*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 117744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 13, 2009, 11:28:12 μμ »
Γρήγορα πολιτικό και μετά θα πάρει αυτός απόσπαση για συνυπηρέτηση. Ξεχρεώνεις την οργανική και του χρόνου βλέπετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 13, 2009, 11:31:20 μμ »
άρα μπορεί να πάρει απόσπαση και ας μην έχει βγει εγκύκλιος αποσπάσεων;

συγγνώμη που ρωτάω ξανά, αλλά δεν τα ξέρω ακόμα   :D


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ρίτα για την απάντηση.


Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 14, 2009, 12:10:22 μμ »
άρα μπορεί να πάρει απόσπαση και ας μην έχει βγει εγκύκλιος αποσπάσεων;

συγγνώμη που ρωτάω ξανά, αλλά δεν τα ξέρω ακόμα   :D


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ρίτα για την απάντηση.
Aπόσπαση χωρίς εγκύκλιο δε γίνεται γιατί οι αιτ'ησεις γίνονται ηλεκτρονικά από τις δ/νσεις ,μόνο για λόγους υγείας με βαριές ασθένειες  και την αίτηση κατευθείαν στο υπεπθ


Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:31:51 μμ »
άρα μπορεί να πάρει απόσπαση και ας μην έχει βγει εγκύκλιος αποσπάσεων;

συγγνώμη που ρωτάω ξανά, αλλά δεν τα ξέρω ακόμα   :D


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ρίτα για την απάντηση.


Aπόσπαση χωρίς εγκύκλιο δε γίνεται γιατί οι αιτ'ησεις γίνονται ηλεκτρονικά από τις δ/νσεις ,μόνο για λόγους υγείας με βαριές ασθένειες  και την αίτηση κατευθείαν στο υπεπθ
Είσαι σίγουρος/η για αυτό;
Δηλαδή προσπαθησες εσύ ή προσπαθήσαν γνωστοί σου και δεν έγινε τίποτα;

 :(

Δεν πειράζει.
Θα κάνουμε μια προσπάθεια και ότι γίνει.
Ευχαριστώ πάντως  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:11:17 μμ »
Αν και γνωριζω λιγα για τις αποσπασεις,θυμαμαι οτι συναδελφισσα μου ειχε πει οτι αν δεν επαιρνε την αποσπαση τον Ιουλιο θα επρεπε να περιμενει τον Σεπτεμβριο στις επομενες αποσπασεις.
Επομενως γινονται και το Σεπτεμβριο(προφανως με εγκυκλιο αλλα αυτο δεν λεει κατι γιατι ακομη και οι φωτογραφικοι διαγωνισμοι ξεκινουν με μια εγκυκλιο),το ζητουμενο ειναι πως την παιρνεις.
Ισχυει οτι και για τις μεταθεσεις με τα μορια;
Νομιζω πως οχι γιατι δεν ειδα μορια στις φετεινες αποσπασεις,μεγαλα γλεντια δηλαδη και φανταζομαι οτι ολες/ολοι καταλαβαινουμε τι εννοω.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:16:26 μμ »
Αν και γνωριζω λιγα για τις αποσπασεις,θυμαμαι οτι συναδελφισσα μου ειχε πει οτι αν δεν επαιρνε την αποσπαση τον Ιουλιο θα επρεπε να περιμενει τον Σεπτεμβριο στις επομενες αποσπασεις.
Επομενως γινονται και το Σεπτεμβριο(προφανως με εγκυκλιο αλλα αυτο δεν λεει κατι γιατι ακομη και οι φωτογραφικοι διαγωνισμοι ξεκινουν με μια εγκυκλιο),το ζητουμενο ειναι πως την παιρνεις.
Ισχυει οτι και για τις μεταθεσεις με τα μορια;
Νομιζω πως οχι γιατι δεν ειδα μορια στις φετεινες αποσπασεις,μεγαλα γλεντια δηλαδη και φανταζομαι οτι ολες/ολοι καταλαβαινουμε τι εννοω.

Δεν ξαναβγαίνει εγκύκλιος για αποσπάσεις, απλά ξαναεξετάζονται οι αιτήσεις που ήδη έχουν γίνει.
Δεν υπάρχουν μόρια για τις αποσπάσεις, ισχύουν άλλα κριτήρια....

