*

Αποστολέας Θέμα: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007  (Αναγνώστηκε 40589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:23:30 μμ »
Παιδαγωγικά, ναι, είχαμε τα ίδια θέματα με εσάς, τους ΠΕ04, κλπ.
Σε εμάς όλοι (όπως φαίνεται από τις ψηφοφορίες εδώ στο φόρουμ, αλλά και από συζητήσεις με γνωστούς) έγραψαν μέχρι και +30 σε σχέση με το 2005.
Στη Διδακτική τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα, γιατί επιλέγουμε μεταξύ 3 μαθημάτων. Στα Νέα (που προτιμούν οι περισσότεροι) και την Ιστορία ήταν μάλλον δυσκολότερα τα θέματα, αλλά μέσα στα όρια του αναμενόμενου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2007, 03:28:50 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:25 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:31:45 μμ »
Ιωάννα και στη διδακτική των αρχαίων εγώ προβλέπω μεγάλη σφαγή....ίσως πιο μεγάλη από αυτή της  διδακτικής της ιστορίας...και κάτι άλλο : παιδιά είναι δύσκολο να βγάζουμε συμπεράσματα από "γνωστους" και "φίλους". Δεν ασχολούνται όλοι όσο εμείς. Άλλοι δεν θυμούνται τις απαντησεις τους και απλώς υπολογίζουν στην τύχη, υπερεκτιμώντας τις δυνάμεις τους, άλλοι δεν υπολογίζουν σωστά την αρνητική βαθμολογία (φιλολογοι γαρ!) κ.λπ... είναι πολύ δύσκολο επίσης να υπολογίσουμε τη βάση από τα δικά μας γραπτά, διοτί κι εγω πιστεύω πως σε γενικές γραμμές εμείς είμαστε αυτοί που τα πήγαμε καλά  ωστε να "ψαχνόμαστε", αλλά όχι άριστα ωστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο! οι βάσεις λοιπόν "παίζουν" και" θα παίζουν"....   
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:38:01 μμ »
Συμφωνώ, baxev_ch, ότι δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τη βάση από το πώς έγραψαν οι γνωστοί μας ή από τις ψηφοφορίες, αλλά τα Παιδαγωγικά ήταν, κατά γενική ομολογία, πιο εύκολα για μας...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:43:11 μμ »
σαφώς, όμως τα παιδαγωγικά είναι το 40% κι επίσης ιστορία και άγνωστο αρχαίων θεωρώ οτι θα "ρίξουν" τις βάσεις...μιλάω και λίγο εκ πείρας...πέρσι ήμουν επιτυχούσα (όχι διοριστέα). Οι χαμηλότεροι βαθμοί μου ήταν σε αρχαία και διδακτική...είναι τα απρόβλεπτα και θεωρώ οτι θα σταθούν εμπόδιο στην άνοδο των βάσεων... Δε βλέπεις; ακόμα κι αυτοί που έχουν γράψει 80άρια στην ιστορία (αχ! πόσο τους ζηλεύω!!!! ???) φοβούνται τη διδακτική... θα ξαναπω οτι για μένα οι βάσεις θα παραμείνουν στα ίδια επίπεδα  και το ελπίζω! :D
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:25 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:44:18 μμ »
όταν λέω πέρσι εννοώ πρόπερσι, στον προηγούμενο διαγωνισμό!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:55:09 μμ »
Ψηφίζω ελαφρά άνοδο: γύρω στο 76. Θα είμαστε ο μόνος κλάδος όπου θα μείνουν οι βάσεις στάσιμες;

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:58:15 μμ »
Ψηφίζω ελαφρά άνοδο: γύρω στο 76. Θα είμαστε ο μόνος κλάδος όπου θα μείνουν οι βάσεις στάσιμες;
Τι εννοείς; Ρωτάς ρητορικά ή κυριολεκτικά;

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 03, 2007, 04:01:26 μμ »
γιατί όχι; θεωρώ οτι οι βάσεις μας είναι ήδη υψηλές, δεδομένου του μεγέθους της ύλης και της ποιότητας των θεμάτων...δηλαδή θεωρείτε πιθανή τη βάση στα 79 και στα 80; πόσοι θα είναι αυτοί που πέτυχαν 80 σε όλα;Αν η βάση είναι τέτοια εγω ,προσωπικά ,θα το σκεφτώ να ξαναδώσω... οριακή άνοδος ή πτώση (δηλαδή -/+ 1) , όπως έχουν πει κι άλλοι συνάδελφοι, θεωρείται πιθανή κατα την ταπεινή μου άποψη...
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 03, 2007, 04:03:31 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι το γνωστικό θα συγκρατήσει τη βάση περίπου στα επίπεδα του 2005 (λίγο πάνω, λίγο κάτω). Αν βαθμολογηθεί αυστηρά η Διδακτική (κάτι που φαίνεται ότι έγινε στους άλλους κλάδους), θα πάει 1-2 μονάδες κάτω.
Σε καμιά περίπτωση, πάντως, δεν θεωρώ πιθανό να φτάσει στο 80 (έλεος!).

