*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975067 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Γιατί δεν είναι διορισμένοι. Αυτό για τους διπλοθεσιτες νομιζω ισχυει για τους διορισμενους.
Οσον αφορα τη συμπληρωση σε ΙΕΚ κτλ ειναι θεμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Επισης να ξερετε οτι ο αναπληρωτης μπορει να παρει αδεια ασκησης ιδ. εργου για οσες ωρες θελει, τον κοφτη των 10 ωρων τον εβαλε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Διορισμένοι είναι προσωρινά. Γιατί να παίξουμε με τις λέξεις; Η πραγματικότητα είναι ότι παίρνουν δυο μισθούς, έστω για 7 μήνες.

Αλλά αναφέρθηκα σε συμπλήρωση προγράμματος σε περισσότερα ΣΔΕ. Πχ. έχεις 2 ώρες σε ένα ΣΔΕ και δεν έχεις την δυνατότητα να συμπληρώσεις σε άλλα ΣΔΕ ούτε μέχρι 10 ώρες. Ο συνάδερφος παραπάνω πήρε 2 ώρες αν θυμάμαι καλά και κάποιος άλλος χαμηλότερα στον πίνακα, πήρε περισσότερες.
Δεν γνωρίζω αν εργάζεται και ως αναπληρωτής αλλά στην περίπτωση που δεν εργάζεται, θα μείνει με τις 2 ώρες και ας είχε τα προσόντα να πάρει 20.  Σε αντίθεση, ο αναπληρωτής παίρνει 30. Αν αυτό είναι δίκαιο, εγώ είμαι αστροναύτης.

Προσωπικά είμαι υπέρ της λογικής: αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια να πάρει όσες ώρες θέλει και μπορεί. Εννοείται ότι παραπάνω απο 30 ώρες δεν βγαίνουν αν κάνεις σωστή δουλειά. Αλλά να ισχύει σε όλες τις δομές. Όλα αυτά τα εμπόδια, "κόφτες" όπως αναφέρεστε και προσπάθειες τάχα μου να είμαι δίκαιος και να μοιράζω σε όλους ώρες, καταλήγει σε απίστευτες αδικίες. Ο καινούριος ας περιμένει την σειρά του. Όπως περίμενε και ο παλιός. Αν θέλουμε να εργαστούμε μόλις αποφοιτήσουμε, ας επιλέξουμε άλλο τομέα και όχι την εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα ονόματα δεν δημοσιεύονται.

Ρίξε μια ματιά στο 2018 Φεβρουάριο ,αρχική πρόσκληση - αποτελέσματα. και θα βρείς τα πάντα .

Αποσυνδεδεμένος iliana2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
καλημέρα. πιστεύεται ότι αξίζει να κάνει κάποιος αίτηση, χωρίς να έχει διδακτική εμπειρία? Υπάρχει πιθανότητα για πρόσληψη? Έχω ετοιμάσει τα χαρτιά μου αλλά δεν τα στέλνω. Μετά από αιτήσεις στο υπουργείο παιδείας και τον οαεδ που δεν είχα αποτέλεσμα, έχω απογοητευτεί!

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
καλημέρα. πιστεύεται ότι αξίζει να κάνει κάποιος αίτηση, χωρίς να έχει διδακτική εμπειρία? Υπάρχει πιθανότητα για πρόσληψη? Έχω ετοιμάσει τα χαρτιά μου αλλά δεν τα στέλνω. Μετά από αιτήσεις στο υπουργείο παιδείας και τον οαεδ που δεν είχα αποτέλεσμα, έχω απογοητευτεί!


Kαλημέρα και καλώς ήρθες στο forum. Αιτήσεις να κάνεις πάντα, να μην απογοητεύεσαι. Κανείς δεν είχε εμπειρία όταν ξεκίνησε, απλά θέλει θάρρος, υπομονή και επιμονή. Κάνε τους στόχους σου συγκεκριμένους, να ξέρεις πού στοχεύεις δηλαδή, και παράλληλα εμπλούτισε τις γνώσεις σου ή ρίσκαρε να δηλώσεις κάπου πιο μακριά από το σπίτι σου. Αν δεν έχεις οικογένεια μπορείς να το κάνεις, με κάποια οικονομική επιβάρυνση πάντα...Και να ξέρεις ότι τα ΣΔΕ και τα ΙΕΚ αργούν πολύ να πληρώσουν...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sofenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχουν παρει πολλους στο παιδειας οποτε θα προκυψουν νεες θεσεις, απο το δικο μας σχολειο εφυγαν δυο.

