*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου  (Αναγνώστηκε 2219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« στις: Ιούλιος 21, 2007, 09:32:48 μμ »
Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διοριστεί μόνιμος ένας ωρομίσθιος(τί παίζει με μόρια και μήνες);
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:11 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:38:10 μμ »
μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ ή με το μάζεμα μορίων από την προϋπηρεσία Το πόσα μόρια και χρόνος χρειάζεται για να πλησιάσεις διορισμό, εξαρτάται από την ειδικότητά σου, τον αριθμό θέσεων που αναλογούν στο 60% του ΑΣΕΠ και το 40% από τους πίνακες με προϋπηρεσία, το πόσα μόρια έχουν μαζέψει οι άλλοι κ.α.

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2007, 12:41:03 πμ »
1)Mήπως γνωρίζεις τί ισχύει για τους ΠΕ02;   2)Ο διορισμός του 40% ισχύει δηλαδή και για τους ωρομίσθιους εκτός από τους αναπληρωματικούς,(π.χ. διορίζονται 20% αναπληρωματικοί και 20% ωρομίσθιοι);
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2007, 12:17:42 μμ »
1. Δεν ξέρω για τους ΠΕ02, γιατί είμαι ΠΕ20, αλλά πιστεύω ότι είναι δύσκολα για τον κλάδο σας, αν και παίρνουν πολλά άτομα.
2. ο 40% ισχύει για πίνακες με προϋπηρεσία. Οι αναπληρωτές (αναπληρωματικοί υπάρχουν στο ποδόσφαιρο  ;D) έχουν περισσότερα μόρια (π.χ. ένας αναπληρωτής θα έχει 9 μόρια στο τέλος της χρονιάς και ένας ωρομίσθιος 3.5) και εννοείται ότι οι προσλήψεις με το 40% γίνεται από τον δικό τους πίνακα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:11 »

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2007, 12:21:09 μμ »
Σ'ευχαριστώ,κατατοπίστηκα!
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 23, 2007, 02:33:54 μμ »
1. Δεν ξέρω για τους ΠΕ02, γιατί είμαι ΠΕ20, αλλά πιστεύω ότι είναι δύσκολα για τον κλάδο σας, αν και παίρνουν πολλά άτομα.
2. ο 40% ισχύει για πίνακες με προϋπηρεσία. Οι αναπληρωτές (αναπληρωματικοί υπάρχουν στο ποδόσφαιρο  ;D) έχουν περισσότερα μόρια (π.χ. ένας αναπληρωτής θα έχει 9 μόρια στο τέλος της χρονιάς και ένας ωρομίσθιος 3.5) και εννοείται ότι οι προσλήψεις με το 40% γίνεται από τον δικό τους πίνακα

Για τον Κλάδο ΠΕ20 είναι ποιο εύκολα??   Εσύ σε ποιον πίνακα είσαι ?

Στατιστικά μπορεί να γίνει μια προσέγγιση για διορισμό στον ΠΕ20 ?

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:15:13 μμ »
Δεν είμαι σε κανέναν πίνακα, γιατί είμαι μόνιμη (διορίστηκα πέρσι) :)

Δεν μπορεί να γίνει προσέγγιση για διορισμό ΠΕ20, γιατί :
1. δεν έγινε διαγωνισμός ΑΣΕΠ για πληροφορικούς, που σημαίνει 0 διορισμούς για 2 χρόνια
2. είμαστε παντού υπεράριθμοι (οι μόνιμοι), πολλοί έχουν τοποθετηθεί σε 3 ολοήμερα για να καλύπτουν τις ώρες τους - αυτό σημαίνει ελάχιστες προσλήψεις αναπληρωτών και λιγότερες - σε σχέση με προηγούμενα έτη - ωρομισθίων
3. οι πίνακες έχουν "μπουκώσει" και κάθε χρόνο θα γεμίζουν πολύ παραπάνω
4. με τις αλλαγές και μετατροπές των σχολείων έχουν μειωθεί αρκετά οι ώρες μαθημάτων πληροφορικής, ειδικά σε λύκεια, ΕΠΑΛ κλπ, που σημαίνει πως χρειάζονται λιγότερους καθηγητές πληροφορικής
5. είμαστε ο μόνος - νομίζω - κλάδος, που εδώ και χρόνια δεν έχει σχολικούς συμβούλους (θα έχουμε από του χρόνου)
6. έχουμε χωριστεί σε 42 στρατόπεδα, δεν υπάρχει ενότητα σαν κλάδος ούτε σύμπνοια. Σκεφτείτε τι έχουν καταφέρει άλλοι κλάδοι που είναι οργανωμένοι, π.χ. οι ΠΕ02 ή υπάρχουν οργανώσεις, όπως η ΠΕΑ που δεν έχουν ασχοληθεί μαζί μας ποτέ ή έχουν πιέσει για εμάς. Εδώ υπάρχουν ακόμα κόντρες σε ΠΕ19 και ΠΕ20 στο ίδιο σχολείο...
6. οι πληροφορίες που έχουμε αρκετοί είναι δυσοίωνες για το μέλλον...και για τα ολοήμερα...το ΚΠΣ (κοινοτικό πλαίσιο στήριξης) λήγει το 2013- αν μέχρι τότε δεν απορροφηθούν χρήματα για την εξόπλιση εργαστηρίων στα δημοτικά, κλάφτα Χαράλαμπε..
7. μην ξεχνάμε και τους δασκάλους που επιθυμούν να πάρουν το μάθημα στα δημοτικά, γιατί θα παίρνουν επίδομα 120 ή 150€, από ότι μου είχε πει ένας δάσκαλος...

