*

Αποστολέας Θέμα: Ψυχολογία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 9521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ψυχολογία Α' Λυκείου
« στις: Ιούλιος 04, 2010, 08:24:03 μμ »
Ελπιζω να απευθυνομαι στον σωστο κλαδο...Λοιπον, μια μαθητρια (α λυκειου) μου ανεφερε οτι παρα πολλα παιδια στο σχολειο της, επελεξαν στην αρχη της χρονιας το μαθημα της ψυχολογιας αλλα ο διευθυντης τους ειπε οτι δεν μπορει να βρει καθηγητη επομενως δεν εγινε τμημα.Μου φανηκε αρκετα υποπτο αλλα δεν γνωριζω ποιος κλαδος ειναι υπευθυνος για το συγκεκριμενο μαθημα.Θα ηθελα να της δωσω τουλαχιστον το τηλεφωνο του συλλογου για να επικοινωνησουν μαζι του την επομενη χρονια αν γινει το ιδιο.Παντως απ'οτι θυμαμαι το μαθημα της ψυχολογιας (αν και οταν πηγαινα εγω σχολειο δεν νομιζω να ηταν επιλογης) το ειχε φιλολογος.Ευχαριστω :)
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:29 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2010, 10:29:46 μμ »
Το διδάσκουν φιλόλογοι. Εγώ η ίδια φέτος στο σχολείο που ήμουν τους έκανα ψυχολογία. Βλακείες λέει ο διευθυντής. Ίσως όλοι οι φιλόλογοι στο σχολείο του έχουν πλήρες ωράριο και δεν έχει κανένα να το διδάξει, οπότε δε θέλει να μπλεχτεί με ωρομίσθιους κλπ...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2010, 03:00:31 πμ »
Ευχαριστω πολυ,θα την ενημερωσω. Κριμα, λες και δεν θα υπηρχε καποιος ωρομισθιος φιλολογος που να μην εχει αναγκη αυτες τις ωρες.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 10:52:14 μμ »
Έχει διδάξει κάποιος συνάδελφος Ψυχολογία ως μάθημα επιλογής στην Α΄ Λυκείου; Μπορεί να μου δώσει κάποιες γενικές γραμμές ως προς τη διδασκαλία, την ύλη και τις εξετάσεις (είναι γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα στις προαγωγικές εξετάσεις;) Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:29 »

Αποσυνδεδεμένος bitter-sweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:21:48 μμ »
Πέρυσι δίδαξα το συγκεκριμένο μάθημα και μπορώ να πω πως ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Λοιπόν, το μάθημα είναι εξεταζόμενο στις προαγωγικές εξετάσεις και ο τρόπος εξέτασης είναι όμοιος της ιστορίας,δηλαδή περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων! Απλά στη θέση των πηγών, βάζεις ερωτήσεις κρίσεως. Όσον αφορά την ύλη,το βιβλίο χωρίζεται σε κεφάλαια και μπορείς να διαλέξεις ποια θέλεις να κάνεις. Εδώ,μπορείς να ζητήσεις και τη γνώμη των μαθητών. Οι οδηγίες που έδωσε το υπουργείο για τη διδασκαλία των μαθημάτων στο Γενικό Λύκειο περιλαμβάνουν και την Ψυχολογία. Εκεί μπορείς να δεις πόσα κεφάλαια πρέπει να κάνεις. Εγώ είχα σαν βάση το βιβλίο και με αφορμή αυτό κάθε φορά συζητούσαμε αρκετά με τους μαθητές. Επίσης κάναμε διάφορα κουίζ που έβρισκα στο ίντερνετ. Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για θέματα τα οποία τα αφορούν. Σχέση με γονείς, νευρική ανορεξία, σχέσεις με το αντίθετο φύλο, ναρκωτικές ουσίες, δυσλεξία, τα οποία περιλαμβάνονται βεβαίως και στο σχολικό εγχειρίδιο. Κατά τη γνώμη μου επίλεξε κεφάλαια τα οποία νομίζεις θα προσελκύσουν την προσοχή τους,ώστε να έχεις και τη συμμετοχή τους.Ασφαλώς θα διαλέξεις και κεφάλαια με ορισμούς κτλ(βαρετά για τους μαθητές αλλά απαραίτητα για σένα στην εύρεση θεμάτων στις εξετάσεις). Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως  :)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:49:05 μμ »
Κι εγώ θα διδάξω Ψυχολογία φέτος και ψάχνομαι - χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία μέχρι στιγμής...
Δεν έχει έρθει καν το βιβλίο στο σχολείο...ούτε ξέρω πως να ξεκινήσω!

Εάν κατάλαβα καλά η διδακτική σειρά περιλαμβάνει και βιβλίο ασκήσεων και βιβλίο καθηγητή, σωστά; Χρησιμεύουν σε τίποτα αυτά;

Τα κουίζ που αναφέρεις, bitter-sweet, που τα βρήκες; Θα μπορούσες να μου αναφέρεις ενδεικτικά κάποια ιστοσελίδα; Γενικά άντλησες υλικό από κάπου αλλού εκτός βιβλίου;

