*

Αποστολέας Θέμα: Xριστοφιλοπούλου: Να διδάσκεται η λογοτεχνία από τους ξενόγλωσσους...  (Αναγνώστηκε 11545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πρώτη μίλησα εδώ για επαγγελματικά δικαιώματα και εκεί πρέπει να στηριχθούμε τελικά. Αν και εγώ νομίζω ότι το μάθημα της Λογοτεχνίας επι της ουσίας δεν μπορούν να το διδάξουν οι Ξενόγλωσσοι διοτι τα κείμενα περιέχουν ιστορικά στοιχεία, γλωσσικά (ιδιωματικές λέξεις κτλ) και άλλα. Πρέπει να έχεις στη φαρέτρα σου πολλές γνώσεις απο την μυθολογία, ιστορία, αρχαιολογία κτλ [ ελληνικού κυρίως πολιτισμού] για να εξηγείς που αναφέρεται καθε φορά ο ποιητης ή διηγηματογράφος.

Για να μην λέμε άλλα λόγια και για να μην κατηγορηθώ ότι δεν είμαι άνθρωπος της δράσης

[ υπάρχει λόγος που δεν έχω αναλάβει δράση μέχρι τώρα:

Πρώτον, ήθελα να ακουστούν όλες οι απόψεις για να κατανοηθεί το πρόβλημα και να δούμε όλες τις πλευρές του

Δεύτερον, έχω αφήσει το laptop στο πατρικό μου σπίτι [και εδώ που είμαι πληρώνω κατά μέσο όρο 200 ευρώ το μήνα σε internet cafe για να συνομιλώ μαζί σας ] με αποτέλεσμα να μην έχω την ησυχία μου να συντάξω ένα κείμενο. ( Εχω στείλει κείμενο στην Χριστοφιλοπούλου στο παρελθόν για άλλη υπόθεση - θέλω να πω δεν το έχω σε τίποτα να το κάνω  :) ).

Προτείνω λοιπόν να συλλέξει κάποιος όλα τα επιχειρήματα των Φιλολόγων, να τα ομαδοποιήσει, να συντάξει ένα κείμενο, να υπογραφεί (θα δούμε πως θα γίνει αυτό - με ηλεκτρονικές υπογραφές ίσως ή με email) και να αποσταλεί στο Υπουργείο. Σε λίγες μέρες θα βρίσκομαι Αθήνα οπότε μπορώ να βοηθήσω αν εσείς δεν το έχετε ολοκληρώσει.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2011, 02:01:56 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ



Για το θέμα μας τώρα, υπάρχουν 2 καθαρές επιλογές. Ή δεν θα έχουμε καθόλου δεύτερες αναθέσεις ή θα έχουμε.
Αν δεν έχουμε τότε οι Μαθηματικοί κάνουν μαθηματικά και όχι γεωγραφία. Οι φυσικοί κάνουν φυσική και όχι χημεία,βιολογία,γεωγραφία. Οι Βιολόγοι βιολογία και τίποτα άλλο. Οι Γεωλόγοι μόνο γεωγραφία. Οι του Ιστορικού ιστορία και ίσως αρχαία. Οι φιλόλογοι μόνο νέα,αρχαία,λατινικά. Οι ΦΠΨ δεν ξέρω[/b]. Οι θεολόγοι μόνο θρησκευτικά κλπ κλπ κλπ. Αν σας θίγει το παραπάνω τότε δεχόμαστε τις β αναθέσεις.



Συγγνωμη για τη παρέμβαση, αλλα για να μην υπαρχει θεμα, θα σου πω εγω που ξερω. Φιλολογος ειναι και ο της κλασικης, μεσαιωνικης και νεοελληνικης, του ιστορικου και του αρχαιολογικου, της φιλοσοφιας της παιδαγωγικης και της ψυχολογιας. 200 χρονια αυτο ισχυει. παραδειγμα ο Παπανουτσος που ηταν Φιλοσοφιας και Ψυχολογιας.
Συνεπως, ο του ΦΠΨ ειναι φιλολογος και μαλιστα ο πλεον καταλληλος για την εκπ/ση. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Μετα απο αυτη τη διευκρινηση, συνεχιστε τη συζητηση.
Ευχαριστω!

