*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά  (Αναγνώστηκε 128241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinaPs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #462 στις: Μάρτιος 20, 2018, 01:50:03 μμ »
Καλησπέρα! κι εγώ για το ταμείο ανεργίας ενδιαφέρομαι. Βγαίνω για πρώτη φορά. Έκανα αίτηση τον Ιούλιο, απορρίφθηκε επειδή μου έλειπαν 2 ένσημα, έκανα ένσταση (μου το πρότειναν από τον ΟΑΕΔ, λέγοντάς μου ότι το δικαιούμα να πάρω ταμείο ανεργίας) και από τον Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα περιμένω. 7 μήνες! Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον? Ξέρετε πως πρέπει να κινηθώ? Με τον ΟΑΕΔ δεν βγάζω άκρη, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν να μου πουν τι να κάνω, με στέλνει ο ένας στον άλλον και απάντηση δεν παίρνω από κανέναν! Απαράδεκτοι!!!!  >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #463 στις: Μάρτιος 20, 2018, 10:34:14 μμ »
Να πας στο προϊστάμενο και να του πεις ότι από τότε που έκανες ένσταση έχουν περάσει 7 μήνες και δεν έχεις λάβει απάντηση.
Αυτός ξέρει ότι το δημόσιο είναι υποχρεωμένο να απαντάει στον πολίτη μέσα σε 60 μέρες το πολύ. Δεν μπορεί να κάνει τον χαζό!
Αν σου μιλήσει με υπεκφυγές, εξήγησε ευγενικά ότι θα κοινοποιήσεις αυτό που σου συμβαίνει οπουδήποτε για να λάβεις βοήθεια,
π.χ. στην κεντρική υπηρεσία του ΟΑΕΔ στον Άλιμο, στον Συνήγορο του Πολίτη ή στο Σώμα Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης!

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos1111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #464 στις: Μάιος 09, 2018, 05:15:42 μμ »
Καλησπέρα σας,

Πρώτη φορά και εγώ στον δαίδαλο που λέγεται ΟΑΕΔ. Σήμερα, μπαίνοντας στο eServices του ΟΑΕΔ, είδα ότι η αίτηση μου ολοκληρώθηκε (από τις 30/03/2018 που είχα καταθέσει τα έγγραφα) και η τρέχουσα κατάσταση έχει μετατραπεί σε "ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ" με ημ/νια 08/05/2018 και τον αντίστοιχο αριθμό πρωτοκόλου. Γνωρίζει κανείς πότε θα πρέπει να πληρωθώ μιας και αύριο συμπληρώνονται 40 ημέρες από την κατάθεση της αίτησης; Οι πληρωμές του ΟΑΕΔ γίνονται κάθε Παρασκευή έχω πληροφορηθεί, ισχύει κάτι τέτοιο τουλάχιστον για την πρώτη καταβολή;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #465 στις: Μάιος 09, 2018, 10:04:09 μμ »
Καλησπέρα Konstantinos1111,

Αφού φαίνεται ότι ο ΟΑΕΔ έχει εγκρίνει την επιδότησή σου, μπορείς πλέον να πληρωθείς. Σωστά έμαθες ότι μόνο Παρασκευή γίνονται οι πληρωμές του ΟΑΕΔ. Θεωρώ πιθανό ότι την Παρασκευή 11/5 θα πληρωθείς. Αν όχι, ρώτησε στον ΟΑΕΔ γιατί καθυστερεί η πληρωμή σου, ενώ η επιδότηση έχει εγκριθεί από την υπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos1111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #466 στις: Μάιος 10, 2018, 12:09:18 πμ »
Καλησπέρα Konstantinos1111,

Αφού φαίνεται ότι ο ΟΑΕΔ έχει εγκρίνει την επιδότησή σου, μπορείς πλέον να πληρωθείς. Σωστά έμαθες ότι μόνο Παρασκευή γίνονται οι πληρωμές του ΟΑΕΔ. Θεωρώ πιθανό ότι την Παρασκευή 11/5 θα πληρωθείς. Αν όχι, ρώτησε στον ΟΑΕΔ γιατί καθυστερεί η πληρωμή σου, ενώ η επιδότηση έχει εγκριθεί από την υπηρεσία!

