*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2981350 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3878 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 01:40:52 μμ »
Παράθεση
Επομένως πάμε στην περίπτωση ΑΣΕΠ. Αυτός που δούλεψε 100 ώρες θα πάρει 100ώρες/21ώρες του μόνιμου=4,7 μήνες, οπότε στον επόμενο ΑΣΕΠ θα πάρει 0,1 και αυτός που δούλεψε 50 ώρες θα πάρει 50/21=2,3 οπότε στον επόμενο ΑΣΕΠ θα πάρει κι αυτός 0,1.
Αυτός που έχει 4,4 μήνες (αν είναι οι πρώτοι του) θα πάρει στον ΑΣΕΠ μία προσαύξηση 4,4*0,1 =0,44 μόρια και αυτός που έχει 2,3 μήνες θα πάρει 2,3*0,1=0,23 μόρια.

Πολύ σωστά! Ξέχασα να κάνω το "για κάθε μήνα".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3879 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 01:47:32 μμ »
Να ρώτήσω (μπορεί να κάνω λάθος),
μήπως τελικά οι 100 ώρες, πρέπει να διαιρεθούνε με το 21 (21 ώρες είναι οι επίσημες εβδομαδιαίες ώρες του πλήρους ωράρίου), δηλαδή 100/21=4,76 εβδομάδες και όχι μήνες και να γίνει αναλογία ότι ένας μήνας έχει 4 εβδομάδες (δεν ξέρω, ρωτάω) και άρα 4,76/4= 1,19 μήνες, άρα 1,19*0,1= 0,119 μόρια?


Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3880 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 02:15:13 μμ »
Βρε παιδιά...τι λέμε τόση ώρα! Λοιπόν άκυρα όλα, για να βρούμε την προϋπηρεσία διαιρούμε το σύνολο των ωρών/87,5 (για δευτεροβάθμια) και /100 (για πρωτοβάθμια). Οπότε αυτός που δούλεψε 100 ώρες παίρνει 100/87,5=1,12 και αυτός που δούλεψε 50 ώρες παίρνει 50/87,5=0,57. Αυτό είναι. Εμ δε μας άφησαν μυαλό! Σόρι για τον μπακαλίστικο τρόπο παραπάνω. Οπότε με αυτά τα δεδομένα οι προϋπηρεσίες για τους πίνακες είναι αντίστοιχα για 100 και 50 ώρες:1,12 μόρια και 0,57 μόρια. Για ΑΣΕΠ (λέμε τώρα) 1,12*0,1=0,112 και 0,57*0,1=0,057. Αυτά ισχύουν!

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3881 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 02:19:02 μμ »
Lucinda ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση, από το πρωί αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3882 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 02:28:07 μμ »
Τίποτα ρε συ! Σόρι που σε μπέρδεψα! Παθαίνω κάτι διαλείψεις τελευταία. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3883 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 05:18:05 μμ »
Βρε παιδιά...τι λέμε τόση ώρα! Λοιπόν άκυρα όλα, για να βρούμε την προϋπηρεσία διαιρούμε το σύνολο των ωρών/87,5 (για δευτεροβάθμια) και /100 (για πρωτοβάθμια). Οπότε αυτός που δούλεψε 100 ώρες παίρνει 100/87,5=1,12 και αυτός που δούλεψε 50 ώρες παίρνει 50/87,5=0,57. Αυτό είναι. Εμ δε μας άφησαν μυαλό! Σόρι για τον μπακαλίστικο τρόπο παραπάνω. Οπότε με αυτά τα δεδομένα οι προϋπηρεσίες για τους πίνακες είναι αντίστοιχα για 100 και 50 ώρες:1,12 μόρια και 0,57 μόρια. Για ΑΣΕΠ (λέμε τώρα) 1,12*0,1=0,112 και 0,57*0,1=0,057. Αυτά ισχύουν!
Nα συμπληρώσω στο παράδειγμα ότι στο 1,12 έχεις ένα μήνα προϋπηρεσία.Παίρνωντας το δεκαδικό του μέρος δηλ. το 0,12 και πολλ/ντας με 25 παίρνεις και μέρες(β/μια).Αυτός λοιπόν που έχει 100 ώρες η προϋπηρεσία του είναι 1μήνας και 3μέρες.

