*

Αποστολέας Θέμα: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007  (Αναγνώστηκε 40955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 06, 2007, 04:25:08 μμ »
Όσο για την ανεργία στο κλάδο.....ποιά ανεργία ρε παιδιά;;;;;Yπάρχει φιλόλογος που δε δουλεύει;;;

Υπάρχει και παραϋπάρχει. Και πάρα πολλοί ετεροαπασχολούνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:45 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 06, 2007, 04:25:51 μμ »
Βλέποντας λίγο καλύτερα της Γερμανικής λίγο πάνω από 20 άτομα ήταν κάτω από τη βάση!!!! Από τους 1500!! Και πάρα πολλοί είχαν βαθμούς από 80 και πάνω! Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση με εμάς.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 06, 2007, 04:40:27 μμ »
Τα 2 τελευταία χρόνια δουλεύω αναπληρωτής......Μακάρι να έμπαινα χωρίς ΑΣΕΠ, επείδη όμως αυτό δε γίνεται θα διεκδικώ συνέχεια.


Γιατί δε γίνεται να διοριστείς χωρίς ΑΣΕΠ, όταν δουλεύεις 2 χρόνια αναπληρωτής;Εννοώ με το 40%.Εντάξει με τον ΑΣΕΠ διορίζεσαι αμέσως , αλλά γιατί λες ότι δε γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 06, 2007, 04:50:22 μμ »
Το 40% είναι κάτι που αρχίζω να το νιώθω τον τελεύταιο χρόνο.Φυσικά και γίνεται........ αλλά αργεί. Αν μπορώ να μπώ νωρίτερα, γιατί να μην το προσπαθήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:45 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 06, 2007, 05:02:14 μμ »
Πρόσφατα συζητούσα με συνάδελφο που πια εργάζεται στη δευτεροβάθμια. "8 ώρες εδώ δεν συγκρίνονται με 4 ώρες στο σχολείο!" .  Δεν θεωρώ καθόλου εύκολη τη δουλειά στο σχολείο, το κίνητρό μου προσωπικά είναι οι συνθήκες εργασίας(προτιμώ τη σχολική τάξη από το να τρέχω στα σπίτια και στα φροντιστήρια) και η σταθερότητα του μισθού φυσικά, κι ας είναι μικρός. Ξέρω πολλούς εκπαιδευτικούς που περνάνε πολύ δύσκολες ώρες μέσα στην τάξη...και όλοι μας θα το ζήσουμε πολλές φορές στη ζωή μας αυτό. Δε νομίζω οτι η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι πανηγυράκι...αλλά βεβαια έχει να κάνει και με το πώς αντιμετωπίζει κανείς τον εαυτό του ως επαγγελματία και το επάγγελμά του.
Ας μην ξεχνάμε οτι έχεις να κάνεις με συναδέλφους , διευθυντάδες, γονείς και κυρίως παιδιά με όνειρα και ελπίδες για το μέλλον... έχω εργαστεί στο σχολείο ως ωρομίσθια φέτος και μιλάω με μια μικρή πείρα , αλλά κυρίως τα λόγια μου απορρέουν από τις εντυπώσεις των μόνιμων εκπαιδευτικών...υπάρχουν καθηγητές (καθ'όλα καταπληκτικοί άνθρωποι κι επαγγελματίες) που έχει τύχει να βγουν από την τάξη με κλάματα (και το λεω με απόλυτο σεβασμό και όχι με διάθεση για δούλεμα). Για πολλούς το σχολείο είναι βόλεμα, γιατί δεν τους ενδιαφέρει τί έμεινε πίσω όταν αυτοί έκλεισαν την πόρτα της τάξης τους... Μπορεί να ακούγομαι πολύ ρομαντική ...αλλά δε νομίζω οτι σας ξενιζουν όλα αυτά... Θέλω να πιστεύω οτι τους περισσότερους μας ωθεί εδώ η αγάπη για αυτή τη δουλειά ....που έχει ταυτόχρονα τόσες δυσκολίες και τόσες ομορφιές... ευχαριστώ!    