Συγνώμη αλλά εγώ εξαιρέσεις δεν κάνω, έχω διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών του ιστορικού/αρχαιολ έχουν ελάχιστα μαθήματα αρχαίων και ακόμα λιγότερα λατινικά, για νέα δεν το συζητάω δεν υπάρχουν. Αν λοιπόν λέμε για β αναθέσεις να λέμε όλη την αλήθεια. Να λέμε και για τις α' που θα έπρεπε να είναι β' ή και τίποτα. Τώρα αν κάτι ίσχυε για χρόνια δεν σημαίνει ότι με τα σημερινά δεδομένα είναι σωστό. Για τους φπψ επίσης επειδή λες ότι τελείωσε ο "θεός" δεν σημαίνει ότι το βαπτίσαμε το τμήμα στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ και επομένως οι αποφοιτήσαντες μπορούν να λένε ότι δικαίως διδάσκουν ας πούμε ιστορία κλπ.
 
Όσοι λοιπόν τα βάζουν με τους ξενόγλωσσους ας είναι έτοιμοι να δεχτούν κριτική και για τον δικό τους κλάδο καθώς κάθε κλάδος έχει άπλυτα που όσα χρόνια και αν ισχύουν δεν σημαίνει ότι καθαρίζουν

Το αν τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι ανεπαρκη ή οχι και κατα ποσο θα επρεπε να αλλαξουν ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα. Δεν ειναι λογικη να νομιμοποιουμε τις β'αναθεσεις επειδη δεν εγκρινετε το προγραμμα σπουδων της φιλοσοφικης. Στο κατω κατω αν θελουν οι ξενογλωσσοι που θελουν να διδασκουν ιστορια, λογοτεχνια κλπ θα θελανε να εξεταζονται στον ασεπ στα αντιστοιχα αντικειμενα;;!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Διαγράφηκαν τα με προσωπικες αιχμές ή/και τα εντελως ασχετα μηνυματα  και επιστρέφουμε στο θέμα. Παρακαλούμε, αν συνεχιστει στο ιδιο "μοτίβο" η συζήτηση, το θεμα θα κλειδωθει οριστικα χωρις καμια προηγουμενη προειδοποιηση.
Ευχαριστούμε!

Επαναλαμβανουμε:
Το ζήτημα ειναι :  προκειται να  γινει καποια συντονισμένη ενεργεια για τη μη εφαρμογη αυτης της β'αναθεσης και την αποκατάσταση  με ικανό αριθμό ωρων διδασκαλίας της ξενης γλωσσας?

Υπαρχει κατι τετοιο? Ακουσατε κατι? ή η θερινή ραστώνη μας/τους απενεργοποίησε? ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράφω παραπάνω:

το μάθημα της Λογοτεχνίας επι της ουσίας δεν μπορούν να το διδάξουν οι Ξενόγλωσσοι διοτι τα κείμενα περιέχουν ιστορικά στοιχεία, γλωσσικά (ιδιωματικές λέξεις κτλ) και άλλα. Πρέπει να έχεις στη φαρέτρα σου πολλές γνώσεις απο την μυθολογία, ιστορία, αρχαιολογία κτλ [ ελληνικού κυρίως πολιτισμού] για να εξηγείς που αναφέρεται καθε φορά ο ποιητης ή διηγηματογράφος.

Παράδειγμα τέτοιου κειμένου είναι το ποίημα του Σεφέρη " ο Βασιλιάς της Ασίνης". Πρέπει να επιστρατεύσεις γνώσεις ιστορίας, αρχαιολογίας κτλ που μόνο οι απόφοιτοι της Φιλοσοφικής διδάσκονται (και των τριών τμημάτων!).



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Γράφω παραπάνω:

το μάθημα της Λογοτεχνίας επι της ουσίας δεν μπορούν να το διδάξουν οι Ξενόγλωσσοι διοτι τα κείμενα περιέχουν ιστορικά στοιχεία, γλωσσικά (ιδιωματικές λέξεις κτλ) και άλλα. Πρέπει να έχεις στη φαρέτρα σου πολλές γνώσεις απο την μυθολογία, ιστορία, αρχαιολογία κτλ [ ελληνικού κυρίως πολιτισμού] για να εξηγείς που αναφέρεται καθε φορά ο ποιητης ή διηγηματογράφος.

