*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιστολές που στάλθηκαν σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας
Ανατολική Αττική = 1
Αχαΐα =1
Πειραιάς =1
Κόρινθος =1
Φλώρινα =1 Καμμία Παράβαση, ελεγχθηκε...

Επιστολές που στάλθηκαν σε Περιεφερειακές Διευθύνσεις
0?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 12:11:30 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Προς:Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης ....

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, ....................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως αν υπάρχουν περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία της περιφέρειάς σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής.Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,    ...   – 11 – 2011                   
 Ο Αιτών:     
                     


Να και η αίτηση προς τις περιφέρειες, ελαφρώς διορθωμένη προς το ευγενικότερο.
Καλύτερα, να παραδοθεί αυτοπροσώπως.
Εγώ αναλαμβάνω τη Δυτική Ελλάδα ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αristo συμφωνείς με τη νέα προσφώνηση? Πρόσθεσα τις νέες πληροφορίες της συναδέλφου....
Προς:Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης......
διά μέσου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.....

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, ....................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως αν υπάρχουν περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία της περιφέρειάς σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής.Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,    ...   – 11 – 2011                   
 Ο Αιτών:     
                     

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Δε νομίζω πως είναι σωστή, καλύτερα ρωτήστε στην περιφέρεια ή στη Βθμια.
Εγώ θα την πάω, ο ίδιος, στην περιφέρεια, μιας και χθες πήγα στη Βθμια και μου φαίνεται άβολο να τους αφήσω πανομοιότυπη αίτηση για την περιφέρεια, πριν καν μου απαντήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 12:49:12 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οκ... Την αντιγράφω όπως την είχες γράψει εσύ... Ο καθένας ας κρίνει όπως εκείνος πιστεύει καλύτερα... Συγγνώμη για την παρέμβαση στην επιστολή σου..

Προς:Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης ....

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, ....................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως αν υπάρχουν περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία της περιφέρειάς σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής.Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,    ...   – 11 – 2011                   
 Ο Αιτών:     

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
GERMANOSεστειλες πειραια?γιατι εμεις θα στειλουμε αττικη
!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Οκ... Την αντιγράφω όπως την είχες γράψει εσύ... Ο καθένας ας κρίνει όπως εκείνος πιστεύει καλύτερα... Συγγνώμη για την παρέμβαση στην επιστολή σου..

Προς:Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης ....

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, ....................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως αν υπάρχουν περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία της περιφέρειάς σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής.Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,    ...   – 11 – 2011                   
 Ο Αιτών:     

Για συγγνώμη είμαστε ...  ;)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
GERMANOSεστειλες πειραια?γιατι εμεις θα στειλουμε αττικη
!
Ναι Πειραιά.. Έστειλα.. θα τηλεφωνήσω μεθαύριο για να πάρω και αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να ελέγχω και την πορεια της αίτησης...

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οκ.εμεις θα βρεθουμε αυριο της αττικης.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω στείλει mail  (αφού προηγήθηκαν άπειρα τηλέφωνα...στα οποία άκουγα ένα κάρο δικαιολογίες..), σε σύμβουλο και προιστάμενο Δθμιας Αιτ/νίας. Δεν έστειλα τη συγκεκριμένη επιστολή αλλά ζητούσα εξηγ'ησεις και υπενθύμιζα την εγκύκλιο..Δεν έλαβα απάντηση.Ίσως το ψάχνουν?????Τι να πω......

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ωρέ παιδιά - σόρρυ κιόλας που θα ακουστώ πικρόχολη αλλά καθηγητές φιλόλογοι και γράφετε

" ο κάτωθι υπογεγραμμένος;'

και κάτωθι και υπο ( πλεονασμός )
και γραμμένος; (παθητική μετοχή)
ο υπογράφων ρε παιδιά , βασικά είναι αυτά!!

επί του θέματος πάντως,  δεν καλύπτεστε νομικά από την εγκύκλιο που επικαλείσθε. Υπάρχει πάντα ο 1566 που ως νόμος υπερκαλύπτει την εγκύκλιο και ορίζει

Οι εκπαιδευτικοί ενός σχολείου που πλεονάζουν σε ορισμένο κλάδο, εξαιτίας μεταβολών στα προγράμματα διδασκαλίας ή για άλλους λόγους, είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν μαθήματα συγγενούς ειδικότητας στην ίδια σχολική μονάδα.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Επιστολές που στάλθηκαν σε Διευθύνσεις
Φλώρινα =1 Καμμία Παράβαση, ελεγχθηκε...

Τι ελέγχθηκε, από ποιον και πώς; Διότι φιλαράκι μου στη Φλώρινα μου είπε ότι και μέσα στην πόλη αλλά και στο Αμύνταιο και αλλού υπάρχουν πολλές παραβάσεις, ιδιαίτερα στους Φυσικούς...

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
ωρέ παιδιά - σόρρυ κιόλας που θα ακουστώ πικρόχολη αλλά καθηγητές φιλόλογοι και γράφετε

" ο κάτωθι υπογεγραμμένος;'

και κάτωθι και υπο ( πλεονασμός )
και γραμμένος; (παθητική μετοχή)
ο υπογράφων ρε παιδιά , βασικά είναι αυτά!!

επί του θέματος πάντως,  δεν καλύπτεστε νομικά από την εγκύκλιο που επικαλείσθε. Υπάρχει πάντα ο 1566 που ως νόμος υπερκαλύπτει την εγκύκλιο και ορίζει

Οι εκπαιδευτικοί ενός σχολείου που πλεονάζουν σε ορισμένο κλάδο, εξαιτίας μεταβολών στα προγράμματα διδασκαλίας ή για άλλους λόγους, είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν μαθήματα συγγενούς ειδικότητας στην ίδια σχολική μονάδα.

...γλυκιά μου bitch καθόλου πικρόχολη δεν μου φαίνεσαι,
αλλά ας αφήσουμε τα μαθήματα νεοελληνικής που ναι άλλωστε παραγκωνισμένα και απ το υπουργείο και ας συντάξουμε όλοι μαζί (με την βοήθεια σας πρωτίστως) 'αλλη επιστολή, καλύτερη της τωρινής γραμμένη όμως εις την αλλοδαπήν μπας και γίνουμε και μεις πλέον απο όλους πια κατανοητοί  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
γερμανόφωνο χρειάζεστε στην περίπτωση αυτή.  ;D ;D ;D για να καταλάβει και η Μέρκελ.

Πάντως προσωπικά δεν μπορώ να σας βοηθήσω γιατί θεωρώ ότι το αίτημα δεν είναι δίκαιο. Όπως ήδη έγραψα ο νόμος ορίζει κάτι διαφορετικό της εγκυκλίου και υπερισχύει. Κατανοώ την αγωνία σας ως αδιόριστων και μακάρι όλοι να μπορούσατε να μπείτε στην τάξη και να διδάξετε  αλλά δεν μπορώ δεοντολογικά να υποστηρίξω αίτημα που θεωρώ ότι δεν ενέχει νομιμότητα. sorry!! :-* :-* :-*

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.