*

Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ  (Αναγνώστηκε 2327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:20:03 μμ »
Είμαι συνάδελφος ΠΕ02 αλλα είμαι με άδεια ανατροφής η οποία λήγει 31 Μα΄ί΄ου. Η μεγάλη μου κόρη θα πάει στο νήπιαγωγείο και δεν έχω άτομο για να την ΄παίρνει από το σχολείο στις 12:15 μετά την 1η Ιουνίου που θα πάω σχολείο ( το σχολείο μου απέχει γύρω στη μισή με αυτοκίνητο από το σπίτι μου και το σχολείο της κόρης μου.Ρώτησα τη νηπιαγωγό αν μπορώ να γράψω την κόρη στο πρωινό νηπιαγωγείο και να την κρατήσει στο ολοήμερο τις τελευτάιες 20 ημέρες και μου είπε οπωσδήποτε να την γράψω στο ολοήμερο για λόγους οργανικότητας και ως συνάδελφος το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλα΄όταν της είπα να το γράψω στο ολοήμερο αλλά να το παίρνω στις 12:15 όσο καιρό θα είμαι σε άδεια πάλι αρνήθηκε.Δεν θέλω να θεωρησει η συνάδελφος ότι απαξιώνω τη δουλεία της γιατί δεν έχω τέτοια πρόθεση και μάλιστα είμαι από τους ανθρώπους που θεωρώ πολύ σημαντική την προσχολική αγωγή και σας θαυμάζω γιατί εγώ παράτησα τη σχολή των νηπιαγωγών και πήγα στη φιλολογία γιατί δεν είχα υπομονή με τα πιτσιρίκια.Δε θέλω όμως και η μικρή να μπουχτήσει από το σχολείο με τις πολλές ώρες. Τί θα μου προτείνατε να κάνω ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:25:22 μμ »
Είμαι συνάδελφος ΠΕ02 αλλα είμαι με άδεια ανατροφής η οποία λήγει 31 Μα΄ί΄ου. Η μεγάλη μου κόρη θα πάει στο νήπιαγωγείο και δεν έχω άτομο για να την ΄παίρνει από το σχολείο στις 12:15 μετά την 1η Ιουνίου που θα πάω σχολείο ( το σχολείο μου απέχει γύρω στη μισή με αυτοκίνητο από το σπίτι μου και το σχολείο της κόρης μου.Ρώτησα τη νηπιαγωγό αν μπορώ να γράψω την κόρη στο πρωινό νηπιαγωγείο και να την κρατήσει στο ολοήμερο τις τελευτάιες 20 ημέρες και μου είπε οπωσδήποτε να την γράψω στο ολοήμερο για λόγους οργανικότητας και ως συνάδελφος το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλα΄όταν της είπα να το γράψω στο ολοήμερο αλλά να το παίρνω στις 12:15 όσο καιρό θα είμαι σε άδεια πάλι αρνήθηκε.Δεν θέλω να θεωρησει η συνάδελφος ότι απαξιώνω τη δουλεία της γιατί δεν έχω τέτοια πρόθεση και μάλιστα είμαι από τους ανθρώπους που θεωρώ πολύ σημαντική την προσχολική αγωγή και σας θαυμάζω γιατί εγώ παράτησα τη σχολή των νηπιαγωγών και πήγα στη φιλολογία γιατί δεν είχα υπομονή με τα πιτσιρίκια.Δε θέλω όμως και η μικρή να μπουχτήσει από το σχολείο με τις πολλές ώρες. Τί θα μου προτείνατε να κάνω ;

Η συνάδελφος σωστά σου είπε.
Το ολοήμερο νηπαιγωγείο έχει σταθερό ωράριο. Μόνο για σοβαρούς λόγους υγείας και σοβαρούς κοινωνικούς λόγους μπορεί κάποιο παιδί να αποχωρεί σε ωράριο κλασικού από το ολοήμερο. Αλλά και πάλι το παιδί θα χάνει το μισό πρόγραμμα. Το απογευματινό πρόγραμμα το ολοημέρου βρίσκεται σε συνεχεια με το πρωινό και δεν είναι κάτι άσχετο. π.χ. σε περιόδους γιορτών, οι πρόβες για τη γιορτή γίνονται συνήθως το απόγευμα, ή γίνεται κάποια δραστηριότητα δραματοποίησης σε σχέση με την ενότητα που διαπραγματεύτηκαν το πρωί....

