*

Αποστολέας Θέμα: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;  (Αναγνώστηκε 103854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 05:07:18 μμ »
Δεν θα γίνει κανένα ΑΣΕΠ το 2011 γιατί δεν θα γίνουν καθόλου προσλήψεις μονίμων. Τα σχολεία θα λειτουργήσουν μόνο με αναπληρωτες, ΕΣΠΑ και γενικά με ελαστικές μορφές εργασίας. Επίσης, με μονίμους που δεν θα ανανεωθεί η απόσπασή τους στα γραφεία (ήδη εκεί δρομολογείται η μετάταξη πρώην εργαζομένων της Ολλυμπιακής) και με αναγκαστικές υπερωρίες.
Όσο για τον ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής δεν προκηρύχτηκε ακόμη. Αλλά και αν προκηρυχτεί θα αφορά μόνο προσλήψεις αναπληρωτών με βάση το νέο αναμορφωμένο πίνακα που θα προκύψει.
Εδώ απολύουν όλους τους ΕΠΟΠ, προσλήψεις μονίμων στην παιδεία θα κάνουν????
Ας είναι τυχερός όποιος δουλεύει αναπληρωτής, εδώ που φτάσαμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 05:43:14 μμ »
αδιοριστοι...
αδιόριστοι χωρίς προυπηρεσία ή έχουν κάποια προυπηρεσία; Γιατί, αν έχουν, ελπίζουν ότι δε θα γίνει ΑΣΕΠ για να διοριστούν
Αχ γιατί μερικοί είστε καχύποπτοι; Λεοντίτο και να ίσχυε αυτό που λες, πάλι τα ποσοστά θα ήταν και για ασεπ και για προϋπηρεσία. Δεν ισχύει ότι κάποιος αποθαρρύνει άλλους να δώσουν. Και για τον ΑΣΕΠ που λες, μόνος λες επίσης πως είσαι διοριστέος αδιόριστος. Κοινώς το θέμα δεν είναι σε ποια κατηγορία ανήκει κάποιος αλλά αν θα γίνουν διορισμοί. Και δε φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Δε βλέπετε  που κάνουν συγχωνεύσεις σχολείων, τμημάτων κλπ; Δε βλέπετε που βγήκαν πολλαπλάσιοι στη σύνταξη κι οι διορισμοί μονίμων ήταν ελάχιστοι κι οι προσλήψεις αναπληρωτών εξίσου λίγες; Δε βλέπετε που οι αναπληρωτές είναι απλήρωτοι; Δε βλέπετε που κάνουν μειώσεις και στους μόνιμους; Δε βλέπετε που μέχρι και μουσικά κι αθλητικά σχολεία εντέχνως δε λειτουργούν; Δε βλέπετε τις μετατάξεις; Τι άλλο πρέπει να δει κανείς για να καταλάβει ότι, ανεξάρτητα από τις αντικειμενικές ανάγκες, το θέμα είναι πως δεν υπάρχει πρόθεση να ξοδευτούν επιπλέον χρήματα; (χρήματα υπάρχουν μόνο για κολιέ, πεντικιούρ, κομμώσεις, κουρτίνες κλπ λειτουργικά έξοδα). Και για'μένα (και νομίζω όσων βρέθηκαν στη θέση μου ως πολλάκις επιτυχούσας στον ΑΣΕΠ κλπ) το θέμα πλέον είναι η κοροϊδία. Βλέπω που κάποιοι ρωτάνε για ωρομισθιλίκι ή για ασεπ και θλίβομαι. Τι να πω; Οτι μου έπεσαν μαλλιά; Οτι απέκτησα και πρόβλημα υγείας; Οτι πάλι άφραγκη και ανασφαλής ως προς τα επαγγελματικά είμαι; Προσωπικά αποθαρρύνω πια κάποιον όχι μόνο σχετικά με το να δώσει ΑΣΕΠ αλλά και γενικά με το επάγγελμα του καθηγητή. Ακόμη και με το να μείνει εδώ. Μακάρι να ήμουν νεότερη, να είχα και τα μέσα και να'φευγα. Και το λέω επειδή συμπάσχω και όλοι πρέπει να το λέμε μήπως και κάποιοι γλιτώσουν την ταλαιπωρία. Δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού. Ανταγωνισμός σε τι; Σε ένα επάγγελμα ξοφλημένο; Για τα 700+ του νεοδιόριστου που θα είναι σε κάποιο νησί και με τη γνωστή ακρίβεια; Εσείς οι διοριστέοι άντε ίσως έχετε κάποια ελπίδα (που δε το βλέπω) αλλά οι νεότεροι τι ελπίδα να έχουν; Μακάρι όσα είπα να τα λάβουν οι νεότεροι σοβαρά για να γλιτώσουν ταλαιπωρία και κοροϊδία.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 05:49:21 μμ »
Επίσης, με μονίμους που δεν θα ανανεωθεί η απόσπασή τους στα γραφεία (ήδη εκεί δρομολογείται η μετάταξη πρώην εργαζομένων της Ολλυμπιακής) και με αναγκαστικές υπερωρίε
Παράθεση

Σωστά!!!Γιατι...Όλοι αυτοί της Ολυμπιακής και κάθε Ολυμπιακής διορισθηκαν με ΑΣΕΠ.....αγωνίστηκαν  πολυ....

