*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα Ειδικής Αγωγής  (Αναγνώστηκε 5176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zwh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 08, 2011, 09:59:26 μμ »
Δεν ξέρω σίγουρα αν θα προσμετρηθούν στην ειδική αγωγή. ο σχολικός σύμβουλος μου είπε να ρωτήσω και για τα μόρια γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
ΠΕ60.50

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 08, 2011, 10:03:01 μμ »
Δεν ξέρω σίγουρα αν θα προσμετρηθούν στην ειδική αγωγή.

Αφού  είσαι τμήμα ένταξης, γιατί να μην προσμετρηθούν και στην ειδική αγωγή;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος zwh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2011, 10:06:03 μμ »
Μου εβαλε υποψιες ο συμβουλος, γι'αυτο. τελοσπαντων, αυριο θα παρουμε τηλεφωνο με τη διευθυντρια να δουμε τι θα μας πουν.
ΠΕ60.50

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2011, 10:28:58 μμ »
Το χαρτί τοποθέτησης που πήρες τι λέει επάνω;
Μήπως σου είπαν να πας να εξυπηρετήσεις κατάσταση και μετά έγινε μπέρδεμα ή "μπέρδεμα" μεταξύ τους και δεν ξέρουν ότι σε έστειλαν (μου συνέβη εμένα και έπρεπε να παλάιψω πάρα πολύ για να πάρω το επίδομα για 2 χρόνια που είχα ΤΕ);
Πάντως, δεν χάνεςι τίποτα να κάνεις μια γραπτή ερώτηση στη διεύθυνση και να ζητάς γραπτή απάντηση.

8 παιδιά πάντως σε ΤΕ δεν δικαιολογούν δεύτερο εκπαιδευτικό, στα 11 έρχεται δεύτερος, γιατί δεν κρατάς τα παιδιά όλη μέρα, αλλά με πρόγραμμα. Γι΄αυτό, μήπως είσαι σε ΠΣ; (ΤΕ δημιουργείται με 3 παιδιά και ένας εκπαιδευτικός έχει μέχρι 10)

Στην πράξη (δυστυχώς επειδή συνήθως στα νηπιαγωγείο καταλήγουν να φοιτούν σε ΤΕ τα παιδιά που οι γονείς δεν θέλουν να φοιτήσουν στο ειδικό σχολείο), οι περιπτώσεις είναι δύσκολες και σπάνια μπορούν να παρακολουθήσουν οργανωμένη διδασκαλία  στην κανονική τάξη.
Καταλήγουν, εκτός από τις ελεύθερες απασχολήσεις το πρωί, τον υπόλοιπο χρόνο να παρακολουθούν μόνο το ΤΕ (αν και αυτό θεωρητικά δεν είναι σωστό, αλλά στην πράξη συμβαίνει).
Γιαυτό συνήθως πάνω από 4-5 παιδιά πηγαίνει και δεύτερη νηπιαγωγός. Το ξέρω σίγουρα από τοποθετήσεις νηπιαγωγών στην περιοχή μου.
Γι αυτό και η συνάδελφος τοποθετήθηκε στο συγκεκριμένο ΤΕ και πιστεύω πως διακούται το επίδομα ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος zwh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 08, 2011, 10:43:05 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ελπίζω κανενας σας να μην εχει παρομοια μπλεξιματα με υπουργεια και γραφεια
ΠΕ60.50

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2011, 09:21:57 πμ »
Το χαρτί τοποθέτησης που πήρες τι λέει επάνω;
Μήπως σου είπαν να πας να εξυπηρετήσεις κατάσταση και μετά έγινε μπέρδεμα ή "μπέρδεμα" μεταξύ τους και δεν ξέρουν ότι σε έστειλαν (μου συνέβη εμένα και έπρεπε να παλάιψω πάρα πολύ για να πάρω το επίδομα για 2 χρόνια που είχα ΤΕ);
Πάντως, δεν χάνεςι τίποτα να κάνεις μια γραπτή ερώτηση στη διεύθυνση και να ζητάς γραπτή απάντηση.

8 παιδιά πάντως σε ΤΕ δεν δικαιολογούν δεύτερο εκπαιδευτικό, στα 11 έρχεται δεύτερος, γιατί δεν κρατάς τα παιδιά όλη μέρα, αλλά με πρόγραμμα. Γι΄αυτό, μήπως είσαι σε ΠΣ; (ΤΕ δημιουργείται με 3 παιδιά και ένας εκπαιδευτικός έχει μέχρι 10)

Στην πράξη (δυστυχώς επειδή συνήθως στα νηπιαγωγείο καταλήγουν να φοιτούν σε ΤΕ τα παιδιά που οι γονείς δεν θέλουν να φοιτήσουν στο ειδικό σχολείο), οι περιπτώσεις είναι δύσκολες και σπάνια μπορούν να παρακολουθήσουν οργανωμένη διδασκαλία  στην κανονική τάξη.
Καταλήγουν, εκτός από τις ελεύθερες απασχολήσεις το πρωί, τον υπόλοιπο χρόνο να παρακολουθούν μόνο το ΤΕ (αν και αυτό θεωρητικά δεν είναι σωστό, αλλά στην πράξη συμβαίνει).
Γιαυτό συνήθως πάνω από 4-5 παιδιά πηγαίνει και δεύτερη νηπιαγωγός. Το ξέρω σίγουρα από τοποθετήσεις νηπιαγωγών στην περιοχή μου.
Γι αυτό και η συνάδελφος τοποθετήθηκε στο συγκεκριμένο ΤΕ και πιστεύω πως διακούται το επίδομα ειδικής αγωγής.

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν δικαιούται το επίδομα!
Και επίσης, γνωρίζω πάρα πολύ καλά την ειδικήα γωγή στα νηπιαγωγεία (σε ΚΕΔΔΥ εργάζομαι)!
Απλά λέω πώς είναι τα πράγματα σύμφωνα με το νόμο. Νομικά, μετά τα 10 παιδιά έρχεται δεύτερος εκπαιδευτικός.
Συνήθως βέβαια παίρνουμε τους εκπαιδευτικούς των κενών ΤΕ, τα οποία για κάποιο λόγο δεν λειτουργούν τη συγκεκριμένη χρονιά, ή παίρνουμε μισές ΠΣ ή κάνουμε κάποια άλλη "ματσαραγκια" και βάζουμε πάνω από 2 άτομα στα ΤΕ.
Το θέμα είναι τι χαρτί υπέγραψε! Αν υπέγραψε για ειδική αγωγή, τότε φυσικά και διακιούται το επίδομα. Αν υπέγραψε για γενική αγωγή, τότε το πράγμα είναι πιο δύσκολο.
Όπως λέει η κοπέλα υπέγραψε για ειδική. Άρα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το διακαιούται....
Εμένα είχε γίνει κακή συννενόηση (χμμμμμ) από το γραφείο και δεν θυμόταν  (χμμμμμμ) ότι με έστειλαν στο συγκεκριμένο ΤΕ (χμμμμμμ) και μετά μου έλεγαν βλακείες και με έβαλαν να βρω εγώ τους νόμους που προβλέπουν απόσπαση εντός δυσπροσίτου (γιατί ήμουν διορισμένη σε δυσπρόσιτιο και αντί να έχω στο Α νηπιαγωγείο τμήμα είναι στο Β το ΤΕ. Τα 2 νηπιαγωγεία ήταν δίπλα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.