*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 40701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 26, 2011, 10:01:49 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ερώτηση: όσοι έχουν ήδη αποκτήσει παιδαγωγική επάρκεια, θα συνεχίσει να ισχύει? ή δε θα αναγνωρίζεται πια και θα πρέπει να πάρουμε επάρκεια με έναν από τους νέους τρόπους??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:13 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2011, 10:54:30 μμ »
Οι επιμορφώσεις χορήγησης παιδαγωγικής επάρκειας θα ξεκινήσουν για τους μόνιμους από τον Ιούνιο. Με τους αναπληρωτές και όσους ενδιαφερονται να μπουν στην εκπαιδευση δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτά. Είναι πάντως θετικό ότι οργανώθηκαν άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2011, 11:09:42 μμ »
To Μαθηματικό Κρήτης  έχει ήδη ξεκινήσει κάτι :
http://web-server.math.uoc.gr:1080/proptyxiakes/odhgos/pistopoihtiko
σε αντίθεση με άλλες σχολές που σφυρίζουν αδιάφορα. Μάλιστα το συγκεκριμένο, σύμφωνα με όσα γράφουν, θα μπορούν να το παρακολουθήσουν και απόφοιτοι του τμήματος.
Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει ακόμα την έγκριση του Π.Ι και του υπουργείου Παιδείας και αν έχει εξασφαλίσει τα απαραίτητα κονδύλια.
Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν αντίστοιχα προγράμματα/προτάσεις και από άλλες σχολές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2011, 01:12:44 πμ από stargate »

Αποσυνδεδεμένος thelo_na_dioristo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:32:30 πμ »
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα  ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Εχω το διακαιώμα να κάνω αίτηση ως ΠΕ19 και ΠΕ12. Το πτυχίο που δίνεται είναι κοινό? Με άλλα λόγια αν με δεχθούν ως ΠΕ12 μπορώ να χρησιμοποιήσω το χαρτί ως παιδαγωγική κατάρτιση για τους πίνακες ΠΕ19?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:13 »

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 12, 2011, 06:50:14 μμ »
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα  ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Εχω το διακαιώμα να κάνω αίτηση ως ΠΕ19 και ΠΕ12. Το πτυχίο που δίνεται είναι κοινό? Με άλλα λόγια αν με δεχθούν ως ΠΕ12 μπορώ να χρησιμοποιήσω το χαρτί ως παιδαγωγική κατάρτιση για τους πίνακες ΠΕ19?

Ναι. Εφόσον το πάρεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τους δύο κλάδους.

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2011, 03:14:42 μμ »
Θέλω να παραθέσω αυτό που είδα σήμερα όταν κατέθεσα την αίτηση για αναπληρώτρια.
Για να περαστεί η παιδαγωγική επάρκεια στο σύστημα κάνεις αίτηση-ένσταση(για αυτούς που είναι ήδη εγγεγραμμένοι). Έχοντας αποκτήσει το πιστοποιητικό από την ΑΣΠΑΙΤΕ έκανα αυτή την αίτηση. Ήταν μία συνάδελφος η οποία είχε παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο, δεν άκουσα ποιο, η οποία έκανε κ αυτή την ίδια αίτηση! Οι αιτήσεις αυτές στέλνονται στο Υπουργείο κ εκεί αποφασίζετε αν αναγνωρίζετε ή όχι η παιδαγωγική επάρκεια, όπως μας ενημέρωσε η υπάλληλος. Η απορία μου είναι η εξής, αφού το υπουργείο δήλωσε ότι δεν έχεο αναγνωριστεί κανένα σεμινάριο για ποιο λόγο οι δ/νσεις δέχονται τα χαρτιά αυτά κ με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να ελέγξει τι έγινε τελικά με αυτά τα "πιστοποιητικά"; Μήπως είναι ένα ακόμα παράθυρο που δεν μπορούμε να ελέγξουμε;
olg@