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 06, 2007, 05:03:19 μμ »
Νομίζω πως καλά είναι να βλέπουμε και πο μακριά από τον εαυτό μας. GCB, εργάζεσαι ως αναπληρωτής με μόρια από Ασέπ ή από αλλού; Δε μας το αναφέρεις. Είσαι τυχερός πάντως που έχεις κάνει την αρχή και μαζεύεις μόρια.Ρώτα όμως και τους άλλους που περιμένουν με τα μόρια από Ασέπ και όχι από πρόσθετη και βύσματα να πάρουν μία θέση και δεν τους αφήνουν; Εγώ ήμουν σχετικά κοντά να με πάρουν αναπληρώτρια (στις τελευταίες προσλήψεις) και με πέρασε γνωστή από βύσμα και μόνο; Όσο για την ανεργία έχω να πω ότι υπάρχουν άλλοι που ξεσκίζονται με ιδιαίτερα και ώρες και άλλοι που έχουν τα λίγα και όχι γιατί δε θέλουν να δουλέψουν. Ξέρουμε πολύ καλά πως λειτουργεί ο θεσμός των φροντιστηρίων και των ιδιαιτέρων. Και συν τοις άλλοις μένεις  άνεργος και όλο το καλοκαίρι και περιμένεις πάλι ανασφαλής την επόμενη χρονιά.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 06, 2007, 05:34:59 μμ »
Βaxev ch, ίσως φαίνομαι ο κακός της παρέας, αλλά όντως σε θεωρώ πολύ ρομαντική.Δε λέω πουθενά ότι δεν αγαπάω αυτό που κάνω και μακάρι οι συνθήκες να ήταν τέτοιες ώστε να με άφηναν να κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω.Και πείρα έχω και γνώσεις έχω.Όρεξη δε με αφήνουν να έχω!Αυτό δε γίνεται στα δημόσια σχολεία!!!!Μια απεργία, μια καταλήψεις,μια οι κακές καιρικές συνθήκες,μια οι συνελεύσεις μας, μια οι εκδρομές,μια οι εκλογές, οι παραμονές των εορτών,οι επόμενες των εορτών κ.τ.λ. πότε να κάνω μάθημα στα παιδιά;;;
'Οσο για τους καθήγητες που βγήκαν από την τάξη με κλάματα........ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ!!!!!
BOEMISSA έχω μόρια από τους 3 τελευταίους διαγωνισμούς που ήμουν στους επιτυχόντες και πάντα για 200-300 άτομα όχι στους διοριστέους.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 06, 2007, 06:11:12 μμ »
GCB δεν ξέρω αν είσαι από επαρχία ή από Αθήνα, εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν σε παίρνουν στα φροντιστήρια καθόλου εύκολα, πολλοί απόφοιτοι για ανάλογα πολύ μικρό αριθμό φροντιστηρίων. Και να θέλεις να ετεροαπασχοληθείς δύσκολα σε παίρνουν, προτιμούν τους απόφοιτους λυκείου για να μην τους πληρώνουν παραπάνω χρήματα ως πτυχιούχους. Οι φιλόλογοι και οι θεολόγοι είναι στη χειρότερη μοίρα. Όσο για το καθισιό, εγώ δεν θέλω να κάθομαι. Αν εσένα σου αρέσει ή όπως λες δεν σε αφήνουν αλλιώς τότε όταν διοριστείς να πας με απόσπαση σε δημόσιο Ιεκ και να κάθεσαι! Αφού όπως λες δεν έχεις ελπίδες ή δεν σε αφήνουν να κάνεις καλό μάθημα, μην το προσπαθείς καθόλου. Μαγκιά είναι να θέλεις να κάθεσαι; Ρομαντικοί είναι όσοι θέλουν να προσπαθήσουν; Μαγκιά είναι να μπεις στην τάξη και να κάνεις σε μέγιστο βαθμό αυτό που πρέπει και να τα καταφέρεις, να βγείς και να χαμογελάς επειδή κάτι έκανες. Η ήττα είτε κάθεσαι και γελάς, είτε αποτυχαίνεις και κλαις δεν είναι μαγκιά!

