*

Αποστολέας Θέμα: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη  (Αναγνώστηκε 17209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2007, 01:53:52 μμ »
Βρέθηκα!!!
Προφανώς και είναι πιο λειτουργικό να υπάρχουν τοπικά παραρτήματα όχι μόνο για τους ελέγχους, αλλά και για την καλύτερη λειτουργία στο σύνολο. Τέτοια παραρτήματα αναγνωρίζει και ο σύλλογος. Ήδη υπάρχουν στο Ρέθυμνο και αν δεν κάνω λάθος στη Μυτιλήνη. όπου αλλού φτιαχτούν ή πρέπει να υιοθετήσουν το κατατστατικό του πανελλήνιου συλλόγου ή να φτιάξουν ένα ανάλογο στα βασικά σημεία για να μην υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης. όσο για τη συνάντηση μακάρι να μπορούσε να γίνει νωρίτερα. Απλώς, τα βάζω κάτω και δε βγαίνουν. 1/2 Σεπτέμβρη είναι αδύνατο γιατί δε θα έχει ειδοποιηθεί κόσμος και είπαμε ότι πάμε για κάτι καλύτερο και πιο συνολικό αυτή τη φορά , 8/9 είναι η ΔΕΘ και υπάρχει εκεί κινητοποιήση στην οποία ξέρω πολλούς από εμάς που θέλουμε να είμαστε. Αν σκέφτεστε για 15/16 νομίζω ότι πρακτικά δεν έχει διαφορά από το 22/23. Το συζητάμε πάντως, αν θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:55 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:06:30 μμ »
Βρέθηκα!!!
Προφανώς και είναι πιο λειτουργικό να υπάρχουν τοπικά παραρτήματα όχι μόνο για τους ελέγχους, αλλά και για την καλύτερη λειτουργία στο σύνολο. Τέτοια παραρτήματα αναγνωρίζει και ο σύλλογος. Ήδη υπάρχουν στο Ρέθυμνο και αν δεν κάνω λάθος στη Μυτιλήνη.


Η Μυτιλήνη προς το παρόν είναι ανεξάρτητος σύλλογος. Προχτές πήραμε το καταστατικό στα χέρια μας. Σε επόμενη συνάντησή μας, και αφού ψηφίσουμε για Δ.Σ., σκοπεύουμε να συζητήσουμε το ζήτημα της προσάρτησης.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:29:51 μμ »
Γιατί όχι στη ΔΕΘ εδώ στη Θεσ/νίκη. Επίσης γιατί όχι 15/16 αν είναι να γίνουν οι εκλογές 29/30 και η εβδομάδα πριν τις εκλογές 22/23 είναι νεκρή ή αν γίνουν οι εκλογές 22/23. Αν πάμε Οκτώβρη είναι πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:35:54 μμ »
Από εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Λέω καλύτερα όχι στη ΔΕΘ και ας προσανατολιστούμε για 15/16. Θα αναλάβω να στείλω mail σε "όλο" τον κατάλογο από σήμερα και να ζητάω απόψεις, αν συμφωνείς.