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:09:26 μμ »
Θέλω να παραθέσω αυτό που είδα σήμερα όταν κατέθεσα την αίτηση για αναπληρώτρια.
Για να περαστεί η παιδαγωγική επάρκεια στο σύστημα κάνεις αίτηση-ένσταση(για αυτούς που είναι ήδη εγγεγραμμένοι). Έχοντας αποκτήσει το πιστοποιητικό από την ΑΣΠΑΙΤΕ έκανα αυτή την αίτηση. Ήταν μία συνάδελφος η οποία είχε παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο, δεν άκουσα ποιο, η οποία έκανε κ αυτή την ίδια αίτηση! Οι αιτήσεις αυτές στέλνονται στο Υπουργείο κ εκεί αποφασίζετε αν αναγνωρίζετε ή όχι η παιδαγωγική επάρκεια, όπως μας ενημέρωσε η υπάλληλος. Η απορία μου είναι η εξής, αφού το υπουργείο δήλωσε ότι δεν έχεο αναγνωριστεί κανένα σεμινάριο για ποιο λόγο οι δ/νσεις δέχονται τα χαρτιά αυτά κ με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να ελέγξει τι έγινε τελικά με αυτά τα "πιστοποιητικά"; Μήπως είναι ένα ακόμα παράθυρο που δεν μπορούμε να ελέγξουμε;

http://www.minedu.gov.gr/proslhpseis-diorismoi-metatheseis-apospaseis/protobathmia-kai-deyterobathmia/08-07-11-dieykriniseis-gia-tin-paidagogiki-eparkeia-ypopsifion-anapliroton-kai-oromisthion-ekpaideytikon.html

από του χρόνου όμως πολύ πιθανόν να μετράνε.

Αποσυνδεδεμένος Searose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 15, 2011, 12:05:08 πμ »
Γεια σας,

Πήγα σήμερα και έκανα την αίτηση αναπληρωτών, είμαι ήδη εγγεγραμένη στους πίνακες, και κατέθεσα το πιστοποιητικό της ΑΣΠΑΙΤΕ για την παιδαγωγική επάρκεια, όμως στην αίτηση μου δεν φαίνεται πως έχω καταθέσει το πιστοποιητικό. Η υπάλληλος μου είπε πως δεν τους επιτρέπουν να κάνουν την αλλαγή και ότι στέλνονται τα χαρτιά μας με διαβιβαστικό και μετά από σχετικό έλεγχο το προσθέτει το υπουργείο. Πήρα και στο υπουργείο και μου το επιβεβαίωσαν. δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια αίτηση - ένσταση, λέτε να έχω πρόβλημα???? δεν έχω κάποιο αποδεικτικό ότι το κατέθεσα, αν και ο υπάλληλος από το υπουργείο μου είπε ότι και να χαθεί (που δεν θεώρεί πως θα γίνει) έχω δικαίωμα να το κατάθεσω όποτε θέλω, όλο το χρόνο!!!

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 15, 2011, 12:48:47 πμ »
Επειδη τυγχανει να εχω καταχωρισει αιτησεις αναπληρωτων ....

"Η υπάλληλος μου είπε πως δεν τους επιτρέπουν να κάνουν την αλλαγή και ότι στέλνονται τα χαρτιά μας με διαβιβαστικό και μετά από σχετικό έλεγχο το προσθέτει το υπουργείο". Ορθως σου απαντησε.

Ομως .....
Βαζαμε τον ενδιαφερομενο να κανει αιτηση - ενσταση, η οποια και πρωτοκολλουνταν και στη συνεχεια διαβιβαζαμε τις αιτησεις -ενστασεις στο Υπουργειο.
Στη συνεχεια ελεγχαμε μονοι μας αν ειχε περαστει η λεξη ΝΑΙ στην Παιδαγωγικη καταρτιση και τον περναμε τηλεφωνο να τον ενημερωσουμε για την εξελιξη αυτη.

