*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 16, 2021, 02:09:11 μμ »
γνωρίζω αρκετά άτομα που έκαναν ταυτόχρονα 2 μεταπτυχιακα

Δεν επιμένω .Απλώς η δική μου η εμπειρία είναι η εξής: Κάποια στιγμή είχα κάνει εγγραφή σε  δεύτερο μεταπτυχιακό και  όντας γραμμένη στο μεταπτυχιακό αυτό πέρασα με κατακτήριες σε άλλο προπτυχιακό (β πτυχίο) . Όταν πήγα για εγγραφή στο β προπτυχιακό και  ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα που είμαι γραμμένη και σε μεταπτυχιακό μου απάντησαν ότι δεν επιτρέπεται να εισαι ταυτόχρονα σε ομοειδείς κύκλους σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #393 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 10:34:53 μμ »
Δεν επιμένω .Απλώς η δική μου η εμπειρία είναι η εξής: Κάποια στιγμή είχα κάνει εγγραφή σε  δεύτερο μεταπτυχιακό και  όντας γραμμένη στο μεταπτυχιακό αυτό πέρασα με κατακτήριες σε άλλο προπτυχιακό (β πτυχίο) . Όταν πήγα για εγγραφή στο β προπτυχιακό και  ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα που είμαι γραμμένη και σε μεταπτυχιακό μου απάντησαν ότι δεν επιτρέπεται να εισαι ταυτόχρονα σε ομοειδείς κύκλους σπουδών.

Καλησπέρα
Αυτό ισχύει πάντοτε...
Είναι απαγορευτικό δύο ομοειδείς κύκλοι σπουδών ταυτόχρονα, όμως για παράδειγμα μπορείς να κάνεις MSc και PhD ταυτόχρονα ή Β πτυχίο και MSc ή PhD.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #394 στις: Μάιος 02, 2022, 12:48:25 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο μεταπτυχιακό που κάνω.
Το πρώτο έτος κύλησε ομαλά, και μάλιστα πέτυχα και πολύ καλούς βαθμούς στα μαθήματα. Στο δεύτερο έτος έχουμε τη μεταπτυχιακή διατριβή και βάσει του θέματος του ο καθένας επέλεγε και τον ανάλογο καθηγητή. Ο καθηγητής με τον οποίο συνεργάζομαι παρότι υπέγραψε για να παρακολουθήσει τη διατριβή μου δεν είχε καμία επαφή πέρα από τις αρχικές υπογραφές και δεν απαντούσε στα μηνύματα, οπότε εγώ θεώρησα ότι συνεχίζω να γράφω και ότι ίσως κάποια στιγμή απαντήσει. Έστειλα και δεύτερο μήνυμα με την πρόοδο μου μετά από κάνα 2μηνο, και πάλι τίποτα, μετά απευθυνθηκα στη γραμματεία όπου του έγιναν κάποιες συστάσεις, αλλά και πάλι τίποτα. Ώσπου ξανά, παραπονέθηκα πάλι στη γραμματεία και απάντησε τον Απρίλιο (!) δηλαδή μετά από 6 μήνες... κάναμε μία συνομιλία και μου είπε ότι ουσιαστικά είναι σαν να την πιάνουμε από την αρχή  >:( γιατί προφανώς δεν του αρέσουν κάποια πράγματα και θα πρέπει να αλλαχθούν μπλα μπλα μπλα... Λογικό, όταν δεν υπάρχει επίβλεψη και δεν ακολουθείται μία ροή και ο φοιτητής γράφει αυτά που θέλει... παρόλα αυτά με υπομονή άρχισα να κάνω τις διορθώσεις, και πάλι έστειλα μήνυμα να ρωτήσω κάτι και πάλι το ίδιο τροπάρι να μην απαντάει... κοντολογίς έχω έρθει σε αδιέξοδο γιατί είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό που γίνεται, αδυνατώ φυσικά να το καταθέσω στο άνοιγμα των πινάκων της ειδικής αγωγής, άλλοι συμφοιτητές μου έχουν ήδη τελειώσει (με άλλους καθηγητές επιβλέποντες) και δεν βλέπω φως στο τούνελ... είχατε αντιμετωπίσει ποτέ κάτι παρόμοιο; Τι άλλο πια να κάνω; Help the goat  :( :-[

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #395 στις: Μάιος 02, 2022, 02:19:58 μμ »
Αν και δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία (ευτυχώς!), μήπως να αλλάξεις θέμα ή και επιβλέποντα για να προλάβεις τουλάχιστον τους πίνακες γενικής που ανοίγουν του χρόνου.. Η απόφαση είναι δική σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #396 στις: Μάιος 02, 2022, 05:39:56 μμ »
Ωραίο το να προσαρμοστω εγώ στην ολιγωρία, βαρεμάρα κλπ ενός καθηγητή, να αλλάξω θέμα,  επιβλέποντα, αλλά χαμένος χρόνος και ο κόπος μου σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα πώς αντισταθμιζεται? Πώς είναι δυνατόν τετοιου τύπου καθηγητές σε υψηλοβαθμες θέσεις να μην επιπληττονται με κάποιο τρόπο? Δε μπορώ να το αποσιωπησω και να υποχωρησω έτσι... έχω χάσει χρόνο σε όλο αυτό χωρίς αποτέλεσμα και το χειρότερο είναι η ψυχολογική φθορά από την αναμονή...

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #397 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 12:42:56 μμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κάποιος αν τα ετήσια εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά της Καλαβρίας (Ιταλία) αναγνωρίζονται κανονικά από το ΑΤΕΕΝ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.