Αποσυνδεδεμένος taylor9916

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3884 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 01:50:06 πμ »
Πραγματικά έχω μπερδευτεί δηλαδή εγω που είμαι ασφαλισμενος μετα το 93 μου κολλανε μονο2 ενσημα στο ικα την εβδομαδα λογικά θα πάρω την απαλλάγη απο το τεβε τα 500 ευρω λογικά θα τα γλιτώσω αφου δεν έχω ξαναβγαλει τεβε εχω μεταπτυχιακο μηπως με συμφερει αν τελικά δεν βαζω απο την τσεπη μου οι αποψεις απο οτι ειδα ποικιλουν!!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3885 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 05:49:12 πμ »
Μπερδεύτηκες γιατί όλο το θέμα είναι ένα τεράστιο μπέρδεμα. Υπάρχουν ένα σωρό που πρέπει να προσέξει κανείς με αυτήν την ιστορία. Έτσι όπως έγινε η κατάσταση και με την υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης ο καθένας τελικά καλείται να πάρει τις αποφάσεις του. Κάποιοι είναι πιο αποφασιστικοί και με βάση τα δεδομένα αρνούνται. Άλλοι πάλι αποφασίζουν να πάρουν τις ώρες έχοντας βρει ή πιστεύοντας ότι έχουν βρει κάποιο παραθυράκι δια του οποίου τους συμφέρει η πρόσληψη στα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3886 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:32:35 πμ »
παντως γενικα μιλωντας, αν δεν εχεις καποιο αλλο λογο για να εχεις ΤΕΒΕ ή δεν μπορεις να παρεις απαλλαγη, μονο για προσληψη στο ΣΔΕ δεν συμφερει απο οτι εχω συμπερανει εδω και καιρο...

Αποσυνδεδεμένος kmavr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3887 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 01:30:20 μμ »
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Μετά από πολυδαίδαλες αναζητήσεις και επικοινωνίες με διάφορες υπηρεσίες κ.λπ. διαπίστωσα, συμπερασματικά και συνοψίζοντας πολλά από τα οποία έχουν ήδη γραφτεί εδώ, τα εξής:
1) Τα μόρια των ΣΔΕ ΔΕΝ υπολογίζονται πλέον, όχι μόνο για τους "παγωμένους" Πίνακες αναπληρωτών, αλλά πιθανότατα, εκτός αν κάτι αλλάξει, ούτε κατόπιν επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, διότι ακριβώς οι προσλήψεις δεν γίνονται από τον Ενιαίο Πίνακα.
2) Η Ομάδα Έργου, ακόμα κι όταν κάποιος απαντήσει στο τηλέφωνο μετά από μακροχρόνιες και επίπονες προσπάθειες (εκτός αν είσαι πολύ τυχερός/ή ή εκείνη την ημέρα έχουν επιφοίτηση από ανώτερες πνευματικές δυνάμεις), επιμένει, και μάλιστα με τρόπο προκλητικά απόλυτο, στην πληρωμή με Απόδειξης Πληρωμής Υπηρεσιών (ΑΠΥ). Το δε Λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (πρώην ΙΔΕΚΕ) λέει ότι θα πληρώσει "με όποιο τρόπο μας υποδείξει η Ομάδα Έργου".
3) Από τη Διαχείριση του Επιχειρησιακού Προγράμματος "Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση", που είναι υπεύθυνη για την εκταμίευση των χρημάτων, μου απάντησαν ότι για τον τρόπο πληρωμής πρέπει να συνεννοηθούμε με τον Φορέα, δηλ. το ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
4) Η έκδοση  ΑΠΥ σημαίνει βεβαίως εγγραφή στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και πληρωμή των σχετικών εισφορών ΕΚΤΟΣ αν υπάρχει ασφάλιση σε άλλο Ταμείο, οπότε κάνεις ΕΓΡΓΑΦΗ και ΕΞΑΙΡΕΣΗ από τον ΟΑΕΕ. Αν εργάζεσαι μόνο στα ΣΔΕ, μετά τη λήξη της εργασίας κάνεις και λήξη του ΟΑΕΕ.
ΟΜΩΣ παρ' όλα αυτά, ισχύει 20% παρακράτηση φόρου και από κει και πέρα τα έξοδα -και απίστευτο τρέξιμο- για αγορά βιβλίου, μπλοκακίου, σφραγίδα κ.λπ., χρειάζεται και λογιστής για τα βιβλία, την "αναμόρφωση", τη "συγκεντρωτική τιμολογίων", το Ε3 στη δήλωση του επόμενου έτους κ.λπ. (εκτός αν κάποια από αυτά τα κάνεις μόνος/μόνη, αυτό θέλει ψάξιμο).
ΦΠΑ ο καθηγητής κανονικά ΔΕΝ πληρώνει, πρέπει όμως το Λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ να μας πει αν θα είμαστε στην κατηγορία των καθηγητών (και να βρεις και τον ανάλογο Κωδικό για την Απόδειξή σου).
Επιμελητήριο δεν είμαι βέβαιος αν πληρώνουμε.
Πόσα μένουν καθαρά; Πάντως αν ο λογιστής κάνει το τρέξιμο για το άνοιγμα των βιβλίων, ίσως χρειαστούν γύρω στα 150 (ανάλογα με το πόσα θα ζητήσει ο καθένας). Όσο για την φορολογική δήλωση, γύρω στα 200 (;)

ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΑΠΥ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΕΚΕ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ (βλ. συνημμένο στο μήνυμά μου) ότι "η έκδοση Α.Π.Υ. είναι υποχρεωτική εκ του νόμου (παρ. 6 άρθρου 25 ν. 3846/2010, ΦΕΚ 66Α /11-5-2010 και άρθρο 46 του ν. 3996/2011, ΦΕΚ 170Α/5-8-2011)", οι νόμοι αυτοί, οι οποίοι μιλούν για υποχρεωτική υπαγωγή στον ΟΑΕΕ όσων απασχολούνται με μίσθωση έργου στους ΟΤΑ, ερενητικούς φορείς κ.τ.λ., ΟΜΩΣ πέρυσι που ίσχυε τουλάχιστον ο πρώτος νόμος για τον "Οδυσσέα" πληρωθήκαμε με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (και μάλιστα εκεί η προκήρυξη μιλούσε καθαρά για όσους "υποχρεωτικά" υπάγονται στο ΙΚΑ)...

Άρα, ο καθένας αποφασίζει, εννοείται, για τον εαυτό του, ΟΜΩΣ αν μπορούμε ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ να δούμε τι γίνεται με την απόδειξη πληρωμής υπηρεσιών, μόνο τότε μπορεί να γίνει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3888 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 01:36:32 μμ »
Πραγματικά έχω μπερδευτεί δηλαδή εγω που είμαι ασφαλισμενος μετα το 93 μου κολλανε μονο2 ενσημα στο ικα την εβδομαδα λογικά θα πάρω την απαλλάγη απο το τεβε τα 500 ευρω λογικά θα τα γλιτώσω αφου δεν έχω ξαναβγαλει τεβε εχω μεταπτυχιακο μηπως με συμφερει αν τελικά δεν βαζω απο την τσεπη μου οι αποψεις απο οτι ειδα ποικιλουν!!

