*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #448 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 06:10:46 μμ »
4. Κάθε σχολείο δέχεται σπόνσορες πχ διαφημίσεις της Coca Cola στον χώρο του σχολείου ώστε να έχει οικονομικούς πόρους. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!

Έλεος!  Είσαι σίγουρα εκπαιδευτικός;
Κι όσο για το αν δουλεύουμε στο σπίτι... Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι, αλλά ως φιλόλογος σε διαβεβαιώνω πως δουλεύω σε καθημερινή βάση 4 με 5 ώρες στο σπίτι για να προετοιμάσω το μάθημα, να φτιάξω υλικό , να διορθώσω. Και σίγουρα δεν είμαι η μόνη.... Πολλοί ευσυνείδητοι συνάδελφοι, διαφόρων ειδικοτήτων, κάνουν ακριβώς το ίδιο και μάλιστα χωρίς καμία “έκπτωση” λόγω περικοπών...Ναι, σίγουρα θα ήθελα να παίρνω 2000 ευρώ το μήνα και να γυρνάω σπίτι μου στις 4 και να μην έχω τίποτε άλλο να κάνω. Αλλά να έχω και μια πολιτεία που θα μου επιτρέπει με αξιοπρέπεια να κάνω τη δουλειά μου!

Μα το παραπάνω δεν το ανέφερα ως κάτι το σωστό! Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου. Ούτε εγώ το θέλω και ο θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Απλά εξηγώ το γιατί οι εκπαιδευτικοί παίρνουν από 2000€ και πάνω στο εξωτερικό. Δεν είναι τόσο αθώο δηλαδή! για αυτό να πάψουμε να ζητάμε την εξίσωσή μας στους μισθούς με αυτούς στο εξωτερικό, γιατί κρύβονται άλλα συμφέροντα πίσω από αυτούς τους αυξημένους μισθούς.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:42 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #449 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 06:41:25 μμ »
ναι αλλά για να λέμε και του στραβου το δίκιο, η δωρεάν παιδεία στην ελλάδα πληρώνεται πάρα πολύ ακριβά!!!

Ζω για τη μέρα που θα καταργηθούν τα ιδιαίτερα και το σχολείο θα επαρκεί για όλα!
( και που δωρεάν παιδεία δε θα σημαινει απλά και μόνο Δωρεάν βιβλία!!!)

και μη μου πείτε πως αυτό θα γίνει με εξοπλισμό και υλικοτεχνική υποδομή γιατί η μάνα μου κι ο πατέρας μου  - παιδιά της Κατοχής και οι δύο  - ήξεραν περισσότερη ορθογραφία και μαθηματικά απ΄τα βλαστάρια μας της εποχής του ΑΣΕΠ, των Δεσμών, του Διαδραστικού πίνακα, των Πανελλαδικών,  της κυριαρχίας του Ιδιαίτερου και ό,τι άλλο του φανεί.....

Κάτι είναι πολύυυυυυυυυυυυυ σάπιο στο Βασίλειο της Δανιμαρκίας και θαρρώ αυτό δεν οφείλεται ούτε σε νεοφιλελευθερισμούς ούτε στους μεγάλους ή μικρούς μισθούς.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #450 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:54:27 μμ »
Συμφωνώ σε όλα bitch...αυτά που θίγεις πρέπει να μας απασχολούν πολύ περισσότερο.

Μεγάλη διάσταση πήρε το θέμα ενώ δεν θα έπρεπε. Τα σχολικά βιβλία όπως και υπόλοιπο διδακτικό υλικό κατά την γνώμη μου πρέπει να χρεώνεται ανάλογα στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς ώστε να αποτρέπεται η καταστροφή τους διότι είναι δημόσια περιουσία. Ακόμη και αν τα βιβλία παρέχονται δωρεάν στο τέλος του χρόνου θα πρέπει να παραδίδονται και να αντικαθίσταται ένα μέρος αυτών που έχουν υποστεί φυσιολογική φθορά. Στην εποχή της τεχνολογίας δεν χρειάζεται να τα αποθηκεύουμε πλέον αφού υπάρχουν και σε ηλεκτρονική μορφή.