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:02:46 μμ »
Εδώ δεν ξέρουν αν θα έχουν λεφτά να πληρώσουν τους ήδη διορισμένους προς το καλοκαιίρι,λέτε να διοργανώσουν ΑΣΕΠ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:14:53 μμ »
Ακόμα δεν διορίστηκαν όλοι οι διοριστέοι του 2008.

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 07:51:21 μμ »
αδιοριστοι...
αδιόριστοι χωρίς προυπηρεσία ή έχουν κάποια προυπηρεσία; Γιατί, αν έχουν, ελπίζουν ότι δε θα γίνει ΑΣΕΠ για να διοριστούν
Αχ γιατί μερικοί είστε καχύποπτοι; Λεοντίτο και να ίσχυε αυτό που λες, πάλι τα ποσοστά θα ήταν και για ασεπ και για προϋπηρεσία. Δεν ισχύει ότι κάποιος αποθαρρύνει άλλους να δώσουν. Και για τον ΑΣΕΠ που λες, μόνος λες επίσης πως είσαι διοριστέος αδιόριστος. Κοινώς το θέμα δεν είναι σε ποια κατηγορία ανήκει κάποιος αλλά αν θα γίνουν διορισμοί. Και δε φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Δε βλέπετε  που κάνουν συγχωνεύσεις σχολείων, τμημάτων κλπ; Δε βλέπετε που βγήκαν πολλαπλάσιοι στη σύνταξη κι οι διορισμοί μονίμων ήταν ελάχιστοι κι οι προσλήψεις αναπληρωτών εξίσου λίγες; Δε βλέπετε που οι αναπληρωτές είναι απλήρωτοι; Δε βλέπετε που κάνουν μειώσεις και στους μόνιμους; Δε βλέπετε που μέχρι και μουσικά κι αθλητικά σχολεία εντέχνως δε λειτουργούν; Δε βλέπετε τις μετατάξεις; Τι άλλο πρέπει να δει κανείς για να καταλάβει ότι, ανεξάρτητα από τις αντικειμενικές ανάγκες, το θέμα είναι πως δεν υπάρχει πρόθεση να ξοδευτούν επιπλέον χρήματα; (χρήματα υπάρχουν μόνο για κολιέ, πεντικιούρ, κομμώσεις, κουρτίνες κλπ λειτουργικά έξοδα). Και για'μένα (και νομίζω όσων βρέθηκαν στη θέση μου ως πολλάκις επιτυχούσας στον ΑΣΕΠ κλπ) το θέμα πλέον είναι η κοροϊδία. Βλέπω που κάποιοι ρωτάνε για ωρομισθιλίκι ή για ασεπ και θλίβομαι. Τι να πω; Οτι μου έπεσαν μαλλιά; Οτι απέκτησα και πρόβλημα υγείας; Οτι πάλι άφραγκη και ανασφαλής ως προς τα επαγγελματικά είμαι; Προσωπικά αποθαρρύνω πια κάποιον όχι μόνο σχετικά με το να δώσει ΑΣΕΠ αλλά και γενικά με το επάγγελμα του καθηγητή. Ακόμη και με το να μείνει εδώ. Μακάρι να ήμουν νεότερη, να είχα και τα μέσα και να'φευγα. Και το λέω επειδή συμπάσχω και όλοι πρέπει να το λέμε μήπως και κάποιοι γλιτώσουν την ταλαιπωρία. Δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού. Ανταγωνισμός σε τι; Σε ένα επάγγελμα ξοφλημένο; Για τα 700+ του νεοδιόριστου που θα είναι σε κάποιο νησί και με τη γνωστή ακρίβεια; Εσείς οι διοριστέοι άντε ίσως έχετε κάποια ελπίδα (που δε το βλέπω) αλλά οι νεότεροι τι ελπίδα να έχουν; Μακάρι όσα είπα να τα λάβουν οι νεότεροι σοβαρά για να γλιτώσουν ταλαιπωρία και κοροϊδία.
Μακάρι να τηρούνταν τα πασοστά στους διορισμούς το καλοκαίρι, μακάρι να μην είχε αναγνωριστεί η προυπηρεσία των ΟΑΕΔιτών κι άλλα πολλά μακάρι...Έχω άδικο να είμαι καχύποπτη με πρακτικές, στάσεις και δηλώσεις πολλών;Το έφαγα το κεφάλι μου με την καλοπροαίρετη στάση μου απέναντι σε πολλούς