Δεν θέλω ν' αγχωθώ γενικώς ΚΑΙ γι' αυτό, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα ενδιαφέρον μάθημα, αφού είναι και επιλογη των παιδιών...
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 12:03:13 πμ »
Αχ βρε bitter-sweet που ήσουν πέρυσι που ψαχνόμουν κι εγώ μ' αυτό το μάθημα!!!
Αν έχετε βιβλίο καθηγητή είστε πολύ τυχεροί, εγώ δεν είχα, και κανείς δεν μπορούσε να μου δώσει καμιά πληροφορία. ούτε ο διευθυντής ούτε κανείς, καθώς πρώτη φορά στο σχολείο επιλέχτηκε από μαθητές αυτό το μάθημα!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 03:18:28 μμ »
Το διδάσκουν φιλόλογοι. Εγώ η ίδια φέτος στο σχολείο που ήμουν τους έκανα ψυχολογία. Βλακείες λέει ο διευθυντής. Ίσως όλοι οι φιλόλογοι στο σχολείο του έχουν πλήρες ωράριο και δεν έχει κανένα να το διδάξει, οπότε δε θέλει να μπλεχτεί με ωρομίσθιους κλπ...
Olgalia,help!Μου ανατέθηκε αυτό το μάθημα κ δεν ξέρω ούτε τη διδακτέα ύλη...Στο internet λίγα πράγματα βρίσκω.Αν θέλεις,στείλε info,σε pm ή εδώ.Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα σε άλλο thread,ενημερώστε αλλά μετά από μια αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι...
Ισχύει ότι όλο το βιβλίο είναι στην ύλη αλλά συχνά αυτή καθορίζεται μετά από συνεννόηση του καθηγητή με τους μαθητές;Είναι αρκετά''βαρύ''μάθημα για να σταθεί κανείς ευλαβικά σε ό,τι κ σε όλα όσα λέει το βιβλίο...

Αποσυνδεδεμένος bitter-sweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 04:10:37 μμ »
Daffyduck , αρχικά θα ξεκινήσω λέγοντας πως δεν χρειάζεται άγχος καθώς πέρυσι βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση. Βιβλίο καθηγητή δεν είχα και το βιβλίο ασκήσεων δεν το χρησιμοποιήσαμε,κυρίως γιατί συνήθως δεν προλαβαίναμε .Ως προς τα κουιζ έκανα αναζήτηση στο google και βρήκα κάποια ενδιαφέροντα,όχι πολλά, ούτε σε κάθε μάθημα γιατί δεν είναι εφικτό. Όμως μια στο τόσο το έκανα για να χαλαρώνουμε και να κεντρίζω το ενδιαφέρον τους .Συνήθως διάλεγα όσα θεωρούσα πως θα μας έδιναν αφορμή για συζήτηση και μου έκανε εντύπωση πόσο τη χρειαζόταν τα παιδιά. Έψαξα και για επιπλέον υλικό αλλά χωρίς επιτυχία. Μόνο σε θέματα όπως π.χ νευρική ανορεξία έβρισκα περισσότερες πληροφορίες και πάλι στο ίντερνετ και τις μοιραζόμουν με τους μαθητές.  Βιβλίο,συζήτηση,κουιζ,έξτρα πληροφορίες σε κάποια θέματα και κυρίως πρόθυμοι μαθητές προσωπικά με βοήθησαν ώστε το μάθημα να κυλά όμορφα και ομαλά.   ;)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:56:43 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση bitter-sweet.

ειδικότερα για τα κουίζ όμως, για τι θέματα αναζήτησες κουίζ και πώς τα έψαξες; έχεις καμία συγκεκριμένη ιστοσελίδα να προτείνεις;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:46:32 πμ »
Είναι μάθημα των φιλολόγων ΠΕ02 (βλ. τμ. ΦΠΨ). Πολύτιμες οδηγίες για το μάθημα θα βρεις στα αναλυτικά προγράμματα - οδηγίες διδασκαλίας για τα φιλολογικά μαθήματα. http://www.pi-schools.gr/lessons/hellenic/
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 07:26:44 πμ »
Σύμφωνα με τις οδηγίες για τη διδασκαλία των μάθημάτων του Λυκείου: Ο διδάσκων επιλέγει (από κοινού με τους μαθητές, εφόσον το επιθυμεί) και διδάσκει 5 τουλάχιστον από τα κεφάλαια του εγχειριδίου, φροντίζοντας να ενσωματώνει στην ύλη του ενότητες από άλλα κεφάλαια που τυχόν προϋποτίθενται για τη μελέτη των επιλεγμένων προς διδασκαλία κεφαλαίων.
Εκτός από τους ΠΕ02 που το έχουν α' ανάθεση, β' ανάθεση το έχουν και οι ΠΕ10.

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ψυχολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:33:33 μμ »
Έχω αναλάβει φέτος την ψυχολογία της Α΄λυκείου. Το βιβλίο, απ' όσο είδα, σου δίνει κάποιες γενικές κατευθύνσεις, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να αρκείσαι μόνο σε αυτό. Προσπαθώ να τους κάνω κάποιες βιωματικές ασκήσεις, να φτιάξω ερωτηματολόγια, να κάνουμε μελέτες περίπτωσης κτλ. Προς το παρόν, κάνουμε το σχολική ψυχολογία (σχολική αποτυχία, νοημοσύνη και αν ταυτίζεται με τη σχολική αποτυχία, μαθησιακές δυσκολίες κτλ.). Σε αυτό το κεφάλαιο έχω υλικό και προχωράει κάλα. Έχω βρει και βιντεάκια από την εκπαιδευτική τηλεόραση για άλλα θέματα, όπως την εφηβική βία, την ανορεξία, τα ναρκωτικά κτλ. Από κει και πέρα, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει οπτικό υλικό και για άλλα θέματα; Θα μπορούσαν να βρω, άραγε, κάποιο βιβλίο με μελέτες περίπτωσεις ή βιωματικές ασκήσεις σε θέματα που αφορούν την ψυχολογία των εφήβων, γιατί αυτά νομίζω ότι τους αφορούν και όχι να καθόμαστε να βλέπουμε θεωρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2011, 10:37:35 μμ από para5 »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.