*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395081 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #938 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 04:16:11 μμ »
Καταρχήν ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει: την δομή του μάστερ, όπως έκανε με το εν λόγω μεταπτυχιακό (λέει δηλαδή ότι πράγματι αυτό με βάση τα χαρτιά που μας έστειλε το πανεπστήμιο είναι ισότιμο ως ελληνικό μάστερ) και δίνει και ονομαστική αναγνώριση όταν τελειώνουν οι πρώτοι. Στην πρώτη φουρνιά αποφοίτων πρέπει να συνεδριάσει για να δώσει ονομαστική, ενώ στις υπόλοιπες φουρνιές είναι θέμα τυπικό.

Πως στο καλό τότε το Υπουργείο αναγνώρισε συνάφεια σε άτομο που τελείωσε το συγκεκριμένο μαστερ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΔΟΑΤΑΠ;;; AYTO ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος του χρόνου να δηλώσει στην προκήρυξη ειδικής αγωγής ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΔΟΑΤΑΠ αν συμβαίνει αυτό, μιας και αναγνώρισε το Υπουργείο συνάφεια.

Βασικά αν δείτε στην προκήρυξη ειδικής αγωγής 2012 ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΙ ΛΕΞΗ:

δ. Επικυρωμένο αντίγραφο του διδακτορικού τίτλου σπουδών στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία συνοδευμένο από τον τίτλο και το περιεχόμενο της διδακτορικής διατριβής.
ε. Επικυρωμένο αντίγραφο του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία συνοδευμένο από το αναλυτικό πρόγραμμα των μαθημάτων που παρέχουν τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ(σχετ. με τα δ.& ε. δικ/κα):Για τους σχετικούς τίτλους της αλλοδαπής θα γίνουν δεκτοί όσοι έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμοι από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.


Το εν λόγω μαστερ έχει αναγνωριστεί ως ισότιμο. Δεν ξέρω βέβαια αν ο ΔΟΑΤΑΠ εννοεί ότι η πλήρης αναγνώριση ισοτιμίας θα πρέπει να περιέχει και την ονομαστική αναγνώριση. Η προκήρυξη πάντως αυτό δεν το λέει πουθενά..
Aν γίνεται αυτό, απλά με την αναγνώριση της δομής του μάστερ από ΔΟΑΤΑΠ τότε είναι πολύ ενθαρρυντικό, γενικά για ευρωπαίους πολίτες !!!!!!!!!


Εγώ πιστεύω έγινε το εξής: το συγκεκριμένο άτομο μάλλον αναγνωρίστηκε κανονικά από ΔΟΑΤΑΠ (ονομαστική αναγνώριση). Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ατόμων που ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε ονομαστικά το μαστερ μόνο σε αυτούς και ενώ άλλοι που είχαν το μαστερ καθυστέρησε πάρα πολύ. Εμένα αυτά δεν μου στέκουν καλά. Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου ο ΔΟΑΤΑΠ μέσω δικηγόρου αναγνωρίζει πολύ πιο γρήγορα άτομα που έβαλαν τον δικηγόρο και ασε τους άλλους να περιμένουν στην ουρά οι οποίοι έχουν το ίδιο μάλιστα μαστερ.

