*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΤΕΕ-ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2007-2008  (Αναγνώστηκε 42324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epp4ever

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει με ένα βήμα!!
    • Προφίλ
ΔΕΝ θεωρείται παράνομο να εργάζεσαι σε άλλο φορέα (ΟΑΕΔ) εφόσον έχεις υπογράψει πως αν σε πάρουν δεν θα εργάζεσαι αλλού σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα???

Εκτός και αν πάτε με την προϋπόθεση να σταματήσετε όταν σας καλέσουν για ωρομίσθιο... σε αυτήν την περίπτωση τι γίνετε?
Αυτή την απορία έχω και εγώ zio, εγώ για παράδειγμα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια - ωρομίσθια σε δευτεροβάθμια και σήμετα τα έκανα και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, δηλαδή αν με καλέσουν από τον ΟΑΕΔ δε θα μπορέσω να πάω στα ολοήμερα αν με καλέσουν κι απο κει?
Τι μπέρδεμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 02:19:48 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Αυτή την απορία έχω και εγώ zio, εγώ για παράδειγμα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια - ωρομίσθια σε δευτεροβάθμια και σήμετα τα έκανα και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, δηλαδή αν με καλέσουν από τον ΟΑΕΔ δε θα μπορέσω να πάω στα ολοήμερα αν με καλέσουν κι απο κει?
Τι μπέρδεμα...
Μπορείς, μην ανησυχείς. Μου έτυχε πέρυσι.
Δεν υπάρχει κανένα νομικό πρόβλημα, μόνο πολύ...τρέξιμο. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος epp4ever

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει με ένα βήμα!!
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ zoitsa. Να σαι καλά, είμαι πολύ φρέσκια στο χώρο και τώρα ψάχνω τα πράγματα.
Καλή επιτυχία σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
αν διαβάσεις την εγκύκλιο για αναπληρωτές-ωρομισθίους, θα δεις αναλυτικά ποια σχολεία αναγνωρίζονται που ανήκουν στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η Σιβιτανίδειος αναγνωρίζεται, γιατί προσλαμβάνει μέσω των λιστών του Υπ. Παιδείας (αναφέρεται και στην εγκύκλιο). ΤΕΙ, ΙΕΚ ανήκουν σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης- δεν αναγνωρίζονται

Η Σιβιτανίδειος ΔΕΝ προσλαμβάνει μέσω των λιστών του Υπ. Παιδείας , προσλαμβάνει με δικά της κριτήρια και ... συνέντευξη η οποία έχει σίγουρα μεγάλη βαρύτητα γιατί αν δεν ήταν έτσι δε θα βλέπαμε πτυχία του 2004 και του 2005 να δουλεύουν εκεί. Επίσης, για όποιον δε γνωρίζει,  πρόεδρός της είναι ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
dεν τοπ έθεσα ίσως σωστά. Ήθελα να πω ότι οι προσλήψεις των καθηγητών που παίρνει (με τη συνέντευξη και ότι άλλα κριτήρια έχει) γίνονται μέσω δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όχι με ιδιωτικά συμφωνητικά κλπ. Δεν έχει σχέση σε ποιον ανήκει, και τα εκκλησιαστικά σχολεία(για τα οποία βγαίνει και ξεχωριστή εγκύκλιος για αναπλ./ωρομ.) υπάγονται, όπως και η Σιβιτανίδειος στο Υπ. Παιδείας, γι αυτό και αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία και στα δύο

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Αυτή την απορία έχω και εγώ zio, εγώ για παράδειγμα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια - ωρομίσθια σε δευτεροβάθμια και σήμετα τα έκανα και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, δηλαδή αν με καλέσουν από τον ΟΑΕΔ δε θα μπορέσω να πάω στα ολοήμερα αν με καλέσουν κι απο κει?
Τι μπέρδεμα...

Σε παρόμοια απορία μου πήρα την εξής απάντηση από τον φίλο cpap, όπου ήταν και η σωστή:

" Σε περίπτωση που εργάζεσαι ως αναπληρωτής , προκειμένου να δουλέψεις σε άλλο φορέα πχ ΙΕΚ, ΟΑΕΔ κλπ απαιτείται κανόνικά εγκριση από το ΠΥΣΔΕ και μπορεί να σου δοθεί για μέχρι 7ή 8 ώρες.

Πρακτικά δεν νομίζω να έχεις κάποιο προβλημα , αν δεν ενημερώσεις , αλλά καλά είναι να προσέχεις.... καλοθελητές υπαρχουν αρκετοί!"
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Αυτή την απορία έχω και εγώ zio, εγώ για παράδειγμα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια - ωρομίσθια σε δευτεροβάθμια και σήμετα τα έκανα και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, δηλαδή αν με καλέσουν από τον ΟΑΕΔ δε θα μπορέσω να πάω στα ολοήμερα αν με καλέσουν κι απο κει?
Τι μπέρδεμα...