Αποσυνδεδεμένος iliana2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ

Kαλημέρα και καλώς ήρθες στο forum. Αιτήσεις να κάνεις πάντα, να μην απογοητεύεσαι. Κανείς δεν είχε εμπειρία όταν ξεκίνησε, απλά θέλει θάρρος, υπομονή και επιμονή. Κάνε τους στόχους σου συγκεκριμένους, να ξέρεις πού στοχεύεις δηλαδή, και παράλληλα εμπλούτισε τις γνώσεις σου ή ρίσκαρε να δηλώσεις κάπου πιο μακριά από το σπίτι σου. Αν δεν έχεις οικογένεια μπορείς να το κάνεις, με κάποια οικονομική επιβάρυνση πάντα...Και να ξέρεις ότι τα ΣΔΕ και τα ΙΕΚ αργούν πολύ να πληρώσουν...!

σ' ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση. :)

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!Ξέρει κανείς αν στον οπσυδ έχουν περαστεί το σύνολο των μορίων όσων εργάστηκαν 2017-2018 στα σδε; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
εχουν περαστει μεχρι και τον απριλιο

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εχουν περαστει μεχρι και τον απριλιο

Ευχαριστώ πολύ mariliane!

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Μια ερωτηση λιγο ασχετη με τις προσληψεις αλλα σχετικο με τα ΣΔΕ(δεν εβρισκα αντιστοιχο θεμα-για σημειωσεις ΣΔΕ για να το αναρτησω εκει:·(Θα κανω 1η φορα στα ΣΔΕ Πληροφορικη,αν εχει καποιος διδαξει στο παρελθον το μαθημα τί περιπου αναμενεται να τους διδαξουμε καθως δε υπαρχει οδηγος σπουδων κλπ (να μην ειναι ουτε πολυ παιδικα αλλα ουτε προχωρημενα καποια ιδεα...;)Να "κατεβασω"πχ το βιβλιο της Αγυμνασιου κ να τους μαθω απο το τι βλεπουν στην επιφανεια εργασιας εως office κλπ;(*..Δεν ειδα ακομα τους μαθητες για να καταλαβω τί ακριβως θα ηθελαν κλπ:·((Απλα εχω κολλησει...οσο πιο απλη ειναι τελικα μια δομη τοσο πιο πολυ με μπερδευει...:·((Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
στο σχολείο που θα πάς θα ζητήσεις να δείς υλικό που χρησιμοποίηθηκε τις προηγούμενες χρονιές από άλλους συν'αδελφους Υπάρχει και το βιβλίο προδιαγραφών όπου δίνονται οι άξονες για κάθε γραμματισμό ... μη ντραπείς να ζητήσεις τη βοήθεια των συναδέλφων και του Δ/ντή ........ καλή διάθεση, ανοιχτή στις ανάγκες των εκπαιδευομένων και θα τα πας μια χαρά
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2018, 10:47:57 μμ από hope1970 »

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες!!!!Τζαμπα αγχωνομαι μαλλον...θα ακολουθησω τις συμβουλες σου για βιβλιο προδιαγραφων κλπ κ πιστευω να ειναι μια ηρεμη κ ευχαριστη σχολικη χρονια...Κ παλι ευχαριστω!!😊

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Με προσλάβανε σε σδε εκτός Νόμου και επειδή δεν τους βγαίνει το προγραμμα αποτι λένε , για 9 ώρες πρέπει να πηγαίνω 4 μέρες. Δηλαδή δεν υπάρχει και μια κατανόηση απτό διευθυντή; απλά ήθελα να εκφράσω το παράπονο μου ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.