*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 164987 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:43:14 πμ »
χωρίς δεύτερη σκέψη Πάτρα. το παιδαγωγικό Ρεθύμνου είναι υπό διάλυση. υπάρχει πιθανότητα να μεταφερθεί στο Ηράκλειο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:12 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:29:04 μμ »
μηπως να το ξανασκεφτει για το παιδαγωγικο;
Και εννοειται οτι πρωτα θα βαλει αθηνα κ επειτα ολα τ'αλλα.

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:51:07 μμ »
Γειάς σας. Βρίσκομαι στο εξής δίλλημα. Βλέποντας τους πίνακες αναπληρωτών παρατήρησα για τον κλάδο μου ΠΕ12 το εξής: Να προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια σε σχέση με αυτούς που δεν έχουν. Για εμάς που δεν έχουμε επάρκεια αποκτάται απο το ετήσιο πρόγραμμα που διοργανώνει η ΑΣΠΑΙΤΕ. Όμως για να μπει κάποιος εκεί χρειαζεται αρκετά μόρια, που καμιά φορά λόγω των λιγοστών θέσεων ( για την περιοχή μου φέτος έχει 1 θέση και πέρυσι καμία) δεν φτάνει ούτε το μεταπτυχιακό. Έτσι αφού διάβασα την εγκύκλιο του υπουργείου παιδείας όπου αναφέρει ότι η παιδαγωγική επάρκεια μπορεί να αποκτηθεί , είτε μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεσω πτυχίου που προσφέρει διδακτική επαρκεια, ενδεικτικά αναφέρω, φιλολογία, μαθηματικό, φυσικό, χημικό και άλλα. Ετσι κάποια στιγμή πήρα τηλεφωνο στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου και ρώτησα το εξής , εάν μπορώ π.χ να αποδείξω την παιδαγωγική επάρκεια μέσω κάποιου 2 πτυχίου , όπως μαθηματικό , μολονώτι σαν ΠΕ12 που είμαι έχω κάνει πολλα κοινά μαθήματα  τα οποία μπορώ να αναγνωρίσω , άν δώσω κατατακτήριες. Η απάντηση τους ήταν ότι μπορώ να το κάνω και να το χρησιμοποιήσω ως παιδαγωγικό τίτλο. Σημείωση, για το μαθηματικό που έψαξα με 6 μαθήματα και 1 πτυχιακή παίρνω το πτυχίο του μαθηματικού. Αξίζει? Θέλω κάποιες γνώμες. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:33:49 μμ από Χριστίνα »
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:56:02 μμ »
με 6 μαθηματα και πτυχιακη παιρνεις πτυχιο μαθηματικου; εννοείς ότι αφού μπεις στη σχολή μ κατατκτήριες σ αναγνωρίζουν όλα τα μαθήματα και σ μένουν μόνο 6;;αν ειναι ετσι επρεπε να το ειχες κανει καιρο..άλλψστε το δευτερο πτυχιο έχει και πολλά άλλα πλεονεκτήματα, όχι μονο την παιδαγωγική επάρκεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:12 »

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:23:15 πμ »
Ακριβώς με κατατακτήριες στο 3 έτος. Δεν το είχα ψάξει πριν καθώς πρώτη φορά έκανα δήλωση ως αναπληρωτής. Σημειωτέων απο την 250 τόσο θέση που είμαι με τα φετινά δεδομένα ανεβαίνω κάπου στην 25 θέση. Αλλες γνώμες?
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 12:25:36 πμ από ERGOS »
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 17, 2011, 08:16:38 πμ »
Ακριβώς με κατατακτήριες στο 3 έτος. Δεν το είχα ψάξει πριν καθώς πρώτη φορά έκανα δήλωση ως αναπληρωτής. Σημειωτέων απο την 250 τόσο θέση που είμαι με τα φετινά δεδομένα ανεβαίνω κάπου στην 25 θέση. Αλλες γνώμες?
 ;)

Προσοχή, όταν λέμε ότι εισάγεσαι στο 3ο έτος δε σημαίνει ότι σου χαρίζονται τα μαθήματα του 1ου και 2ου απλώς ότι μπορείς απευθείας να παίρνεις μαθήματα 1ου-2ου και 3ου έτους, οπότε και να ξεμπερδεύεις νωρίτερα. Αν, όμως, έχεις τόσα κοινά μαθήματα από την προηγούμενη σχολή σου που θα σου αναγνωριστούν τόσα πολλά, τρέχα, μην το συζητάς... :)