Αυτό με την δημόσια περιουσία θα πρέπει να το εμπεδώσουμε και εμείς και οι μαθητές πολύ καλά. Και δεν αναφέρομαι στην αξία ντε και καλά των σχολικών βιβλίων αλλά στην αλλαγή νοοτροπίας μας απέναντι σε ότι είναι δημόσιο. Δεν αρκεί που είμαστε οι περισσότεροι τυπικοί έτσι και αλλιώς στην διαχείριση του σχολικού υλικού αλλά πρέπει να καλλιεργούμε και την συνείδηση των μαθητών, έμμεσα και πολλών γονέων. Να μπορούν αύριο μεθαύριο να σεβαστούν την δημόσια περιουσία αλλά και να θεωρούν μεγάλο έγκλημα την διαφθορά των κρατικών αξιωματούχων και όχι μαγκιά. Να μπορούν να αποδώσουν σωστά τις ευθύνες για την οικονομική και όχι μόνο κατάσταση όταν αποκτήσουν δικαίωμα να εκλέγουν και να εκλέγονται.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #451 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:14:57 μμ »
Ζω για τη μέρα που θα καταργηθούν τα ιδιαίτερα και το σχολείο θα επαρκεί για όλα!
( και που δωρεάν παιδεία δε θα σημαινει απλά και μόνο Δωρεάν βιβλία!!!)
ΠΙστεύω μέσα από την κρίση αυτό θα γίνει!
Δυστυχώς θα γίνει λόγω οικονομικών δυσχεριών και όχι λόγω αλλαγής νοοτροπίας που θα έπρεπε κανονικά.

Αλλά ίσως το δεύτερο να συμβεί στην πορεία όταν γίνει η αρχή και ελάχιστοι θα πηγαίνουν φροντιστήριο. Θέλει τον χρόνο του.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:42 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #452 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:17:05 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις sikat.

έχω την αίσθηση ότι πράγματι φέτος έγινε μεγάλο θέμα κάτι που ούτως ή άλλως συνέβαινε και όλα τα προηγούμενα χρόνια - σίγουρα όχι σε τέτοιο βαθμό αλλά πάντως συνέβαινε. ( η έλλειψη βιβλίων δηλαδή).


Έχω επίσης σχεδόν τη βεβαιότητα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το θυμικό ενός ολόκληρου κλάδου για να παίξουν τα δικά τους κομματικά παιχνιδάκια. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι ξαφνικά "τους έπιασε ο πόνος' και έριξαν ένα σωρό συνθήματα στην πιάτσα... Θα πιστέψω βεβαίως την αγωνία του μάχιμου εκπ/κου  αλλά δεν πείθομαι ότι αγωνιούν το ίδιο οι "εκλεκτοί" των ολμε και δοε.

Σεβασμό για την δημόσια περιουσία οφείλουν να διδάξουν οι εκπ/κοί  - αν το κάνουν, τα γεγονότα δείχνουν ότι δεν το κάνουν με απόλυτη επιτυχία. Ίσως λοιπον θα πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο.
Έχοντας ζήσει τις μεγάλες καταλήψεις του 88 και έχοντας συμμετάσχει σε αυτές ξέρω εκ των έσω πως πάνω από ένα μήνα κατάληψης στο σχολείο μας δεν είχαμε πειράξει το παραμικρό και δεν είχαμε προκαλέσει την ελάχιστη ζημιά. Λειτουργούσαμε (πειρατικό τότε) ραδιοφωνικό σταθμό και αυτή ήταν και η μεγαλύτερη παρανομία μας. Κατά τα άλλα, ψηφίζαμε κάθε μέρα σε ανοιχτή ψηφοφορία παρουσία των καθηγητών - για το αδιάβλητο του αποτελέσματος - είχαμε πολύ συγκεκριμένα εκπαιδευτικά αιτήματα ( καμία σχέση με την στρογγυλοποίηση της τετράγωνης τυρόπιτας) , κρατούσαμε τον χώρο καθαρό και τα βιβλία μας τα δίναμε στο σχολείο το οποίο τα έδινε σε ειδική εταιρεία πολτοποίησης ( τότε η ανακλύκλωση δεν ήταν εξίσου trendy).

Φυσικά και γίνονται και τώρα τέτοιες προσπάθειες αλλά είναι μεμονωμένες. Θέλει περισσότερη προσπάθεια για να φτάσουμε στην αλλαγή νοοτροπίας που ευαγγελίζεσαι. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα γρήγορα. Σίγουρα οι εκπ/κοί αξίζουν περισσότερα.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #453 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:18:19 μμ »
μακάρι killbill  να γίνει όπως τα λες!

τα ιδιαίτερα ειναι μια πρακτική που οδηγεί  έναν ολόκληρο κλάδο στην απαξίωση και καταδικάζει ένα ολόκληρο εκπ/κό σύστημα σε αποτυχία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #454 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:29:48 μμ »
Λίγο άσχετο, λίγο σχετικό ( με την ευρύτερη έννοια) , το βρήκα κάπου και είπα να το μοιραστω μαζί σας:

Βολεύτηκε κι αυτός...

