*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 117731 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #378 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 04:53:49 μμ »
μια φιλη προκειται να διοριστει ο συζυγος της ειναι στρατιωτικος τι ισχυει με τις αποσπασεις λογω συζυγου στρατιωτικου παιρνει αμεσως την αποσπαση ή πρεπει το πρωτο χρονο να υπηρετησει την θεση της?
ξερω πως μετα ζητα αποσπασεις αλλα χρωστα την οργανικη αλλα τι γινετε τον πρωτο χρονο?
Κρίμα !!! Μάλλον θα ταλαιπωρηθεί η φίλη σου και θα πρέπει να παρουσιαστεί για λίγες ώρες στην θέση που θα την καλέσουν   :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #379 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 05:21:08 μμ »
Κρίμα !!! Μάλλον θα ταλαιπωρηθεί η φίλη σου και θα πρέπει να παρουσιαστεί για λίγες ώρες στην θέση που θα την καλέσουν   :'(

και η κακεντρεχεια σημειο των καιρων ειναι ... πολλοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση της ειδικα οταν υπαρχουν παιδια στην μεση

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #380 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 07:55:51 μμ »
και η κακεντρεχεια σημειο των καιρων ειναι ... πολλοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση της ειδικα οταν υπαρχουν παιδια στην μεση
\
Δεν είναι κακεντρέχεια αγαπητέ/ή συνάδελφε ! Είναι πίκρα , θυμός, οργή για τα προνόμοια που κάποιοι συνεχίζουν να έχουν! ΓΙΑΤΙ;  Μόνο οι ένστολοι έχουν οικογένειες; Τα δικά μου παιδιά γιατί πρέπει να ρωτάνε κάθε Κυριακή: μπαμπά γιατί  πρέπει να φύγεις;
Ας είναι... εμείς αντέχουμε ακόμα! 

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #381 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:20:07 πμ »
Το πρόβλημα δε λύνεται με το να σταματήσουν κάποιοι να έχουν προνόμια.
Λύνεται με το να έχουν ΟΛΟΙ το αυτονόητο προνόμιο να ζουν με τις οικογένειές τους.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 23, 2015, 09:41:57 μμ »
να ζουν με τις οικογένειές τους που συνάδελφοι; Προφανώς στον τόπο καταγωγής τους και κοντά σε κάποιον παππού ή γιαγιά....Κ εδώ είναι η διαφορά σας με τους στρατιωτικούς και γιατί αξιοκρατικά δικαιούνται συνυπηρέτηση...για παράδειγμα ο μπαμπάς είναι Λήμνο, η γιαγιά Αθήνα και η μαμά Ηράκλειο....πάντα και παντού ξένοι για αυτό το λόγο ας λείπουν οι κακίες για καταστάσεις που δεν έχετε ζήσει

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 23, 2015, 09:51:47 μμ »
Το πρόβλημα δε λύνεται με το να σταματήσουν κάποιοι να έχουν προνόμια.
Λύνεται με το να έχουν ΟΛΟΙ το αυτονόητο προνόμιο να ζουν με τις οικογένειές τους.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 25, 2015, 12:06:23 μμ »
++++++

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 25, 2015, 12:43:06 μμ »
Τι δεν εχει ζήσει ο καθένας ; Που ; για ποιο λόγο;

Πραγματικά ο καθένας τα βλέπει από τη δική του σκοπιά...και μόνο από αυτή.
Ο καθένας είναι γνώστης των καταστάσεων που ο ίδιος έχει ζήσει..... Όλα τα τσουβαλιάζουμε... Λέτε οτι οι στρατιωτικοί ειναι σε χειρότερη μοίρα; Αμ δεν είναι. Υπάρχουν και χειρότερα απ αυτα που παραπάνω διαβάζω. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ και στους ένστολους.
Σκέψου μπαμπάς μόνιμος εκπαιδευτικός  στον Έβρο. Μαμά ανπληρώτρια στο ξερονήσι φ'ετος. Του χρόνου θα δούμε. Το ένα παιδί στην Αθήνα και το άλλο σε άλλη πόλη...... Ωραία οικογένεια....

