*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 57898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« στις: Ιούλιος 18, 2007, 06:15:26 μμ »
Διορίζομαι φέτος με τον ΑΣΕΠ. Για τις μεταθέσεις ισχύει ότι "απαιτείται υπηρεσία ενός έτους στην κατεχόμενη οργανική θέση μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούναι οι μεταθέσεις". Αυτό τι σημαίνει; Διορίζομαι Σεπτέμβριο 2007. Πότε έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης για άλλη περιοχή; Τον Νοέμβριο του 2008 και συνεπώς θα παραμείνω 2 χρόνια στην περιοχή του πρώτου διορισμού μου; Ή μήπως έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης το Νοέμβριο του 2007 και να μετατεθώ τον Σεπτέμβριο του 2008 έχοντας συμπληρώσει ένα χρόνο στις 31 Αυγούστου; Συνοπτικά, με ένα χρόνο υπηρεσίας μπορείς τη δεύτερη χρονιά να είσαι μετατεθειμένος αλλού;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2007, 06:17:36 μμ από uga »
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2007, 06:31:05 μμ »
Ισχύει το δεύτερο από αυτά που λες (αίτηση το Νοέμβριο 2007) με μόνη εξαίρεση να διοριστείς σε δυσπρόσιτο με δική σου επιλογή, οπότε αναγκαστικά παραμένεις εκεί για δύο χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:59:10 μμ »
Σ' ευχαριστώ vsk.
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2007, 10:50:53 πμ »
Ισχύει το δεύτερο από αυτά που λες (αίτηση το Νοέμβριο 2007) με μόνη εξαίρεση , να διοριστείς σε δυσπρόσιτο με δική σου επιλογή οπότε αναγκαστικά παραμένεις εκεί για δύο χρόνια.

Συνάδελφε νsk, μου εξηγείς σε παρακαλώ τι σημαίνει "να διοριστείς σε δυσπρόσιτο με δική σου επιλογή";
Εννοείς ότι μπορεί και να διοριστείς και χωρίς τη θέλησή σου σε δυσπρόσιτο; Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Και τότε δεν ισχύει η παραμονή των 2 χρόνων; Σχετικά με τα δυσπρόσιτα έχω μαύρα μεσάνυχτα.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:44:36 μμ »
Λοιπόν, marsa, αν στην αίτηση που θα κάνεις μεταξύ των περιοχών που θα δηλώσεις, βάλεις και ονομαστικά ένα δυσπρόσιτο π.χ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΣΟΥ και σε τοποθετήσουν εκεί από το Υπουργείο, τότε επειδή εσύ το επέλεξες θα παραμείνεις υποχρεωτικά δύο χρόνια, θα έχεις οργανική θέση εκεί και θα δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για μετάθεση τον Νοέμβριο του 2008.
Ενώ όμως αν δηλώσεις και πας στη Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ όπου και ανήκει το Γυμνάσιο Κάσου και σε τοποθετήσουν προσωρινά από τη Διεύθυνση Β'βάθμιας εκεί, τότε μπορείς να πάρεις μετάθεση την επόμενη χρονιά, δηλαδή κάνεις αίτηση το Νοέμβριο του 2007.

Δηλαδή όπως βλέπεις στο παράδειγμά μας, μπορεί να καταλήγεις στο ίδιο σχολείο, αλλά μένεις διετία εκεί μόνο αν το δηλώσεις. Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση ο διορισμός σου έγινε στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΣΟΥ ενώ στη δεύτερη στη Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2007, 02:25:52 μμ »
Ευχαριστώ πολύ vsk για την εξήγηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη: υπάρχουν περιοχές που αποτελούνται αποκλειστικά από δυσπρόσιτα; Αν υπάρχουν και τις δηλώσω, τότε είναι σα να δήλωσα ότι θέλω να μείνω εκεί για 2 χρόνια σωστά; (δηλ. σα να έβαλα το κεφάλι μου στον ντορβά)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2007, 03:19:27 μμ »
Marsa , μπορεις να δεις τα δυσπρόσιτα κάθε νομού έδώ:  http://alfavita.gr/monimanapl/monimanap38.htm