Σε ένα ορεινό χωριό υπήρχε ένας κτηνοτρόφος, ο οποίος είχε στην κατοχή του τον μοναδικό αρσενικό γάιδαρο της περιοχής. Καθότι πονηρός, ήξερε καλά το πλεονέκτημά του και όρισε ταρίφα 1.500  ευρώ για κάθε «βόλεμα» γαϊδούρας που του έφερναν οι συγχωριανοί του.

Ουρά κάνανε οι γαϊδούρες κάθε μέρα έξω από το στάβλο του και ο κτηνοτρόφος είχε στήσει ταμείο εισπράττοντας τα 1.500άρια. Αυτή η δουλειά γινόταν κάθε μέρα μέχρι να ικανοποιηθούν όλες οι θηλυκές.

Έλα όμως που οι συγχωριανοί του αγανάκτησαν με την ταρίφα και πήγανε στον δήμαρχο να διαμαρτυρηθούν. Εκείνος, μη θέλοντας να πάει κόντρα στη λαϊκή απαίτηση, τους υπόσχεται ότι θα αγοράσει με χρήματα του δήμου τον γάιδαρο, για να «βολεύονται» οι γαϊδούρες δωρεάν.

Πάει λοιπόν στον κτηνοτρόφο και του λέει:

-Πόσο τον πουλάς;

-Εκατό χιλιάρικα και είναι δικός σου τώρα δήμαρχε.

Του τα σκάει ο δήμαρχος, παίρνει το ζώο μαζί του και το πάει στην πλατεία. Εκεί χτίζει έναν μικρό στάβλο με όλα τα κομφόρ(κλιματισμό, τρεχούμενο νερό, φρέσκα λαχανικά να τρώει ο γάιδαρος και ιδιαίτερο μέρος για να γίνεται η... δουλειά).

Όλο χαρά οι χωρικοί αρπάζουν τις γαϊδούρες και βουρ στην πλατεία.

Ο γάιδαρος όμως σαν να είχε ξενερώσει λίγο και «βόλευε» μια θηλυκιά την ημέρα και αυτή με το ζόρι. Αγανακτισμένοι οι χωρικοί τρέχουν ξανά στον δήμαρχο για να του τα ψάλλουν και τον στέλνουν ξανά στον κτηνοτρόφο να ζητήσει εξηγήσεις.

- Καλά ρε αχαΐρευτε, του λέει, άλλον γάιδαρο μου πούλησες; Ο δικός σου τις κανόνιζε όλες μέχρι το μεσημέρι κι αυτός που μου έδωσες ούτε να του σηκωθεί!

- Δήμαρχε όλα κι όλα σε παρακαλώ. Ο ίδιος γάιδαρος είναι. Απλώς σε μένα για να φάει και να κοιμηθεί έπρεπε να δουλέψει. Τώρα που τον έβαλες στο δημόσιο,στα παπ... του όλα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #455 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:51:38 μμ »
Κάθε χρόνο παραγγέλναμε ένα σωρό βιβλία, χωρίς προγραμματισμό. Τόσα θέλαμε, βάλε και άλλα τόσα ήταν η συνήθης τακτική.

Και παρόλο που είχαν περισσέψει για το κάθε μάθημα ένα σωρό βιβλία που κάλυπταν τις ανάγκες για τις επόμενες δύο χρονιές, πάλι ξανά το καλοκαίρι παραγγελία ένα κάρο βιβλία!

Όταν ρώτησα γιατί γίνεται αυτό και δεν δίνουμε από αυτά που έχουμε ήδη στην αποθήκη στοιβαγμένα, η απάντηση ήταν μα αυτά είναι περσινές και προπέρσινες εκδόσεις, τα παιδιά πρέπει κάθε χρόνο να παίρνουν βιβλία που να αναγράφουν την ημερομηνία της τρέχουσας χρονιάς! και αυτό παρόλο που ουδεμία αλλαγή υπήρχε στο περιεχόμενο των βιβλίων.
Να το καταλάβω για ένα βιβλίο που άλλαξε η ύλη. Αλλά να μένει ίδια η ύλη τα τελευταία 10 χρόνια σε κάποια μαθήματα και παρόλα αυτά να παραγγέλνουμε κιάλλα, δεν το καταλαβαίνω.

Ακούστε τι έγινε τελικά να φρίξετε: είχαμε μαζέψει τόσα πολλά όπου τελικά δόθησαν για.... ανακύκλωση προκειμένου να αδειάσει η αποθήκη που ούτε ποντικοί δεν χωρούσαν εκει μέσα από τα βιβλία!