Επίσης, μια και το θυμήθηκα, δε θα κατέβαινες Αθήνα εσύ μέσα στον Αύγουστο ή μήπως κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:41:30 μμ »
Όχι κατέβηκα τον Ιούλιο μετά τις εξετάσεις, τώρα λέω να κατέβω για την συνάντηση. Καταλαβαίνετε ότι το να ερχόμαστε από Β. Ελλάδα είναι δύσκολο, αφού έχουμε και οικογενειακές υποχρεώσεις, αλλά για τη συνάντηση έχω αποφασίσει να έρθω.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:46:20 μμ »
Συμφωνώ και εγώ για 15/16 Σεπτέμβρη.  Ας αρχίσουμε να δηλώνουμε συμμετοχή. Η συμμετοχή αυτή τη φορά πρέπει να είναι μεγάλη. Έχουμε να συζητήσουμε πολλά και έχουμε πολλά ανοιχτά μέτωπα.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:33:51 πμ »
Έστειλα Mail καί ζήτησα από τους υπόλοιπους να απαντήσουν μέχρι 17 Αυγούστου για το αν συμφωνούν με την ημερομηνία 15/16 Σεπτέμβρη. Εγώ σήμερα φεύγω για Γιάννενα. Θα παρακολουθώ το mail, όχι καθημερινά, αλλά σίγουρα συχνά. Γυρίζω Αθήνα στις 16 και μετά θα κατέβω Κρήτη στις 19 Αυγούστου μέχρι και τις 28. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους συναδέλφους εκεί. Αν υπάρχει κάποιος στο forum που είναι από Γιάννενα ή από κάπου εκεί κοντά σς επικοινωνήσει μαζί μου, αν θέλει να βρεθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:07:46 μμ »
ναι συμφωνώ

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:54:00 μμ »
Έστειλα Mail καί ζήτησα από τους υπόλοιπους να απαντήσουν μέχρι 17 Αυγούστου για το αν συμφωνούν με την ημερομηνία 15/16 Σεπτέμβρη. Εγώ σήμερα φεύγω για Γιάννενα. Θα παρακολουθώ το mail, όχι καθημερινά, αλλά σίγουρα συχνά. Γυρίζω Αθήνα στις 16 και μετά θα κατέβω Κρήτη στις 19 Αυγούστου μέχρι και τις 28. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους συναδέλφους εκεί. Αν υπάρχει κάποιος στο forum που είναι από Γιάννενα ή από κάπου εκεί κοντά σς επικοινωνήσει μαζί μου, αν θέλει να βρεθούμε.
Εγώ συμφωνώ με την ημερομηνία. Αθήνα μένω. Θα είμαι κι εγώ εκεί...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:55:49 μμ »
Ρε παιδιά, 15 Σεπτεμβρίου θα έχουν ξεκινήσει τα φροντιστήρια και πώς θα φύγουμε όσοι είμαστε από επαρχία; Εγώ π.χ. χρήμα δεν έχω για αεροπλάνο πάλι αυτή τη φορά, θα πρέπει να έρθω με πλοίο, οπότε βάλε 2 μέρες ταξίδι πήγαινε-έλα. Καλύτερα πιστεύω είναι το προηγούμενο Σ/Κ, δηλαδή 8-9 Σεπτ.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 11, 2007, 02:25:03 πμ »
Προς χρήση των επόμενων γενιών αδιορίστων, μια που εγώ τρούπωσα:
το κύκνειο άσμα μου ως αδιόριστος ήταν η απόπειρα παρέμβασης σε ορκωμοσία στο πανεπιστήμιο Κρήτης, μαζί με έναν φίλο στο Ρέθυμνο. Τελικά κωλώσαμε, καθώς το περιβάλλον αποτελούνταν κυρίως από γιαγιάδες και άλλους συγκινημένους συγγενείς για τα παιδιά τους που έπαιρναν πτυχίο φιλοσοφικής και δεν ήθελαν να αναρωτηθούν τι συγκεκριμένο στιγμή τι μπορεί να κάνει κανείς μ' αυτό. Δώσαμε το κάλεσμα του συλλόγου σε καμιά 10ριά άτομα μόνο και φύγαμε. Ηθικό δίδαγμα για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει κάτι τέτοιο (πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο): ό,τι είναι να κάνετε, κάντε το πριν αρχίσουν να ξεπροβάλουν οι ανθοδέσμες. Ίσως όταν οι νέοι πτυχιούχοι πάνε στη γραμματεία (ή στη βιβλιοθήκη, στο Ρέθυμνο) για τα γραφειοκρατικά να είναι η κατάλληλη στιγμή.
Η απείρως καλύτερη περίσταση βέβαια θα είναι ξανά του χρόνου το καλοκαίρι στις δευτεροβάθμιες, όταν γίνονται οι αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων.
