*

Αποστολέας Θέμα: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών  (Αναγνώστηκε 2751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 08:09:44 μμ »
Killbill, μπράβο για την διάθεσή σου να προσφέρεις! Να επισημάνω ότι σε πειραματικά σχολεία γίνεται αυτό. Π.χ. η φιλόλογος έχει φτιάξει ένα wiki όπου οι μαθητές ανεβάζουν τις εργασίες τους. Είναι όμως επιμορφώτρια Β΄ επιπέδου, οk. Μια εναλλακτική είναι και η ηλεκτρονική τάξη που παρέχει το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 09:03:24 μμ »
Ναι έχω υπόψη μου τα wiki και το eclass του ΠΣΔ, όμως δεν θέλω να επιβαρύνω ή να μπλέξω τους μαθητές με νέες πλατφόρμες μη οικίες με αυτούς, όπου να πρέπει να φτιάξουν λογαριασμούς ή να αιτηθουν κωδικούς από το ΠΣΔ γιατί απλά ελάχιστοι θα το κάνουν.
Αντίθετα αν τους πω βρείτε την τάδε σελίδα στο Facebook θα τους είναι οικείο.

Δεν θέλω όμως να το χρησιμοποιήσω για υποβολή εργασιών ή ανάθεση ασκήσεων κλπ αλλά ως τρόπο διαλόγου και επίλυσης αποριών. Ο χρόνος στο σχολείο δεν φτάνει, χάνονται ώρες για διάφορους λόγους, πού χρόνος να ρωτήσει ο καθένας τις απορίες του...

Θελω να ρωτήσω, όμως, το θεωρείτε προς τη σωστή κατεύθυνση να υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας με τους μαθητές για επίλυση αποριών εκτός σχολικού ωραρίου?  ή πιστεύετε οι απορίες πρέπει να εκφράζονται μόνο κατά τη διάρκεια του μαθήματος και από κει και πέρα ο καθηγητής πρέπει να είναι απρόσιτος?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 09:23:26 μμ »
Για να είσαι καλυμμένος από κακόβουλους, ρώτα τον σύμβουλό σας.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 10:41:06 μμ »
Θελω να ρωτήσω, όμως, το θεωρείτε προς τη σωστή κατεύθυνση να υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας με τους μαθητές για επίλυση αποριών εκτός σχολικού ωραρίου?  ή πιστεύετε οι απορίες πρέπει να εκφράζονται μόνο κατά τη διάρκεια του μαθήματος και από κει και πέρα ο καθηγητής πρέπει να είναι απρόσιτος?

