*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά  (Αναγνώστηκε 128533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:48:27 μμ »
Ωραία, vasia n. Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω. Με το καλό να πάρεις τα πρώτα χρήματα από το ταμείο ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 06:34:05 μμ »

Είναι ευχάριστο που τελείωσες χωρίς να ταλαιπωρηθείς vasia n και μας ευχαριστεί περισσότερο όταν μπορούμε να βοηθούμε έστω και στο ελάχιστο.
Να είσαι καλά και...καλοφάγωτα. :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:46:25 μμ »
Καλησπέρα σας  :) Θέλω λίγο τη βοήθεια σας, γιατί έχω αγχωθεί  :( Μπήκα με τους κωδικούς μου στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του οαεδ (  έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας για πρώτη φορά από 2 οκτωβρίου, με 585 ενσημα τους τελευταίους 23 μήνες ) και λογικά αύριο ή την άλλη παρασκευή θα το πάρω και βλέπω τα εξής, σας τα μεταφέρω
Ημερομηνία καταγραφής   02/10/2014
Αριθμός Πρωτοκόλλου   21/2014/000005020518
Υπηρεσία κατάθεσης   101217 ΚΠΑ2 ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Περιγραφή   ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ
02/10/2014 08:57:05   ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ   ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

Γιατί λέει σε εκκρεμότητα ; Λέτε να μη μου βάλουν τα χρήματα  :'( ; ενώ στα υπόλοιπα γράφει

Ημερομηνία καταγραφής   02/10/2014
Αριθμός Πρωτοκόλλου   21/2014/000005020980
Υπηρεσία κατάθεσης   101217 ΚΠΑ2 ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Περιγραφή   ΕΚΔΟΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ/ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ
Ημερομηνία   Κατάσταση         
02/10/2014 09:01:10   ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ   ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

Ημερομηνία καταγραφής   02/10/2014
Αριθμός Πρωτοκόλλου   21/2014/000005020408
Υπηρεσία κατάθεσης   101217 ΚΠΑ2 ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Περιγραφή   ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 11/2014/000005020407
Ημερομηνία   Κατάσταση         
02/10/2014 08:56:06   ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ   ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

σας ευχαριστώ πολύ.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:55:28 μμ »
Στα υπόλοιπα γράφει ότι ολοκληρώθηκε η καταγραφή γιατί έχει εκδοθεί ήδη η κάρτα ανεργίας και έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά που προσκόμισες. Για το Επίδομα Τακτικής Ανεργίας γράφει ότι είναι σε εκκρεμότητα γιατί ακόμα δεν έχει ελεγχθεί η αίτησή σου για να βγει η απόφαση. Μπορεί να χρειαστεί και ενάμισι μήνα για να βγει η απόφαση. Υπομονή λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:58:31 μμ »
Στα υπόλοιπα γράφει ότι ολοκληρώθηκε η καταγραφή γιατί έχει εκδοθεί ήδη η κάρτα ανεργίας και έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά που προσκόμισες. Για το Επίδομα Τακτικής Ανεργίας γράφει ότι είναι σε εκκρεμότητα γιατί ακόμα δεν έχει ελεγχθεί η αίτησή σου για να βγει η απόφαση. Μπορεί να χρειαστεί και ενάμισι μήνα για να βγει η απόφαση. Υπομονή λοιπόν...

:) σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα μπορούσα να πάω αύριο στον οαεδ να ρωτήσω τι γίνεται με την αίτηση μου ; Και φυσικά να επισημάνω ότι στις 14 οφείλουν να με πληρώσουν γιατί κλείνω 42 μέρες σε αναμονή. Ποια είναι η άποψη σας  :) ;
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:10:37 μμ »
Ε δεν οφείλουν ακριβώς... Οι 40 μέρες που λένε ότι χρειάζεται για να βγει η απόφαση είναι ενδεικτικός χρόνος.
Δεν είναι δέσμευση. Μπορεί να αργήσουν μία ή δύο εβδομάδες, ανάλογα με το πλήθος των αιτήσεων που δέχονται.

Αν θες τόσο πολύ να πας πήγαινε να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ. Μπορεί απλά να σου πούνε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος της αίτησής σου και εκκρεμεί η έκδοση της απόφασης!

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:23:12 μμ »
:) σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα σκέφτομαι το αισιόδοξο σενάριο των 40 ημερών και αν δε τα βάλουν ούτε στις 14 ,πάω από εκεί :) .καληνύχτα .
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 04:56:19 μμ »
:) καλησπέρα σε όλους.Έχω τους κωδικούς μου και μπαινω στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του οαεδ.Όλα τα στάδια έχουν ολοκληρωθεί επιτυχώς :D (δελτίο ανεργίας,ένταξη στην επιδότηση(τακτικό επίδομα ανεργίας).Μάλιστα από 14.11 υπάρχει και καταγεγραμμένο το ποσό που δικαιούμαι το μήνα :) .Ο πρώτος μήνας ανεργίας - επιδότησης αφορά το διάστημα 6.10-7.11.Πήγα 17.11 στον οαεδ όπου υπέβαλα τα δικαιολογητικά και η υπάλληλος μου είπε ότι όλα είναι έτοιμα και θα πληρωθώ.Μου είπε ότι τα χρήματα μπαίνουν παρασκευή μετά τη 1.Πήγα την παρασκευή και δεν είχα πληρωθεί :( .Την τρίτη 2 Δεκεμβρίου έχω παρουσία ( είναι η πρώτη μέρα που αναγράφεται στο χαρτί που μου έδωσαν και φυσικά θα πάω ) .2 Οκτωβρίου κάναμε όλες τις αιτήσεις ( ταυτοποίηση,δελτίο ανεργίας,αίτηση για ένταξη στην επιδότηση ) και 6 Δεκεμβρίου μπαίνω στο δεύτερο μήνα ανεργίας.Πότε θα μπουν τα χρήματα ; Θα δω κάτι καινούργιο στο site ; Εννοώ περα από την καταγραφή του ποσού που έγινε 14.11 .Ποιος τέλος πάντων δίνει εντολή για τις πληρωμές;Να με διαβεβαιώνουν ότι θα πληρωθώ στις 21 και τίποτα.Και όλα να είναι εντάξει, και τιποτα :( εσείς έχετε παρόμοια εμπειρία ;
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος elouv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #372 στις: Ιούλιος 31, 2015, 08:39:09 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Προσπαθώ να βγάλω άκρη για την προϋπόθεση των 200 ενσήμων για πρώτη φορά ταμείο κ συγκεκριμένα με μπερδεύουν τα 80 ένσημα ανα έτος. Παντού διαβάζω αντικρουομενες απόψεις, τελικά για τα 80 το τελευταίο ετος αφαιρείς τους 2 τελευταιους μήνες??