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 14, 2009, 06:31:37 μμ »
Διορίστηκα με τον φετινό ασεπ στην πρώτη φουρνιά (μαθηματικός)

Ο συντροφός μου είναι μόνιμος καθηγητής (κλάδος πληροφορικής )και φέτος πήρε μετάθεση για Αττική.

Σχεδιάζαμε να παντρευτούμε του χρόνου, αλλό λόγω του διορισμού μου σκεφτήκαμε να παντρευτούμε τώρα το καλοκαίρι με πολιτικό γάμο.
Υπαρχει περίπτωση αν κάνει αίτηση για απόσπαση να έρθει μαζί μου εκεί που θα διοριστώ;
Είμαστε ήδη 3 χρόνια μακριά και τώρα που βγήκε η μετάθεσή του είχαμε χαρεί πάρα πολύ.
Εννοείται ότι χαρηκαμε πολύ που διορίστηκα και εγώ,
αλλά όπως και να το κάνουμε ψάχνουμε τρόπους να είμαστε μαζί, γιατί η "απόσταση" μας έχει κουράσει.
Ξέρετε καμιά περίπτωση που ζευγάρι εκπαιδευτικών ζήτησε απόσπαση χωρίς να είναι ο καιρός των αποσπάσεων και να την πήρε;
Δε θέλω να ζητήσω εγώ απόσπαση γιατί πάλι θα χρωστάω την οργανική μου, άρα ο σκοπός μας είναι να έρθει εκείνος μαζί μου.
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.


Πέρσι διορίστηκε ο σύζυγος μου και οι διορισμοί έγιναν τον Αύγουστο. Αποφασίσαμε τότε ,ότι ένας από τους δύο έπρεπε να πάρει απόσπαση και για να μην υπάρχει πρόβλημα με την δική του οργανική, αφού έπρεπε να την υπηρετήσει, κινήθηκα εγώ για απόσπαση. Πληροφορήθηκα λοιπόν ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι (ασθένεια, οικογενειακοί κλπ.) όποτε προκύψουν οι εν λόγω λόγοι και η αίτηση σου εξετάζεται όποτε συνεδριάσει το επόμενο ΚΥΣΔΕ.  Έτσι έκανα αίτηση, εγκρίθηκε και μπόρεσα και πήρα την απόσπαση. Κάνε λοιπόν και εσύ αίτηση. Επειδή αυτή η αίτηση δεν μπορεί να σταλεί on line όπως γίνεται όταν είναι η σχετική προθεσμία, την κάνεις χειρόγραφη και την καταθέτεις στην δευτεροβάθμιας διεύθυνση της περιοχής σου μαζί με τα δικαιολογητικά που υποδεικνύουν τους λόγους για τους οποίους επικαλείσαι την απόσπαση. (καλού κακού κράτα και αντίγραφα) Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!







Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sitotisgiorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:33:33 μμ »
παιδιά έχω ένα ερώτημα; οι αποσπάσεις για φέτος τελείωσαν και δεν μπουρούμε να κάνουμε αίτηση τώρα;
είμαι νεοδιόριστος και η γυναίκα μου δουλεύει μόνιμη (σημαντικό) στην ιδιωτική εκπαίδευση σε άλλο νομό. μπορώ να αιτηθώ απόσπαση στο νομό της;
είμαι στη πρωτοβάθμια όπως και εκείνη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:39:33 μμ »
Να κάνεις αίτηση μπορείς, το να πάρεις όμως απόσπαση είναι άλλο θέμα.
Αίτηση για απόσπαση μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε στιγμή της σχολικής χρονιάς.Θα πας στο γραφείο της Πρωτοβάθμιας και θα κάνειις χειρόγραφη αίτηση.
Να πάρει απόσπαση νεοδιόριστος στην Πρωτοβάθμια είναι εξαιρετικά δύσκολο, εστω και αν έχει συνυπηρέτηση.
Επίσης να ξέρεις οτι παρόλο που λένε οτι η συνυπηρέτηση είναι πολύ σοβαρός λόγος για απόσπαση, δεν ισχύει.Εγώ με συνυπηρέτηση στην δημόσια εκπαίδευση, οχι νεοδιόριστη και τα κατάφερα με τις δεύτερες και αφού μίλησα με τον αιρετό.Αν έχεις παιδιά είναι πιο εύκολα τα πράγματα.Θα πρέπει να μιλησετε και με κάποιον αιρετό στη Δ/ση που θέλεις να πας.

