*

Αποστολέας Θέμα: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1  (Αναγνώστηκε 6232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:37:01 μμ »
Το αν θα κάνει κάποιος το εμβόλιο,είναι προσωπική του υπόθεση.Όσους γιατρούς πάντως και αν ρώτησα ήταν αρνητικοί.Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό από τους γονείς είναι ότι δεν πρέπει να στέλνουν τα παιδιά τους άρρωστα στο σχολείο,γιατί έτσι έχουμε αρρωστήσει οι περισσότεροι.Το αστείο είναι ότι μερικοί τα στέλνουν παρόλο που έχουν δείξει σημάδια αρρώστιας και έρχονται να τα πάρουν μετά από 2-3 ώρες(άρα υπάρχει κάποιος στο σπίτι) όταν το παιδί φτάσει σε σημείο να μην αντέχει και έχει μεταδώσει την ίωση σε άλλους.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι δεν έχουν που να τα αφήσουν. Όμως δεν μπορούν να έρχονται τα παιδάκια κατακίτρινα ή κάτασπρα, να κάνουν διάρροιες και εμετούς και μετά να καλούμε τους γονείς να τα πάρουν σε χάλια κατάσταση. Εγώ στο εργαστήριο των υπολογιστών αφήνω ένα παράθυρο λίγο ανοικτό για να αερίζεται ο χώρος, και περάσαμε πληκτρολόγια / ποντίκια με ειδικά καθαριστικά / αντισηπτικά. Όμως καθημερινά όλο και περισσότεροι απουσιάζουν και ιδίως εκπαιδευτικοί. Σαν τα κοτόπουλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:38:24 μμ »
Πέρισυ, με το που φταρνιζόταν κανένας μικρός, έκλειναν αμέσως τα σχολεία. Φέτος, που δεν υπάρχει πλέον εμβόλιο να πουληθεί, δε θέλουν να δημιουργείται πανικός. Αναρωτιέμαι, για εκείνα τα εμβόλια που αγοράστηκαν πέρισυ ποιοί τα "έπιασαν" χοντρα...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:34:14 πμ »
Πέρισι έκανα το εμβόλιο μέσα στο νοσοκομείο με το που γέννησα. Φέτος το έκαναν τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου -κάθε χρόνο ο παιδίατρος τους κάνει αντιγριππικό- και ομολογώ ότι γενικώς τα συμπτώματα τώρα που αρρώστησαν είναι πολύ ήπια. Τώρα αν εγώ που το έκανα πέρισι πάθω κάτι λόγω του εμβολίου ???, ποιός ξέρει? Οι τεχνοκράτες'φίλοι' μας κάνουν αντισταθμιστικές μελέτες και αν το όφελος υπερβαίνει το κόστος (στην περίπτωσή μας τον ενδεχόμενο κίνδυνο), το έργο προχωράει. Κάπως έτσι λειτουργούν και οι γιατροί όταν το προτείνουν. Μορφωμένοι (και αισιοδοξώ) λογικοί άνθρωποι είμαστε, με ή χωρίς τη γρίππη τα ίδια συμβαίνουν κάθε χρόνο ;)
Και περαστικά στους πάσχοντες ;D ;D
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 12:56:19 μμ »
με ταλαιπωρησε 7 μερες αρκετα , μετα κολλησα και την μαμα μου , μοναχα αυτην ευτυχως, και τωρα ειμαι καλα και εγω και αυτη!! παντως εδω στην κρητη εδω και καποιες μερες εχουμε αρκετα κρουσματα.σε ενα σχολειο μιας μαθητριας μου ο διευθυντης τους ειπε αν ειναι αρρωστα να μην πηγαινουν.
αλλα ενταξει...γριπη ειναι περναει!δεν ειναι κατι τρομερο οπως εχει παρουσιαστει τουλαχιστον στα μμε... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 03:56:12 μμ »
με ταλαιπωρησε 7 μερες αρκετα , μετα κολλησα και την μαμα μου , μοναχα αυτην ευτυχως, και τωρα ειμαι καλα και εγω και αυτη!! παντως εδω στην κρητη εδω και καποιες μερες εχουμε αρκετα κρουσματα.σε ενα σχολειο μιας μαθητριας μου ο διευθυντης τους ειπε αν ειναι αρρωστα να μην πηγαινουν.
αλλα ενταξει...γριπη ειναι περναει!δεν ειναι κατι τρομερο οπως εχει παρουσιαστει τουλαχιστον στα μμε... ???

Aπό το ένα άκρο πέρυσι με την αγορά πολλών εμβολίων, η κυβέρνηση πέρασε φέτος στο άλλο άκρο της εσκεμμένης αδιαφορίας.
Αν ένας μαθητής κολλήσει τον πατέρα του που είναι διαβητικός ή την εγκυμονούσα μητέρα του τότε γίνεται επικίνδυνος ο ιός Η1Ν1 ο οποίος ύστερα από έναν χρόνο έγινε ανθεκτικότερος κι επομένως επιθετικότερος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 04:52:07 μμ »
με ταλαιπωρησε 7 μερες αρκετα , μετα κολλησα και την μαμα μου , μοναχα αυτην ευτυχως, και τωρα ειμαι καλα και εγω και αυτη!! παντως εδω στην κρητη εδω και καποιες μερες εχουμε αρκετα κρουσματα.σε ενα σχολειο μιας μαθητριας μου ο διευθυντης τους ειπε αν ειναι αρρωστα να μην πηγαινουν.
αλλα ενταξει...γριπη ειναι περναει!δεν ειναι κατι τρομερο οπως εχει παρουσιαστει τουλαχιστον στα μμε... ???

