*

Αποστολέας Θέμα: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη  (Αναγνώστηκε 17148 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 02:10:14 μμ »
Πτυχίο προβλέπει, μια αίτηση και 15 ευρώ. Για αρχή, ας συμπληρώσουμε την αίτηση και ας δώσουμε τα λεφτά και βγάζοντας την Κυριακή μια οργανωτική επιτροπή, να μοιράσουμε αρμοδιότητες. Γιατί μεταξύ μας, θα προτιμούσα να τα μοιράσουμε λιγάκι, για να γίνουν όλα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 02:48:56 μμ »
Ερχόμαστε και εμείς με την animus, απλά υπάρχει περίπτωση να φτάσουμε 11.30, θα μας περιμένετε;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 02:55:28 μμ »
Δεν ξέρω :-[ Αν το αμφιθέατρο έχει γεμίσει κόσμο, οι μάζες πιέζουν για την έναρξη γιατί δεν κρατιούνται και θέλουν να πάνε να κάψουν το ΥΠΕΠΘ, ίσως και να ξεκινήσουμε χωρίς εσάς!!!! :P
Αν δεις μόνο ότι αργείτε παραπάνω κάνε ένα τηλέφωνο. Επίσης, τηλ. κι όταν έρθεις γιατί μια και δε γνωριζόμαστε φυσιογνωμικά θα ήταν αστείο να είστε εκεί και να λέμε ότι περιμένουμε 2 κοπέλες για να ξεκινήσουμε.
Καλό ταξίδι

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:00:04 μμ »
Σωστά, μπροστά στο πλήθος τι είμαστε εμείς 2 άτομα, θα προσπαθήσουμε να έρθουμε πιο νωρίς, απλά δεν έχει λεωφορείο πιο νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:27 »

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:01:01 μμ »
Παιδιά δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έρθω Αθήνα στη Συνάντηση. Σας παραθέτω αυτό που διάβασα από το Υπόμνημα της ΟΛΜΕ στον Υπουργό για να το συζητήσετε. ΠΡΟΣΟΧΗ εννοεί οι διορισμοί αναπληρωτών και ωρομισθίων να γίνονται από τον ενιαίο δηλαδή από τον πίνακα που δεν λογαριάζονται τα μόρια του ΑΣΕΠ. νομίζω καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό :'( :'(...... καλή επιτυχία στη συνάντηση, εύχομαι να συσπειρωθούμε!και να πετύχουμε!
"12. Όλοι οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι να διορίζονται από τους πίνακες προϋπηρεσίας
Για να αποκτήσει ολόκληρο το ισχύον σύστημα διορισμών μέσω της προϋπηρεσίας (πίνακες αναπληρωτών) πλήρη αξιοπιστία και διαφάνεια, θα πρέπει κάθε διορισμός, από την επόμενη χρονιά, αναπληρωτή ή ωρομίσθιου καθηγητή/-τριας στη δημόσια δευτεροβάθμια ή πρωτοβάθμια εκπαίδευση να πραγματοποιείται από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (πίνακας κατάταξης με βάση την πραγματική εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε δημόσιες σχολικές μονάδες της δευτεροβάθμιας ή πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ) και, σε περίπτωση εξάντλησής του, από πίνακα με βάση την ημερομηνία λήψης πτυχίου (σημερινός πίνακας Γ΄, που πρέπει να συσταθεί για όλες τις ειδικότητες). Με βάση αυτή την πρότασή μας, κάθε πρόσληψη αναπληρωτή ή ωρομίσθιου που παράγει προϋπηρεσία η οποία αναγνωρίζεται από τον ισχύοντα νόμο 3027/02 (π.χ. ΠΔΣ, ΤΑΔ, εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, κ.λπ.) για την κατάταξη στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και συνεπώς και στο μόνιμο διορισμό θα γίνεται από τους πίνακες αυτούς. Με αυτό τον τρόπο το σύστημα διορισμών θα γίνει αντικειμενικότερο και αξιόπιστο."