Σκέψου και πρακτικά το θέμα. Αν κάθε γονιός έπιαρνε το παιδί του ό,τι ώρα ήθελε (12:15 ή 15:45) θα γινόταν ένα μπάχαλο και δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει το τμήμα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:36:38 μμ »
Δεν ήξερα ότι το απόγευματινό πρόγραμμα αποτελεί συνέχεια του πρωινού και πίστευα να σου πω την αλήθεια ότι ήταν απλά για φύλαξη με δραστηριότητες παιχνιδιού και μόνο. Ποιές άλλες ώρες αποχώρησεις υπάρχουν στο νηπιαγωγείο; πχ 2:00;

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:39:19 μμ »
Νομίζω ότι σε ειδικές περιπτώσεις και με υπεύθυνη δήλωση,γίνεται.Βέβαια έχε υπ'όψιν σου πως δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο για το παιδί.Όπως είπε και η συνάδελφος emmaki,το πρόγραμμα έχει συνέχεια.Συνήθως οι δραστηριότητες είναι πιο χαλαρές το μεσημέρι και υπάρχει και η χαλάρωση.Μήπως να το σκεφτόσουν να την αφήσεις ολοήμερο;Αν για κανέναν λόγο δεν μπορείς,ξανασυζήτησέ το....Με υπεύθυνη δήλωση ίσως το δεχτεί.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:57:44 μμ »
την έχω ήδη γράψει στο ολοήμερο αλλά η ίδια η νηπιαγωγός μου επισήμανε ότι είναι πολλές οι ώρες και τα παιδιά κουράζονται και αφού είμαι με αδεια θα ηταν ίσως καλύτερο να την πάω στο πρωινό, (αλλά όπως προανέφερα έχω προβλημα με τον Ιούνιο και με τον προϊστάμενός μας που είπε ότι αν δεν έχει κονδύλι για ωρομίσθιους θα διακόψει τις άδειες με πρώτα θύματα τις αδειες ανατροφής και ως φιλολογος είμαι η πιο επίφοβη-το έχει ξανακάνει στο παρελθόν -.Επειδή δε θέλω να έρθω σε αντιπαλότητα γιατί το θεωρώ και απρεπές προς τη δασκάλα και του παιδιού μου αλλά και αντισυναδελφικό σκεφτομαι να την αφήσω στο ολοήμερο για να είμαι καλυμένη, δεν θέλω όμως και η νηπιαγωγός να νομίζει ότι της το παρκάρω εκειγια να μην  το έχω στο σπίτι και με ζαλιζει γιατί δε θεωρώ όπως ειναι και το λογικό το σχολείο παρκιν και επίσης το παιδάκι μου δεν είναι πό αυτά που ζαλίζουν, ευτυχώς.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:04:16 μμ »
Δεν ήξερα ότι το απόγευματινό πρόγραμμα αποτελεί συνέχεια του πρωινού και πίστευα να σου πω την αλήθεια ότι ήταν απλά για φύλαξη με δραστηριότητες παιχνιδιού και μόνο. Ποιές άλλες ώρες αποχώρησεις υπάρχουν στο νηπιαγωγείο; πχ 2:00;

Δεν υπάρχει άλλη ώρα αποχώρησης.
Στο καλσικό είναι 12:15, και στο ολοήμερο 15:45.