Αυτά...αν δεν ενωθούμε και πιέσουμε για νέα πράγματα και διεξόδους στην πληροφρική, θα πέσει να μας πλακώσει... :-X

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:21:56 μμ »
Δεν είμαι σε κανέναν πίνακα, γιατί είμαι μόνιμη (διορίστηκα πέρσι) :)

Δεν μπορεί να γίνει προσέγγιση για διορισμό ΠΕ20, γιατί :
1. δεν έγινε διαγωνισμός ΑΣΕΠ για πληροφορικούς, που σημαίνει 0 διορισμούς για 2 χρόνια
2. είμαστε παντού υπεράριθμοι (οι μόνιμοι), πολλοί έχουν τοποθετηθεί σε 3 ολοήμερα για να καλύπτουν τις ώρες τους - αυτό σημαίνει ελάχιστες προσλήψεις αναπληρωτών και λιγότερες - σε σχέση με προηγούμενα έτη - ωρομισθίων
3. οι πίνακες έχουν "μπουκώσει" και κάθε χρόνο θα γεμίζουν πολύ παραπάνω
4. με τις αλλαγές και μετατροπές των σχολείων έχουν μειωθεί αρκετά οι ώρες μαθημάτων πληροφορικής, ειδικά σε λύκεια, ΕΠΑΛ κλπ, που σημαίνει πως χρειάζονται λιγότερους καθηγητές πληροφορικής
5. είμαστε ο μόνος - νομίζω - κλάδος, που εδώ και χρόνια δεν έχει σχολικούς συμβούλους (θα έχουμε από του χρόνου)
6. έχουμε χωριστεί σε 42 στρατόπεδα, δεν υπάρχει ενότητα σαν κλάδος ούτε σύμπνοια. Σκεφτείτε τι έχουν καταφέρει άλλοι κλάδοι που είναι οργανωμένοι, π.χ. οι ΠΕ02 ή υπάρχουν οργανώσεις, όπως η ΠΕΑ που δεν έχουν ασχοληθεί μαζί μας ποτέ ή έχουν πιέσει για εμάς. Εδώ υπάρχουν ακόμα κόντρες σε ΠΕ19 και ΠΕ20 στο ίδιο σχολείο...
6. οι πληροφορίες που έχουμε αρκετοί είναι δυσοίωνες για το μέλλον...και για τα ολοήμερα...το ΚΠΣ (κοινοτικό πλαίσιο στήριξης) λήγει το 2013- αν μέχρι τότε δεν απορροφηθούν χρήματα για την εξόπλιση εργαστηρίων στα δημοτικά, κλάφτα Χαράλαμπε..
7. μην ξεχνάμε και τους δασκάλους που επιθυμούν να πάρουν το μάθημα στα δημοτικά, γιατί θα παίρνουν επίδομα 120 ή 150€, από ότι μου είχε πει ένας δάσκαλος...

Αυτά...αν δεν ενωθούμε και πιέσουμε για νέα πράγματα και διεξόδους στην πληροφρική, θα πέσει να μας πλακώσει... :-X


Εσύ πόσο καιρό μάζευες μόρια ??
Που?
και το 7 δεν το κατάλαβα μπορεις να μου το αναπτύξεις??

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:36:01 μμ »
για το 7 υπάρχουν και posts σχετικά εδώ μέσα, ψάξε τα. Με δυο λόγια, οι δάσκαλοι και οι καθηγητές επιμορφώνονται σε βασικές δεξιότητες-χρήση Η/Υ από εμάς μέσω επιμορφωτικών σεμιναρίων του Υπ. Παιδείας και είχαν εκδηλώσει το "ενδιαφέρον" τους να διδάσκουν αυτοί το μάθημα της πληροφορικής (και για το πρωί, αν μπει και για το ολοήμερο) και το στηρίζουν στο ότι οι ΠΕ19-20 δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση. Ξέρω περιπτώσεις σε 2 δημοτικά σχολεία, που το μάθημα νέες τεχνολογίες το κάνει ο δάσκαλος και παίρνει 150€ εξτρά. Φαντάσου να μπει και στο πρωινό ωρολόγιο, τι έχει να γίνει...

Εγώ είχα δώσει στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και είχα και ενάμισι χρόνο προϋπηρεσία ως ωρομίσθια (έκανα πάνω από 300km την ημέρα). Πιστεύω πως μετά από εμάς μπούκωσε ο κλάδος.

Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:51:44 μμ »
Αρα διορίστικες με 1,5 χρόνο προυπηρεσία και εξετάσεις ΑΣΕΠ ....?

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2007, 04:04:39 μμ »
Πέρυσι ήταν εύκολο να διοριστεί κάποιος ΠΕ20 μόνιμος με 1,5 χρόνο προϋπηρεσία ως ωρομίσθιος.Τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μόνιμο διορισμό ωρομισθίου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2007, 04:12:12 μμ »
Τώρα τι ....?

Είμαστε πολύ περισσότεροι και σε συνδυασμό με τους υπεράριθμους που πήρε πέρυσι  είναι δύσκολο .

πόσο να ανάβει από την μία χρονιά στην άλλη τώρα να πω τα διπλά 3 χρόνια ??

Καλά δεν είναι αν σε άλλους κλάδους σκεφτούμε πως υπάρχουν και χειρότερα ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.