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 06, 2007, 06:39:52 μμ »
Syllas, όλα αυτά που γράφεις ακούγονται πολύ όμορφα.Ένας κόσμος ιδανικός!!!Είστε η νέα γενιά, που θα διορισθεί και όλα θα πάνε καλύτερα.Τα παιδιά μας, θα σταματήσουν να πηγαίνουν σε φροντιστήρια και δε θα κάνουν ιδιαίτερα.Θα φεύγουν από το σχολείο και θα έχουν ελεύθερο χρόνο.ΜΑΚΑΡΙ.Λοιπόν.... μπαίνω στη τάξη, κάνω το μέγιστο δυνάτο και βγαίνω απότη τάξη χαμογελώντας επειδή πραγματικά νιώθω ότι κάνω αυτό που πρέπει, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Αυτό δεν φτάνει!!!!ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ.Ρε παιδιά δε φταίω εγώ που τα σχολεία υπολείτουργουν.Αφού κάθομαι με τις ευχές των διευθυντών, τι θέλετε να γράψω...ότι κουράζομαι και πάω σπίτι ψόφιος;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 06, 2007, 06:44:45 μμ »
Βaxev ch, ίσως φαίνομαι ο κακός της παρέας, αλλά όντως σε θεωρώ πολύ ρομαντική.Δε λέω πουθενά ότι δεν αγαπάω αυτό που κάνω και μακάρι οι συνθήκες να ήταν τέτοιες ώστε να με άφηναν να κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω.Και πείρα έχω και γνώσεις έχω.Όρεξη δε με αφήνουν να έχω!Αυτό δε γίνεται στα δημόσια σχολεία!!!!Μια απεργία, μια καταλήψεις,μια οι κακές καιρικές συνθήκες,μια οι συνελεύσεις μας, μια οι εκδρομές,μια οι εκλογές, οι παραμονές των εορτών,οι επόμενες των εορτών κ.τ.λ. πότε να κάνω μάθημα στα παιδιά;;;
'Οσο για τους καθήγητες που βγήκαν από την τάξη με κλάματα........ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ!!!!!
BOEMISSA έχω μόρια από τους 3 τελευταίους διαγωνισμούς που ήμουν στους επιτυχόντες και πάντα για 200-300 άτομα όχι στους διοριστέους.
Φέτος που διορίστηκα ωρομίσθια μου έλεγαν οι μόνιμοι...τώρα θα βαρεθείς να βλέπεις να χάνονται ώρες.Σας πληροφορώ ότι στο ένα σχολείο δεν έχασα ούτε μία ώρα μάθημα (μάλιστα έτυχε να πηγαίνουν εκδρομές τις μέρες που εγώ είχα στο άλλο σχολείο) και στο άλλο έχασα δύο μέρες (μία ήρθε το κεσυπ για ενημέρωση και μία εκδρομή). Ποιες χαμένες ώρες; Ποια βαρεμάρα: Μετέφερα όλο το άγχος μου από το φροντιστήριο και έκανα καλύτερο μάθημα από το φροντιστήριο. Να  σκεφτείτε στην αρχή νόμιζα πως αν δεν κάνω καλό μάθημα θαμε διώξει ο διευθυντής του σχολείου. Ενας συνάδελφος μόνιμος από χρόνια εκεί που είπε: " μη δείχνεις τόσο ενθουσιασμό, αργά- αργά εδώ"Ντροπιάστηκα... Πάντως δε θα μου κακόπεφτε να δουλεύω 4 μονο ώρες την ημέρα: το φετινο χειμώνα δούλευα περίπου 12-14 την ημέρα...

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 06, 2007, 06:55:04 μμ »
Νομίζω ότι δεν πέτυχε,αλλά έτυχε.Ειλικρινά πάντως μπράβο σου!

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 06, 2007, 07:11:51 μμ »
GCB, νομίζω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...δεν είχα πρόθεση να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες οτι στο σχολείο συχνά δεν γίνεται η δουλειά που πρέπει, η δουλειά που αξίζει να γίνεται στο δημόσιο σχολείο...αλλά πως εξηγείς το γεγονός οτι σε κάθε σχολείο υπάρχουν "καλοί " και όχι τόσο καλοί εκπαιδευτικοί. Είναι σίγουρα και θέμα προσόντων, όμως όχι μόνο. Τί θέλω να πω: π.χ. Στο λύκειο που εργαζόμουν φέτος υπήρχαν πολλοί φιλόλογοι...όλοι επαινούσαν ως εξαιρετική μία, στην οποία είχαν αναθέσει και τη θεωρητική κατεύθυνση.  Η καθηγήτρια αυτή κάνει καταπληκτική δουλειά στο σχολείο. Τη συγκεκριμένη καθηγήτρια την είχα εγώ  όταν πήγαινα φροντιστήριο στη γ' λυκειου. Στη συνέχεια εκείνη διορίστηκε, δεν έπαψε όμως να εργάζεται όπως όταν δούλευε στον ιδιωτικό τομέα, βέβαια τότε οι επιτυχίες των μαθητών της της έφερναν περισσότερα  ιδιαίτερα και περισσότερα χρήματα, ενώ τώρα...αποδεικνύει οτι η ποιότητα της δουλειάς της είναι αποτέλεσμα της ευσυνειδησίας της. Δεν πιστεύω οτι οι γνώσεις της είναι ξεχωριστές , ούτε οτι δεν επηρεάζεται από το όλο καθεστώς με βάση το οποίο λειτουργούν τα σχολεία...είναι το προσωπικό μεράκι που μπορεί να κάνει το 45 λεπτο  κουραστικό και γόνιμο...και τη μέρα δημιουργική.
Είμαι σίγουρη οτι όλοι εδω μέσα έχουμε περισσότερες ομοιότητες παρά διαφορές ... συχνά λέμε τα ίδια πράγματα ιδωμένα απο διαφορετική σκοπιά...κι είμαι σίγουρη οτι είσαι κι εσύ ρομαντικός...γιατί αλλιώς δε θα γινόσουν εκπαιδευτικός :)...ευχαριστώ! 
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 06, 2007, 07:39:33 μμ »
Αρκεί η δουλειά της συγκεκριμένης καθηγήτριας για να μη στείλω το παιδί μου στο φροντιστήριο;Όχι, γιατί δε θα προλάβει να καλύψει την ύλη.Δε φέρνω αντίρρηση, ούτε κρίνω τη δουλειά που γίνεται από οποινδήποτε εκπαιδευτικό στη διάρκεια της σχολικής ώρας, αλλά τη δουλειά που μπορεί να βγει σε όλη τη σχολική χρονιά.Και για να μη βγαίνουμε από το θέμα μας ''ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ΑΣΕΠ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2007 79,6