Παράδειγμα τέτοιου κειμένου είναι το ποίημα του Σεφέρη " ο Βασιλιάς της Ασίνης". Πρέπει να επιστρατεύσεις γνώσεις ιστορίας, αρχαιολογίας κτλ που μόνο οι απόφοιτοι της Φιλοσοφικής διδάσκονται (και των τριών τμημάτων!).


Δεν ειναι δυνατον κοπελια δεν υπαρχεις!!!!!!!!  MARKO μονος σου μιλας , μονος σου τα ακους......
Χαιρετω κι εγω.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Έχουμε ήδη θεαματικά αποτελέσματα.
Οι ΠΕ02 εξοντώνουν ήδη τους ξενόγλωσσους. :P :P :P
Στο τέλος το φορουμ θα απαρτίζεται μόνο απο ΠΕ02. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συμφωνώ συνάδελφοι.. δεν είμαι ούτε της ελληνικής ούτε άλλης φιλολογίας, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η συμπεριφορά εντός του φόρουμ.
είμαι της άποψης ότι πρέπει να εφαρμοστούν οι γραπτοί και άγραφοι κανόνες λειτουργίας εντός τέτοιου σημαντικού βήματος που μας δίνεται.

και αν οι moderators θέλουν βοήθεια, εγώ στο μέτρο του δυνατού προσφέρομαι. γιατί δεν θέλω μόνο να "γκρινιάζω" προσφέρομαι να βοηθήσω όπως μπορώ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
(...)
3. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα "πιστεύω" τους, τη θρησκεία τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και ΜΗΝ βρίσετε οποιοδήποτε μέλος ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα. Απλά αναφέρετέ το στον εκάστοτε υπεύθυνο moderator. Τέτοιες συμπεριφορές παρακολουθούνται από 4 administrators και τουλάχιστον 20 moderators και οι επίμαχες συζητήσεις θα σβηστούν ή τροποποιηθούν και οι συμμετέχοντες θα τιμωρηθούν ανάλογα. (αφαίρεση των "αστεριών", των αριθμών των posts, τίτλων, ή ακόμα και της χρήσης του φόρουμ). Όσοι επανειλημμένα παραβαίνουν τους κανόνες θα διωχθούν από το site εντελώς. Το ΒΑΝ μπορεί να βασιστεί σε IP διεύθυνση, email, nickname, κλπ... Γιαυτό να είστε προσεκτικοί.

4. Δεν επιτρέπεται να φλυαρείτε! Αυτό καθορίζεται από το περιεχόμενο των απαντήσεων του κάθε μέλους και όσα μηνύματα βρίσκονται να είναι εντελώς εκτός θέματος, είτε θα διαγράφονται εντελώς, είτε θα μετακινούνται στο κατάλληλο board αν υπάρχει κάποιο. Αυτό το software χρησιμοποιεί ένα σύστημα με το οποίο καταγράφεται η "αξία" των απαντήσεων των μελών της Κοινότητας, οπότε παρατηρείται το φαινόμενο νέα κυρίως μέλη να γράφουν ανούσια μηνύματα μόνο και μόνο για να αυξήσουν τον αριθμό των μηνυμάτων τους και των "αστεριών" με μία ή δύο λέξεις σε κάθε μήνυμά τους, μηνύματα εκτός θέματος, ή και να ξεκινούν συζητήσεις που δεν αρμόζουν στο φόρουμ. Τέτοιου είδους μηνύματα θα σβήνονται και το μέλος θα τιμωρείται με αφαίρεση του αριθμού των μηνυμάτων του. Δεν εκτιμούμε στην Κοινότητά μας μέλη τα οποία με σκοπό να κερδίσουν κάποιο επιπλέον αστέρι κάτω από το όνομά τους ή και πιθανώς κάποιο ανάλογο τίτλο, γράφουν τέτοια ανούσια μηνύματα που κουράζουν τον επισκέπτη αναγνώστη. Καθώς παίρνει βδομάδες για τέτοιους επιτήδειους να κάνουν κάτι τέτοιο, παίρνει μόνο λίγα δευτερόλεπτα και λίγα clicks να τεθεί ο συνολικός αριθμός των μηνυμάτων του μέλους αυτού σε 0 από τον administrator!


(όροι χρήσης και πρόσβασης)
http://www.pde.gr/index.php?topic=13.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2011, 05:50:43 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.