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:06:38 μμ »
Τι σημαίνει αλήθεια αυτό? Μήπως ότι όταν εξαντληθούν όλοι αυτοί που είναι τώρα στους Πίνακες με προυπηρεσία, θα αναγκαστουν να πάρουν αυτούς που είναι στον Πίνακα Γ' ασχέτως αν έχουν δώσει ΑΣΕΠ? Άρα ο Ενιαίος Πίνακας αυτός θα είναι κάτι σαν την παλιά επετηρίδα? Άραγε αυτό είναι κακό ή όχι?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:11:29 μμ »
ειναι κριμα- για μενα τουλαχιστον- οι μικροτεροι σε προυπηρεσια δεν θ αποκτησουν ποτε προυπηρεσια. ακομη γιατι ναπαλευεις για τον ασεο οταν το μονο οφελος ειναι ο διορισμος? τουλαχιστον τωρα σου μενουν τα μορια και γλυκαινει καπως η αποτυχια. κατα την ταπεινη μου αποψη παντα. δεν σημαινει οτι αυτο θα ναι και το σωστο

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:25:07 μμ »
Εγώ δεν έχω καμία προϋπηρεσία και έτσι όπως πάμε δε θα αποκτήσω κιόλας. Παρόλα αυτά αναγνωρίζοω ότι όσοι έχουν πρέπει να προηγούνται. Βέβαια, εδώ θέλουμε και φορέα ελέγχου του πίνακα και όλες οι προσλήψεις, αναπληρωτές, ενισχυτική, πρόσθετη να είναι σε ενιαίο πίνακα και να γίνονται κεντρικά χωρίς βιογραφικά, αιτήσεις στις κατα τόπους ΄β βάθμιες,συνεντεύξεις κ.τ.λ.
Ο ΑΣΕΠ είναι μια κοροϊδία. Και μακάρι, κατά την άποψη μου, αύριο να είχαμε ξανά επετηρίδα. Όμως, είτε ΑΣΕΠ είτε επετηρίδα είτε λίστα διορισμών είτε, είτε, είτε....αν δε μεγαλώσει ο αριθμός των διορισμών σημαντικά όλα τα συστήματα προβληματικά θα βγαίνουν. Αν οι διορισμοί είναι ελάχιστοι πάντα θα υπάρχει μπλοκάρισμα

