*

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;  (Αναγνώστηκε 7154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolgram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« στις: Ιούλιος 07, 2012, 04:44:14 μμ »
καλησπερα, ειμαι νηπιαγωγος (αποφοιτη 2004) και εχω μια απορια..δεν εχω δουλεψει ποτε,κανω καθε χρονο τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και δεν με παιρνουν.ξερει κανεις πως λειτουργει το συστημα με τους πινακες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 05:18:14 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2012, 06:38:01 μμ »
Καλησπέρα! Είναι λίγο δύσκολο να δουλέψεις αναπληρώτρια εάν δεν έχεις ξαναδουλέψει. Εγώ τελείωσα το 2001 και με πήραν το 2008 με 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ. Εάν δώσεις ΑΣΕΠ μαζεύεις μόρια και έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν. Τα όρια αυτά καθορίζουν τη σειρά σου στον πίνακα. Απ' την άλλη, υπάρχουν και οι ειδικές κατηγορίες. Οι τρίτεκνοι, οι πολύτεκνοι, όσοι πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας ή από μεσογειακή αναιμία καθώς και όσοι έχουν 6 προϋπηρεσία σε ιδιωτικό 6 νομίζω χρόνια. Ελπίζω να σε βοήθησα! Κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2012, 08:45:58 μμ »
Συνάδελφε,φέτος οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι περιορισμένες.Ειδικά στην ειδικότητα σου,θα είναι ακόμα περισσότερο περιορισμένες γιατί υπάρχουν 77 διοριστέοι του ΑΣΕΠ, οι οποίοι φέτος θα διοριστούν είτε άμεσα,με εγκύκλιο,είτε έμμεσα,με δικαστική απόφαση και θα περιορίσουν ακόμα περισσότερο τις θέσεις των αναπληρωτών.Αν πραγματικά θέλεις να διδάξεις στο δημόσιο σχολείο,ο σίγουρος δρόμος είναι ένας:ξεκίνα να διαβάζεις για να δώσεις ΑΣΕΠ.Ο δρόμος δεν είναι εύκολος γιατί και πάλι οι διορισμοί θα είναι λίγοι,αλλά είναι ο μόνος δρόμος που θα σε οδηγήσει είτε σε μόνιμο διορισμό,είτε σε μια καλή θέση για να πας αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΛΙΑ8

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:40:02 μμ »
Συνάδελφε,φέτος οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι περιορισμένες.Ειδικά στην ειδικότητα σου,θα είναι ακόμα περισσότερο περιορισμένες γιατί υπάρχουν 77 διοριστέοι του ΑΣΕΠ, οι οποίοι φέτος θα διοριστούν είτε άμεσα,με εγκύκλιο,είτε έμμεσα,με δικαστική απόφαση και θα περιορίσουν ακόμα περισσότερο τις θέσεις των αναπληρωτών.Αν πραγματικά θέλεις να διδάξεις στο δημόσιο σχολείο,ο σίγουρος δρόμος είναι ένας:ξεκίνα να διαβάζεις για να δώσεις ΑΣΕΠ.Ο δρόμος δεν είναι εύκολος γιατί και πάλι οι διορισμοί θα είναι λίγοι,αλλά είναι ο μόνος δρόμος που θα σε οδηγήσει είτε σε μόνιμο διορισμό,είτε σε μια καλή θέση για να πας αναπληρώτρια!

 Θεωρώ λάθος να κάνουμε τον Τειρεσία...Κανείς δε ξέρει τον αριθμό προσλήψεων...πώς συνάδελφε το προεξοφλείς οτι θα είναι περιορισμένες...και περυσι και πρόπερσι για 50 και 70 τοις εκατό μείωση δεν έλεγαν????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:54:56 μμ »
Ακριβώς γι αυτό θα είναι περιορισμένες οι προσλήψεις αναπληρωτών,γιατί πέρυσι δεν έγιναν και αναγκαστηκά θα γίνουν φέτος!Πλέον η μείωση του μισθολογικού κόστος περνάει αναγκαστικά απο την μεγάλη μείωση του αριθμού των συμβασιούχων-αναπληρωτών. Η μείωση στους μόνιμους διορισμούς έγινε και πέρυσι,αλλά δεν έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα,γι αυτό επιβάλλεται η δραματική μείωση στις προσλήψεις αναπληρωτών.Δεν είναι θέμα μάντη,αρκεί να αναλύσεις τους αριθμούς και τους στόχους του μνημονίου.32 δις ευρώ είναι αυτά,δεν θα στα δώσουν με ευχολόγια!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2012, 12:40:52 πμ »
Nα σε βαλουμε επι των οικονομικων εσενα! τυφλα να΄χει ο Στουρναρας...
 