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 25, 2015, 01:16:56 μμ »
Να πω και γω τον πόνο μου; γιατι ,τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Εγω δωδεκανησα, ο συζυγος με το ενα παιδι στη θεσσαλια λόγω της οργανικης του, η μεγαλη κορη φοιτητρια θεσσαλονικη και η μόνιμη κατοικία μας; το σπίτι μας; δυτικη μακεδονία...4 σπίτια, 3 ενοικια .......

Αποσυνδεδεμένος sogol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 25, 2015, 01:29:04 μμ »
Καταλαβαίνω απολύτως το νόμο για στρατιωτικούς που πράγματι μετατίθενται ανά 2-3 χρόνια. Θα μπορούσε όμως κάποιος, να μου εξηγήσει γιατί παίρνουν απόσπαση κατά προτεραιότητα οι σύζυγοι πυροσβεστών,  καθηγητών πανεπιστημίου, λιμενικών, αστυνομικών, στρατιωτικών με 3 και άνω παιδιά(έχουν αμετάθετο), αεροπόροι, ναυτικοί και μέχρι πέρσι δημοτικοί αστυνομικοί; Κατά προτεραιότητα λοιπόν θα 'πρεπε να παίρνουν μόνο οι σύζυγοι ενστόλων στρατού ξηράς και όσοι έχουν λόγους υγείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 09:34:28 μμ από sogol »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 25, 2015, 02:10:02 μμ »
Και οι αξιωματικοι της αστυνομιας εχουν μεταθεσεις, ειδικα οταν αλλαζουν βαθμο. Λογω του πατερα μου στη σχολικη μου ζωη γνωρισα τα σχολεια αρκετων πολεων.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 03:09:54 μμ »
Την Παρασκευή 21/9 η συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ
https://www.esos.gr/arthra/58940/ta-themata-poy-tha-syzitithoyn-sto-kysde-tin-paraskeyi
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος professora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #390 στις: Μάιος 04, 2023, 04:54:23 μμ »
Καλησπέρα! Μια ερώτηση s.o.s.

Ο σύζυγος διορίζεται με τους επικείμενους διορισμούς. Σίγουρα όχι στον τόπο που έχω οργανική. Έχω κάνει για απόσπαση σε ένα και μοναδικό πιθανό μέρος που μπορεί να διοριστεί. Σε περίπτωση που διοριστεί σε διαφορετικό μέρος από αυτό που έχω κάνει απόσπαση, μπορώ να κάνω τροποποιητική και πότε; Δε ξέρω καθόλου τι γίνεται με β ή γ φασεις απόσπασης. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Υπάρχει τρόπος να πάω στον τόπο που θα διοριστεί; (Εννοείται εφόσον υπάρχουν κενά της ειδικότητας μου εκεί )

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #391 στις: Μάιος 04, 2023, 06:49:50 μμ »
Καλησπέρα! Μια ερώτηση s.o.s.

Ο σύζυγος διορίζεται με τους επικείμενους διορισμούς. Σίγουρα όχι στον τόπο που έχω οργανική. Έχω κάνει για απόσπαση σε ένα και μοναδικό πιθανό μέρος που μπορεί να διοριστεί. Σε περίπτωση που διοριστεί σε διαφορετικό μέρος από αυτό που έχω κάνει απόσπαση, μπορώ να κάνω τροποποιητική και πότε; Δε ξέρω καθόλου τι γίνεται με β ή γ φασεις απόσπασης. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Υπάρχει τρόπος να πάω στον τόπο που θα διοριστεί; (Εννοείται εφόσον υπάρχουν κενά της ειδικότητας μου εκεί )


Μετά  την ανακοίνωση των αποσπάσεων δίνεται η δυνατότητα επανεξέτασης και ένστασης - αν θυμάμαι καλά εντός 5 ημερών. Τότε συνήθως δίνεται και η δυνατότητα  τροποποιητικής καθώς και υποβολής νέων αιτήσεων απόσπασης.

Τρόπος άλλος να πας στον τόπο που θα διοριστεί δεν υπάρχει. Μόνο η αίτηση απόσπασης. Δυστυχώς ακόμα και αν υπάρχουν κενά της ειδικότητάς σου εκεί, δεν σημαίνει ότι θα πας σίγουρα όπως έχει δείξει η εμπειρία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.