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 06, 2007, 07:42:52 μμ »
Αχέμ...
Σχετικά με τη βάση που λέγαμε πιο πριν και όσα γράφτηκαν....

Μπορεί όσοι ξαναδίνουν να είναι καλύτερα προετοιμασμένοι, αλλά έχουν φύγει οι 850 (ή όσοι ήταν τελοσπάντων) που ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΑ προετοιμασμένοι το 2005.
Στη θέση τους έχουν μπει οι νέοι απόφοιτοι, που μάλλον είναι χειρότερα προετοιμασμένοι.

Η διαφορά στον αριθμό των διοριστέων είναι αμελητέα και αν διαφωνείτε, δείτε στον πίνακα διοριστέων του 2005 πόση διαφορά έχει αυτός που ήταν 840ος από αυτόν που ήταν 863ος.

Αλλά επειδή τώρα κατάλαβα ότι το δύσκολο του γνωστικού (η Ιστορία) πιάνει μόνο το 1/3 του βαθμού, ΑΛΛΑΖΩ την εκτίμησή μου ως εξής:
Η βάση θα είναι 71% + μια τυπική προσαύξηση από πτυχίο. Αν π.χ. ο μέσος βαθμός πτυχίου είναι 7,5 τότε η βάση θα είναι 73,5%.

Για τη σύγκριση μεταξύ 8ώρου στο γραφείο και 4ώρου στο σχολέιο εκτιμώ ότι είναι στον άνθρωπο.
Επειδή κάποια εποχή δούλευα 8-3μιση στην τράπεζα και 4-10 στο φροντιστήριο, πραγματικά περισσότερο με κούραζε η τράπεζα.
Οπότε, προσωπικά, θα προτιμούσα 8ωρο στην τάξη από 8ωρο στο γραφείο (Πόσο μάλλον 4ωρο).
Μπορεί όταν πάω 50 να έχω άλλη γνώμη, αλλά για την ώρα, μου τη σπάει να κρατάω ένα χαρτί και να κάνω ότι δουλεύω.
Αντιλαμβάνομαι όμως ότι μερικοί συνάδελφοι ίσως δε μπορούν να χειριστούν/ανεχτούν τα καφριλίκια της σημερινής νεολαίας.
Αυτό είναι που κάνει κουραστική την ώρα διδασκαλίας (που σημειωτέον : είναι 45' το maximum, υπάρχουν και 35λεπτες)

Όσο για το οικονομικό, αν κάνετε αναγωγή στο έτος, θα δείτε ότι η διδακτική ώρα πληρώνεται πολύ περισσότερο από την ώρα στο φροντιστήριο.
(Μάλιστα μετά από αρκετά έτη υπηρεσίας που μειώνεται ο αριθμός ωρών, πλησιάζει την ώρα ιδιαιτέρου).
Θεωρώ λοιπόν υποχρέωσή μου να κάνω το καλύτερο μάθημα που μπορώ, άσχετα αν το σύστημα με υποχρεώνει ή όχι.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.