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 17, 2011, 02:22:25 μμ »
Ναι σωστά, αλλά ενημερώθηκα σήμερα απο συκρεκριμένο τμήμα και μου είπαν ότι ως ΠΕ12 μπαινω στο 3 έτος, με αναγνώριση όλων των προηγούμενων εξαμήνων , συν τυχόν μαθήματα απο τα επόμενα έτη δηλ. 3 και 4 τα οποια διδάκτικα επαρκώς στο προηγούμενο τμημα και με την αντίστοιχη βαθμολογία. Αλλά το θέμα ειναι το εξής , οτι αν και θα έχω οπως φαίνεται 6 μαθήματα και μια πτυχιακη δεν θα μπορώ να τα δώσω όλα μαζι στο 3 έτος, καποια απο τα 6 ειναι και στο 4 ετος. Αυτά. Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά απο το να περιμένω το ΕΠΑΙΑΕΚ οπως λεγεται.  ;)
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος oinolatris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 17, 2011, 02:27:30 μμ »
την Παιδαγωγικη επαρκεια μπορεις να την παρεις και απο μεταπτυχιακο,πχ στη Ροδο στο πανεπιστημιο αιγαιου υπαρχει μεταπτυχιακο που δινει επαρκεια ,ειναι ενα χρονο και παιρνει απο ολες τις ειδικοτητες,αλλα δυστυχως εχουν ληξει για φετος οι αιτησεις,αλλα υπαρχουν και αλλα ,απλα ψαξτο

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:02:27 μμ »
καλα μην περιμενεις σε ενα εξαμηνο να παρεις και το πτυχιο απο το μαθηματικο;μην το παρακάνουμε...ηρεμησε

Αποσυνδεδεμένος sta8oukos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:54:56 μμ »
Από περιέργεια, ποια σχολή τελείωσες και μπαίνεις σε τμήμα Μαθηματικών στο 3ο έτος με όλα σχεδόν τα μαθήματα αναγνωρισμένα?

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 17, 2011, 05:52:53 μμ »
Ηλετρολόγου Μηχαν & Μηχ. Η/Υ . Αν δεις ενα πρόγραμμα σπουδών τμήματος Μαθηματικών και ΗΜΜΥ ( βασικο πάντα κύκλο σπουδών ) θα καταλάβεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 05:56:37 μμ από ERGOS »
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος 192837465

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:49:23 μμ »
Με συγχωρείται που μπάινω σφίνα στην κουβέντα σας αλλα με ενδιαφέρει και εμένα σχετικά με τον κλάδο ΠΕ12. Είμαι πολιτικός μηχανικός και είναι δύσκολα σήμερα να βρείς δουλειά, οπότε άρχισα να σκεύτομαι και το ενδεχόμενο του καθηγητή, αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Είμαι όμως άσχετος σχετικά με αυτό και ήθελα να ρωτήσω συμβουλές και πληροφορίες ώστε να δω αν είναι κάτι που με συμφέρει να το κυνηγίσω.

Για να γίνω καθηγητής σε σχολείο ως ΠΕ12 τι πρέπει να κάνω; Τι διεξόδοι υπάρχουν; Που θα μπορούσα να ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες;

Υποθέτω οτι επειδή μιλάμε για μαθήματα επιλογής, οι θέσεις έτσι και αλλιώς θα είναι λίγες, οπότε τι επιπλέον θα πρέπει να έχω για να έχω ελπίδες;

Αλήθεια ως ΠΕ12 είσαι ωρομίσθιος ή αναπληρωτής και αυτό τι σημαίνει στην ουσία; Υπάρχει περίπτωση για διορισμό μελλοντικά; Πληροφοριακά ρωτάω περισσότερο. Έχω μια θεία που με ενημέρωσε οτι ούτε η ίδια ξέρει πως έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε που διορίστικε (πάνε χρόνια) όσον αφορά τους ωρομίσθιους και τους αναπληρωτές. Βέβαια μπορεί να μάθει αλλα απο τη νέα σχολική χρονιά.

Συγνώμη που σας βομβάριδισα με τις ερωτησείς μου, αλλά απο κάπου έπρεπε να αρχίσω.

Αποσυνδεδεμένος sta8oukos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 17, 2011, 08:43:37 μμ »
Ηλετρολόγου Μηχαν & Μηχ. Η/Υ . Αν δεις ενα πρόγραμμα σπουδών τμήματος Μαθηματικών και ΗΜΜΥ ( βασικο πάντα κύκλο σπουδών ) θα καταλάβεις.

Μήπως μπορείς να πεις συγκεκριμένα στα τμήματα ΗΜΜΥ και Μαθηματικών ποιων πανεπιστημίων αναφέρεσαι?
Συγνώμη που σε πρήζω, αλλά κοιτάω τα τμήματα του ΑΠΘ και, σαφώς υπάρχουν αρκετά κοινά, αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι τόσα πολλά ώστε μένουν μόνο 6. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:16:20 μμ »
Στο τμημα Μαθηματικών που αναφέρομαι εχουν πάρα πολλά μαθηματα κατ΄ επιλογήν υποχρεωτικά. Αυτο τι σημαινει? ότι επιλέγεις μαθήματα συναφη με αυτα που έχεις κανει στην προηγούμενη σχολή και παντα φυσικά κοιτώντας το περιεχόμενο του μαθήματος. έτσι μένουν 6 μαθήματα και η πτυχιακή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 10:18:02 μμ από ERGOS »
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.