Και τελοσπάντων για να πούμε την αλήθεια: το θέμα καθυστερήσεων αναγνωρίσεων ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ, πραγματικά πρέπει κάποια στιγμή να επιλυθεί σοβαρά από την Βουλή με ειδική νομοθεσία, διότι είναι τελείως παράνομο ένας οργανισμός π.χ. να καθυστερεί μήνες μια αναγνώριση και να εμποδίζει την κινητικότητα ενός πολίτη. Και επειδή έχω ακούσει περιπτώσεις ακόμα και απο Πανεπιστημιο Χαρβαρντ να καθυστερούν, ας απευθυνθούν όλοι αυτοί στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Το θεωρώ κατάφορη καταπάτηση δικαιωμάτων επαναλαμβάνω, σε περίπτωση που δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι.
Πως ο ΔΟΑΤΑΠ καταπατάει τα δικά του λόγια, όταν επίσημα ο ίδιος μέσω της νομοθεσίας, αλλά και στο σάιτ λέει: ότι η αναγνώριση δίνεται μέσα σε 1-3 μήνες !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2013, 04:41:49 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #939 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 05:25:25 μμ »
Ο ΔΟΑΤΑΠ λειτουργεί όπως πάρα πολλές δομές του Δημοσίου. Μπορεί κάποιοι να καταθέτουν ταυτόχρονα τα ίδια δικαιολογητικά αλλά η υπόθεση τους να διεκπεραιώνεται με διαφορά μηνών.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #940 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 05:28:36 μμ »
Ο δικηγόρος φαίνεται να είναι απαραίτητος και για την εντός και την εκτός διεκπεραίωση. Καλό είναι να μην πάτε ένας ένας αλλά ομαδικά.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #941 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 02:03:01 πμ »
Δεν ξέρω που κολλάει αλλά μπορώ να εικάσω τα εξής :
1) Το μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί με άλλες προδιαγραφές απο αυτές που έγιναν στην πράξη.Πχ να έχει εγκριθεί ως μεταπτυχιακό πλήρης παρακολούθησης αλλά στην πράξη από ότι ξέρω οι παρακολουθήσεις ήταν 1 με 2 σαββατοκύριακα το μήνα.
2) Υπάρχει γραφείο στην Ελλάδα που εμφανίζεται ως παράρτημα του πανεπιστημίου.Σε αυτό απο ότι έχω ακούσει γίνονται οι εγραφές των μεταπτυχιακών φοιτητών και οι πληρωμές. Αύτο έρχεται σε αντίθεση με το σύνταγμα που δεν δέχεται την λειτουργία ξένων πανεπιστήμιων στην Ελλάδα  ούτε παραρτημάτων τους.

Αυτοί πιστεύω ότι είναι οι λόγοι. 

Το οτι δεν εχει αναγνωριστει ακομα η πρωτη φουρνια ειναι σιγουρο. Κι εγω πιστευω οτι θα αναγνωριστει τελικα απλα ισως καθυστερησει. Εχουν ακουστει πολλα σεναρια. Αν ηξερε κανεις που ακριβως εχει κολλησει θα μας ελυνε το μυστηριο.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #942 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:01:20 μμ »
Εχουμε τιποτα νεοτερο σχετικα με τη διαδικασια αναγνωρισης της πρωτης φουρνιας?

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #943 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:34:48 μμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά επιστήμονες άνθρωποι είστε. Γιατί δεν ψάχνετε οι ίδιοι για μεταπτυχιακά, γιατί δεν ρωτάτε τις ξένες πρεσβείες να σας ενημερώσουν; Γιατί περιμένετε να σας πει ο καθένας τυχαιος τι και πότε αναγνωρίζεται;

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #944 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:14:31 μμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά επιστήμονες άνθρωποι είστε. Γιατί δεν ψάχνετε οι ίδιοι για μεταπτυχιακά, γιατί δεν ρωτάτε τις ξένες πρεσβείες να σας ενημερώσουν; Γιατί περιμένετε να σας πει ο καθένας τυχαιος τι και πότε αναγνωρίζεται;

Θεωρητικά μεταπτυχιακά από χώρες της ΕΕ αναγνωρίζονται χωρίς προβλήματα εφόσον πληρούν ορισμένα κριτήρια όπως διδακτικές μονάδες, ολοκληρωμένη διπλωματική και παρουσίαση της κλπ, τα οποία πληρεί και εφαρμόζει το πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας. Συγκεκριμένα βάση Ευρωπαϊκή νομοθεσίας που είναι ξεκάθαρη και ανώτερη της ελληνικής το μεταπτυχιακό θα αναγνωριστεί αν τα πάντα στους φακέλους που θα κατατεθούν είναι οκ. Δεν μπορούν πχ να κόψουν μεταπτυχιακό επειδή η Βουλγαρία θεωρείται "αστεία" χώρα για σπουδές ή επειδή ενδεχομένως το επίπεδο του μεταπτυχιακού είναι κατώτερο θεωρητικά των αντίστοιχων ελληνικών. Αυτό είναι η αρχή και το τέλος της συζήτησης.

Το παραπάνω μου το έχουν επιβεβαιώσει και 2 φίλοι μου δικαστές, 2-3 πανεπιστημιακοί, καθώς και 4-5 δικηγόροι. Ωστόσο παρά τα παραπάνω και εγώ δεν γνωρίζω γιατί το θέμα έχει τόση καθυστέρηση. Πιθανότατα να μπορούσα να μάθω αν το ψάξω λίγο αλλά να σου πω δεν έχω αμφιβολίες προσωπικά για το αν τελικά θα αναγνωριστεί οπότε δεν ασχολούμαι για την ώρα.