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2007, 09:06:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ vsk για την εξήγηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη: υπάρχουν περιοχές που αποτελούνται αποκλειστικά από δυσπρόσιτα; Αν υπάρχουν και τις δηλώσω, τότε είναι σα να δήλωσα ότι θέλω να μείνω εκεί για 2 χρόνια σωστά; (δηλ. σα να έβαλα το κεφάλι μου στον ντορβά)

Απ' ό,τι ξέρω όλη π.χ. η Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ αποτελείται από δυσπρόσιτα. Αν σε τοποθετήσουν Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ δεν μένεις δύο χρόνια. Αν όμως σε τοποθετήσουν απευθείας από το Υπουργείο ονομαστικά σε κάποιο σχολείο της περιοχής και πάρεις οργανική εκεί, τότε η διετία είναι υποχρεωτική.
Για να το καταλάβεις καλύτερα, όταν θα βγουν με το καλό οι διορισμοί σας, κάποιοι θα ξέρουν ότι θα πάνε π.χ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΗΛΟΥ, ΤΕΕ ΛΕΡΟΥ και κάποιοι Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ. Οι πρώτοι μένουν διετία, οι δεύτεροι όχι, αν και μπορεί και οι δύο να εργάζονται στο ίδιο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2007, 09:46:10 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Proteas και vsk για τις πληροφορίες σας. Είναι πραγματικά πολύτιμες!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:24:43 πμ »
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη βρε παιδιά (όλο απορίες είμαι!).
Όταν κάποιος τοποθετηθεί σε δυσπρόσιτο παίρνει μήπως κάποιο επίδομα γι΄αυτό; Ρωτάω γιατί σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχουν επιπλέον έξοδα μετακίνησης από το να πάω σε ένα πιο "κανονικό" μέρος. Για την Τήλο πχ που ανέφερες vsk ίσως να χρειάζεται να μεταβεί κανείς πρώτα στη Ρόδο για να φτάσει Πειραιά. Η Κάσος συνδέεται σίγουρα μόνο με Κάρπαθο κοκ. Από την άλλη βέβαια είναι και τα μόρια που είναι πολλά...ουφ, έχω θολώσει!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2007, 11:59:00 πμ »
Παίρνεις επίδομα προβληματικής περιοχής που το έχουν όμως σχεδόν όλα τα νησιά ακόμα κι αν δεν είναι δυσπρόσιτα. Νομίζω όλα εκτός από την Κρήτη.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2007, 11:59:41 πμ »
Εμείς στις Κυκλάδες, που θεωρούνται "προβληματική περιοχή", παίρναμε 50 € extra (μεικτά)


Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2007, 02:31:49 μμ »
Πέρα από το επίδομα των δυσπρόσιτων υπάρχει και άλλο επίδομα αν το σχολείο στο οποίο τοποθετήθηκες θεωρείται παραμεθόριος: 120 ευρώ. Τα δυσπρόσιτα δεν είναι απαραίτητα και παραμεθόριοι, π.χ.  η Βιάννος στη Β΄ Ηρακλείου θεωρείται δυσπρόσιτο, αλλά η Κρήτη δε θεωρείται παραμεθόριος . Ούτε οι παραμεθόριοι θεωρούνται απαραίτητα δυσπρόσιτα, για παράδειγμα παραμεθόριος θεωρείται και η πόλη της Κομοτηνής, χωρίς φυσικά να είναι δυσπρόσιτη. Υπάρχουν όμως σχολεία που θεωρούνται και δυσπρόσιτα και παραμεθόριοι (= και τα δύο επιδόματα), όπως το Γυμνάσιο Ολύμπου Καρπάθου ή το ιεροσπουδαστήριο Εχίνου στο νομό Ξάνθης.

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:24:59 μμ »

Γίνεται ένα μπάχαλο με τα επιδόματα δυσπρόσιτων και παραμεθορίων περιοχών. Π.χ. Στην πόλη της Ρόδου (που είναι παραμεθόριος αλλά όχι δυσπρόσιτη) οι συνάδελφοι παίρνουν επίδομα 120 Ευρω.

Όποιος έχει καθαρή εικόνα να μας διαφωτίσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.