*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:50:37 μμ »
ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις σχετικά με την αριθμ. 81504/Δ2/19-7-2011 υ.α (ΦΕΚ 1811 τ.Β΄ /11-8-2011)
«Κριτήρια και διαδικασία απόδοσης δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας
και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης» (ΑΔΑ: 4ΑΜΔ9-4ΛΖ).
Με αφορμή ερωτήματα, που υποβλήθηκαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με την εφαρμογή της
ανωτέρω υπουργικής απόφασης, διευκρινίζονται τα εξής:
1. Από το συνδυασμό των διατάξεων των παρ. 1 και 2 προκύπτει ότι για την απόδοση δεύτερης
ειδικότητας απαιτείται άλλο πτυχίο, επιπλέον του πτυχίου διορισμού του εκπαιδευτικού.
Εξαιρούνται μόνο οι εκπαιδευτικοί που έχουν μεταταχθεί από άλλο κλάδο ή άλλη ειδικότητα,
κάνοντας χρήση άλλου πτυχίου, επιπλέον του πτυχίου διορισμού τους. Το ίδιο ισχύει και για τους
εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ19 και ΠΕ20, που έχουν μεταταχθεί κατά την πρώτη εφαρμογή του ν.
2009/1992 (Α 18) στις συνιστώμενες θέσεις των ανωτέρω κλάδων με τις προϋποθέσεις της παρ. 1 του
άρθρου 30 του ίδιου νόμου. Οι ως άνω εκπαιδευτικοί μπορούν, για την απόδοση δεύτερης
ειδικότητας, να καταθέτουν το πτυχίο, με βάση το οποίο έγινε ο αρχικός διορισμός τους.
2. Μόνιμοι εκπαιδευτικοί της δημόσιας εκπαίδευσης, που κατέχουν, επιπλέον του πτυχίου
διορισμού τους, δύο ή και περισσότερα ακόμη πτυχία, τα οποία αποτελούν προσόντα διορισμού σε
κλάδους/ειδικότητες εκπαιδευτικών της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οφείλουν να επιλέξουν μόνο
ένα από αυτά για την απόδοση δεύτερης ειδικότητας.
3. Εκπαιδευτικός διορισμένος στην Α/θμια Εκπ/ση, κάτοχος πτυχίου που εντάσσεται σε
κλάδο/ειδικότητα εκπαιδευτικών της Β/θμιας εκπ/σης ή και το αντίστροφο, μπορεί να αιτηθεί να του
αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα μόνο όταν αυτή αφορά κλάδο/ειδικότητα της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης,
στην οποία είναι διορισμένος.
4. Το όριο των επτά (7) διδακτικών ωρών (παρ. 7) αφορά στα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης που μπορεί να διδάξει ο εκπαιδευτικός είτε από τη βασική ειδικότητά του είτε από τη δεύτερη ειδικότητα, που μπορεί να του αποδοθεί.
5. Τα αναφερόμενα στην παρ. 7 ισχύουν και για τις ειδικότητες του κλάδου ΠΕ04.
6. Εκπαιδευτικός που είχε αξιοποιήσει, τα προηγούμενα έτη, το δεύτερο πτυχίο του, βάσει της
οδηγίας επτά (7) της αριθμ. 119052/Γ2/17-9-2008 εγκυκλίου με θέμα «Οδηγίες σχετικά με τις
αναθέσεις μαθημάτων στους εκπαιδευτικούς Δ. Ε.», οφείλει, εφόσον το επιθυμεί και επιτρέπεται
από τις νέες διατάξεις, να αιτηθεί την απόδοση δεύτερης ειδικότητας, δεδομένου ότι παύει η ισχύς
της εν λόγω οδηγίας μετά την έκδοση της παρούσας απόφασης.
 
   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 09:54:10 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:54:51 μμ »
Όταν κληθούμε με το καλό, μόνο τότε που θα δούμε το πρόγραμμα αναλυτικά .Έτσι θα δούμε αν παραβιάζεται.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:57:58 μμ »
 Αυτό είναι δεδομένο... Μόλις δω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο... φωτοτυπώ την εγκύκλιο και την αναρτώ στον πίνακα ανακοινώσεων, μετά την αφήνω στο γραφείο του διευθυντή, και μετά τηλεφωνώ στο σχολικό σύμβουλο της περιοχής... Δεν υπαρχει περίπτωση φέτος να μην αντιδράσω... και πέρσι το έκανα... αλλά δεν υπήρχε η εγκύκλιος...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:18:13 μμ »
Εγώ προτείνω να το στείλουμε ηλεκτρονικά σε όλες τις διευθύνσεις β/βάθμιας. Ήδη θα το έχουν, αλλά αν το στείλουμε μαζικά κι εμείς, δε θα έχουν περιθώρια και θα αναγκάσουν τους διευθυντές σχολείων να τηρήσουν τον νόμο.