και τώρα λέμε αν τα είχαμε κρατήσει θα είμασταν το μοναδικο σχολείο στην Ελλάδα που όχι μόνο δεν θα είχε πρόβλημα με τα βιβλία, αλλά που θα τροφοδοτούσε και γειτονικά σχολεία!!!

Αυτό δεν είναι σπατάλη; Ποιός πληρώνει; Εμεις! και μυαλό δεν βάζουμε. Το κράτος λέμε πληρώνει. who cares?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #456 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 10:16:51 μμ »

Άλλο ο προγραμματισμός που πρέπει να γίνει από το κράτος, για να μη γίνεται σπατάλη και άλλο η πλήρης απαξίωση του βιβλίου που γίνεται τώρα. Και αν υπήρχε κάποια βάση στο επιχείρημα σου ότι οι μισθοί είναι χαμηλοί επειδή γινόταν σπατάλη στα βιβλία, τότε θα έπρεπε να έχουμε αυξήσεις στους μισθούς τώρα και όχι μειώσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #457 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 11:39:44 μμ »
καλά τώρα πως συνέδεσες ή μάλλον απομόνωσες μόνο αυτά τα δύο και έφτιαξες την πρόταση ότι έχουμε χαμηλούς μισθούς επειδή γίνεται σπατάλη στα βιβλία;

Επαναλαμβάνω, γιατί φαίνεται ότι τα διαβάζετε μισά:

είπα να μην ζηλεύετε τους μισθούς των εκπαιδευτικών του εξωτερικού γιατί εκεί ΤΑ ΠΆΝΤΑ οι μαθητές και οι γονείς τα πληρώνουν (και σε αυτά τα πάντα συμπεριλαμβάνονται και τα βιβλία), μπαίνουν μέσα και σπόνσορες και χορηγοί , τίποτα δεν παρέχεται δωρεάν, και άρα υπάρχουν οι πόροι για υψηλούς μισθούς.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #458 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 12:39:16 πμ »

Τα διαβάζουμε όλα και θα μπορούσα να απαντήσω σε όλα σου τα επιχειρήματα, αλλά το θέμα μας εδώ είναι τα βιβλία.


Πάντως δεν γίνεται να θέλουμε να παίρνουμε 2000€ & να γίνεται και αυτή η σπατάλη με τα βιβλία.


Νομίζω ότι είμαστε ενήλικες και αναλαμβάνουμε την ευθύνη για αυτά που γράφουμε.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #459 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:29:21 πμ »
Και για να επανέλθω στο αρχικό "επιχείρημα" του killbill... killbill συμφωνώ ότι η πλειοψηφία των παιδιών/γονέων/εκπαιδευτικών δεν δείχνει στα (δωρεάν) βιβλία το σεβασμό που τους αρμόζει, αλλά από την στιγμή που στην Ελλάδα ΔΕΝ πληρώνουν οι μαθητές τα συγγράμματα με εξτρά λεφτά από την τσέπη τους, αλλά μόνο μέσω της φορολογίας των γονιών τους, ΤΟΤΕ, επαναλαμβάνω, οφείλουμε να απαιτούμε την διανομή κανονικών βιβλίων, και όχι φωτοτυπιών, διότι είναι πιο φτηνά, πιο χρηστικά και πιο ελέγξιμα.

