*

Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για ασφαλιστικό ταμείο  (Αναγνώστηκε 937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
ερώτηση για ασφαλιστικό ταμείο
« στις: Οκτώβριος 17, 2011, 12:44:38 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα σας.
Για μια ακόμη φορά θέλω να ζητήσω την βοήθειά σας για ένα πολύ δύκολο θέμα που αντιμετωπίζω.
ειμαι αναπληρώτρια και είμαι έγκυος στις αρχές του έκτου μήνα. πριν από δύο εβδομάδες χρειάστηκε να υποβληθώ σε αμνιοπαρακέντηση και από το δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο οποίο την έκανα που έδωσαν άδεια 15 ημερών.
προσκόμισα στο γραφείο της α'βαθμιας που ανήκω το χαρτί του νοσοκομείου όμως δεν το δέχονται γιατί, όπως μου λένε, στην περίπτωση των αναπληρωτών χρειάζονται χαρτί του ΙΚΑ. όμως εγώ έχω άλλη κύρια ασφάλιση, οπότε χαρτί του ΙΚΑ δεν μπορώ να φέρω γιατί είναι παράνομο να είσαι ταυτόχρονα σε δύο ασφαλιστικά ταμεία. Εδώ και πολλά χρόνια δουλεύω σε άλλη δουλειά την οποία βέβαια όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην εκπαίδευση δεν πρόκειται και να εγκαταλείψω για μια θέση αναπληρώτριας που φέτος υπάρχει ενώ του χρόνου δεν ξέρω αν θα με καλέσουν.
πως θα το αντιμετωπίσω; έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια κατάσταση; στο γραφείο της πρωτοβάθμιας τα παιδιά που βρίσκονται εκεί είναι επίσης εκπαιδευτικοί που δεν γνωρίζουν από ασφαλιστικά οπότε δεν μπορούν να μου δώσουν λύση. στο ΙΚΑ μου είπαν να χρησιμοποιήσω το χαρτί που δέχεται το ταμείο μου,  αλλά δεν το δέχεται το γραφείο. τι να κάνω; είμαι σε απόγνωση. αν γνωρίζει κανεις κάτι παρακαλώ ως με βοηθήσει.
ευχαριστώ. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερώτηση για ασφαλιστικό ταμείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:22 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ασφαλιστικό ταμείο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:10:04 μμ »
΄Πάρε ένα τηλ στο ικα που ανήκεις κ θα σου πουν. Αν δεν σε εξυπηρετήσουν εγώ σου λέω να πας στο γιατρό σου, να πάρεις μια επαπειλούμμενη άδεια, την οποία μετά θα πας στο γιατρό του ικα, να την υπογράψει, θα περάσεις απο επιτροπή στην οποία μπορεί να πάει ο άντρας σου με εξουσιοδότηση κ όλα καλά. Κ σε ένα μήνα κ κάτι που θα πάρεις την κανονική άδεια τοκετού που δικαιούσαι, πάλι μέσω ταχυδρομείου θα τα κάνεις όλα.Όύτε θα πας στο γραφείο που ανήκεις. Η πρώτη άδεια που θα σου δώσει το ΙΚΑ θα είναι 15 ημερών αναγκαστικά κ μετά θα πάρεις ενός μήνα. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρισυ που ήμουν εγώ τουλάχιστον έγκυος κ είχα πρόβλημα. Γνώμη μου?Μην εκτίθεσαι σε τόσο προχωρημένο στάδιο στις αρρώστιες που ενδεχομένως θα έχουν τα παιδάκια στην τάξη σου. Καλή επιτυχία κ με το καλό το μωράκι σου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.