http://www.minedu.gov.gr/epikoinwnia/thlefwnikoi-katalogoi/tilefonikos-katalogos-dieythynseon-kai-grafeion-deyterobathmias-ekpaideysis.html
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:18:46 μμ »
Συνάδελφοι, ματαιοπονούμε... το έγραψα χθες και στο τόπικ της β΄φάσης, σε περσινό μου σχολείο χάνονται 2 1/2 κενά φιλολόγων από ιστορίες που κάνουν ξενόγλωσσοι και θεολόγος, όλοι πάνω από 7 ώρες (άκουσα και 12 ώρες!). Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε ότι το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα (β΄πτυχίο) και ότι στέλνουν συνεχώς καταστάσεις στο υπουργείο με τις ώρες α΄και β΄ανάθεσης που έχει ο καθένας και επομένως αυτή η καταστρατήγηση γίνεται με τις "ευλογίες" του υπουργείου. Επίσης σε αιρετό που το είπα (της ανατολικής Θεσσαλονίκης) μου είπε το ίδιο: το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα.
Πιστεύω ότι η υπουργική απόφαση βγήκε για να "μας ρίξουν στάχτη στα μάτια" λόγω αντιδράσεων και την έβαλαν στο αρχείο, ενώ έχουν δώσει γραμμή από το υπουργείο να καταστρατηγείται.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:41:17 μμ »
Συνάδελφοι, ματαιοπονούμε... το έγραψα χθες και στο τόπικ της β΄φάσης, σε περσινό μου σχολείο χάνονται 2 1/2 κενά φιλολόγων από ιστορίες που κάνουν ξενόγλωσσοι και θεολόγος, όλοι πάνω από 7 ώρες (άκουσα και 12 ώρες!). Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε ότι το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα (β΄πτυχίο) και ότι στέλνουν συνεχώς καταστάσεις στο υπουργείο με τις ώρες α΄και β΄ανάθεσης που έχει ο καθένας και επομένως αυτή η καταστρατήγηση γίνεται με τις "ευλογίες" του υπουργείου. Επίσης σε αιρετό που το είπα (της ανατολικής Θεσσαλονίκης) μου είπε το ίδιο: το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα.
Πιστεύω ότι η υπουργική απόφαση βγήκε για να "μας ρίξουν στάχτη στα μάτια" λόγω αντιδράσεων και την έβαλαν στο αρχείο, ενώ έχουν δώσει γραμμή από το υπουργείο να καταστρατηγείται.
Συμφωνώ. Και από την άλλη, το έγγραφο αυτό μιλάει για την απόδοση δεύτερης ειδικότητας, κάτι που δεν αφορά τους ξενόγλωσσους, καθώς δεν έχουν ως β ειδικότητα την φιλολογία. Άρα συνάδελφοι, τσάμπα κουραζόμαστε και οργιζόμαστε. Το Υπουργείο από καιρό έχει δρομολογήσει την εξόντωση της πολυπληθέστερης ειδικότητας, δηλαδή της δικής μας, και προσπαθεί με κάθε τρόπο να μας εξαφανίσει. 1. Άλλαξε τον τρόπο πρόσληψης και αυτό γιατί εμείς οι φιλόλογοι, λόγω των αναπληρώσεων, θα διοριζόμασταν σε λίγα χρόνια. 2. Έδωσε τις β αναθέσεις σε θεολόγους και ξενόγλωσσους με σκοπό να μειώσει τις προσλήψεις μας, γιατί εμείς είμαστε, επαναλαμβάνω, η πολυπληθέστερη ειδικότητα. 3. Με την κατάργηση της β ξένης γλώσσας, τι θα έκανε τους ξενόγλωσσους διορισμένους που θα περίσσευαν; Ας πάρουν τις ιστορίες και έτσι θα μειωθούν οι φιλόλογοι. Δέστε και τις προσλήψεις αναπληρωτών της ά φάσης: αυτοί που είναι λιγότεροι σε σχέση με πέρυσι ποιοι είναι; Ρητορική ερώτηση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:47:15 μμ »
Συνάδελφοι, ματαιοπονούμε... το έγραψα χθες και στο τόπικ της β΄φάσης, σε περσινό μου σχολείο χάνονται 2 1/2 κενά φιλολόγων από ιστορίες που κάνουν ξενόγλωσσοι και θεολόγος, όλοι πάνω από 7 ώρες (άκουσα και 12 ώρες!). Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε ότι το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα (β΄πτυχίο) και ότι στέλνουν συνεχώς καταστάσεις στο υπουργείο με τις ώρες α΄και β΄ανάθεσης που έχει ο καθένας και επομένως αυτή η καταστρατήγηση γίνεται με τις "ευλογίες" του υπουργείου. Επίσης σε αιρετό που το είπα (της ανατολικής Θεσσαλονίκης) μου είπε το ίδιο: το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τη β΄ειδικότητα.
Πιστεύω ότι η υπουργική απόφαση βγήκε για να "μας ρίξουν στάχτη στα μάτια" λόγω αντιδράσεων και την έβαλαν στο αρχείο, ενώ έχουν δώσει γραμμή από το υπουργείο να καταστρατηγείται.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου για τα λεγόμενά σου. Η εγκύκλιος αυτή είχε σταλεί στα σχολεία από το τέλος Αυγούστου. Κάποιοι διευθυντές προφανώς δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διαβάσουν τα εισερχόμενα στο mail ή εσκεμμένα την αγνόησαν. Πριν από δέκα μέρες περίπου στάλθηκε η διευκρινιστική που ξεκαθαρίζει το θέμα της δεύτερης ειδικότητας, αλλά θεωρώ ότι είναι αργά, ακόμα και γι'αυτούς που θέλουν να αλλάξουν προγράμματα, ώστε να μετακινήσουν έναν μόνιμο για να φέρουν έναν αναπληρωτή. Δύσκολο να πιστέψω ότι από το υπουργείο έχει πέσει γραμμή να καταστρατηγείται γιατί αλλιώς δε θα έστελναν τη διευκρινιστική. Πιστεύω όμως ότι όπου δε γίνεται αλλιώς θα κάνουν τα στραβά μάτια. Όσο για τους αιρετούς να τους πεις να μάθουν να διαβάζουν ελληνικά πριν προσπαθήσουν να ερμηνεύσουν μία εγκύκλιο,που αφορά τόσο κόσμο, διαφορετικά να κάτσουν σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:52:00 μμ »
Το όριο των επτά (7) διδακτικών ωρών (παρ. 7) αφορά στα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης που μπορεί να διδάξει ο εκπαιδευτικός είτε από τη βασική ειδικότητά του είτε από τη δεύτερη ειδικότητα, που μπορεί να του αποδοθεί.[
 Τonik μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις σε αυτή την παράγραφο πού αναφέρεται αποκλειστικά στους συναδέλφους με δεύτερη ειδικότητα? Εγώ διαβάζοντας αυτή την περίοδο καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κανείς να υπερβεί τις 7 ώρες.. Αν σχολεία παρατυπούν αυτό είναι άλλο ζήτημα... το ότι παρατυπούν δεν σημαίνει ότι και θα συνεχίσουν... Δεν νομίζω ότι είναι εποχή που μπορούμε να είμαστε ελαστικοί... Η κατάτασταση έχει γίνει επικίνδυνα σοβαρή για όλους μας....