Για την απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ που λες εχεις ρωτησει καπου? Εχω και εγω 2 ενσημα ΙΚΑ την εβδομαδα και στο ΤΕΒΕ της περιοχης μου που πηγα μου ειπαν οτι για να απαλλαγω πρεπει να εχω 25 ενσημα τον μηνα. Σε ΤΕΒΕ αλλης περιοχης και σε ενα ΤΕΒΕ Αθηνας σε 2 συναδελφους (ιδια ακριβως περιπτωση με εμενα) τους ειπαν οτι μπορουν να εξαιρεθουν. Θα κανουν εναρξη στην Εφορια αλλα δεν θα πληρωνουν τις διμηνες εισφορες ΟΑΕΕ. Απο το ΙΔΕΚΕ παλι ειναι κατηγορηματικοι οτι αυτο δεν γινεταi. Πρεπει να εχεις πληρη καλυψη ΙΚΑ για να ισχυσει.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3889 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 01:42:09 μμ »
συμφωνώ και επαυξάνω!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:55:34 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3890 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 04:52:37 μμ »
καλησπέρα
κι εγώ αρνήθηκα 11 ώρες σε ΣΔΕ μετά από σκέψεις και αφού έκανα τους λογαριασμούς μου κατέληξα στο ότι ε!ναι σκέτη εκμετάλευση να δουλεύεις και οι απολαβές σου στην καλύτερη περίπτωση να ισοσκελίζουν τα έξοδα.Σε μένα οι απολαβές θα ήταν λιγότερες από τα έξοδα(ΤΕΒΕ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ 'ΕΞΟΔΩΝ ) και το κυριότερο το χαρατσι που θα ερχόταν μελλοντικά ως ελεύθερος επαγγελματίας. Να μην αναφερθώ στις απλήρωτες εργατοώρες για δουλειά στο σπίτι και αξιολόγηση.
Νιώθω απελευθερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3891 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 07:42:35 μμ »
Την προηγούμενη φορά που αναγκάστηκα να κάνω έναρξη επαγγέλματος για εκπαιδευτικές υπηρεσίες (στο ΙΔΕΚΕ, νυν ΙΝΕΔΙΒΙΜ) χρειάστηκε μεγάλος κόπος για να πείσω την εφοριακό να με απαλλάξει από Φ.Π.Α. (ήθελε η απαλλαγή να αναγράφεται στη σύμβαση έργου ή κάτι ισοδύναμο). Απ' το Λογιστήριο  μην περιμένετε καμιά βοήθεια, σ' εμένα αρνήθηκαν οποιαδήποτε ειδική αναφορά στη σύμβαση  και απλά σχολίασαν κάτι για τους άσχετους δημόσιους υπάλληλους (την εφοριακό δηλαδή) που δεν γνωρίζουν ότι η εκπαίδευση απαλλάσσεται από Φ.Π.Α. Είναι, λοιπόν, πιθανό να χρειαστεί να δώσετε αγώνα στην Εφορία για την απαλλαγή από Φ.Π.Α. Αν πάντως δεν σας απαλλάξουν απ' το Φ.Π.Α., δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνετε έναρξη, αφού θα ξεκινάτε με -43% (φόρος + Φ.Π.Α.) επί του ωρομίσθιου, συν όλες τις επιβαρύνσεις του ελεύθερου επαγγέλματος. 

Επίσης, πιθανότατα, διαπραγμάτευση θα χρειαστεί και για την απαλλαγή σας απ' την εγγραφή στο Επιμελητήριο της περιοχής σας (ελεύθεροι επαγγελματίες γαρ). Εμένα η υπάλληλος αρνήθηκε αρχικά να με απαλλάξει, αλλά ευτυχώς η διευθύντρια κατάλαβε  τις σουρεαλιστικές συνέπειες της απόφασης για υποχρεωτική υπαγωγή στον Ο.Α.Ε.Ε.  και με απάλλαξε τελικά. Τουλάχιστο α' αυτή την περίπτωση το κόστος είναι σχετικά μικρό (30-35 ευρώ το χρόνο, αν θυμάμαι καλά).

Φυσικά, όπως έγραψες, το Υπουργείο Παιδείας φρόντισε κα κατοχυρώσει νομοθετικά την απόφαση για υποχρεωτική υπαγωγή στον Ο.Α.Ε.Ε. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αντιδράσουμε στην απαράδεκτη αυτή, από πολλές απόψεις, απόφαση. Το νέο σύστημα έχει ως παράπλευρη συνέπεια- γιατί ο στόχος ήταν η απαλλαγή του κράτους απ’ τις ασφαλιστικές εισφορές και η καταβολή των εισφορών ελεύθερων επαγγελματιών-  να ευνοεί όσους ήδη εργάζονται  εκτός Σ.Δ.Ε. και είναι ασφαλισμένοι (ενώ υποτίθεται ότι ένας απ’ τους στόχους των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων είναι και η μείωση της ανεργίας), καταδικάζοντας τους υπόλοιπους, αν δεν αποφασίσουν να παραιτηθούν, να εργάζονται στην καλύτερη περίπτωση  για ψίχουλα ή στη χειρότερη για να πληρώνουν τις εισφορές τους στον Ο.Α.Ε.Ε. Ήδη κάποιοι συνάδελφοι, χωρίς να έχουμε συνεννοηθεί μεταξύ μας, έχουμε καταθέσει σχετική αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη. Μια άλλη ιδέα είναι  να υπογραφεί κάποιο σχετικό κείμενο διαμαρτυρίας απ’  όλους, αν είναι δυνατόν,  τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς  κάθε Σ.Δ.Ε. και να αποσταλεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τη ΓΓΔΒΜ  και το Υπουργείο Παιδείας. Δεν γνωρίζω αν  θα πετύχουμε κάτι, ακόμη και για του χρόνου, αλλά ένα είναι σίγουρο: η αδράνειά μας τους αποθρασύνει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:57:19 μμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.