Καλησπέρα και πάλι,

Απ'ότι καταλαβαίνω με το που παίρνει κάποιος απόφαση, την επόμενη Παρασκευή πληρώνεται, σωστά; Επίσης, ισχύει πως η πρώτη καταβολή του ΟΑΕΔ περιλαμβάνει αναδρομικά 2 μηνών; Στο eServices του ΟΑΕΔ, στο πεδίο που αναγράφονται οι συνεχόμενοι μήνες ανεργίας γράφει "2". Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά θέλω να γνωρίζω πέντε πράγματα πριν αντιμετωπίσω ΔΥ, εξάλλου αύριο κιόλας σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω με το πρόσχημα της παραλαβής της απόφασης για την επιδότηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #467 στις: Μάιος 10, 2018, 07:19:45 πμ »
Ναι, με το που βγαίνει η απόφαση πληρώνεσαι. Έτσι γινόταν με το χειρόγραφο σύστημα. Αναμένω ότι θα ισχύει το ίδιο αντίστοιχα και με το ηλεκτρονικό σύστημα που εφαρμόζεται τώρα από τον ΟΑΕΔ. Για τα χρήματα που θα λάβεις να υπολογίζεις ότι πληρώνεσαι από την 7η μέρα μετά την απόλυση (αν έχεις κάνει αίτηση εντίς αυτής της εβδομάδος) αλλιώς από την ημέρα της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος xrisaki83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 08:07:43 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι νεα επιδοτούμενη . Η απόφαση εκανε να βγει 3 μηνες. Μου βγηκε για δεκα μηνες και οχι ετησιο ενω εχω τα απαιτούμενα ενσημα που πρεπει οταν βγαινεις για πρωτη φορα . Δηλ 90 ενσημα 2016 με 2017 και 190 ενσημα 2017 με 2018. Γιατι μου βγηκε 10 μηνο ; Παιζει ρολο που η δουλεια ππυ δουλευα ηταν εξάωρη η να κανω ενσταση;

Αποσυνδεδεμένος synodoiporos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #469 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:34:08 μμ »
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑΜΕΙΟ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 250 ΕΝΣΗΜΑ (ΠΛΗΡΟΥΣ - ΜΕΡΙΚΗΣ ,ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ  ΕΝΣΗΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ) ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 14 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ( Η ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΕΤΗΡΊΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΉΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΌ ΔΙΆΣΤΗΜΑ ΤΩΝ  14 ΜΗΝΩΝ )ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΑ ΈΝΣΗΜΑ ΤΩΝ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΊΩΝ ΜΗΝΏΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΣΟΥ .

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #470 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:37:13 μμ »
Πολύ σωστά τα λες synodoipore. Στον πίνακα 1 του παρακάτω συνδέσμου φαίνεται πότε παίρνεις για 10 μήνες και πότε για 12:
http://prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=688&Itemid=748&lang=el

Αποσυνδεδεμένος xrisaki83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #471 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:31:52 πμ »
Αρα σωστα μου το έβγαλαν ! Σας Ευχαριστω πολυ ! Δώρα δικαιούμαι ετσι αναλογα τους μηνες που ειμαι ;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #472 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 05:48:43 πμ »
Αρα σωστα μου το έβγαλαν ! Σας Ευχαριστω πολυ ! Δώρα δικαιούμαι ετσι αναλογα τους μηνες που ειμαι ;
Ναι, δικαιούσαι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joanna.chios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #473 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 03:48:32 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Έκανα αίτηση για το επίδομα ανεργίας για να το πάρω για 1η φορά και μου εμφάνισε ότι απορρίφθηκε (ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕ 80 ΗΜ/ΣΘΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΤΟΣ). Ωστόσο το 2017 είχα 86 ημερομήσθια και φέτος δούλεψα σεζόν σε ξενοδοχείο από 21 απριλίου μέχρι 20 Σεπτεμβρίου και άλλη μια μέρα στις 10 Οκτωβρίου. Ξέρετε μήπως γιατί βγήκε αυτή η απόφαση ή αν έχουν κάνει λάθος από τον ΟΑΕΔ; Στις προϋποθέσεις αναφέρει ότι δεν υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. Αν μου κάνουν πρόσληψη και απόλυση μια μέρα του Δεκεμβρίου θα υπολογιστούν οι 2 τελευταίοι μήνες εργασίας του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου που ουσιαστικά θα είναι μόνο 1 ημερομισθιο και έτσι θα προσμετρηθούν όλα τα ένσημα του Σεπτεμβρίου;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #474 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 07:36:38 μμ »
Η απαίτηση δεν είναι να έχεις 80 ένσημα μέσα στο 2017. Πρέπει να έχεις 80 ένσημα μέσα στους προηγούμενους 12 μήνες από την απόλυση και άλλα 80 ένσημα στους ακριβώς προηγούμενους 12 μήνες. Για αυτά τα 80άρια δεν αφαιρούνται οι δύο τελευταίοι μήνες. Μέτρησε τα ένσημά σου σε καθένα από τα δύο προηγούμενα 12μηνα πριν την απόλυση με βάση τις ακριβείς ημερομηνίες και θα καταλάβεις τι έγινε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #475 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:37:22 πμ »

Εκτός από τα 80 ένσημα που πρέπει να έχει κάποιος κάθε έτος κατά την τελευταία διετία πριν από την υποβολή της αίτησης για επιδότηση, πρέπει τα 125 ένσημα να αφορούν το τελευταίο 14μηνο, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.