once a teacher, always a teacher, δεν λένε;
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αφήσω απορία άλυτη και μετέωρη είτε έρχεται με παραδοσιακό τρόπο είτε μέσω οποιουδήποτε τεχνολογικού εργαλείου. Αλλά με μέτρο πάντα. Όχι να θυμούνται όλες τις απορίες 11 το βράδυ και να ξεροσταλιάζουμε στο facebook. Νομίζω πως πρέπει ο εκπαιδευτικός (αν θέλει) να έχει έναν δίαυλο επικοινωνίας εκτός σχολείου αλλά θέτοντας τα όρια του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:37 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 11:39:00 μμ »
Θελω να ρωτήσω, όμως, το θεωρείτε προς τη σωστή κατεύθυνση να υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας με τους μαθητές για επίλυση αποριών εκτός σχολικού ωραρίου?  ή πιστεύετε οι απορίες πρέπει να εκφράζονται μόνο κατά τη διάρκεια του μαθήματος και από κει και πέρα ο καθηγητής πρέπει να είναι απρόσιτος?
Θα σου πω τη δικιά μου γνώμη. Για τούτο συμφώνησα με τα 1 2 3 5 κι όχι με τα 4 6. Ο δάσκαλος για μένα επ' ουδενί δεν πρέπει να 'ναι απρόσιτος. Αλλά η διδασκαλία κι η συνεργασία του με τους μαθητές θεωρώ ότι πρέπει να γίνουνται στο σχολικό περιβάλλον. Ούτε σ' εξωσχολικούς χώρους κι ούτε μέσω μαίηλ ή μέσσεντζερ.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:14:32 πμ »
Θα σου πω τη δικιά μου γνώμη. Για τούτο συμφώνησα με τα 1 2 3 5 κι όχι με τα 4 6. Ο δάσκαλος για μένα επ' ουδενί δεν πρέπει να 'ναι απρόσιτος. Αλλά η διδασκαλία κι η συνεργασία του με τους μαθητές θεωρώ ότι πρέπει να γίνουνται στο σχολικό περιβάλλον. Ούτε σ' εξωσχολικούς χώρους κι ούτε μέσω μαίηλ ή μέσσεντζερ.
Αυτό που λες είναι σωστό αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να λειτουργήσει πρακτικά.
Όταν η Α & Β Λυκείου έχει 35 ώρες την βδομάδα, δηλαδή κάθε μέρα 7ωρο, ο μόνος τρόπος να διαθέτεις χρόνο εντός σχολείου είναι να μένεις και εσύ και τα παιδιά μετά το 7ωρο για απορίες. Και αν είναι αρκετοί μαθητές, από διαφορετικά τμήματα και τάξεις και ο καθένας έχει τις δικές του απορίες, κάθε μια από τις οποίες θέλει ίσως κάποιο χρόνο να εξηγήσεις, θα τραβήξει πολύ σε χρόνο και θα πρέπει να καθίσεις και εσύ και τα παιδιά μέχρι αργά. Συνήθως τα παιδιά μετά το 7ωρο έχουν φροντιστήρια, λεωφορεία κλπ και πρέπει να φύγουν από το σχολείο.
Θα λειτουργούσε, αν υπήρχαν 5ωρα ή έστω 6ωρα (με την προυπόθεση ότι την ίδια ώρα που σχολάνε κάποια τμήματα στο 5ωρο να έχεις και εσύ κενό), ώστε να τους πεις όσοι θέλουν μπορούν να μείνουν 6η ώρα ή και 7η αν τραβήξει, για επίλυση αποριών.
Ίσως το να ανοίγεις το σχολείο κάποια Σάββατα να είναι ο μόνος τρόπος να παρέχεις τη βοήθεια εντός σχολείου. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ότι κάνεις ιδιαίτερο, αφού μάρτυρες θα είναι τα ίδια τα παιδιά!!! Όπως σε κατηγορήσει, τους λες απλά "ρώτα τα παιδιά αν έχω πάρει λεφτά και τον αποστομώνεις.
Το θέμα που δημιουργείται όμως με τα Σάββατα, είναι ότι δίνεις στόχο στους υπόλοιπους συναδέλφους. Τα παιδιά θα πουν στους υπόλοιπους καθηγητές "ο κύριος τάδε μας μαζεύει Σάββατα και μας λύνει απορίες, να το κάνετε και εσείς!!". Εδώ έρχεται η χρήση του ιντερνετ, που ανέφερα, όπου όλα γίνονται πιο αθόρυβα χωρίς να δίνεις στόχο.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 12:52:54 μμ »
Καταρχήν να πω ότι το νήμα που ξεκίνησες είναι το πιο ουσιαστικό κι ενδιαφέρον νήμα που ανοίχτηκε ποτέ στο pde. Αφορά αποκλειστικά τη διδακτική έγνοια και τίποτις άλλο. Υπό άλλας συνθήκας (άμα δεν είχαμε ένα κράτος καραγκιόζη με τις αναπληρώσεις τους διορισμούς τα εξωδιδακτικά γενικότερα) θα 'πρεπε να 'ναι το μοναδικό νήμα σ' ένα εκπαιδευτικό φόρουμ. Τώρα για να επιστρέψω στη συζήτηση. Είναι, πράγματι, τέτοια η πίεση χρόνου και για τους δασκάλους και (πρωτίστως) για τους μαθητές όπου καθίσταται δύσκολη η ενδοσχολική εξτρά παράδοση μαθημάτων. Γιατί τα 1 2 3 5 εκεί αναφέρουνται. Πάντως αν ο διευθυντής θέλει κι είναι συνεργάσιμος και θετικός τότε η γνώμη του συλλόγου περιττεύει. Άμα δε θέλει τότε είναι έως αδύνατο. Τα 4 6 ομολογώ ότι τα φοβάμαι. Γιατί ό,τι λαμβάνει χώρα εκτός σχολείου είναι δυνάμει επικίνδυνο. Το ιντερνέτ το φοβάμαι πάαααααρα πολύ για να χρησιμοποιηθεί για τέτοιο λόγο. Είμαι γενικά της άποψης να μην έχουν πρόσβαση σε ιντερνέτ οι μαθητές. Ίσως θεωρηθώ συντηρητικός ή φοβικός μα έτσι νιώθω. Στο εξωτερικό είναι, ίσως, αλλιώτικα. Άλλη κουλτούρα άλλη αντιμετώπιση της τεχνολογίας πιο συνετή πιο μυαλωμένη. Εμείς εδώ πέφτουμε με τα μούτρα ως αδαείς κι οι μαθητές δε μπορούν να χειριστούν σωστά τις δυνατότητές του. Ίσως σφάλλω μα έτσι το βλέπω. Σε δέκα χρόνια μπορεί να 'ναι πιο ώριμα τα πράγματα. :-\

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιπλέον υποστήριξη μαθητών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 04:16:38 μμ »
Καταρχήν να υπενθυμίσω ότι αναφέρομαι σε επίλυση αποριών και όχι σε έξτρα ώρες μαθημάτων. Αυτό που προτάσσω, διαφέρει από την ενισχυτική διδασκαλία . Δεν εννοώ να ορίσω κάθε Σάββατο ή κάποια Σάββατα 1 ώρα ή να μένουμε μετά το σχόλασμα, για να κάνουμε εξάσκηση και να λύσουμε επιπλέον ασκήσεις. Όχι ότι αυτό θα ήταν κακό, αλλά το θεωρώ μεγάλο βήμα για την Ελληνική σχολική πραγματικότητα. Εδώ μιλάω για ανοιχτό δίαυλο επικοινωνίας για επίλυση αποριών και μόνο!