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 04:53:44 μμ »
Παιδια θα διαγφωνησω...στο σχολειο που ημουν περυσι....ηταν 2 υπεραριθμες, 1 αγγλικου και 1.5 γαλλικου.....ξαναμοιραστηκαν οι ιστοριες μετα απο καταγγελια...οχι πως δοθηκε κενο...αλλα φερανε και αλλη υπεραιρθμη...απο διπλανο σχολείο ..που να σας πω...αν δεν ειχε προκύψει αυτη η αναστατωση ..θα μας ειχε "φαει" και αλη θεση...
γιαυτο ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 05:51:09 μμ »
 Σωστά... δημιουργήθηκε κενό γιατί στην ουσία η υπεράριθμη αντί να δουλέψει στο σχολείο της μετακινήθηκε στο άλλο σχολείο και κάλυψε τις ώρες των άλλων δύο ξενόγλωσσων.
  Σας παραθέτω τι έγραψε o elefas πολύ σημαντικό....
"Σε σχετική ερώτησή μου σήμερα στο υπουργείο μου απάντησαν ότι το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για όλες τις β αναθέσεις , είτε πρόκειται για εκπαιδεύτικούς που έχουν μία μόνο ειδικότητα , είτε δύο. Αν υπάρχει υπέρβαση αυτού του ορίου, θα πρέπει να κάνουμε έγγραφη ένσταση στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Δεν αφορά, δηλαδή, μόνο τους συναδέλφους που έχουν και δεύτερη ειδικότητα, αλλά όλες γενικά τις β αναθέσεις. Και δεν έχει σχέση το τι γινόταν μέχρι τώρα (γιατί αυτό επικαλέστηκε ο δικός μου διευθυντής, ήθελε να με διώξει μετά από σύμπτυξη τμημάτων και να δώσει όλες τις ιστορίες σε συνάδελφους των γαλλικών, μιλάμε τώρα για πάνω από 10 ώρες ιστορίας θέλει να πάρει η κάθεμία) . Κι εγώ κινδυνεύω να βρεθώ στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, επειδή κάποιοι παρανομούν. Και φυσικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι. Αν με διώξουν ,γιατί θα μοιραστούν έτσι τα μαθήματα, θα κάνω καταγγελία. "[/u][/i]
  Επίσης το καλοκαίρι όσες φορές έγραψα στο φόρουμ για τις β αναθέσεις οι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι πήγαν να με φάνε.. απ'ότι βλέπω τώρα δεν έχουν αντικρουόμενα επιχειρήματα στις συζητήσεις μας σχετικά με το πλαφόν των 7 ωρών... Τι να πούνε πλέον? Έχουμε την εγκύκλιο στα χέρια μας... απλώς ας δράσουμε όπως μπορούμε ο καθένας....
 Τα βήματα του elefas είναι σημαντικά....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 05:53:34 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:38:23 πμ »
 Eίναι δεδομένο πλέον ότι το πλαφόν των 7 ωρών στα μαθήματα β ανάθεσης και κυρίως στο μάθημα της ιστορίας καταστρατηγείται.... Ποιες είναι οι ενέργειες των συνδικαλιστών, των προισταμένων, των διευθυντών? Γιατί ενεργούν εις βάρος των φιλολόγων? Γιατί ενώ είναι νομοταγείς σε όλα... δεν τηρούν αυτή την εγκύκλιο? Τα ερωτήματα αυτά είναι ήδη απαντημένα απλώς τα ξαναθέτω μήπως και ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι....

