*

Αποστολέας Θέμα: Αναβαθμολόγηση  (Αναγνώστηκε 6598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:46:40 μμ »
Ο λόγος για τον οποίο ο ανα-βαθμολογητής δεν μπορεί να βαθμολογήσει λιγότερο από τον τελευταίο και περισσότερο από τον μεγαλύτερο βαθμό είναι ακριβώς το να μας "προστατεύσουν " υποτίθεται από κάποιον ανα-βαθμολογητή που θα βάλει ό,τι να' ναι για να ξεμπεδέψει. Λαμβάνουν όμως υπόψην τους οτι οι δύο  πρώτοι βαθμολογητές έχουν βαθμολογήσει σοβαρά και με αντικειμενικά κριτήρια...κι όχι την περίπτωση να βιάζεται ο ένας ή και οι δύο να πάνε διακοπές!!!

Τί φταίει για τις πολλές αναβαθμολογήσεις;
1. ο τρόπος που διατυπώνεται η ύλη (ειδικά στα παιδαγωγικά),
2. η απουσία ενδεικτικής βιβλιογραφίας( ας είναι του ΟΕΔΒ),
3.η απουσία καταρτισμένων βαθμολογητών,
4.οι πενιχρές πληρωμές τους (αν εσείς ήσασταν πανεπιστημιακοί θα καθόσασταν καλοκαιριάτικα να διορθώνετε γραπτά για 3,5 ευρώ το ένα και μάλιστα να πληρωθείτε το 2009;;;;!!!) ,κι αυτοί που το κάνουν το κάνουν απρόθυμα...με τα γνωστά αποτελέσματα,
5. το γεγονός οτι δεν δίνουν λύσεις ούτε σε μάς αλλά ούτε  και κάποιο πλάνο διόρθωσης στους διορθωτές, όπως προείπατε,
6. το γεγονός οτι κανένας δεν ελέγχει τους διορθωτές  (π.χ. αν κάποιος βαθμολογεί πάντα πολύ αυστηρά ή πολύ ελαστικά)
και φαντάζομαι και άλλα πολλά...

Η αγανάκτησή μας είναι δικαιολογημένη, θεωρώ πρώτο , σημαντικό κι απαραίτητο να δίνονται λύσεις...να ξέρουμε κι εμείς που πατάμε...τί κάναμε λάθος...τί να διαβάσουμε την επόμενη φορά...     ευχαριστώ για την υπομονή σας!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:23:25 μμ »
τελικα αναρωτιεμαι βρε παιδια....αξιζει τον κοπο να πασ σε αναβαθμολογηση??κι αν πασ μπορουν αν θελουν να σου βαλουν χαμηλοτερο απο τον βαθμο που ηδη εχεισ? ??? αν ειναι ετσι τοτε ειναι πολυ εξυπνοι οι ανθρωποι....εγω πχ εχω πολυ ψηλο βαθμο στα παιδαγωγικα και μου κοτσαρανε λιγο πανω απ τη βαση στο γνωστικο(και με τιποτα δεν πιστευω οτι εχω γραψει τοσο...)!!ελεγα να ζητησω επανεξεταση..το ρισκαρω ομωσ???λιγο παρακατω να βαλουν θα ειμαι στουσ μη επιτυχοντες!!! ;)οποτε σου λεει δωστησ κανα μοριακι τησ καημενησ αφου καλα εγραψε,εχε την και στον ποντο ομωσ στη μια θεματικη,ωστε να μην ζητησει αναβαθμολογηση....!!!σασ φαινεται παραλογη η καχυποπτη η σκεψη μου?? ;)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:28:28 μμ »
τελικα αναρωτιεμαι βρε παιδια....αξιζει τον κοπο να πασ σε αναβαθμολογηση??κι αν πασ μπορουν αν θελουν να σου βαλουν χαμηλοτερο απο τον βαθμο που ηδη εχεισ? ??? αν ειναι ετσι τοτε ειναι πολυ εξυπνοι οι ανθρωποι....εγω πχ εχω πολυ ψηλο βαθμο στα παιδαγωγικα και μου κοτσαρανε λιγο πανω απ τη βαση στο γνωστικο(και με τιποτα δεν πιστευω οτι εχω γραψει τοσο...)!!ελεγα να ζητησω επανεξεταση..το ρισκαρω ομωσ???λιγο παρακατω να βαλουν θα ειμαι στουσ μη επιτυχοντες!!! ;)οποτε σου λεει δωστησ κανα μοριακι τησ καημενησ αφου καλα εγραψε,εχε την και στον ποντο ομωσ στη μια θεματικη,ωστε να μην ζητησει αναβαθμολογηση....!!!σασ φαινεται παραλογη η καχυποπτη η σκεψη μου?? ;)

