*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 21770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:29:45 πμ »
Και ένα σχόλιο τώρα που κοιτάζω τα περιεχόμενα..θεωρώ απίθανο να μπορέσει να το διδάξει επαρκώς ένας φυσικός ή χημικός (ή γεωλόγος ή .. ή..). Ελπίζω να μην συναντήσουμε τέτοια φαινόμενα φέτος.
Να θεωρεις οτι θελεις. μονο εσεις οι βιολογοι ειστε ικανοι και αξιοι και μπορειτε να τα διδαξετε όλα. γιαυτο και διδασκετε πολυ καλη φυσικη και χημεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:31:56 πμ »
 Τι κακια είναι αυτη με τους χημικους. Εσυ οι βιολογοι ειστε οι παντογνωστες. Και εσεις δεν ξερετε  φυσικη ακομα και χημειαδε το εχουμε κανειι ποτε θέμα. Αλλα φαινεται οτι έχετε κοντρα με τους χημικους γιατι θελετε να τους φατε τισ θεσεις. ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!! Ως ωρομισθιος εχω διδαξει δυο φορες βιολογια γενικης και τα πηγα εξαιρετικά καλα!!!


Την περσινή χρονιά δίδαξα Χημεία σε όλο το λύκειο, και Κατεύθυνση, και τα πήγα εξαιρετικά χάλια! Βέβαια τους έπεισα όλους ότι τα πήγα "εξαιρετικά καλά". Αλλά μάλλον έχει να κάνει με τα στάνταρντς που θέτει ο καθένας: μου είναι δύσκολο αν δεν γνωρίζω κάτι σε βάθος να θεωρήσω ότι μπορώ και να το διδάξω. Έτσι πιστεύω ότι απλά ο καθένας πρέπει να διδάσκει το μάθημα της ειδικότητάς του.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 11:33:34 πμ από marooned »

Αποσυνδεδεμένος dairt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:56:32 πμ »
:)εδώ την προ-προηγούμενη χρονιά στο βαθμολογικό, ερχόταν συνάδελφοι χημικοί (που διόρθωναν γενικής) με τα τετράδια στο χέρι, να ρωτήσουν αν οι απαντήσεις στο 4ο θέμα (εξέλιξη) ήταν σωστές ή όχι.... αν η απάντηση δεν ήταν αντιγραφή του βιβλίου, δεν μπορούσαν να κρίνουν...... κατά τα άλλα είχαν διδάξει εξέλιξη εκείνη την χρονιά!!
άστα. πονεμένο
Τι κακια είναι αυτη με τους χημικους. Εσυ οι βιολογοι ειστε οι παντογνωστες. Και εσεις δεν ξερετε  φυσικη ακομα και χημειαδε το εχουμε κανειι ποτε θέμα. Αλλα φαινεται οτι έχετε κοντρα με τους χημικους γιατι θελετε να τους φατε τισ θεσεις. ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!! Ως ωρομισθιος εχω διδαξει δυο φορες βιολογια γενικης και τα πηγα εξαιρετικά καλα!!!