Διάβασα και το σενάριο οτι τα 80 ενσημα μετράνε απο την ημερα εμφάνισης στον οαεδ κ οχι απολυσης, ειναι δυνατόν??

Και κατι τελευταιο...Αν μετά την απόλυση πας πχ 1 μήνα μετά να καταθέσεις τα χαρτιά σου, χάνεις αυτόν τον 1 μηνα το επιδομα? Αν πχ δικαιουσαι 5 μηνες θα πάρεις τους υπολοιπους 4?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 09:17:50 πμ από elouv »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #373 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:22:00 πμ »
Σε αυτό το θέμα του φόρουμ έχουν αναλυθεί ποιες είναι οι προϋποθέσεις για τα 80 ένσημα κατ' έτος.
Μάλιστα κάποιες οριακές εξασφαλίσεις τακτικής επιδότησης έχουν επιβεβαιωθεί, αλλιώς δε θα γράφονταν.
Όσα γράφτηκαν λοιπόν αποτελούν παρακαταθήκη για να τα συμβουλεύονται οι επόμενοι και να ξέρουν τι ισχύει.

Αν θυμάμαι καλά, τα 80 ένσημα του τελευταίου έτους μετρώνται στο δεκάμηνο, επειδή το τελευταίο δίμηνο αφαιρείται.
Στο άλλο έτος αρκεί να έχεις τα 80 ένσημα στο δωδεκάμηνο.

Όχι, δεν χάνεις κανένα μήνα επιδότησης, αν πας ένα μήνα μετά την απόλυση για αίτηση στον ΟΑΕΔ.
Όταν βγαίνει η απόφαση του ΟΑΕΔ ορίζει πόσους μήνες θα επιδοτηθείς ανάλογα με τα ένσημα που είχες.
Υπάρχει ο μύθος ότι χάνεις έναν μήνα επιδότησης, επειδή όταν προσληφθεί ο καθηγητής το φθινόπωρο,
θα έχει εισπράξει ένα μηνιάτικο λιγότερο λόγω καθυστέρησης της αίτησης. Οι μήνες της αρχικής έγκρισης είναι σταθεροί!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #374 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:23:43 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Προσπαθώ να βγάλω άκρη για την προϋπόθεση των 200 ενσήμων για πρώτη φορά ταμείο κ συγκεκριμένα με μπερδεύουν τα 80 ένσημα ανα έτος. Παντού διαβάζω αντικρουομενες απόψεις, τελικά για τα 80 το τελευταίο ετος αφαιρείς τους 2 τελευταιους μήνες??

Διάβασα και το σενάριο οτι τα 80 ενσημα μετράνε απο την ημερα εμφάνισης στον οαεδ κ οχι απολυσης, ειναι δυνατόν??

Και κατι τελευταιο...Αν μετά την απόλυση πας πχ 1 μήνα μετά να καταθέσεις τα χαρτιά σου, χάνεις αυτόν τον 1 μηνα το επιδομα? Αν πχ δικαιουσαι 5 μηνες θα πάρεις τους υπολοιπους 4?

Τα 80 ένσημα υπολογίζονται από την ημερομηνία απόλυσης ή λήξης σύμβασης εργασίας.

Επίσης, να ξεκαθαρίσουμε ότι όσες αιτήσεις υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την απόλυση επιδοτούνται από την 7η ημέρα, ενώ όσες υποβάλλονται σε μεταγενέστερο διάστημα επιδοτούνται από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης. Επομένως, αν καταθέσεις τα χαρτιά σου ένα μήνα μετά την απόλυση τότε χάνεις αυτό το μήνα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elouv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #375 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:51:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ  :D

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #376 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:36:03 μμ »
Καλησπέρα!

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερωτηση?

Με εγγραφή στον ΟΑΕΔ 22/6 (πρωτη φορά), ποτε πρέπει να πάω να δηλώσω παρουσία και να ανανεώσω την καρτα μου? 22/9?

Μπορώ πχ να πάω κάποια οποιαδήποτε στιγμή ΠΡΙΝ τις 22/9 η πρεπει να παω  ειδικά 22/9?

απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν ενα φλου "εντος τριμηνου"...

ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #377 στις: Αύγουστος 21, 2015, 04:28:44 πμ »

Η κάρτα ισχύει για 3 μήνες από την αρχική έκδοσή της ή από την ανανέωσή της. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να την ανανεώνει κάποιος οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο τρίμηνο αλλά 1-2 ημέρες πριν τη λήξη δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.