Και κανεις και καποιο αλλο λαθος μου φαινεται...στον κλαδο μας καλουνται καθε χρονο πανω απο 1500 αναπληρωτριες (φτου μην το ματιασω... :o)και  φετος δουλεψαν περιπου 1850 συναδελφοι...οι μονιμοι διορισμοι αντε να κοψουν 70 θεσεις!
τι λες στο κορίτσι!
και που ξερεις εσυ απο που θα κοψουνε, και αν θα μειώσουνε προσλήψεις ?
τι θα πει :
Ακριβώς γι αυτό θα είναι περιορισμένες οι προσλήψεις αναπληρωτών,γιατί πέρυσι δεν έγιναν και αναγκαστηκά θα γίνουν φέτος!Πλέον η μείωση του μισθολογικού κόστος περνάει αναγκαστικά απο την μεγάλη μείωση του αριθμού των συμβασιούχων-αναπληρωτών. Η μείωση στους μόνιμους διορισμούς έγινε και πέρυσι,αλλά δεν έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα,γι αυτό επιβάλλεται η δραματική μείωση στις προσλήψεις αναπληρωτών.Δεν είναι θέμα μάντη,αρκεί να αναλύσεις τους αριθμούς και τους στόχους του μνημονίου.32 δις ευρώ είναι αυτά,δεν θα στα δώσουν με ευχολόγια!!!


δεν καταλαβαίνεις οτι μας ριχνεις το ηθικο με αυτα που λες;
δεν καταλαβαίνεις οτι ολοι οι αναπληρωτες φοβομαστε οτι πρωτα για μας θα χτυπήσει η καμπάνα αλλα ελπίζουμε γιατι δε μπορουμε να ζουμε υπο το κρατος του φοβου και της απόγνωσης?
τι ειναι αυτα λοιπον που λες σε συναδελφους σου ...συνειδητοποιείς οτι υπαρχει κοσμος που αυτοκτονει εξαιτιας της ανεργιας και των οικονομικων προβληματων που αντιμετωπιζει; η μηπως νομιζεις πως  εχουμε κι αλλες επαγγελματικες διεξοδους η οτι δουλευουμε απο χομπυ;
χαλαρωσε λοιπον λιγακι και σκεψου οτι στο σπιτι του κρεμασμενου δε μιλανε για σκοινι!!!!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2012, 01:57:52 πμ »
να είσαι καλά βρε dimitra68 με όλα αυτά που είπες, συμφωνώ μαζί σου :) :)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΛΙΑ8

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2012, 05:02:45 μμ »
     Πραγματικά αυτά ακριβώς σκέφτηκα και εγώ Δήμητρα...
Ελπίζω...Γιατί έχω και δύο παιδιά να παραδειγματίζω...
Λεφτά μπορούν να μας κόβουν ελπίδες όχι.....
Δε κρίνω τον συνάδελφο και σαφώς δε τον συμμερίζομαι...
Εσένα σε συγχαίρω γιατί μπορείς να εκφράζεις σωστά,αυτό που σκέφτεσαι...

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να προσληφθώ ως νηπιαγωγός;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2012, 05:39:27 μμ »
καλησπερα, ειμαι νηπιαγωγος (αποφοιτη 2004) και εχω μια απορια..δεν εχω δουλεψει ποτε,κανω καθε χρονο τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και δεν με παιρνουν.ξερει κανεις πως λειτουργει το συστημα με τους πινακες?
Δυστυχώς το σύστημα με τους πίνακες είναι αρκετα περίπλοκο και μόνο αν παρακολουθείς στενά τι γίνεται κάθε χρόνο θα μπορέσεις να έχεις πλήρη εικόνα. Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι έγραψε το Maroylaki. Από τον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας δεν έχουν πάρει ποτέ εως σήμερα αναπληρωτές. Βέβαια αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία μπορείς να ελπίζεις! Ένας καινούριος ΑΣΕΠ, πολύ διάβασμα και πάνω από όλα επιμονή σου χρειάζεται για να πετύχεις αυτό που θέλεις. Καλή επιτυχία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.