ΥΓ: για κάποια από τα υπόλοιπα θέματα που θέτεις, και τα έχεις ξαναθέσει, έχεις πάρει πάλι την ίδια απάντηση.
Συναντήσεις γονέων-καθηγητών: κάθε καθηγητής υποχρεούται να δηλώσει κάποια ώρα κάθε βδομάδα στην οποία δέχεται γονείς. Το πρόγραμμα αυτό αναρτάται σε εμφανές μέρος του σχολείου προς ενημέρωση παιδιών και γονέων. Στο σχολείο σου αυτό δεν το κάνουν γιατί ο διευθυντής ξύνεται. Εσύ φρόντισε να δηλώσεις την ώρα σου στον διευθυντή και να την βάλεις μόνος σου σε ανακοίνωση. Και την επόμενη φορά που θα έρθουν γονείς και δεν θα βρουν τον καθηγητή, τους ενημερώνεις για το παραπάνω, και τους ζητάς (ως ενδιαφερόμενοι) να κάνουν ένα τηλέφωνο-καταγγελία στην ΔΔΕ. Άντε να μην σου στείλω την bitch να καθαρίσει!!!  :P
Καταγραφή βιβλίων: γίνεται με ευθύνη του διευθυντή. Στο σχολείο σου ο διευθυντής #$&#*$. Αυτό που σου είπαν για "κάθε χρονιά πρέπει να δίνουμε καινούρια βιβλία" είναι (*@&#@*&#. Σε άλλα σχολεία, που επικρατεί μικρότερη διάλυση, δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Μην γενικεύεις την άσχημη κατάσταση του δικού σου σχολείου. Φυσικά, θα ήθελα πολύ να υπήρχε ένας λίγο καλύτερος ελεγκτικός μηχανισμός ή καλύτερη οργάνωση στην διανομή και συλλογή βιβλίων, έτσι ώστε να μην συμβαίναν σε κανένα σχολείο αυτά. Πχ γιατί αφού η διανομή γίνεται με ευθύνη του κράτους, να μην υπάρχουν κρατικές αποθήκες που θα έχουν την ευθύνη τόσο της διανομής όσο και της συλλογής πριν τα χριστούγεννα των βιβλίων που περισσέψαν. Όποιο σχολείο χρειαστεί κι άλλα έκτακτα, τα ζητάει από την αποθήκη. Όχι να μένουν στα σχολεία κλειδωμένα σε κάτι υπόγεια. Τεσπά...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #460 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:19:02 μμ »
Συναντήσεις γονέων-καθηγητών: κάθε καθηγητής υποχρεούται να δηλώσει κάποια ώρα κάθε βδομάδα στην οποία δέχεται γονείς. Το πρόγραμμα αυτό αναρτάται σε εμφανές μέρος του σχολείου προς ενημέρωση παιδιών και γονέων.
ξεφεύγουμε, παλι.... Αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί, γιατί έτσι ένας γονέας θα πρέπει να έρθει στο σχολείο 10 φορές για να συναντήσει 10 καθηγητες! είναι πρακτικό το θέμα. Δεν συμπίπτουν οι ώρες και καταντάει κομωδία το όλο θέμα. ΈΡχεται ο γονιός και θέλει να δει και τον φιλόλογο και του λέμε α θα πρεπει να έρθετε άλλη μέρα. Αυτά είναι γελοιότητες. Όπως και το να έρχεται ο γονέας στις 11 και να του λέμε ότι ο τάδε έχει σχολάσει!


Τα διαβάζουμε όλα και θα μπορούσα να απαντήσω σε όλα σου τα επιχειρήματα, αλλά το θέμα μας εδώ είναι τα βιβλία.

Πάντως δεν γίνεται να θέλουμε να παίρνουμε 2000€ & να γίνεται και αυτή η σπατάλη με τα βιβλία.
Νομίζω ότι είμαστε ενήλικες και αναλαμβάνουμε την ευθύνη για αυτά που γράφουμε.

και κυρίως για αυτά που κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #461 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 02:54:36 μμ »
Συναντήσεις γονέων-καθηγητών: κάθε καθηγητής υποχρεούται να δηλώσει κάποια ώρα κάθε βδομάδα στην οποία δέχεται γονείς. Το πρόγραμμα αυτό αναρτάται σε εμφανές μέρος του σχολείου προς ενημέρωση παιδιών και γονέων.
ξεφεύγουμε, παλι.... Αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί, γιατί έτσι ένας γονέας θα πρέπει να έρθει στο σχολείο 10 φορές για να συναντήσει 10 καθηγητες! είναι πρακτικό το θέμα. Δεν συμπίπτουν οι ώρες και καταντάει κομωδία το όλο θέμα. ΈΡχεται ο γονιός και θέλει να δει και τον φιλόλογο και του λέμε α θα πρεπει να έρθετε άλλη μέρα. Αυτά είναι γελοιότητες. Όπως και το να έρχεται ο γονέας στις 11 και να του λέμε ότι ο τάδε έχει σχολάσει!

Φυσικά και γίνεται και εφαρμόζεται σε πολλά σχολεία: Η ώρα (μπορεί να είναι και δύο) που δέχονται τους γονείς οι εκπαιδευτικοί, να είναι κοινή για όλους. Είναι θέμα διευθυντή να το εφαρμόσει.


Τα διαβάζουμε όλα και θα μπορούσα να απαντήσω σε όλα σου τα επιχειρήματα, αλλά το θέμα μας εδώ είναι τα βιβλία.

Πάντως δεν γίνεται να θέλουμε να παίρνουμε 2000€ & να γίνεται και αυτή η σπατάλη με τα βιβλία.
Νομίζω ότι είμαστε ενήλικες και αναλαμβάνουμε την ευθύνη για αυτά που γράφουμε.

και κυρίως για αυτά που κάνουμε!


Ασφαλώς! Μόνο που δεν είναι όλα τόσο αρνητικά και τόσο ισοπεδωτικά καμωμένα όσο θέλεις να τα βλέπεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.