Καλή επιτυχία τον Σεπτέμβρη, παιδιά. Και αν μου επιτρέπετε μια γνώμη, καλό είναι να γίνει και μια μίνι-συνάντηση τις μέρες της ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη, είναι ευκαιρία να μπει στο κόλπο και η Βόρεια Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 11, 2007, 11:35:15 μμ »
Αν είναι να μας μαζέψει η ΔΕΘ εδώ, ελάτε, είστε ευπρόσδεκτοι, έχω μιλήσει με κάποια άτομα και είναι και κάποιοι από το φόρουμ. Θα χαρούμε πολύ. Και εγώ είμαι υπέρ της γρήγορης δράσης. Μία πολύ γενική ερώτηση: Εχω κάποιους γνωστούς που θα ήθελα να τους πείσω να συμμετέχουν, αλλά η άρνηση, παρά την άγνοιά τους, είναι τόσο έντονη 'τίποτε δε θα γίνει, μόνο με πολύ διάβασμα περνάς' που λέω 'αν υπάρχουν τόσο πολύ αρνητικοί άνθρωποι' τι πάμε να κάνουμε εμείς, υπάρχουν 8 περίπου χρόνια αδράνειας από αδιόριστους και δεν έχουμε κάτι που να έχουμε πετύχει για να τους πείσουμε. Μήπως πρέπει να δουλέψουμε πολύ στην οργάνωση πριν προχωρήσουμε στη δράση, γιατί αν τον Ιούλιο μας δέχτηκαν στο υπεπθ επειδή δεν μας ήξεραν και φοβούνταν, τώρα αν μας δούνε πάλι 15-20 άτομα μπροστά δεν θα μας αφήσουν να μπούμε. Υπάρχει τελικά τρόπος να κερδίσουμε αυτά τα πολύ αρνητικά 'ασεποειδή';

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 13, 2007, 02:26:20 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι έχει υπάρξει μεγάλη αδράνεια όλα αυτά τα χρόνια και έχοιυν περάσει μέτρα που ήταν πολύ αρνητικά για όλους τους εκπαιδευτικούς. Και εγώ όταν συζητώ με συναδέλφους απογοητεύομαι, όλοι προσπαθούν να βολευτούν, άλλοι έχουν απαξιώσει το επαγγελμά μας και δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για κινητοποιήσεις.
Το φαινόμενο όμως αυτό είναι διαχρονικό, στην ιστορία και ιδίως της Ελλάδας αυτοί που έφεραν τις αλλαγές ήταν λίγοι και ο λαός τους αμφισβητούσε. Θα σας θυμίσω και πάλι τη φράση του Κολοκοτρώνη από τα Απομνημονεύματά του "Ο κόσμος μας έλεγε τρελούς, ημείς αν δεν είμεθα τρελοί δεν εκάναμεν την επανάστασιν...". Οι εποχές έχουν αλλάξει, η ιστορία όμως επαναλαμβάνεται με έναν δικό της τρόπο για την κάθε εποχή. Αν κοιτάξουμε γύρω μας καθημερινά διαπιστώνουμε μια αδράνεια και απάθεια σε όλους τους τομείς. Δεν πειράζει καθόλου που είμαστε λίγοι, αρκεί να είμαστε αποφασισμένοι και να μην υποχωρήσουμε. Τον Ιούνιο που έγινε η πρώτη μας συνάντηση φάνηκε πολύ καλά ότι υπάρχει διάθεση και θέληση να βγούμε από το λήθαργο που μας εριξαν τόσα χρόνια. Και πολυ περισσότερο απέδειξαν τα παιδιά με την πορεία τους μπροστά στον Ασέπ τον Ιούλιο ότι μας φοβούνται και πως έχουμε τη δύναμη να έρθουμε αντιμέτωποι με όλο το σύστημα. Εϊμαστε λίγοι, αλλά σιγά σιγά θα έρθουν και άλλοι. Το θέμα είναι να έρθουν και από άλλους κλάδους, δε θα δημιουργηθεί σύλλογος αδιόριστων φιλολόγων αλλά αδιόριστων εκπαιδευτικών. Εϊμαστε χιλιάδες και μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Αν είναι να γίνει η αρχή από τη Θεσ/νίκη ας το συζητήσουμε και ας αποφασίσουμε να δώσουμε το δικό μας παρών. Συνεχίζουμε στην Αθήνα και όπου αλλού μας βγάλει. Νομίζω από βδομάδα που θα επιστρέψουν πολλοί μπορούμε να αρχίσουμε να το συζητάμε πιο σοβαρά.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:48:50 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.ΕΙΜΑΙ ΠΕ02 ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ.ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΘΗΝΑ 18-19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2007, 07:16:31 μμ από athanasios 1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161835
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.