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:01:06 πμ »
Eίναι δεδομένο πλέον ότι το πλαφόν των 7 ωρών στα μαθήματα β ανάθεσης και κυρίως στο μάθημα της ιστορίας καταστρατηγείται.... Ποιες είναι οι ενέργειες των συνδικαλιστών, των προισταμένων, των διευθυντών? Γιατί ενεργούν εις βάρος των φιλολόγων? Γιατί ενώ είναι νομοταγείς σε όλα... δεν τηρούν αυτή την εγκύκλιο? Τα ερωτήματα αυτά είναι ήδη απαντημένα απλώς τα ξαναθέτω μήπως και ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι....

Κι εγω την εχω πατησει παλιοτερα με τη β'αναθεση..  Ηρθαν με τις ευλογιες του διευθυντη ξενογλωσση και θεολογος απο το διπλανο σχολειο (!) πηραν τις ιστοριες, ξαναμοιραστηκαν τα μαθηματα και εμεινα χωρις ωρες... Μου ειπαν πως προηγουνταν επειδη ηταν μονιμες κι εγω αναπληρωτρια. Ισχυει;; Απο το διπλανο σχολειο, το τονιζω!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:14:54 πμ »
Eάν και όταν με το καλό κληθούμε, θα έχουμε τον απόλυτο έλεγχο του τι συμβαίνει στο σχολείο μας. Παρατήρηση στο διευθυντή, καταγγελία στη Δευτεροβάθμια. Για το καλό και των άλλων συναδέλφων ΠΕ02 που θα ξεροσταλιάζουν στους υπολογογιστές και στα σπίτια τους. Μην το προσπερνάμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 08:43:22 μμ »
Eίναι δεδομένο πλέον ότι το πλαφόν των 7 ωρών στα μαθήματα β ανάθεσης και κυρίως στο μάθημα της ιστορίας καταστρατηγείται.... Ποιες είναι οι ενέργειες των συνδικαλιστών, των προισταμένων, των διευθυντών? Γιατί ενεργούν εις βάρος των φιλολόγων? Γιατί ενώ είναι νομοταγείς σε όλα... δεν τηρούν αυτή την εγκύκλιο? Τα ερωτήματα αυτά είναι ήδη απαντημένα απλώς τα ξαναθέτω μήπως και ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι....

Κι εγω την εχω πατησει παλιοτερα με τη β'αναθεση..  Ηρθαν με τις ευλογιες του διευθυντη ξενογλωσση και θεολογος απο το διπλανο σχολειο (!) πηραν τις ιστοριες, ξαναμοιραστηκαν τα μαθηματα και εμεινα χωρις ωρες... Μου ειπαν πως προηγουνταν επειδη ηταν μονιμες κι εγω αναπληρωτρια. Ισχυει;; Απο το διπλανο σχολειο, το τονιζω!!

αν ειναι δυνατον!!! τετοια αναισχυντια και απο θεολόγο......! να πας να πεις στο προιστάμενο οτι οποτε χρειαστούν φιλολογο να παιρνουν θεολόγους και ξενογλώσσους....... θα κανουν καλύτερα τη δουλεια τους......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.