Το νηπιαγωγείο είναι σχολέιο και όλο το πρόγραμμα έχει εκπαιδευτικούς στόχους. Ακόμα και το γεύμα και η ξεκούραση έχουν παιδαγωγικό στόχο. Δεν είναι χώρος φύλαξης παιδιών.
Επίσης, θεωρώ ότι δεν είναι κουραστικό για τα παιδιά, καθώς υπάρχει το ενδιάμεσο διάλειμμα και η μεσημεριανή ξεκούραση. Αν ήταν συνεχές το πρόγραμμα, χωρίς διάλειμμα και χωρίς ξεκούραση (όπως σε κάποιους παιδικούς σταθμούς), τότε, ναι, θα ήταν κουραστικό. Τότε θα ήταν εξαντλητικό!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:29:48 μμ »
την έχω ήδη γράψει στο ολοήμερο αλλά η ίδια η νηπιαγωγός μου επισήμανε ότι είναι πολλές οι ώρες και τα παιδιά κουράζονται και αφού είμαι με αδεια θα ηταν ίσως καλύτερο να την πάω στο πρωινό, (αλλά όπως προανέφερα έχω προβλημα με τον Ιούνιο και με τον προϊστάμενός μας που είπε ότι αν δεν έχει κονδύλι για ωρομίσθιους θα διακόψει τις άδειες με πρώτα θύματα τις αδειες ανατροφής και ως φιλολογος είμαι η πιο επίφοβη-το έχει ξανακάνει στο παρελθόν -.Επειδή δε θέλω να έρθω σε αντιπαλότητα γιατί το θεωρώ και απρεπές προς τη δασκάλα και του παιδιού μου αλλά και αντισυναδελφικό σκεφτομαι να την αφήσω στο ολοήμερο για να είμαι καλυμένη, δεν θέλω όμως και η νηπιαγωγός να νομίζει ότι της το παρκάρω εκειγια να μην  το έχω στο σπίτι και με ζαλιζει γιατί δε θεωρώ όπως ειναι και το λογικό το σχολείο παρκιν και επίσης το παιδάκι μου δεν είναι πό αυτά που ζαλίζουν, ευτυχώς.
Και τι πάει να πει να "μη σε ζαλίζει";Εμείς θέλουμε εγγραφές στα ολοήμερα!Όσο το δυνατόν περισσότερες.Προς το παρόν δεν ισχύει για τα νηπιαγωγεία ό,τι για τα δημοτικά(ότι πρέπει να εργάζονται και οι 2 γονείς για να εγγραφούν τα παιδιά ολοήμερο).Το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου έχει στόχους και σε καμμία περίπτωση δεν είναι φύλαξη.Είναι σχολείο.Άσε που -προσωπική μου άποψη-το ολοήμερο βοηθάει πολύ περισσότερο τα παιδιά από ό,τι το κλασικό.Αφού την έγραψες,καλό είναι να πάει.Οι ώρες αποχώρησης είναι αυτές που σου έγραψε η συνάδελφος.Δεν υπάρχει ενδιάμεση ώρα αποχώρησης.Καλή χρονιά εύχομαι,αν και δύσκολη για όλους.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 02:39:17 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 02:45:23 μμ »
την έχω ήδη γράψει στο ολοήμερο αλλά η ίδια η νηπιαγωγός μου επισήμανε ότι είναι πολλές οι ώρες και τα παιδιά κουράζονται και αφού είμαι με αδεια θα ηταν ίσως καλύτερο να την πάω στο πρωινό, (αλλά όπως προανέφερα έχω προβλημα με τον Ιούνιο και με τον προϊστάμενός μας που είπε ότι αν δεν έχει κονδύλι για ωρομίσθιους θα διακόψει τις άδειες με πρώτα θύματα τις αδειες ανατροφής και ως φιλολογος είμαι η πιο επίφοβη-το έχει ξανακάνει στο παρελθόν -.Επειδή δε θέλω να έρθω σε αντιπαλότητα γιατί το θεωρώ και απρεπές προς τη δασκάλα και του παιδιού μου αλλά και αντισυναδελφικό σκεφτομαι να την αφήσω στο ολοήμερο για να είμαι καλυμένη, δεν θέλω όμως και η νηπιαγωγός να νομίζει ότι της το παρκάρω εκειγια να μην  το έχω στο σπίτι και με ζαλιζει γιατί δε θεωρώ όπως ειναι και το λογικό το σχολείο παρκιν και επίσης το παιδάκι μου δεν είναι πό αυτά που ζαλίζουν, ευτυχώς.
Και τι πάει να πει να "μη σε ζαλίζει";Εμείς θέλουμε εγγραφές στα ολοήμερα!Όσο το δυνατόν περισσότερες.Προς το παρόν δεν ισχύει για τα νηπιαγωγεία ό,τι για τα δημοτικά(ότι πρέπει να εργάζονται και οι 2 γονείς για να εγγραφούν τα παιδιά ολοήμερο).Το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου έχει στόχους και σε καμμία περίπτωση δεν είναι φύλαξη.Είναι σχολείο.Άσε που -προσωπική μου άποψη-το ολοήμερο βοηθάει πολύ περισσότερο τα παιδιά από ό,τι το κλασικό.Αφού την έγραψες,καλό είναι να πάει.Οι ώρες αποχώρησης είναι αυτές που σου έγραψε η συνάδελφος.Δεν υπάρχει ενδιάμεση ώρα αποχώρησης.Καλή χρονιά εύχομαι,αν και δύσκολη για όλους.

