*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977593 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει με ποιο σκεπτικό δίνονται οι ώρες και πώς.
Πέρσι στο ΣΔΕ που ήμουν υπήρχαν διαθέσιμες 18 ώρες φιλολογικών μαθημάτων. Οι 2 από τις 3 φιλολόγους που προσελήφθησαν είχαν δηλώσει 10 ώρες (καθώς ήταν πλήρους ωραρίου στο σχολείο που υπηρετούσαν ) και η τρίτη 20, καθώς ήταν άνεργη.
Για να μην τα πολυλογώ και οι 3 πήραμε από 6 ώρες. Πώς; Δεν ξέρω... Από τα κεντρικά γίνονται οι προσλήψεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαλησπέρα στο forum! Θα ήθελα να ρωτήαω κάτι σχετικά με τις αυτοματοποιημένες αναθέσεις στα σδε. Σε περίπτωση που σε ένα σδε δίνονται 12 ώρες προς διάθεση σε ένα γραμματισμό. Ο πρώτος υποψήφιος είχε ζητήσει 9 ώρες στους προσωρινούς πίνακες και μετά δεν ανανέωσε στους οριστικούς. Αυτό σημαίνει οτι στις αναθέσεις θα στείλουν κατευθείαν στον πρώτο 9 ώρες και στον δεύτερο 3. Σωστά ως εδω; Αν όμως ο πρώτος δεν δεχτεί τελικά τις ώρες αυτές οι 9 ώρες πάνε στον τρίτο υποψήφιο;

Ναι. Οι 9 ώρες πάνε στον τρίτο υποψήφιο.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει με ποιο σκεπτικό δίνονται οι ώρες και πώς.
Πέρσι στο ΣΔΕ που ήμουν υπήρχαν διαθέσιμες 18 ώρες φιλολογικών μαθημάτων. Οι 2 από τις 3 φιλολόγους που προσελήφθησαν είχαν δηλώσει 10 ώρες (καθώς ήταν πλήρους ωραρίου στο σχολείο που υπηρετούσαν ) και η τρίτη 20, καθώς ήταν άνεργη.
Για να μην τα πολυλογώ και οι 3 πήραμε από 6 ώρες. Πώς; Δεν ξέρω... Από τα κεντρικά γίνονται οι προσλήψεις

έχει ενδιαφέρον αυτό ! σίγουρα είχαν δηλώσει όλοι όσα λες; πώς δεν έδωσαν 9+9 που βγαίνει και ως ωράριο; περίεργο. ακόμα πιο περίεργο πώς υπήρξε σδε μάλλον μεγάλο με ελληνικό γραμματισμό (αυτο εννοείς υποθέτω φιλολογικά και όχι 2-3η ανάθεση) τόσες ώρες διαθέσιμες... ώρες πρότζεκτ σας είχαν υπολογισμένες; παρακολουθούμε τις διοικητικές βλακείες της ΓΓ και χάνουμε άλλα "ορέα" ... για πες. μα και σε ποια περιφέρεια είναι αυτό; ούτε κάποιον για βόλεμα με διάθεση (ολική αλλά με ΛΙΓΕΣ ώρες μαθημάτων, μην κουράζονται οι ημέτεροι ! ) δεν είχαν και σας άφησαν τόσες ώρες;

Αποσυνδεδεμένος St.22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ

Ναι. Οι 9 ώρες πάνε στον τρίτο υποψήφιο.

Αυτό φοβόμουν! Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ άδικο όμως!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kleopatra G

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι. Για να καταφέρει ένας ωρομίσθιος σε ΣΔΕ να πάρει 1 μόριο για να το δηλώσει στον ΟΠΣΥΔ πόσες ώρες εργασίας πρέπει να συμπληρώσει;

Αποσυνδεδεμένος St.22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι. Για να καταφέρει ένας ωρομίσθιος σε ΣΔΕ να πάρει 1 μόριο για να το δηλώσει στον ΟΠΣΥΔ πόσες ώρες εργασίας πρέπει να συμπληρώσει;

Περίπου εκατό ώρες

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι. Για να καταφέρει ένας ωρομίσθιος σε ΣΔΕ να πάρει 1 μόριο για να το δηλώσει στον ΟΠΣΥΔ πόσες ώρες εργασίας πρέπει να συμπληρώσει;
1 μήνας με υποχρεωτικό ωράριο 23 ωρών αντιστοιχεί σε 95,833 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος fatsoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1 μήνας με υποχρεωτικό ωράριο 23 ωρών αντιστοιχεί σε 95,833 ώρες.
1 μήνας με υποχρεωτικό ωράριο 23 ωρών αντιστοιχεί σε 95,833 ώρες.

Αν θυμάμαι καλά οι 8 ώρες / εβδομάδα μοριοδοτούνται και όχι και οι 23. Οπότε για να πάρετε 1 μόριο θα πρέπει να εργαστείτε τουλάχιστον 13 εβδομάδες και να έχετε σίγουρα 8 ώρες....

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1 μήνας με υποχρεωτικό ωράριο 23 ωρών αντιστοιχεί σε 95,833 ώρες.
ΣταΣΔΕ οι συμβάσεις είναι συμβάσεις ωρομισθίας και μοριοδοτουνται μέχρι 8 ώρες ( τόσο είναι το ανώτατο ωράριο του ωρομισθιου)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά οι 8 ώρες / εβδομάδα μοριοδοτούνται και όχι και οι 23. Οπότε για να πάρετε 1 μόριο θα πρέπει να εργαστείτε τουλάχιστον 13 εβδομάδες και να έχετε σίγουρα 8 ώρες....
Σωστά θυμάσαι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ΣταΣΔΕ οι συμβάσεις είναι συμβάσεις ωρομισθίας και μοριοδοτουνται μέχρι 8 ώρες ( τόσο είναι το ανώτατο ωράριο του ωρομισθιου)
Ναι, αυτό είναι γνωστό.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά οι 8 ώρες / εβδομάδα μοριοδοτούνται και όχι και οι 23. Οπότε για να πάρετε 1 μόριο θα πρέπει να εργαστείτε τουλάχιστον 13 εβδομάδες και να έχετε σίγουρα 8 ώρες....
Αφού περίπου 96 ώρες είναι ένας μήνας προϋπηρεσίας, για να γράψετε 1 μήνα σε ΣΔΕ θέλετε 96/8=12 εβδομάδες.

Συνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα! Ο αναπληρωτής πλήρους ωραρίου μπορεί να δηλώσει στα ΣΔΕ μέχρι 8 ή μέχρι 10 ώρες ανά εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Αν έχει μόνο σδε σαν έξτρα τότε δέκα ωρες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.