*

Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;  (Αναγνώστηκε 3470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:08:14 πμ »
Νομίζω πως από εδώ και στο εξής τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και απορώ ενώ είχαν δρομολογηθεί από την αρχή πως κανείς δεν έκανε τίποτα! Εννοώ πως όταν μπήκε σαν ρήτρα η θέση οργανικής στο σχολείο για να χαρακτηριστεί ''γερμανόφωνο'' γνωρίζαμε όλοι καλά πως σε σύγκριση με τους συναδέλφους γαλλικών είμαστε κατά πολύ λιγότεροι.
Απαιτήσαμε καμιά δίκαιη ισότητα και δεν το πήρα χαμπάρι;;;
Προσωπικά με βρίσκει αντίθετη ο χαρακτηρισμός σχολείων, δεν είναι η παιδεία που θέλουμε να έχουν τα παιδιά μας αυστηρά προσανατολισμένη, ούτε είμαστε αποικία γερμανών, γάλλων, άγγλων κλπ...Ωστόσο το βρίσκω άδικο να μας δείχνουν την πόρτα εξόδου(RAUS),μόνο και μόνο επειδή Αυτοί δεν δημιούργησαν επαρκείς οργανικές για εμάς, ενώ τα παιδιά σε μεγάλα ποσοστά επιλέγουν γερμανικά.
Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς, γι' αυτό άνοιξα ''θέμα'', μια και στα νεότερα ΠΕ07 επικόλλησα τη σελίδα του deutsch.gr, αλλά καμία απόκριση.
Αυτό ήταν; Δεν μας άντεξε το σκοινί;Δεν άκουσα τουλάχιστον χειροκρότημα...

http://www.deutsch.gr/new.php?j=1354
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:33:56 πμ »
Δεν ξέρω αν το είχες προσέξει κι εσύ, αλλά εγώ είχα εντοπίσει στην εγκύκλιο του Ιουνίου ένα σημείο που έλεγε ότι οι προϊστάμενοι των διευθύνσεων θα είχαν τον τελευταίο λόγο για την κατανομή των δημοτικών σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα. Το έλεγα τότε σε συναδέλφους και κανείς δεν έδινε σημασία. Το φαντάστηκα από τότε ότι δε θα έπαιρναν και τόσο υπόψη τους τις δηλώσεις προτίμησης των μαθητών.
Τώρα πώς θα αντιδράσουμε; Το υπουργείο θέλει να βολεψει τις χιλιάδες των ΠΕ05 που έχουν πραγματικά πρόβλημα. Εμείς είμαστε σαφώς λιγότεροι και δεν νομίζω να έχουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα. Τα μεγάλα θύματα είναι βεβαίως οι συνάδελφοι που περιμένουν αναπλήρωση ή διορισμό. Αυτούς τους σβήνει από το χάρτη...

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:04:11 μμ »
Τα είχα προσέξει όλα πολύ καλά και το είχα καταλάβει, χαίρομαι που συμμερίζεσαι την άποψή μου και με όσα λες συμφωνώ, απλά κι εγώ απορώ! Πού είναι οι δικοί μας 10-20-30-40... που θίγονται, ας είναι και λίγοι, τί πάει να πει...άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε αριθμοί!Δεν βλέπω τίποτα και κανέναν να ταράζεται κι αυτό με έχει συγκλονίσει!
Και δεν μιλάω από θέση που έχω τίποτα να χάσω, ποτέ δεν ασχολήθηκα με το δημόσιο σχολείο και υπό αυτές τις συνθήκες που επικρατούσαν δεν το είχα και σκοπό...ήμουν πρόθυμη όμως να παλέψω για ένα καλύτερο μέλλον του κλάδου μας και υπό αξιοπρεπείς συνθήκες δεν θα έλεγα όχι σε μια τάξη στο σχολείο.
Τί γίνεται τώρα; Πού πάμε ;Τί γίνεται;
Eγώ ,χωρίς πλάκα, λέω να ανασκουμπωθούμε και να στείλουμε κανα γράμμα Γερμανία μεριά, δεν ξέρω όμως σε ποιους-ΒΟΗΘΕΙΑ- και να τους ενημερώσουμε που έχουν καταντήσει τους καθηγητές Γερμανικών=τους φορείς της κουλτούρας τους στην Ελλάδα.
Τα δικά μας τα κομματόσκυλα δεν πρόκειται να συγκινηθούν...
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος livelula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:42:47 μμ »
https://www.facebook.com/groups/162074727207700/