Τώρα για τους μεσάζοντες δεν ξέρω τι να σας πω η προσωπική μου εμπειρία δεν είιναι και η καλύτερη αν κάποιος σκέφτεται να το κάνει θα σας πρότεινα να κινηθείτε μονοι σας. Και λεφτά θα γλιτώσετε και αρκετό εκνευρισμό αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 01:27:02 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #945 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:15:51 πμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά επιστήμονες άνθρωποι είστε. Γιατί δεν ψάχνετε οι ίδιοι για μεταπτυχιακά, γιατί δεν ρωτάτε τις ξένες πρεσβείες να σας ενημερώσουν; Γιατί περιμένετε να σας πει ο καθένας τυχαιος τι και πότε αναγνωρίζεται;
Συγγνωμη αλλα δε ρωταω γενικα πληροφοριες για της Βουλγαριας. Αν ηθελα κατι τετοιο γνωριζω που θα τις βρω. Ρωτησα κατι συγκεκριμενο: αν γνωριζει κανεις εδω μεσα κατι σχετικο με την πρωτη φουρνια. Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #946 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:25:35 πμ »
Παράθεση
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά επιστήμονες άνθρωποι είστε. Γιατί δεν ψάχνετε οι ίδιοι για μεταπτυχιακά, γιατί δεν ρωτάτε τις ξένες πρεσβείες να σας ενημερώσουν; Γιατί περιμένετε να σας πει ο καθένας τυχαιος τι και πότε αναγνωρίζεται;

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο καθένας θέλει να ζει με την παραπληροφόρηση. Πάντως έχει γέλιο που οι πληροφορίες κάποιες είναι πραγματικές και κάποιες άλλες όχι και ραδιοαρβύλα. Ας ψάξει επομένως ο καθένας να βρει τις απαντήσεις όπως αυτόθεωρεί. Προσέξττε μόνο αν πάρετε τα πτυχία από τα εξαποστάσεως μαστερ , τα μαστερ της Ιταλίας ή Βουλγαρίας μην τα καταθέσετε εδώ στο forum για αναγνώριση, γιατί και εδώ κάποιοι θα σας τα αναγνωρίσουν και κάποιοι άλλοι όχι.

Εκεί θα σας ελέγξει ο πραγματικός Ιεροεξεταστής που ακούει στο όνομα Δ Ο Α Τ Α Π. Και μην του πείτε ότι στο forum άλλα μου έλεγαν.

Πάντως να ξέρετε ότι αρχίζει μαστερ εξα αποστάσεως στην ειδική αγωγή και το University of Hong Kong, με γλώσσα τα ελληνικά και σε 1 μήνα θα αρχίσει και το University of Eastern Africa με γλώσσα τα Σουαχίλι. Κάνει ειδική προσφορά σε έλληνες, μιας και τα χρήματα που θα καταθέσετε θα πάνε για την αποπληρωμή του χρέους !!!!!! Έχουν καταθέσει ήδη στο ΔΟΑΤΑΠ άιτηση για αναγνώριση.... Καλή ευκαιρία μιας και από αυτο παίρνετε και επάρκεια και σε δεύτερη ξενη γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 11:46:51 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #947 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:50:12 πμ »
Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να χρησιμοποιουμε εμεις το φορουμ οπως μας συμφερει....Αν ηθελα να ρωτησω πληροφοριες προκειμενου να ξεκινησω μαστερ δε θα ρωτουσα εδω μεσα, πιστεψε με. Οσο για τον "ιεροεξεταστη" ΔΟΑΤΑπ, δε μας φοβιζει. ;)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #948 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:00:13 μμ »
Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να χρησιμοποιουμε εμεις το φορουμ οπως μας συμφερει....Αν ηθελα να ρωτησω πληροφοριες προκειμενου να ξεκινησω μαστερ δε θα ρωτουσα εδω μεσα, πιστεψε με. Οσο για τον "ιεροεξεταστη" ΔΟΑΤΑπ, δε μας φοβιζει. ;)