Πολύ σωστά μιλάει η συναδελφισσα. Τα παιδιά μόνο κερδισμένα βγαίνουν απο το ολοήμερο σε όλους τους τομείς ανάπτυξης. Εγώ δεν πιστεύω πως κουράζονται. Κ δεν είναι πάρκιν. Δουλεύουμε με δραστηριότητες με συγκεκριμένους στόχους. Ολα τα παιδιά θα έπρεπε να μένουν σε ολοήμερο.

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:55:47 μμ »
Κι εγώ είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν τα ολοήμερα όταν επιτελούν τον ουσιαστικό σκοπό τους Μακάρι και στα γυμνάσια που υπηρετώ εγώ να είχαμε μία έστω ώρα τη βδομάδα για να κάνουμε και κάτι άλλο από το να κυνηγάμε την ύλη. Με πείσατε απόλυτα , θα  την στείλω στο ολοήμερο ευελπιστώντας και η δασκάλα της να υποστηρίζει με το σωστό τρόπο τα ολοήμερα

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:10:26 μμ »
Κι εγώ είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν τα ολοήμερα όταν επιτελούν τον ουσιαστικό σκοπό τους Μακάρι και στα γυμνάσια που υπηρετώ εγώ να είχαμε μία έστω ώρα τη βδομάδα για να κάνουμε και κάτι άλλο από το να κυνηγάμε την ύλη. Με πείσατε απόλυτα , θα  την στείλω στο ολοήμερο ευελπιστώντας και η δασκάλα της να υποστηρίζει με το σωστό τρόπο τα ολοήμερα
καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:16:13 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ και ευχομαι το ίδιο και για εσάς!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:42:57 μμ »
ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ ΠΑΛΙ ΚΆΤΙ ΤΙς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΕ60;Πώς ακριβώς διαμο΄ρφώνεται το πρόγραμμα του ολοήμερου; Τί φαγητό συνηθιζεται να δινουμε μαζί και όποια άλλη πληροφορία δεκτή .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:59:12 μμ »
το καθημερινό υγιεινό φαγητό σε ταπεράκι που να ανοίγει και να κλείνει εύκολα. Εγώ πέρισυ δεν ήθελα και πολλά γλυκά γιατί κ υγιεινό δεν είναι και ζηλεύουν κ τα άλλα. Θα δοθούν οδηγίες στους γονείς. Το πρωί φέρναν τοστ ή φρούτο ή γιαουρτι. κ κανέναν λουκουμά. Επέμενα πολύ στα φρούτα και μετά απο το φαγητό μου δίναν τα παιδιά τα φρούτα τους τα καθάριζα και τα έτρωγαν. Επιτρέπαμε να κερνάνε και μπισκότα ολικής καμια φορά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.