Aπό το ένα άκρο πέρυσι με την αγορά πολλών εμβολίων, η κυβέρνηση πέρασε φέτος στο άλλο άκρο της εσκεμμένης αδιαφορίας.
Αν ένας μαθητής κολλήσει τον πατέρα του που είναι διαβητικός ή την εγκυμονούσα μητέρα του τότε γίνεται επικίνδυνος ο ιός Η1Ν1 ο οποίος ύστερα από έναν χρόνο έγινε ανθεκτικότερος κι επομένως επιθετικότερος.

Μα και απλή γρίπη να κολλήσει ένας διαβητικός ή ένας που είναι σε ανοσοκαταστολή ή μια έγκυος πάλι κινδυνεύουν....
Οι άνθρωποι αυτοί κινδυνέυουν από το παραμικρό. Μην τραγικοποιούμε τα πράγματα με τον Η1Ν1 και μην σπέρνουμε τον πανικό!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 06:49:37 μμ »
με ταλαιπωρησε 7 μερες αρκετα , μετα κολλησα και την μαμα μου , μοναχα αυτην ευτυχως, και τωρα ειμαι καλα και εγω και αυτη!! παντως εδω στην κρητη εδω και καποιες μερες εχουμε αρκετα κρουσματα.σε ενα σχολειο μιας μαθητριας μου ο διευθυντης τους ειπε αν ειναι αρρωστα να μην πηγαινουν.
αλλα ενταξει...γριπη ειναι περναει!δεν ειναι κατι τρομερο οπως εχει παρουσιαστει τουλαχιστον στα μμε... ???

Aπό το ένα άκρο πέρυσι με την αγορά πολλών εμβολίων, η κυβέρνηση πέρασε φέτος στο άλλο άκρο της εσκεμμένης αδιαφορίας.
Αν ένας μαθητής κολλήσει τον πατέρα του που είναι διαβητικός ή την εγκυμονούσα μητέρα του τότε γίνεται επικίνδυνος ο ιός Η1Ν1 ο οποίος ύστερα από έναν χρόνο έγινε ανθεκτικότερος κι επομένως επιθετικότερος.
με ταλαιπωρησε 7 μερες αρκετα , μετα κολλησα και την μαμα μου , μοναχα αυτην ευτυχως, και τωρα ειμαι καλα και εγω και αυτη!! παντως εδω στην κρητη εδω και καποιες μερες εχουμε αρκετα κρουσματα.σε ενα σχολειο μιας μαθητριας μου ο διευθυντης τους ειπε αν ειναι αρρωστα να μην πηγαινουν.
αλλα ενταξει...γριπη ειναι περναει!δεν ειναι κατι τρομερο οπως εχει παρουσιαστει τουλαχιστον στα μμε... ???

Aπό το ένα άκρο πέρυσι με την αγορά πολλών εμβολίων, η κυβέρνηση πέρασε φέτος στο άλλο άκρο της εσκεμμένης αδιαφορίας.
Αν ένας μαθητής κολλήσει τον πατέρα του που είναι διαβητικός ή την εγκυμονούσα μητέρα του τότε γίνεται επικίνδυνος ο ιός Η1Ν1 ο οποίος ύστερα από έναν χρόνο έγινε ανθεκτικότερος κι επομένως επιθετικότερος.

Μα και απλή γρίπη να κολλήσει ένας διαβητικός ή ένας που είναι σε ανοσοκαταστολή ή μια έγκυος πάλι κινδυνεύουν....
Οι άνθρωποι αυτοί κινδυνέυουν από το παραμικρό. Μην τραγικοποιούμε τα πράγματα με τον Η1Ν1 και μην σπέρνουμε τον πανικό!
συμφωνω..

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:14:52 μμ »
Ανεβάζω πυρετό χωρίς να έχω άλλα συμπτώματα. Πρέπει να κόλλησα χθες στο συλλαλητήριο από τους καθηγητές.
emmaki τί να κάνω; έχω και πατέρα διαβητικό

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:31:05 μμ »
Το ότι πέθαναν 100 συνάνθρωποί μας στην Ελλάδα- οι μισοί εκ των οποίων δεν είχαν κανένα πρόβλημα υγείας- αυτό δεν είναι ανησυχητικό???

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:40:17 μμ »
Το 1/3 δεν είχε ιστορικό. 'Οταν βήχαμε από τα χημικά πρέπει να κόλλησα.
emmaki κάθε 5 λεπτά ανεβαίνει κι 1/10 η θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 10:38:57 πμ »
Να φωνάξουμε τον Dr. House  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 09:04:19 μμ »
Το 1/3 δεν είχε ιστορικό. 'Οταν βήχαμε από τα χημικά πρέπει να κόλλησα.
emmaki κάθε 5 λεπτά ανεβαίνει κι 1/10 η θερμοκρασία.

Βρες κάποιον να σου βάλει κομπρέσες!
Τι να κάνω εγώ;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 09:32:39 μμ »
Τελικά πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα από το επίχρισμα που έδωσα και δεν είναι ιός γρίπης Α ή άλλου τύπου γρίπης. Το πιο πιθανό μου είπαν ότι είναι αναπνευστικός ιός. πιστεύω ότι τα χημικά με αρρώστησαν, έχω ακόμα ακατέβατο πυρετό 38-38.5

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:08:31 μμ »
Το 1/3 δεν είχε ιστορικό. 'Οταν βήχαμε από τα χημικά πρέπει να κόλλησα.
emmaki κάθε 5 λεπτά ανεβαίνει κι 1/10 η θερμοκρασία.

Βρες κάποιον να σου βάλει κομπρέσες!
Τι να κάνω εγώ;

Κομπρέσες σε πυρετό είναι θάνατος! Δεν βάζουν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 400
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.