*

Αποστολέας Θέμα: συμπληρωματικοι διορισμοι  (Αναγνώστηκε 30142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 22, 2011, 08:10:41 μμ »
+1
 ακριβώς έτσι όπως τα λέει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 22, 2011, 08:45:11 μμ »
Αυτό ακριβώς λέω όταν μιλάω "για κάτι διαφορετικό". Θεωρητικά πρέπει να έρθει κάποια στιγμή που η παιδεία θα ιδιωτικοποιηθεί και ο δημόσιος υπάλληλος θα αμείβεται λιγότερα σε σχέση με τον ιδιωτικό... Μιλάω, δηλαδή, για πλήρη ανατροπή όπου αυτό που λες δεν θα ισχύει. Θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει.....

Παρεμπίπτοντος, το μήνυμα σου αυτό που παραθέτω ήταν το 666 σου και το δικό μου το 6!!!! Χαχαχα, να δούμε στο μέλλον εάν αυτό το post σου ήταν "σατανικό"!!!!!!!!!!!!!
χαχαχα!! Δεν το είχα προσέξει...

Πάντως όσον αφορά τους μισθούς του δημοσίου (που όπως λες θα γίνουν χειρότεροι απ' του ιδιωτικού), το πιο πιθανό είναι, αν γίνουν χειρότεροι, που εγώ δεν το πιστεύω, να γίνουν χειρότεροι απ' του ιδιωτικού όπως είναι σήμερα. Επειδή, το αποκλείω να μειωθούν οι μισθοί στο δημόσιο και οι ιδιώτες να πληρώνουν τα μαλλιά της κεφαλής τους σε μια χρεοκοπημένη χώρα...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 24, 2011, 11:21:06 πμ »
εχουμε καμμια ιδεα πως θα γινουν οι προσληψεις μονιμων στον κλαδο μας?εχω μπερδευτει.ποιοι θα εχουν δικαιωμα να κανουν αιτηση για μονιμο διορισμο τον αυγουστο(κι ας ειναι μικρος αριθμος).με ποια κριτηρια?να ξερουμε ρε παιδια να κανουμε τον οικογενειακο μας προγραμματισμο....ειμαι περιπου στο 700 στον πινακα ασεπ τον περσινο.,και εχω και 2χρονια προυπηρεσια.εχω καμμια ελπιδα?

Αποσυνδεδεμένος Geo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 24, 2011, 11:38:23 πμ »
Καλημέρα ginger

Θεωρητικά, τον Αύγουστο θα καλέσει τους υπόλοιπους από το ΦΕΚ (ως το 602 δηλαδή) και το 40% από τον Ενιαίο και, ίσως, κάποιους λίγους απο το 24μηνο. Κανονικά, σύμφωνα με τον νόμο που δεν τον έχει αλλάξει και σύμφωνα με το τι συνέβαινε παλαιότερα, θα πρέπει να κάνει και συμπληρωματικούς. Απλά, εάν κάνει όπως οφείλει τους συμπληρωματικούς, θα καλέσει πολύ λίγα άτομα (εγώ πιστεύω 30-40 από ΑΣΕΠ και το 40% αυτών από τον Ενιαίο).
Στο 700 που είσαι εσύ δεν βλέπω να σε καλούν για μόνιμο διορισμό (εδώ η γυναίκα μου που είναι στο 625 δεν βλέπω να διορίζεται!). Τα χρόνια προϋπηρεσίας σου είναι άσχετα ως προς τον διορισμό... εδώ είναι άσχετα, μέχρι ώρας, και ως προς την αναπλήρωση! για φέτος, από την στιγμή που έχουν κλειδωθεί οι πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 24, 2011, 01:44:20 μμ »
καλημερα!α μαλιστα.τωρα καταλαβα πως θα γινει.ευχαριστω.απλα διαβασα οτι ο αιρετος καψαλακης ανεφερε στον κλαδο μας 200-300 μονιμουσ διορισμους και πηρα αερα.χαχαχα! ε τουλαχιστον  να εχουμε την δουλειτσα μας και ας ειμαστε αναπληρωτες!!!μαλλον θα αρχισω να  μεγαλωνω την οικογενεια μου..και ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστει να φυγω μακρια....

