μου ειπε οτι η συνυπηρετηση ειναι ενας σοβαρος λογος....Επισης μου ειπε πως αν αποσπαστω και δεν υπαρχει σχολειο στην περιοχη  που θα αποσπαστω τοτε μπορει να με στειλουν σε γραφειο και ετσι θα φαινεται οτι εχω υπηρετηση οργανικη γιατι θα παιρνω τα μορια της Χιου.....ωραια ονειρα...βεβαια δυσκολα βαζουν νεοδιοριστους σε γραφεια ειπε (λογω ασχετοσυνης υποθετω εγω).Επισης ειπε πως οι πρωτες αποσπασεις βγαινουν την αρχη της σχολικης χρονιας.....



ΠΕΟ3 Σε ευχαριστω παρα πολυ που ρωτησες....Να εισαι καλα γιατι δεν εβγαζα ακρη με τιποτα!Δηλαδη απο οτι καταλαβα το χειροτερο που μπορει να μας τυχει ειναι ενας χρονος στη Χιο.... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2008, 06:29:10 μμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος slou2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 05:56:06 μμ »
Καλησπέρα!Μια ερώτηση για αποσπάσεις σε γραφεία και φορείς γενικά.
 Ρωτάω εκ μέρους  φίλης νεοδιόριστης.Οι σύζυγοι δικαστικών λειτουργών παίρνουν ευκολότερα απόσπαση για γραφεία κτλ. ή ισχύει μόνο για απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ; (όπως βρήκε η ίδια σε εγκύκλιο αποσπάσεων σε ΠΥΣΔΕ  αποσπώνται κατά προτεραιότητα εφόσον υπάρχει θέση). 

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 16, 2009, 09:36:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Έχω μια απορία και σίγουρα κάποιος συνάδελφος θα γνωρίζει!
Για πόσα συνεχόμενα σχολικά έτη μπορούμε να παίρνουμε απόσπαση? Πήρα φέτος για πρώτη φορά (νεοδιόριστη), λόγω συνυπηρέτησης με στρατιωτικό. Ελπίζω να μην υπάρχει περιορισμός.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2009, 07:35:47 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 16, 2009, 09:53:51 πμ »
Οι σύζυγοι στρατιωτικών παίρνουν πάντα απόσπαση στον τόπο που είναι και ο σύζυγος στρατιωτικός. Τυπικά υπάρχει περιορισμός στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα ότι με την τριετία πρέπει ο αποσπασμένος να επιστρέψει στη θέση του, αλλά αυτό δεν τηρςείται σε καμία περίπτωση... :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 16, 2009, 10:22:05 πμ »
Ωραία νέα...! Σε ευχαριστώ πολύ selas! Καλή Ανάσταση!

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 17, 2009, 08:38:44 πμ »
Κοιτάξτε τις ανακοινώσεις τηε ALFAVITA ΓΙΑ την υποχρεωτική τριετή θητεία στους φορείς του ΥΠΕΠΘ.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 17, 2009, 03:15:27 μμ »
Κοιτάξτε τις ανακοινώσεις τηε ALFAVITA ΓΙΑ την υποχρεωτική τριετή θητεία στους φορείς του ΥΠΕΠΘ.

Aυτό ισχυει μονο για Κεντρική Υπηρεσία Διευθύνσεις και Γραφεία ή και για τους υπόλοιπους φορείς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.