Αποσυνδεδεμένος sitotisgiorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:39:49 μμ »
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
παρεπιπτόντως, είμαι μουσικός και η β' αθήνας, που ενδιαφέρομαι να πάω, έχει τρελά κενά...
τέλος πάντων, σε ευχαριστώ
κανείς άλλος καμιά άλλη γνώμη;;;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 06:24:28 μμ »
Εχε υποψη οτι πλεον οι αποσπασεις νεοδιοριστων θα ανακοινωθουν μετα τη διενεργεια των εκλογων. Αυτο σημαινει, συμφωνα με την εμπειρικη μου παρατηρηση, τελη Οκτωβρη αρχες Νοεμβρη και αυτο αν δεν διεξαχθουν επαναληπτικες εκλογες. Το οτι εισαι μουσικος βοηθα τα πραγματα σε σχεση με δυσκολοτερες ειδικοτητες πχ δασκαλοι. Παρα ταυτα και αφου το Υπεπθ παρειχε τη συνατοτητα ηλεκτρονικης καταχωρησης αιτησης αποσπασης το αμεσως προηγουμενο διαστημα, δεν ξερω κατα ποσον θα κανει δεκτη χειρογραφη αιτηση αποσπασης την οποια, ωστοσο, εφοσον υποβαλλεις στο Γραφειο, ο αρμοδιος υπαλληλος θα τη διαβιβασει κατα καθηκον στο Υπεπθ. Η συνυπηρετηση βοηθαει αλλα δεν βαραινει ιδιαιτερα αν εισαι ατεκνος... 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος sitotisgiorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:32:17 μμ »
σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις πληροφορίες σου.
αλήθεια, αν πάρω την απόσπαση, οι μήνες που υπηρέτησα στο σχολείο που με διόρισαν θα υπολογισθούν σαν μήνες στην οργανική μου υποχρέωση;
και αν πάρω απόσπαση, οι καλοκαιρινοί μήνες θα μετρήσουν σαν μήνες στην οργανική υποχρέωση;
αυτό που διάβασα ότι δικαιούμαι να κάνω μέχρι 5 αιτήσεις στο πυσπε για απόσπαση τί σημαίνει; ότι δηλαδή μπορώ να πάρω μέχρι και 5 αποσπάσεις;

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:24:38 πμ »
αυτό που διάβασα ότι δικαιούμαι να κάνω μέχρι 5 αιτήσεις στο πυσπε για απόσπαση τί σημαίνει; ότι δηλαδή μπορώ να πάρω μέχρι και 5 αποσπάσεις;
Σημαίνει ότι μπορείς στην αίτησή σου να δηλώσεις μέχρι και 5 ΠΥΣΠΕ προτίμησης.π.χ.1.ΠΥΣΠΕ Βοιωτίας 2.ΠΥΣΠΕ Φθιώτιδας κλπ.
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 03:17:22 μμ »
Για την αίτηση είναι όπως το λέει ο sototisgiorgos , μπορείς να δηλώσεις έως 5 ΠΥΣΠΕ.Δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσες αιτήσεις μπορείς να κάνεις. Αν δεν πάρεις απόσπαση μπορείς να ξανακάνεις όσες φορές θέλεις αλλά κατα την γνώμη μου είναι ασκοπο.Το πολύ-πολύ κανε και μια αίτηση επανεξέτασης αν δεν πάρεις την απόσπαση και τέλος.
Αν πάρεις απόσπαση χρωστάς την οργανική σου και κάποια στιγμή πρέπει να πας να την υπηρετήσεις.Όχι οι καλοκαιρινοί μήνες δεν μετράνε γιατί αν ήταν έτσι να είσαι σίγουρος ότι έτσι θα κάνανε όλοι  για να υπηρεετήσουν την οργανική τους και δεν θα μένανε 'εκει' ολόκληρη χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.