Αποσυνδεδεμένος vasoula_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 24, 2011, 07:44:04 μμ »
Θεωρώ οτι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν συμπληρωματικούς διορισμούς κι αυτό γιατί η προκύρηξη ανέφερε οτι θα διορίσει 602 άτομα κ όχι αυτόν που θα έχει 602 σειρά στον πίνακα.Είμαι το 635 και θέλω να πιστεύω οτι θα πάνε όλα καλά...Είναι τόσο κρίμα να είμαι τόσο κοντά στην πηγή κ τελικά να μην πιω νερό!Καλή επιτυχία σε όλους κ κυρίως κουράγιο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Geo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 24, 2011, 09:41:53 μμ »
Έχεις δίκιο για την υποχρέωση που έχουν... είναι όμως πολύ λίγα τα άτομα που έχουν διοριστεί από άλλους πίνακες (20 μόνον), κυρίως γιατί δεν πήρε από το 24μηνο. Κάτσε να δούμε γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε ότι θα γίνει ΑΣΕΠ, ούτε ότι θα κάνει όλες τις προσλήψεις, ούτε ότι θα έχουμε σταθερή κυβέρνηση, ούτε ότι θα έχει λεφτά η όποια κυβέρνηση για να πληρώνει τους ΔΥ....

Αποσυνδεδεμένος maro2804

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:46:36 πμ »
ευχομαι σε ολους καλη επιτυχια και καλη αναμονη.πραγματικα δεν ξερω τι να περιμενω.ειμαι στη σειρα του ασεπ γυρω στο 628 και οσο περναει ο καιρος το βλεπω ολο και πιο απιθανο.εχει κανεις καμια ιδεα του τι μελλει γενεσθαι?να σταματησω να ελπιζω?

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 18, 2011, 02:10:47 μμ »
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους με το 40% γιατί μπερδεύτηκα?Γιατί το 40% προηγείται του 24μήνου?
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 18, 2011, 06:19:03 μμ »
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους με το 40% γιατί μπερδεύτηκα?Γιατί το 40% προηγείται του 24μήνου?

ο νόμος λέει ότι διορίζεται το 60% από ασεπ και το 40% από τον ενιαίο διορισμών....όταν βγαίνει η εγκύκλιος λέει ποιά άτομα να κάνουν αίτηση από τον ενιαίο δηλαδή λέει από πόσα μόρια και πάνω μπορείς να κάνεις αίτηση.το 24μηνο είναι μια ξεχωριστή κατηγορία και αφορά άτομα με 24 μηνες και πάνω και επιτυχία στον ασεπ ( πράγμα που δε χρειάζεται για τον ενιαίο διορισμών) και διορίζεται σύμφωνα με τις ανάγκες που υπάρχουν μετά το διορισμό του 60% και του 40%