μην απελπίζεστε. ας ενωθούμε και εδώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 02:18:22 μμ »
 Δεν τουε ενδιαφέρει η  β ξένη γλώσσα.Είδατε τι έκαναν στους συναδέλφους των ιταλικών και ισπανικών.Τα πράγματα μετριούνται με αριθμούς,οι πε05 υπερτερούν σε οργανικές άρα και ευνοούνται.Παρόλα αυτά πιστεύω δυστυχώς ότι με το που θα ανοίξει ο δρόμος της εφεδρείας για τους εκπαιδευτικούς δε θα μείνουν και πολλοί ξενόγλωσσοι στο δημόσιο.Μην ξεχνάτε ότι ήδη υπάρχει η πρόταση να διδάσκουν τα αγγλικά στις μικρές τάξεις του δημοτικου οι δάσκαλοι.Αυτό λέει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:07:48 μμ »
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά πού το είδατε ότι οι ΠΕ05 υπερτερούμε; Είμαστε με το 1 πόδι στην απόλυση λέω εγώ.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:13:42 μμ »
Kοριτσια ,στη Μακεδονια και στη Θρακη ισχυει το αντιστροφο απο οτι ισχυει στην Αθηνα και πιο νοτια.Τα περισσοτερα σχολεια ειναι γερμανοφωνα παρ΄οτι κυριως γαλλικων εχουν οργανικη .Οι προϊσταμενοι διευθυνσης εχουν τον πρωτο λογο και αδιαφορουν τελειως . Στο νησι που διδασκω ειναι μοιρασμενα τα παιδια ,με τη συναδελφο των γερμανικων προσπαθησαμε να κανουμε μεικτο τμημα της Ε' και ΣΤ' δημοτικου ωστε τα παιδια να διδαχθουν αυτο που επελεξαν κι ας εχουμε μιση ταξη στο ξεκινημα και μιση προχωρημενη .Γινοταν βεβαια μιας και δε θα αλλαζε τιποτα στο προγραμμα εφοσον τις ιδιες ωρες κανουμε την εμφανιση μας στο δημοτικο .Τελικα ,μας συνδεσαν με Κάιρο ,η συναδελφος εχει ολη την Ε' γερμανικα κι εγω ολη την ΣΤ' γαλλικα. Δε θα ειχαν κανενα παραπανω εξοδο αλλα οι προσπαθειες μας επεσαν στο κενο. Αυτη η δυσκαμψια τους και το μπαχαλο που δημιουργειται με τα παιδια που παιρνουν μετεγγραφη ,με απογοητευει

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:20:57 μμ »
 Η β΄ξένη γλώσσα θεωρείται μάλλον πολυτέλεια πια. Δε γνωρίζω πώς ακριβώς τα μοίρασαν γαλλόφωνα και γερμανόφωνα, εκείνο που βλέπω, είναι πως μας σπρώχνουν στην πόρτα της εξόδου και τους ΠΕ05 και τους ΠΕ07.
Είμαστε θύματα της κρίσης που οι ίδιοι οι πολιτικοί προκάλεσαν, αφού η παράλληλη διδασκαλία λειτουργούσε χωρίς προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 04:13:36 μμ »
Δυστυχώς συμφωνώ. Επίσης βλέπω αδύνατον το άνοιγμα οργανικών στην Αβάθμια.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 04:49:28 μμ »
Α! Και για του λόγου το αληθές, ποστάρω κι ένα άρθρο που έβαλα και σε άλλο θέμα. Το άρθρο αυτό λέει πολλά από τα μελλούμενα...  :(

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=318514
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά στο Σχολείο!Να πούμε Aντίο;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:46:03 μμ »
Και στα γερμανικά και στα γαλλικά θα πούμε αντίο! Οι γαλλικούδες είναι πάρα πολλές και περισσεύουν πολύ περισσότερες απ' ό,τι γερμανικών, επομένως είμαστε σε πολύ χειρότερη θέση. Παρ΄όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να νιώθουμε φόβο, πρέπει να παλαίψουμε! Ακόμα κι αν χάσουμε. Εάν φοβηθούμε, τελειώσαμε! Κυρίως θα πρέπει να κινητοποιήσουμε τους συναδέλφους των άλλων κλάδων που είναι εφησυχασμένοι, να καταλάβουν ότι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πια και να ενωθούν μαζί μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.