mim, εμείς δεν δικαιούμαστε να ζητήσουμε αναβαθμολόγηση.  >:(
Αναβαθμολόγηση γίνεται μόνο όταν υπάρχει διαφορά 12+ μονάδων ανάμεσα στους δύο βαθμολογητές.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:29:17 μμ »
Mim  ,απ'όσο ξέρω δε μπορείς να ζητήσεις εσύ αναβαθμολόγηση. Αυτή γίνεται αυτόματα πριν εκδοθούν τα αποτελέσματα όταν οι βαθμοί των βαθμολογητών απέχουν κατα 12 μονάδες τουλάχιστον... Αν δεν πιστεύεις οτι ο βαθμός σου σου αξίζει, ΔΕΝ  μπορεις να κάνεις κάτι: μόνο να μάθεις , μετά από μια διαδικασία πόσο σε βαθμολόγησε ο κάθε διορθωτής....λυπάμαι... :(  
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:37:22 μμ »
ααααααααα.....μαλιστα..ευχαριστω παιδια!!..οσο ζεισ μαθαινεισ...γιατι μου ειπαν(γνωστοι,οχι καμια σοβαρη πηγη!)οτι μπορω να το κανω κι εγω φοβομουν το ρισκο...ειδα και κατι που γραφει για προθεσμιεσ επανεξετασησ στο τελοσ τησ σελιδασ των αποτελεσματων...ισωσ δεν καταλαβα καλα....εμεισ ακαλυπτοι λοιπον απο παντου,αυτοι ακριβωσ το αντιθετο.... >:(.......με την απορια θα μεινω.....οι εξετασεισ του σκοτουσ!!!

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2007, 01:52:32 μμ »
Παιδιά ξέρει κάποιος τη διαδικασία για να μάθω τους βαθμούς που μου έβαλαν οιι 2 διορθωτές κ αν πήγε το γραπτό μου σε αναβοθμολόγηση;
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2007, 02:21:24 μμ »
Αυτή η φίλη μου που έλεγα απλά πήγε η ίδια στο ΑΣΕΠ (μάλλον) νευριασμένη.

Έπρηξε έναν σχετικά ψηλά να της δείξει το γραπτό, της είπε δε γίνεται και μετά του ζήτησε να της πει πόσο έβαλαν τα δύο μπουμπούκια.

Της λέει ο ένας 32, ο άλλος 76 και ο 3ος 35.
Το καλύτερο ήταν ότι μετά τον ρώτησε : "Καλά, δεν υπάρχει κάποιο γενικό πλάνο με βάση το οποίο να διορθώνουν;""
Και αυτός απάντησε : "Τι να σου πω, ΗΣΟΥΝ ΑΤΥΧΗ!"

(Εγώ θα τον είχα βάλει να φάει το γραφείο του μαζί με τα συρτάρια...)

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2007, 02:44:58 μμ »
 Μια απλή και λογική ερώτηση...έτσι όπως τα έχουν κάνει...ποιός ο λόγος να πας να δεις το γραπτό σου; Για να υποστείς εκτός από την πίκρα και την ειρωνία του ενός και του άλλου ΑΣΧΕΤΟΥ , που πιθανότατα βολεύτηκε σα μια καλή θεσούλα χωρίς καν προσπάθεια;...Πώς μας έχουν καταντήσει έτσι ...να μην πιστεύουμε σε τίποτα πια...ούτε στον ίδιο μας τον εαυτό... :(
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 28, 2007, 12:55:23 πμ »
είμαι από αυτούς που σοκαρίστηκαν φέτος με τον βαθμό των αρχαίων στο γνωστικό..αντίκρισα ενα ωραιότατο 55αρι και έμεινα κάγκελο!έκανα φυσικά την αίτηση να δω τα βαθμό μου αλλά ως τώρα δεν με ειδοποίησε και κανένας..εχει καταφέρει κανείς σας να δει βαθμούς και γραπτό ή έστω να επικοινωνήσει το ασεπ μαζί του;
έτυχε γνωστός γνωστού μου να δουλεύει στο ασεπ και του έδωσα τα στοιχεία μου να βρει τους βαθμούς μου..κι εκεί ήρθε το 2ο σοκ..
ο 1ος βαθμολογητής είχε βάλει 35, ο 2ος 55 και κράτησα το 55αρι του 3ου αναβαθμολογητή (τι ακρίβεια!)..διδακτική αρχαίων (ρώτησα και γι αυτούς τους βαθμούς) ο  1ος 78, ο 2ος 83 και κράτησα τον βαθμό του 1ου, δηλαδή το 78αρι..
το 35αρι μου χει καθήσει στο λαιμό ..λες και έδωσα λευκή κόλλα ένιωσα...με 7/10 σωστές στα πολλαπλής, πολύ καλό άγνωστο και άλλες 2 ερωτήσεις που τις πραγματεύτηκα άνετα κατά την μάλλον -κατά το ασεπ- υπερφίαλη και ψευδαισθησιακή γνώμη μου..
δεν βγάζω συμπεράσματα, προσπαθώ να βρω το γιατί βαθμολογήθηκα με αυτόν τον τρόπο..νιώθω λες και βαθμολογήθηκε ο γραπτός μου χαρακτήρας και φυσικά απορώ για τις γνώσεις που νομίζω ότι έχω..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:57:14 πμ »
anthios, κι εμένα με προβληματίζει που δεν μου τηλεφώνησαν ακόμη και από αύριο θα αρχίσω να τους τηλ. εγώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.