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 03:57:40 μμ »
Εγώ δεν έχω καμία προϋπηρεσία και έτσι όπως πάμε δε θα αποκτήσω κιόλας. Παρόλα αυτά αναγνωρίζοω ότι όσοι έχουν πρέπει να προηγούνται. Βέβαια, εδώ θέλουμε και φορέα ελέγχου του πίνακα και όλες οι προσλήψεις, αναπληρωτές, ενισχυτική, πρόσθετη να είναι σε ενιαίο πίνακα και να γίνονται κεντρικά χωρίς βιογραφικά, αιτήσεις στις κατα τόπους ΄β βάθμιες,συνεντεύξεις κ.τ.λ.
Ο ΑΣΕΠ είναι μια κοροϊδία. Και μακάρι, κατά την άποψη μου, αύριο να είχαμε ξανά επετηρίδα. Όμως, είτε ΑΣΕΠ είτε επετηρίδα είτε λίστα διορισμών είτε, είτε, είτε....αν δε μεγαλώσει ο αριθμός των διορισμών σημαντικά όλα τα συστήματα προβληματικά θα βγαίνουν. Αν οι διορισμοί είναι ελάχιστοι πάντα θα υπάρχει μπλοκάρισμα
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε ότι λες στη τελευταία σου πρόταση (για αυτό και την τόνισα). Αλλά έχω να πω κάτι που πρέπει εσείς οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί να το διεκδικήσετε σθεναρά. Είναι που είναι λίγες οι θέσεις και μπλοκάρει η κατάσταση υπάρχουν όμως και άλλες "τρύπες" που μένουν ανοικτές πέρα από την διαφάνεια που ζητούν οι συνδικαλιστές στο κείμενο που παρέθεσε η aeee. Θέλω να πω ότι για να υπάρξει σοβαρή διαφάνεια στις προσλήψεις αναπληρωτών, ωρομισθίων κτλ θα πρέπει να υποχρεωθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς να ενημερώνουν δημόσια για το ποιά είναι τα κενά και οι ανάγκες και στη συνέχεια να ανακοινώνονται και οι προσλήψεις των ωρομισθίων , στη ΠΔΣ κτλ.
Γιατί και τώρα οι προσλήψεις σε μεγάλο βαθμό γίνονται από τους πίνακες αλλά τα διάφορα τρωκτικά έχουν πολλές τρυπούλες για να ρυθμίσουν τον τρόπο που θα βολευτούν οι δικοί τους. Και πιστέψτε με το κάνουν και με τέτοιο τρόπο που δύσκολα τους παίρνουμε είδηση.
Ένα παράδειγμα θα σας δώσω. Μη νομίζεται πως η τακτική των ωρομισθίων εξυπηρετεί μόνο, για λόγους καρμιριάς, το κράτος. Πχ μερικές φορές και σε ορισμένους κλάδους που δεν είναι τόσο πολυπληθείς ή δεν έχουν τη ζήτηση των φιλολόγων, δεν συμφέρει να πάρουν αναπληρωτές όχι για λόγους οικονομικούς αλλά, γιατί αν πάρουν αναπληρωτές χάνουν τη θέση τους κάποιοι που βρίσκονται στις θέσεις διορισμού της επόμενης σχολικής χρονιάς από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών. Έτσι τα τσακάλια των ΠΥΣΔΕ και των Β/μιων κρύβουν τα πραγματικά κενά και δίνουν ωρομισθίες όταν έρθει η ώρα σε αυτούς που θέλουν εξασφαλίζοντας τους των επικείμενο διορισμό τους.
Θα μου πείτε η ανακοίνωση των κενών και των αναγκών από την αρχή σε τι θα βοηθούσε? Σε συνδυασμό με την υποχρεωτική ανακοίνωση των πινάκων και των προσλήψεων νομίζω ότι θα είναι ένα βήμα πιο εκεί για ένα σύστημα με περισσότερη διαφάνεια.

Καλή Επιτυχία στη συνάντησή σας. ;)
 
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 04:08:09 μμ »
Ευχαριστούμε. Και εγώ πίστευα και πάντα λέω ότι οι μαζικοί διορισμοί είναι το πρώτο και βασικό πράγμα που πρέπει να ζητάμε. Όσο λιγότεροι διορισμοί, τόσο μεγαλύτεροι διαχωρισμοί, τοσο περισσότερα παραθυράκια και αλληλοτσακωμοί. Οι μαζικοί διορισμοί είναι κάτι εφικτό, αφού υπάρχουν αρκετά κενά, ανάγκες, αλλά και με τη μείωση του αριθμού των μαθητών ανά τάξη.

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 06:54:34 μμ »
Δεν ξέρω :-[ Αν το αμφιθέατρο έχει γεμίσει κόσμο, οι μάζες πιέζουν για την έναρξη γιατί δεν κρατιούνται και θέλουν να πάνε να κάψουν το ΥΠΕΠΘ, ίσως και να ξεκινήσουμε χωρίς εσάς!!!! :P

Χρυσούλα μην κάψετε το ΥΠΕΠΘ χωρίς εμένα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 05:37:12 μμ »
παιδια τι νεα απ τη συναντηση?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 12:19:26 μμ »
παιδες κανενα νεο απο τη συναντηση? γιατι τοση σιωπη? περιμενουμε νεα σας με αγωνια .........

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Νέα συνάντηση αδιορίστων αρχές Σεπτέμβρη
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 02:30:34 μμ »
Ετοιμάζω την ενημέρωση και θα τη στείλω. Καθυστερώ γιατί είμαι στη δουλειά. Όλα πήγαν καλά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.