1. εκτιμώ τους χημικούς και τους φυσικούς, και όλους τους επιστήμονες και συναδέλφους.
2. δεν είπα ότι κανείς δεν μπορεί να διδάξει βιολογία, ενώ ο βιολόγος είναι παντογνώστης και μπορεί να τα διδάξει όλα και μάλιστα καλά. (προσωπικά δυσανασχετώ όταν μου δίνουν χημείες και φυσικές)
3. ανέφερα ένα γεγονός που μου συνέβη και όχι μια άποψη ή κρίση.
4. δεν θέλω να φάω τη θέση κανενός, είμαι διορισμένη.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:39:10 μμ »
Δε νομίζω  ότι ισχυρίζεται κάποιος βιολόγος  ότι  διδάσκει  καλά  φυσική , απλά  γιατί  έχει  διδαχθεί  ελάχιστη  στο  Πανεπιστήμιο (1 μάθημα συνήθως , σπανίως 2). Οι  εξαιρέσεις  επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Με  τη Χημεία  βέβαια  τα  πράγματα  δεν  είναι  έτσι. Ο  κάθε  βιολόγος  έχει  κάνει  5  τουλάχιστο  μαθήματα  Χημείας , συμπεριλαμβανομένων  2  βιοχημειών , γι  αυτό  άλλωστε  και  τη  Χημεία-Βιοχημεία  του  β΄κύκλου(που  γίνεται  σπανιότατα) την έχουμε πρώτη ανάθεση  τόσο  οι  χημικοί όσο  και  οι  βιολόγοι. Παρόλα  αυτά  ένας  χημικός  είναι  κατά  τεκμήριο  καταλληλότερος  για  να  διδάξει  Χημεία. Το  συγκεκριμένο  μάθημα  βιολογίας  της  Α΄Τάξης  πλέον , που  είναι  αυτό  που  κάνει  ως  επιλογή  η  Β΄ ακόμη  και  φέτος (και  είναι  το  παλιό  της  Β΄κατεύθυνσης  αντίστοιχα , όταν  αυτή  είχε  και  Βιολογία)  περιλαμβάνει  πολλά  στοιχεία  φυσιολογίας  και  ανατομίας. Έχει  διδαχθεί  κάποιος  ΠΕ04  εκτός  των  βιολόγων  έστω  και  μια  ώρα  φυσιολογίας; Όσο  για  τους  παντογνώστες , xhm32 , τους  ψάχνεις  σε  λάθος  κλάδο  ΠΕ04. Άλλοι  είναι  αυτοί  που  πιστεύουν  ότι  η  Βιολογία  είναι  ενδιαφέρουσα  αλλά  εύκολη  στη  διδασκαλία , όπως  κάτι  αντίστοιχο  πιστεύουν  και  για  τη  Χημεία. Για  τη  δε  Γεωλογία-Γεωγραφία  πια , εκεί  κρίνουν  ότι  δε  θα έπρεπε να υπάρχουν καν γεωλόγοι στα σχολεία. Τώρα  για  το  πόσο  καλά  τα  πάει  κάποιος  στα  μαθήματα  που  διδάσκει , αυτό  συνήθως  αφήνει  να  το  κρίνουν  οι  άλλοι...Ακόμη  και  ενθουσιώδεις  κριτικές  από  μαθητές  πρέπει  να  τις  αντιμετωπίζουμε  με  ψυχραιμία , εξετάζοντας  και  τους  άλλους  παράγοντες  στους  οποίους  οφείλονται...Κι  αυτό  το  αναφέρω  πρώτα  για  τον  εαυτό  μου , που έχω  διδάξει  μέχρι  και  μαθηματικά...και  δεν  είναι  κάτι  που  θέλω  να  κάνω ,αλλά  όταν  κληθώ , θα  το  κάνω  με  τον  καλύτερο  τρόπο  που  μπορώ. Προσωπικά  βέβαια , η Φυσική(στο Λύκειο)  με  δυσκόλεψε  περισσότερο  από  τα Μαθηματικά (στο Γυμνάσιο), τη χρονιά που  τα  διδασκα  και  τα δύο. Όσο για το ότι θέλουμε να σας φάμε τις θέσεις , με  32  διορισμούς  έναντι  10  βιολόγων , και  με  περισσότερους  αναπληρωτές-που καλύπτουν πραγματικά κενά-  βιολόγους (161)  απ'  ότι  χημικούς  την  τελευταία  χρονιά με  ίδιες  ώρες  συνολικά  σε  Γυμνάσιο  και  Λύκειο (με  τα  Γυμνάσια  να  είναι  και  περισσότερα  σε  αριθμό  4 ώρες βιολογίας  την  εβδομάδα έναντι  2 Χημείας , 2 ώρες Γ.Π.  στα Λύκεια έναντι 4 ωρών Χημείας Γ.Π.  , με ίδιες ώρες κατεύθυνσης στη Γ΄ και μόνο 2 ώρες θετικής κατεύθυνσης παραπάνω στη Β΄  που  αντισταθμίζουν περίπου το μεγαλύτερο αριθμό των Γυμνασίων έναντι των Λυκείων) , δε  νομίζω ότι θα έπρεπε να μιλάτε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:47:40 μμ »
Εξακολουθώ  να  πιστεύω  ότι ο καθένας θα πρέπει να διδάσκει  το  γνωστικό  του  αντικείμενο... Ακόμη  και  αν οι χημικοί έχουν διδαχθεί πολύ λιγότερη  βιολογία  απ'  ότι  οι  βιολόγοι  χημεία...Αν  εφαρμοζόταν  αυτό , οι  θέσεις για βιολόγους θα ήταν περισσότερες...Κι  αυτό  δεν  αφορά τόσο τους χημικούς...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:05:06 μμ »
Καλησπέρα. Εξειδικεύοντας το τεράστιο θέμα με τα βιβλία, ήθελα να ρωτήσω αν έχουν πάρει στα σχολεία σας οι μαθητές το βιβλίο βιολογίας της Α λυκείου. Στο νησί μας δεν υπάρχει πουθενά αυτό το βιβλίο, δεν έχει περισσέψει ή / και διδαχθεί ως παλιό επιλεγόμενο της β λυκείου και γενικά βαδίζουμε στο άγνωστο. Με τα ψηφιακά ούτε ο εκπαιδευτικός δεν καλύπτεται να μελετήσει το αντικείμενο για να διδάξει. Το ωραίο είναι ότι υπάρχουν διευθυντές που επιμένουν να δοθεί γραπτός προγραμματισμός της κατανομής ωρών διδασκαλίας της ύλης, αλλά δε δείχνουν και τον ίδιο ζήλο να πάρουμε επιτέλους τα βιβλία στα χέρια μας... Προγραμματισμός ύλης με ... βιβλία - φαντάσματα,  λοιπόν.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:22:00 μμ »
Καλησπέρα. Εξειδικεύοντας το τεράστιο θέμα με τα βιβλία, ήθελα να ρωτήσω αν έχουν πάρει στα σχολεία σας οι μαθητές το βιβλίο βιολογίας της Α λυκείου. Στο νησί μας δεν υπάρχει πουθενά αυτό το βιβλίο, δεν έχει περισσέψει ή / και διδαχθεί ως παλιό επιλεγόμενο της β λυκείου και γενικά βαδίζουμε στο άγνωστο. Με τα ψηφιακά ούτε ο εκπαιδευτικός δεν καλύπτεται να μελετήσει το αντικείμενο για να διδάξει. Το ωραίο είναι ότι υπάρχουν διευθυντές που επιμένουν να δοθεί γραπτός προγραμματισμός της κατανομής ωρών διδασκαλίας της ύλης, αλλά δε δείχνουν και τον ίδιο ζήλο να πάρουμε επιτέλους τα βιβλία στα χέρια μας... Προγραμματισμός ύλης με ... βιβλία - φαντάσματα,  λοιπόν.