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: "ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ΑΣΕΠ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2007
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 03, 2007, 05:01:33 μμ »
74,5-76

55-107 (με εξτρίμ προσαυξήσεις)
Που πηγαίνω να πληρωθω;
Επειδή είμαι άσχετος με τον κλάδο, πείτε μου μόνο την προηγούμενη βάση και αν τα θέματα στο γνωστικό ήταν πιο εύκολα ή πιο δύσκολα.
Γουστάρω Sylla που απάντησε σα Μαθηματικός!

Siobaras, η προηγούμενη βάση ήταν 75,63. Το 1/3 του γνωστικού (Ιστορία) ήταν αρκετά δυσκολότερο, τα άλλα 2/3 (Αρχαία-Νέα) ελαφρώς δυσκολότερα.
Για να μας δώσει τα φώτα του και ο μαθηματικός...  ;)
   Να προσθέσουμε όμως ότι τα παιδαγωγικά ήταν γελοία και όλοι - μα όλοι έχουν γράψει γύρω στο 85 με 90.

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 03, 2007, 05:48:57 μμ »
Συμφωνώ με την παρατήρηση της Pariel. Όλοι γράψαμε από 80 και πάνω Παιδαγωγικά. Πάρα πολλοί πάνω από 90. Αν δεν τσεκουρέψουν στη Διδακτική η βάση εισαγωγής θα ανέβει. Πάντως όχι πολύ. Κοντά στο 77 πιστεύω. Πάντως...από του Siobara και στου Θεού τ' αυτί. 72, για να περάσουμε όλοι. Βε 82 βάση ρε παιδιά θα περάσουν μόνο 200-300 άτομα.Αν η βάση είναι 82, τότε οι άλλοι 839 τι έχουν γράψει; Οι μισοί πάνω από 90;
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 03, 2007, 06:07:40 μμ »
Και εγώ, pariel, νόμιζα ότι τα παιδαγωγικά ήταν τόσο γελοία που όλοι θα γράψουν 90-100, αλλά όταν βγήκαν οι άλλες (με ίδια θέματα) ειδικότητες κάθε άλλο παρά 87 είναι ο μέσος όρος.
Για να έχει νόημα το παιχνίδι μας πρέπει να προβλέπουμε με απόκλιση συν πλην 1.
Siobaras, υπολογίζεις πολύ χαμηλή βάση, υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας, γιατί εμείς οι φιλόλογοι είμαστε πάρα πάρα πολύ διαβαστερά παιδιά, κάθε φορά και περισσότερο, οπότε αυτό δεν άφησε και δεν θα αφήσει τη βάση να πέσει τόσο πολύ που υπολογίζεις εσύ. Για να πέσει η βάση θα έπρεπε να υπάρχουν πάνω από 2 απρόβλεπτα και πολύ δύσκολα αντικείμενα. Πιστεύω ότι αν τα παιδαγωγικά ήταν επιπέδου δυσκολίας 2005 θα έπεφτε ίσως λίγο η βάση. δηλαδή: η ιστορία, τα αρχαία και η διδακτική ρίχνουν τη βάση (όχι πάρα πολύ), τα παιδαγωγικά την ανεβάζουν, άρα πάει κάτω ή στα επίπεδα 2005, αλλά ο παράγοντας πολυ΄καλύτερη προετοιμασία κάθε φορά' την ανεβάζει λίγο, γι' αυτό 77,10-77,35. Η μεγάλη δυσκολία των θεμάτων μπορεί μόνο να συγκρατήσει την μεγάλη άνοδο της βάσης, γιατί ο παράγοντας της καλύτερης προετοιμασίας είναι πολύ ισχυρός. Αυτοί που εκτιμούν τη βάση πάνω από 80 το κάνουν για ψυχολογικούς λόγους, αυτό το πράγμα δεν έχει λογική: ενώ έχουν γράψει πάρα πολύ καλά βαθμολογούν πολύ αυστηρά τον εαυτό τους για να είναι προετοιμασμένοι για τα χειρότερα. Παιδιά λυπηθείτε μας όχι και 82!!!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 03, 2007, 06:20:14 μμ »
Ιωάννα και στη διδακτική των αρχαίων εγώ προβλέπω μεγάλη σφαγή....ίσως πιο μεγάλη από αυτή της  διδακτικής της ιστορίας...
Τα θέματα διδακτικής αρχαίων πολύ βατά και κατανοητά, παρόλα αυτά οι διορθωτές θα βαθμολογούν αυστηρά. Η σφαγή θα γίνει στα νέα, με τέτοια ασαφή θέματα, τα οποία φτιάχτηκαν έτσι ώστε να επιτρέπουν σφαγή. Την ώρα των εξετάσεων τα έβλεπα και αυτό κατάλαβα. Προβλέπω μέσο όρο επίδοσης όλων των συμμετεχόντων στις εξετάσεις στα αρχαία διδακτικής 65, στα νέα 60 και στην ιστορία 68-70. στην ιστορία γνωστικού 45, τα παιδαγωγικά 80, αρχαία 64, τα νέα 68.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: "ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ΑΣΕΠ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2007
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 03, 2007, 08:49:04 μμ »
77,10-77,35. Τι κερδίζουμε;
Syllas, αυτά τα δέκατα πώς τα υπολογίζεις; Μου κάνει εντύπωση που είσαι τόσο ακριβής..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.