Καλύτερα να σας φοβίζει ο ΔΟΑΤΑΠ. Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι ο ΔΟΑΤΑΠ όποτε γουστάρει συνεδριάζει για αναγνωρίσεις. Και γι ανα καταλάβετε κάντε μια αναζήτηση στο google να δείτε την τραβάν απόφοιτοι Ιατρικής και άλλων επιστημωναπό εξαιρετικού κύρους πανεπιστήμια του εξωτερικού, προκειμένου να αναγνωριστούν. Μάλιστα οι απόφοιτοι ιατρικών έχουν κάνει δικιά τους ιστοσελίδα ειδικά για τος διαδικασίες του ΔΟΑΤΑΠ. Και εννοείται θα δείτε τρελά πράγματα ότι συμβαίνουν.
Και μιλάμε για πανεπιστημια φουλ αναγνωρισμένα. Αν κάνετε ένα search με το όρο π.χ. ο ΔΟΑΤΑΠ πάγωσε την διαδικασία αναγνώρισης  εξαποστάσεως μάστερ τότε θα καταλάβετε ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο αθώα. Υπάρχει άτομο που έκανε καταγγελίες σε πολλά site ότι ο ΔΟΑΤΑΠ μυστικά είχε παγώσει διαδικασίες αναγνωρισης εξαποστάσεως μαστερ και 1,5 χρόνο μετά την καταγγελία δεν είχε ακόμα αναγνωριστεί εννοείται ονομαστικά !!!!

Ο καθένας ας ζήσει αυτό που θέλει... τόσο μπάχαλο που είναι όλα δεν ξέρει κανείς πλεον τι του ξημερώνει αυριο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 12:08:43 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #949 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:07:38 μμ »
Γνωριζουμε πολυ καλα πως λειτουργει ο ΔΟΑΤΑΠ. Το λαθος που κανεις ειναι πως δε λαμβανεις υποψη σου το ενδεχομενο αυτος με τον οποιο μιλας να γνωριζει περισσοτερα απο σενα. Παιζει κι αυτη η περιπτωση ....

Υ.Γ Για να μη παρεξηγηθω δε θα εκανα ποτε το Βουλγαρικο.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #950 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:10:42 μμ »
Είσαι σύμβουλος σε κάποιο γραφείο εκπαίδευσης, για αυτό το λές αυτό;

Γιατί είμαι σίγουρος ότι ξέρω σίγουρα πράγματα. Δηλαδή για αυτο το άτομο που πράγματι έκανε καταγγελία, εσύ θεωρείς ότι δεν έκανε κάτι σωστά; Εγώ δεν το πιστεύω αυτό, μιας και έχω 2 περιπτώσεις γνωστων μου που ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες που ακολούθησαν και δεν έκαναν λάθος και όμως ταλαιπώρηθηκαν.

Ο ΔΟΑΤΑΠ είναι κράτος εν κράτι, πιστεψτε με ότι ούτε πολιτικά πρόσωπα δεν τον κουνάνε. Φυσικά όσοι δεν το ξέρετε υπάρχει και άλλη καταγγελία βουλευτή παρακαλώ, ότι ο ΔΟΑΤΑΠ του συμπεριφέρθηκε λες και ήταν σκουπίδι, για την αναγνωριση μαστερ ενος πελάτη του, συγκενικού προσώπου. Και αυτη η καταγγελία επίσημη παρακαλώ, με το όνομα του βουλευτή. Μάλλον αυτά δεν τα γνωρίζετε
Για διαβάστε λίγο αυτό:

http://www.inews.gr/60/Ti-tha-ginei-pia-me-ton-doatap.htm

Ορστε και η καταγγελία βουλευτή:
http://www.proinanea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=27699:------&catid=1&Itemid=9

Καταλαβαίνετε τι παίζει με απλούς πολίτες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 12:25:18 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #951 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:26:33 μμ »


2) Υπάρχει γραφείο στην Ελλάδα που εμφανίζεται ως παράρτημα του πανεπιστημίου.Σε αυτό απο ότι έχω ακούσει γίνονται οι εγραφές των μεταπτυχιακών φοιτητών και οι πληρωμές. Αύτο έρχεται σε αντίθεση με το σύνταγμα που δεν δέχεται την λειτουργία ξένων πανεπιστήμιων στην Ελλάδα  ούτε παραρτημάτων τους.

Αυτοί πιστεύω ότι είναι οι λόγοι. 


Τι εκανε λεει?Ποτε εγινε αυτο που λες?Πριν ποσα χρονια ηταν ετσι? Υπαρχει νομος που αναγνωρισε τα κολλεγια ως πανεπιστημια στην Ελλαδα! Οι συνεργασιες των κολλεγιων με ξενα πανεπιστημια ειναι γεγονος!!ΞΥΠΝΑ!
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.