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:50:28 μμ »
Το  40%  είναι  οι  εκπαιδευτικοί  που  διορίζονται  με  βάση  την  πραγματική  προϋπήρεσία  τους  όπως  αυτή  καταγράφεται  στον  Ενιαίο  Πίνακα  Διορισμών. Ο  αριθμός  τους  καθορίζεται  από  τους  διοριστέους  του  ΑΣΕΠ  που  αποτελούν  το  60%. Μεταξύ  τους  έχουν  αναλογία  2/3  όπως  προκύπτει  από  το  κλάσμα 40/60. Το  24μηνο  περιλαμβάνει  άτομα  που  έχουν  συμπληρώσει  24  μήνες  προϋπηρεσία  και  1  τουλάχιστο  επιτυχία  στον  ΑΣΕΠ (που  έγιναν  23,5  από  πέρσι  το  καλοκαίρι). Μέχρι  το  καλοκαίρι  του  09 , όσοι  ενέπιπταν  στο  24μηνο  διορίζονταν  το  ίδιο  καλοκαίρι. Από  πέρισυ  όμως  και  εφαρμόζοντας  τη  διάταξη  που  έλεγε  ότι  το  24μηνο  διορίζεται  "σύμφωνα  με  τις  ανάγκες  της  υπηρεσίας" , από  το  24μηνο  παίρνει  κατά  το δοκούν: Σε  άλλους  κλάδους  πήρε  πολλούς , σε  άλλους  λίγους  και  σε  άλλους  καθόλου. Σε  κάποιους  κλάδους  πήρε  το  μεγαλύτερο  μέρος  και  τους  υπόλοιπους  24μηνίτες  τους  απορρόφησε από  το  40%. Ανεξάρτητα  από  τους  πόσους  24μηνίτες  πήρε , η  σειρά  επιλογής  περιοχών  είναι: 24μηνο-40% Ενιαίος-60% ΑΣΕΠ-30μηνο(αυτό  το τελευταίο  το  αφήνω  προς  το  παρόν-αφορά άτομα  με  προϋπηρεσία  μεγαλύτερη  των  30 μηνών  μέχρι 30/6/2008  που  απορροφούνται  σε  βάθος πενταετίας-που  έγινε  οκταετία). Αυτό  σημαίνει  πως  όταν  κληθούν  να  διαλέξουν  περιοχές , οι  24μηνίτες  προηγούνται  καταλήγοντας  συνήθως  στις  πρώτες  τους  επιλογές , ακολουθεί  το  40%  και  τελευταίο ουισιαστικά (μια  και  στο  30μηνο  έχουν  απομείνει  άτομα  κυρίως  σε  λίγες  και  σε  τεχνικές  ειδικότητες)  το 60% οι  ΑΣΕΠίτες  δηλαδή. ΑΝ  κάποιος  είναι  διοριστέος  από  περισσότερες  κατηγορίες , διορίζεται  από  αυτή  που  έχει  προτεραιότητα  στη  σειρά  των  διορισμών  για  ευνόητους  λόγους. Έτσι  προκύπτουν  επιλαχόντες  στην  τελευταία  κατηγορία , που  είναι  οι  ΑΣΕΠίτες , μια  που  οι  διοριστέοι  δίνονται  ονομαστικά  στο  ΦΕΚ(τους  γνωρίζουμε  δηλαδή  από  την  ώρα  που  δίνονται τ'  αποτελέσματα  του  ΑΣΕΠ) , πράγμα  που  δε συμβαίνει  στις  άλλες  κατηγορίες , στις  οποίες  όμως  υπάρχουν  οι  πίνακες  κατάταξης.
Και  κάτι  γενικότερο: όσοι  έχετε  απορίες  για  διάφορα  τέτοια  θέματα , πράγμα  απόλυτα  φυσιολογικό  για  τους  νεότερους , ανατρέξτε  σε  παλιότερα  θέματα  του forum με  αντίστοιχους  τίτλους , γιατί  εγώ  την  παραπάνω  εξήγηση  την  έχω  γράψει  τουλάχιστο  5  φορές  συνολικά  τα  τελευταία  χρόνια!  :D

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 21, 2011, 03:08:49 μμ »
μπορεσε καποιος να κανει τις μετρησεις για να υπολογισουμε τον αριθμο που εχει φτασει στους επιλαχοντες και αν υπολοιπονται κ αλλοι.....ειχαμε σιγουρο διορισμο κ ολα κατερρευσαν μου φαινεται! Θα ζητησω πισω τα κερασματα που εκανα το 2009....οχι τπτ ειμαστε και λιγοι αντε να βγαλουμε ακρη αν χρειαστει να προσφυγουμε στη δικαιοσυνη :(
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 21, 2011, 04:22:02 μμ »
 οι διορισμοί στην πρωτοβάθμια θα είναι 224 άτομα...θεωρώ ότι σε αυτή τη φάση θα διασφαλίσει τους 111 ασεπίτες που είναι δημοσιευμένα τα ονόματα τους και το 40% οπότε τι συμπληρωματικούς διορισμούς κτλ...το υπουργείο δεν πάει βάση νόμων κτλ...

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: συμπληρωματικοι διορισμοι
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 21, 2011, 08:42:15 μμ »
To να μιλάτε για συμπληρωματικούς διορισμούς στην παρούσα φάση που βρίσκεται η χώρα είναι μάλλον ανέκδοτο. Εδώ το υπουργείο προσπαθεί να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερες προσλήψεις, και κάνει και τόσα χρόνια να διορίσει τους υπόλοιπους ασεπίτες που τα ονόματά τους είναι δημοσιευμένα στο φύλλο της κυβερνήσεως. (και γω πιστεύω ότι φέτος θα διορίσεις όλους τους υπόλοιπους ασεπίτες από τον κλάδο μας για να ξεμπερδεύει). Γενικότερα το υπουργείο θέλει να ξεμπερδεύει με τους ασεπίτες όλων των κλάδων,οι υπόλοιποι περαστικά μας και καλό διάβασμα στον επόμενο ΑΣΕΠ........ όοοοοοοοποτε γίνει. Ξεχάστε συμπληρωματικούς διορισμούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.