*

Αποστολέας Θέμα: Τιμή σε ιδιαίτερο με 2 (δυο) άτομα  (Αναγνώστηκε 2079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τιμή σε ιδιαίτερο με 2 (δυο) άτομα
« στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:27:19 μμ »
Γεια σας!
Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με το εξής: μου ζήτησαν να κάνω απο κοινού σε 2 μαθητές (β λυκειου). Η τιμή που παίρνω ατομικά σε αυτά τα παιδιά όλη τη χρονιά είναι 22€, απλώς για ένα και μοναδικό μάθημα μου ζήτησαν να κάνουν μαζί. 
Η μια μητέρα μου προκαθόρισε ότι γνωρίζει πως η τιμή όταν το μάθημα γίνεται σε 2 παιδιά είναι κατά πολύ μειωμένη... 
θα αφιερώσω 4 ώρες συνολικά, με ένα διάλειμμα στη μέση φυσικά, κ έτσι θα ήθελα να ακούσω πόσο θα έπρεπε να χρεώσω την ώρα.δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο, ομολογώ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2012, 04:52:25 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2012, 10:52:24 μμ »
"...γνωρίζει πως η τιμή όταν το μάθημα γίνεται σε 2 παιδιά είναι κατά πολύ μειωμένη";;;;
Θα τρελαθούμε στο τέλος... Με την ίδια λογική οφείλεις να αφιερώσεις και χρόνο κατά πολυ συρρικνωμένο στο κάθε παιδί; 'Η ο όγκος των σημειώσεών σου απαιτείται να είναι κατά πολύ μειωμένος; Και ποιος σου προεξοφλεί ότι τα παιδιά είναι εφάμιλλα ως προς την απόδοση και την προσπάθεια που καταβάλλουν;
Προσωπικά, για να αναλάβω μάθημα με τέτοιου είδους προοπτική ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ οι μαθητές να βρίσκονται σχεδόν στο ίδιο γνωσιακό επίπεδο και μοιράζονται την ίδια νοοτροπία στη μελέτη.
Αν πληρούνται αυτές τις προϋποθέσεις, τότε τοποθετούμαι στο οικονομικό. Αν λάμβανα 22 ευρώ/ώρα από το κάθε παιδί, τότε θα ζητούσα την πρώτη τιμή επί μιάμιση φορά συνολικά και από τους δύο μαθητές, ώστε να μοιραστεί το δικό τους κέρδος με τη δική μου χασούρα (δηλαδή 16 ευρώ/ώρα). Οι τέσσερις ώρες (έστω και με διάλειμμα στη μέση) θα είναι συνεχόμενες; Πολύ βαρύ μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:28:31 μμ »
κατ'αρχάς, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
τι να πω κ εγώ... ας πούμε ότι το γνωστικό επίπεδο συγκλίνει..
μάλλον κάπου εκεί τοποθετούμαι ως προς το οικονομικό, δλδ 15€/ώρα. ναι, είναι βαρύ το 2ωρο, γι' αυτό και θα κάνω 1,5 και 1,5... οπότε 45€ απο κάθε μαθητή για το 3ωρο που θα τους προσφέρω. ε, πιστεύω ότι δεν θα θεωρηθούν πολλά. απο μόνη της η μητέρα θεωρησε δεδομένη την "κατα πολύ μειωμένη τιμή".... τελοσπάντων, ας είναι. ευχαριστώ κ πάλι!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:04:44 μμ »
Μιλάμε για ένα και μοναδικό μάθημα.Γιατί πρέπει να φανείς κακιά? Κάνε και στα δύο μαζί με 14 ευρώ από το κάθε παιδί την ώρα.Το ένα και μοναδικό αυτό μάθημα μπορεί να στοιχίσει στη φήμη σου αν θεωρήσει η μαμά ότι της πήρες πολλά κι αρχίσει να το συζητάει από 'δω κι από 'κει.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:36:57 μμ »
30+ € στα δύο άτομα είναι πολλά. Αυτά τα λεφτά ήταν προ κρίσης. Για σκεφτείτε και λίγο τον κόσμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 06:39:43 μμ από XristinaM »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:09:32 μμ »
tinkerbel δεν νομίζω ότι είναι θέμα κακίας... τι δουλειά μπορεί να έχει η κακία σε αυτό που ρωτώ?... ούτως ή άλλως αν πρόσεξες, εκεί τοποθετούμαι οικονομικά ή τουλάχιστον κάπου εκεί, όπως προτείνεις κ εσύ. η φήμη κάποιου καθηγητή, αλίμονο αν κρινόταν στο ένα μάθημα. δεν μου είναι άγνωστα τα συγκεκριμένα παιδιά, ωστόσο όταν ζητείται ένα μόνο μάθημα για να καλύψω εγώ μια ολόκληρη χρονιά - διότι δεν τους έχω στα συγκεκριμένα φιλολογικά της β' λυκειου- τότε νομίζω ότι το ποσό που γράφεις κ εσύ -και θα πληρωθώ κ εγώ- είναι όντως πολύ λίγο.

XristinaM, κατ' αρχάς επέτρεψέ μου να σου αναφέρω ότι αν ο κόσμος ζορίζεται από την κρίση, τότε απλά δεν κάνει ιδιαίτερο μάθημα κ απευθύνεται σε φροντιστήριο, όπου οι τιμές είναι κατά πολύ μειωμένες. προσωπικά διαθέτω πολύ μεγάλη πείρα, για να κάνω μάθημα με 15€ κ μάλιστα Λυκείου και να νιώθω κ άσχημα... άσχημα κ έλεγχο συνειδήσεως νομίζω πρέπει ίσως να αισθάνονται οι καθηγητές που αμείβονται με 40, 50 ή και παραπάνω €/ ώρα.
ωστόσο, καθένας αξιολογεί τη δουλειά του ανάλογα κ ζυγίζει, όπως ο ίδιος θεωρεί, τα πράγματα.

ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.