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:11:19 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την παιδαγωγική κατάρτιση...
Έχω κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό το οποίο σύμφωνα με το Υπουργείο μου δίνει παιδαγωγική κατάρτιση αλλά θα πρέπει να πάρω βεβαίωση από το ΔΟΑΤΑΠ για το ότι ο τίτλος του μεταπτυχιακού εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής (τουτέστιν άλλα 120€ γι' αυτή τη διαδικασία). Και ρωτάω...πώς εγώ που έχω τίτλο εξωτερικού δεν παίρνω άμεσα την αναγνώριση της παιδαγωγικής κατάρτισης και κάποιοι που έχουν τον αντίστοιχο τίτλο στην Ελλάδα την παίρνουν χωρίς να περάσουν από το ΔΟΑΤΑΠ???

Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει θα μου έλυνε ένα μεγάλο προβληματισμό.
Σημειωτέον ότι έχω κάνει αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ και αν επιλεγώ θα παρακολουθήσω και το ετήσιο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:23:51 μμ »
Πρακτική άσκηση διδασκαλίας έχεις κάνει? Αν όχι να παρακολουθήσεις το ΕΠΠΑΙΚ οπωσδήποτε. Το πτυχίο του εξωτερικού ότι και αν είναι αναγκαστικά πρέπει να περάσει απο ΔΟΑΤΑΠ. Οπότε φέτος έχασες τη σειρά στον πίνακα. Δυστυχώς δε γίνεται αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:37:02 μμ »
ΕΠΠΑΙΚ θα κάνω σίγουρα, αν επιλεγώ, απλά η απορία μου είναι σε σχέση με αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό από Ελλάδα, που ενώ πέρυσι στον πίνακα φαίνεται ότι δεν την είχαν και ούτε ήταν εισακτέοι στην ΑΣΠΑΙΤΕ το 2010-2011, φέτος στον πίνακα εμφάνισαν την παιδαγωγική κατάρτιση.
Όσον αφορά το ΔΟΑΤΑΠ πέρασα τη διαδικασία αναγνώρισης, όπως προβλέπεται, κ έκανα ξεχωριστή αίτηση για τη βεβαίωση που ανέφερα προηγουμένως.
Σχετικά, τέλος, με την αίτηση για την διόρθωση στον πίνακα, όπως ενημερώθηκα από το Υπουργείο, γίνεται καθ' όλη διάρκεια της σχολικής χρονιάς...αν και είναι δώρο άδωρο αν προσληφθεί κανείς κάπου που δεν είναι στις πρώτες του επιλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:42:14 μμ από gdoul »

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:26:10 μμ »
Έχετε ακούσει αν θα ξεκινήσει κανένα σεμινάριο ή κανένα πρόγραμμα παναπιστημιακό που να δίνει παιδαγωγική επάρκεια; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:48:44 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την παιδαγωγική κατάρτιση...
Έχω κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό το οποίο σύμφωνα με το Υπουργείο μου δίνει παιδαγωγική κατάρτιση αλλά θα πρέπει να πάρω βεβαίωση από το ΔΟΑΤΑΠ για το ότι ο τίτλος του μεταπτυχιακού εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής (τουτέστιν άλλα 120€ γι' αυτή τη διαδικασία). Και ρωτάω...πώς εγώ που έχω τίτλο εξωτερικού δεν παίρνω άμεσα την αναγνώριση της παιδαγωγικής κατάρτισης και κάποιοι που έχουν τον αντίστοιχο τίτλο στην Ελλάδα την παίρνουν χωρίς να περάσουν από το ΔΟΑΤΑΠ???

Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει θα μου έλυνε ένα μεγάλο προβληματισμό.
Σημειωτέον ότι έχω κάνει αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ και αν επιλεγώ θα παρακολουθήσω και το ετήσιο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ.

Ευχαριστώ
μα δε περνανε απο δοαταπ οι τιτλοι της Ελλαδος...ποιος ειναι ακριβώς ο προβληματισμος σου;αν εχεις κανει μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης το οποιο αναγνωριζεται δε χρειαζεται να παρακολουθησεις το εππαικ...θα ξοδεψεις πολλα περισσοτερα απο 120 ευρω...και θα βοηθησεις και καποιον αλλο συναδερφο σου που δεν εχει τη δυανατοτητα να παει στο εξωτερικο να αποκτησει την παιδαγωγικη καταρτιση!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:53:12 μμ από sia30 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.