Σε εμάς έχει έρθει από την αρχή της χρονιάς. Ο προγραμματισμός όμως είναι δύσκολος, γιατί οι οδηγίες λένε να μη διδαχθούν οι λεπτομέρειες της δομής και λειτουργίας των οργάνων, ενώ το βιβλίο είναι προσανατολισμένο στην περιγραφή της δομής των συστημάτων. Παρόλα αυτά μπορείς να δώσεις στο διευθυντή σου προγραμματισμό με βάση τις οδηγίες. Επειδή δεν ξέρω να κάνω επισύναψη των  οδηγιών, αν τις χρειάζεσαι στείλε μου μήνυμα στο mail μου να σου τα στείλω.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:48:36 μμ »
Ευχαριστώ - πράγματι έτσι έκανα με τον προγραμματισμό. Απαράδεκτο να μην έχουμε βιβλία (και δεν έχουμε και ιδέα ούτε τι γράφουν μέσα αυτά που περιμένουμε)!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Rad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 12:59:28 μμ »
Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους. Είμαι χημικός και έχω αναλάβει τη Βιολογία της Α Λυκείου. Έχω την εντύπωση ότι το βιβλίο είναι αρκετά δύσκολο και γενικά δεν υπάρχει καμία βοήθεια σχετικά με τον τρόπο  διδασκαλίας. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, εκτός από τη "βοήθεια" που υπάρχει στο ψηφιακό σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος dairt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 03:09:30 μμ »
προσωπικά, δεν έχω βρει κάτι περισσότερο από "επίσημη βοήθεια".

άποψή μου είναι πως, όπως αναφέρουν και οι οδηγίες, καλό θα ήταν να αποφύγουμε τις λεπτομέρειες. το σημαντικό είναι νομίζω να φανεί "η γενικότερη λειτουργία του οργανισμού ως συνόλου και στην επίδραση διαφόρων παραγόντων στη διατήρηση της υγείας."
υλικό μπορείς εύκολα να βρεις από το διαδίκτυο και τα παραρτήματα του σχολικού και να κάνεις το μάθημα ενδιαφέρον και χρήσιμο.
κυρίως να το συνδέσεις με την καθημερινή ζωή.
π.χ. στο αναπαραγωγικό έχει σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, αντισύλληψη, στο πεπτικό έχει θέματα διατροφής κλπ. οι έφηβοι ενδιαφέρονται γι αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Rad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α Λυκείου
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 03:36:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ dairt.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 08:33:19 μμ »
Αυτό πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ όποιον διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα. Και όλο το site (η Βιολογία στην εκπαίδευση) έχει αρκετό και ενδιαφέρον υλικό.
https://sites.google.com/site/alyceumhumanbiology/home
Επίσης στο fb υπάρχει ομάδα "Βιολόγοι στην Εκπαίδευση" στην οποία ανεβαίνουν link για διάφορα θέματα (από πληθυσμιακή Βιολογία , μέχρι μοριακοί μηχανισμοί και Εξέλιξη).
Κατά τ' άλλα , ο εκδοτικός οίκος με την κόκκινη βούλα  ;) έχει βγάλει βοήθημα για το συγκεκριμένο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2014, 09:53:27 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Ο Ανηψιός μου που είναι Α λυκείου μου έδειξε τα SOS που τους έδωσε ο καθηγητής τους στο σχολείο και μέσα σε αυτά υπήρχαν ασκήσεις στους αδένες (εικόνες με θυροειδή - υπόφυση κλπ για 3ο θέμα). Αυτά δεν είναι εκτός ύλης;; Δεν ακολουθούμε την οδηγία 20895/Γ2/13-2-2014;;;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία Α' Λυκείου
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2014, 10:20:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Ο Ανηψιός μου που είναι Α λυκείου μου έδειξε τα SOS που τους έδωσε ο καθηγητής τους στο σχολείο και μέσα σε αυτά υπήρχαν ασκήσεις στους αδένες (εικόνες με θυροειδή - υπόφυση κλπ για 3ο θέμα). Αυτά δεν είναι εκτός ύλης;; Δεν ακολουθούμε την οδηγία 20895/Γ2/13-2-2014;;;
Προφανώς ο άνθρωπος είναι εκτός τόπου κ χρόνου. Οι αδένες είναι εκτός ύλης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.