Σε παρόμοια απορία μου πήρα την εξής απάντηση από τον φίλο cpap, όπου ήταν και η σωστή:

" Σε περίπτωση που εργάζεσαι ως αναπληρωτής , προκειμένου να δουλέψεις σε άλλο φορέα πχ ΙΕΚ, ΟΑΕΔ κλπ απαιτείται κανόνικά εγκριση από το ΠΥΣΔΕ και μπορεί να σου δοθεί για μέχρι 7ή 8 ώρες.

Πρακτικά δεν νομίζω να έχεις κάποιο προβλημα , αν δεν ενημερώσεις , αλλά καλά είναι να προσέχεις.... καλοθελητές υπαρχουν αρκετοί!"


Ευχαριστώ για τη συμπλήρωση. Η προηγούμενη απάντησή μου αφορούσε μόνο τους ωρομίσθιους μια και ο/η geoepp αναφερόταν σαφώς στα ολοήμερα.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SOS κορίτσια, που μπορούμε να βρούμε την προκήρυξη των ΤΕΕ ΟΑΕΔ? οι σχολές που βρίσκονται να δούμε ποια μας βολέυει? :-\
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2007, 11:36:02 μμ από giannispolo »

Αποσυνδεδεμένος epp4ever

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει με ένα βήμα!!
    • Προφίλ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_604.pg edw 8a breis ti prokirixi me oles tis aparaitites plirofories, tis perioxes tis anaferei mesa stin prokirixi analitika.
Ki egw ekana aitisi, sou euxomai kali epitixia.
An xreiasteis kati allo kai mporw na boi8isw pes mou.

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?

Για το δικό μου κλάδο (ΠΕ02) μου είπαν στο ΤΕΕ που κατέθεσα την αίτηση πως δεν έχω πιθανότητες χωρίς διδακτική εμπειρία. Και μάλιστα ένας άλλος υπάλληλος που άκουσε τη συζήτηση υπονόησε πως ούτε με διδακτική εμπειρία μόνο έχει κάποιος πιθανότητες. Ούτε εκεί είναι αξιοκρατικά τα πράγματα?
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

eleftheria

  • Επισκέπτης
Στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ παίζει το μέσον; Για να προσγειωθούμε αν είναι και να μην περιμένουμε και πολλά...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?

Για το δικό μου κλάδο (ΠΕ02) μου είπαν στο ΤΕΕ που κατέθεσα την αίτηση πως δεν έχω πιθανότητες χωρίς διδακτική εμπειρία. Και μάλιστα ένας άλλος υπάλληλος που άκουσε τη συζήτηση υπονόησε πως ούτε με διδακτική εμπειρία μόνο έχει κάποιος πιθανότητες. Ούτε εκεί είναι αξιοκρατικά τα πράγματα?

Θα σε απογοητεύσω... από όσο ξέρω, το μέσο πάει σύννεφο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?

Για το δικό μου κλάδο (ΠΕ02) μου είπαν στο ΤΕΕ που κατέθεσα την αίτηση πως δεν έχω πιθανότητες χωρίς διδακτική εμπειρία. Και μάλιστα ένας άλλος υπάλληλος που άκουσε τη συζήτηση υπονόησε πως ούτε με διδακτική εμπειρία μόνο έχει κάποιος πιθανότητες. Ούτε εκεί είναι αξιοκρατικά τα πράγματα?

Θα σε απογοητεύσω... από όσο ξέρω, το μέσο πάει σύννεφο.

Το περίμενα ότι θα πάρω αυτή την απάντηση...  Αφού μου το είπαν εμμέσως πλην σαφώς αυτοί που καταχωρούσαν τις αιτήσεις , και μάλιστα χωρίς καν να το ρωτήσω!

"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Κι εμένα οι ίδιοι μου το είχαν πει εμέσως πλην σαφώς κάποτε που έκανα αίτηση και μου το έχει επιβεβαιώσει κάποια που ξέρω και δουλεύει πολλά χρόνια εκεί (καρα-βύσμα).

Κάποτε επίσης έκανα και αιτήσεις στην Σιβιτανίδειο κάθε χρόνο και την 3η πια φορά, κατά τη διάρκεια της "συνέντευξης" κι αφού μου είπαν ότι τα προσόντα μου είναι πολλά, πήρα το θάρρος και τους ρώτησα γιατί δε με παίρνουν. Η απάντηση ήταν :" άσε ρε κοπελιά, για να παίρνουμε αυτούς που παίρνουμε υπάρχει λόγος. Αφού δεν έχεις καλύτερο λόγο από αυτούς πώς να σε πάρουμε; Μην κάνεις τον κόπο και έρχεσαι και ξανάρχεσαι. Κρίμα είναι..."

 :o Είπατε τίποτα;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161663
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.