Έχω διαπιστώσει ότι σε πολλά παιδιά δημιουργούνται απορίες, οι οποίες δεν εκφράζονται λόγω των στενών χρονικών περιθωρίων μέσα στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Κάποιοι μαθητές ντρέπονται μπροστά στους συμμαθητές τους να ρωτήσουν απορίες. Το να έρθουν να σε βρουν αφού χτυπήσει το κουδούνι, πάλι διστάζουν γιατί δεν θέλουν να σου φάνε το διάλειμμα. Άσε που σε βλέπουν και βιαστικό να θες να φύγεις, και λογικό αφού μπορεί να έχεις εφημερία, μίνι σύλλογο καθηγητών, να σε περιμένουν γονείς, να πρέπει να κάνεις δουλειά κλπ. Δυστυχως τα κενά σου δεν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς αφού εκείνη την ώρα έχουν μάθημα οι μαθητές. Μετά σχολάνε έχουν φροντιστήρια, λεωφορεία κλπ. Οπότε χρόνος ανύπαρκτος εντός του σχολικού ωραρίου.

Ενα μεγάλο ποσοστό πάει φροντιστήριο ακριβώς για αυτό το λόγο! Λόγων αποριών! και όχι επειδή ο καθηγητής δεν κάνει καλά τη δουλειά του ή βαριέται. "Εχει απορίες το παιδί, ποιος θα του τις λύσει?" Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με το παιδί, να του αφιερώσει χρόνο ατομικά! Η τάξη έχει 28 μαθητές. Ο καθηγητής τρέχει να προλάβει να ολοκληρώσει την ύλη. Που να τον διακόψεις να ρωτήσεις απορία; Και αν η απορία σου απαιτεί να αφιερώσει μισή ή και μια ώρα ο καθηγητής μαζί σου; Αδύνατον να βρεθεί μέσα στα σχολικά όρια αυτό. Έτσι καταφεύγει στο ιδιαίτερο ή το φροντιστήριο (που παρέχουν πλέον ώρες για επίλυση αποριών ατομικά).

Όσον αφορά το ιντερνετ, για την επίτευξη αυτού του στόχου, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μας φοβίζει και νομίζω ότι πρέπει να σπάσουμε επιπλέον αυτό το ταμπού. Δεν σας κρύβω ότι όταν ο Διευθυντής του σχολείου, μου ζήτησε να φτιάξουμε σελίδα στο facebook για το σχολείο ήμουν και εγώ πολύ διστακτικός έως και αρνητικός. "Facebook=φωτογραφίες με μαγιό"! Θα μας κράξουν είπα. Τελικά το τολμήσαμε και δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο θετικά λειτουργεί. Όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι γονείς ακολουθούν τη σελίδα, και είναι πάντα ενημερωμένοι για οτιδήποτε συμβαίνει στο σχολείο. Δεν σας κρύβω δε, το πόσο βοήθησε αυτή η άμεση επικοινωνία μέσω messenger, κατά τις ηλεκτρονικές εγγραφές των μαθητών. Διαπίστωσα ότι τελικά τα πράγματα δεν όπως νόμιζα. Γονείς και μαθητές μπορούν να ρωτήσουν ανα πάσα στιγμή ότι θέλουν και να λάβουν απάντηση άμεσα. Ενώ μια ανακοίνωση που θα βγάλουμε, την έχουν δει όλοι μέσα σε 5'!

Με αυτή τη λογική, δεν βλέπω κάτι το επίφοβο να ανοίξω έναν δίαυλο επικοινωνίας για επίλυση αποριών στο μάθημα μέσω κλειστής ομάδας στο Facebook. Το περιβάλλον είναι τόσο οικείο στους μαθητές. Που να τους μπλέξεις με Moodle, eclass.. Πρέπει κάποιος να είναι πολύ καχύποπτος για να πει οτι ο καθηγητής "μιλάει" με τους μαθητές του στο facebook. Η ομάδα θα είναι κλειστή, θα ξέρω ποιούς βάζω μέσα και θα αναρτούμε εκεί απορίες και απαντήσεις για να τις βλέπουν όλοι, ενώ φυσικά θα επιτρέπεται και η κατ' ιδίαν συνομιλία μέσω μηνυμάτων στη σελίδα για κάποιον που ίσως "φοβάται" να ρωτήσει δημόσια κάτι, όπως εξάλλου συμβαίνει και μέσα στην σχολική τάξη.
Και όλα γίνονται αθόρυβα χωρίς να δίνεις στόχο φανερά στους υπόλοιπους συναδέλφους. Στα Μαθηματικά, στη Χημεία κλπ όπου απαιτούνται ειδικοί συμβολισμοί, αρκεί μια φωτογραφία του τετραδίου με το κινητό, και ανέβασμα εικόνας στη συζήτηση!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να το έχει εφαρμόσει (εννοώ τον τρόπο μέσω Facebook) ή αν σκέφτεται να το εφαρμόσει με την νέα χρονιά. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει τα αποτελέσματα και αν λειτουργησε θετικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.