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 08:23:35 μμ »
Η λογική λέει ότι ο επόμενος ΑΣΕΠ θα γίνει τέλη 2011 ή αρχές 2012 και δεν θα αφορά όλες τις ειδικότητες. Θα αφορά μόνο αυτές στις οποίες θα υπάρχουν κενά..

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 08:28:53 μμ »
Συγνωμη, αλλά δεν υπάρχει λογική...υπάρχει....ΔΝΤ και τι θέλει!!

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:07:37 μμ »
Η λογική λέει ότι ο επόμενος ΑΣΕΠ θα γίνει τέλη 2011 ή αρχές 2012 και δεν θα αφορά όλες τις ειδικότητες. Θα αφορά μόνο αυτές στις οποίες θα υπάρχουν κενά..
Η ίδια η υπουργός είπε πως ΠΡΟΤΙΘΕΤΑΙ (όχι σίγουρα)να κάνει ΑΣΕΠ αρχές του 12 (πάντως αποκλείεται το 11)και ο νέος τρόπος εξέτασης θα ανακοινωθεί τουλάχιστον ένα χρόνο πριν. Άρα αν είναι να γίνει ΑΣΕΠ θα πρέπει το αργότερο τον Φεβρουάριο  να ανακοινωθεί η ύλη. Αν δεν ανακοινωθεί μέχρι τότε τότε δε θα γίνει ούτε το 12.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:20:38 μμ »
Δεν θα ανακοινωθεί η ύλη έναν χρόνο πριν,αλλά η μορφή του διαγωνισμού...την ύλη συνήθως την βγάζουν καλοκαίρι...
Η αλήθεια είναι πάντως πως αν δεν ανακοινώσουν κάτι για την μορφή του νέου ΑΣΕΠ μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο το αργότερο,τα πράγματα είναι όντως ύποπτα!
Βέβαια συμφωνώ με τους προλαλήσαντες πως το πρόβλημα είναι η μεγάλη μείωση των διορισμών στην οποία έπεται συνέχεια...και όχι ο ΑΣΕΠ και το πότε θα γίνει...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:25:16 μμ »
Αν δεν εκδοθεί το ΦΕΚ του διαγωνισμού μην πιστεύετε καμμία δήλωση ειδικά από την κ.κ. υπουργό που πολλές φορές έχει αυτοδιαψευστεί.
Όποιος θέλει να συμμετάσχει ας προετοιμάζεται και ας ξέρει ότι η "τελική ευθεία" θα είναι 2-3 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:35:16 μμ »
Το ΦΕΚ διαγωνισμού για την ειδική αγωγή (που πρόκειται να γίνει το Φεβρουάριο) έχει εκδοθεί;

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:46:59 μμ »
Αν δεν εκδοθεί το ΦΕΚ του διαγωνισμού μην πιστεύετε καμμία δήλωση ειδικά από την κ.κ. υπουργό που πολλές φορές έχει αυτοδιαψευστεί.
Όποιος θέλει να συμμετάσχει ας προετοιμάζεται και ας ξέρει ότι η "τελική ευθεία" θα είναι 2-3 μήνες.
Ναι να προετοιμάζεται,αλλά δεν πρέπει να βγει να ανακοινώσει τη νέα μορφή του διαγωνισμού,ποιά ακριβώς θα είναι η ύλη;;;Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη και πολύς κόσμος κινδυνεύει να χάσει τσάμπα το χρόνο του διαβάζοντας άλλα από αυτά που πρέπει.Αυτοί είναι αναξιόπιστοι,μπορεί να βγουν και να τα σαρώσουν όλα.Ουσιαστικά βέβαια διαγωνιζόμαστε-ξανά-για μηδανινές θέσεις και πιθανότητες περιορισμένες για μόνιμο διορισμό.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:59:01 μμ »
Να επισημάνω ότι
σύμφωνα με δηλώσεις της Διαμαντοπούλου το 5 προς 1 θα ισχύει και στην παιδεία
ακόμα δεν έχουν διοριστεί επιτυχόντες του 2009
στο υπουργείο υγείας για λόγους συντομίας αλλά και οικονομίας (οι διαγωνισμοί στοιχίζουν), θα διορίσουν επιλαχόντες προηγούμενων διαγωνισμών

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.