*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2981051 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.spyrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
STARRYNIGHT, επίσημα μου είπαν απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (πρώην ΙΔΕΚΕ) ότι, σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται απο το νομικό τμήμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ η Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης και το ΙΚΑ, διότι είναι σύμβαση έργου και πρέπει υποχρεωτικά να εκδίδουμε Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (εγγραφή στον ΟΑΕΕ). Είναι τελική απόφαση απο το νομικό τμήμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, παρόλο που προσπάθησαν, όπως συγκεκριμένα μου ανέφερε η υπάλληλος, να έχουμε δικαίωμα τουλάχιστον ΑΕΔ, αλλά η απάντηση η τελική απο το νομικό τμήμα είναι μόνο ΟΑΕΕ υποχρεωτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:49:44 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος STARRYNIGHT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Συνεπώς, χλωμό. Είναι κρίμα (ούτως ή άλλως εγώ ήμουν στην πρώτη δεκάδα και δεν περίμενα να μου τηλεφωνήσουν με τις παλαιές συνθήκες) για τους ανθρώπους που περιμένουν να μορφωθούν. Απλά, ένας τόσο ωραίος θεσμός όπως τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας για ανθρώπους που πραγματικά το θέλουν και έχουν ανάγκη, να θυσιάζεται στο βωμό της ανεπάρκειας και της μη ευθύνης για παρόχή εκπαίδευσης του κοινωνικού κράτους. Και είναι πραγματικά κρίμα γιατί υπό δύσκολες συνθήκες, η παίδεια θα έπρεπε να ήταν το πρώτο μέλημα. Στην ουσία, ναι μεν θύματα είναι οι εκπαιδευτικοί, αλλά τα μεγαλύτερα θύματα είναι οι άνθρωποι που θέλουν να παρακολουθήσουν...

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Παιδία κάθε μήνα που αργείτε (και ας μην φταίτε εσείς που δεν έχει έρθει η σύμβαση σας) θα πληρώνεται πρόστιμο στο ΤΕΒΕ (Διπλασιασμός των εισφορών)

Πλήρωσα πριν μερικά χρόνια πρόστιμο για 5 μήνες που ενώ δούλευα και  περίμενα να μου έρθει η σύμβαση από την επιτροπή ερευνών του πανεπιστημίου για να κάνω έναρξη.  Ρωτήστε και θα σας το πουν στο ΤΕΒΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:49:20 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάρε μια βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας απο το ΣΔΕ στην οποία θα αναφέρεται ότι έχεις σύμβαση έργου .Επίσης θα αναφέρεται ότι ανέλαβες υπηρεσία απο την 15/02/2012 και η σύμβαση  που θα υπογράψεις με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα τελειώσει 30 Ιουνίου.
Πήγε ναι την στο ΟΑΕΕ και κάνε μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομίσεις την σύμβαση σου όταν έρθει.
Έγω αυτό έκανα και γραφηκά στο ΟΑΕΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:48:55 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.spyrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2012, 07:40:11 μμ από k.spyrou »

Αποσυνδεδεμένος papma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Όντως έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα. Στο δικό μας δε θέλει κανένας σύμβουλος σταδιοδρομίας οπότε ψάχνουν μέχρι Αθήνα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για το διάστημα του Πάσχα που το σχολείο κλείνει, αν πληρωνόμαστε. Είμαι σύμβουλος ψ, οπότε είμαι εκεί με τη μέρα και όχι με την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος k.spyrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι δεν πληρωνόμαστε επίσημες αργίες -28η οκτωβρίου, 25η Μαρτίου, 1η Μαϊου, Χριστούγεννα, Πάσχα, και επίσης όταν συμπίπτει σε εργάσιμη ημέρα να είναι πολυούχος Άγιος της πόλης που είναι το ΣΔΕ.
Οι σύμβουλοι Ψ και Σ, πληρώνεσται απο πέρυσι απο οτι γνωρίζω με συγκεκριμένο ποσό -όχι με βάση τις ώρες- το οποίο αναγράφεται στην σύμβαση σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:48:34 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
εμαθε κανεις επισημα για προστιμα στον οαεε ή στην εφορια σε περιπτωση που καθυστερουμε να γραφτουμε λογω των συμβασεων? παντως αν τελικα ισχυει αυτο με τα προστιμα θα υπαρχει μεγαλο θεμα, μιας και σχεδον σε ολα τα σδε κανενας δεν γνωριζει τπτ και κανενας δεν εχει κανει εναρξη επαγγελματος στον οαεε.
και πως να κανω εγω εναρξη επαγγελματος απο τη στιγμη που δεν εχω συμβαση??? μπορει ξαφνικα να μου πει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ οτι δεν με χρειαζεται και να με διωξουν, οπως εγινε και με ενα συναδερφο μου.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Το εχω γραψει πολλες φορες, η εγγραφη στο ΤΕΒΕ γινεται με την αδεια οικοδιδασκαλιας απο την δευτεροβαθμια και ανοιγμα κωδικου στην εφορια υπηρεσιες καθηγητη...........δεν καταλαβαινω γιατι δεν το κανετε και περιμενετε να δειτε εαν θα σας βαλουν προστιμο στο ΤΕΒΕ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:48:12 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Αν δεν εχεις την αδεια οικοδιδασκαλιας τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Καλημέρα,

παλιότερα ήμουν και εγώ γραμμένη στο Τεβε (όχι ως εκπαιδευτικός) καθώς εργαζόμουν με συμβάσεις σε προγράμματα επιδοτούμενα από Ε.Ε. Οι συμβάσεις καθυστερούσαν και τότε θυμάμαι (2-3 μήνες) και δεν έκανα έναρξη πριν τις πάρω στα χέρια μου. Με είχαν ρωτήσει βέβαια στο ΤΕΒΕ αν θα εργαστώ σε κάποιο φορέα και μου είχαν πει ότι σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πάω τη σύμβαση. Δεν την πήγα όμως, τους είπα ότι θα εργάζομαι ως ελεύθερη επαγγελματίας (που είναι και αλήθεια... και δεν ξέρω αν θα μου προκύψουν συνεργασίες...) . Γνώμη μου είναι να βρείτε έναν κωδικό (από το ΣΤΑΚΟΔ) π.χ. "υπηρεσίες εκπαιδευτικού ...." και να πείτε ότι θα κάνετε ιδιαίτερα ή κάτι παρεμφερές... (δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με την άδεια οικοδιδασκαλίας που ανέφερε ένας συνάδερφος). Έτσι δεν θα μπορούν να απαιτήσουν από το Τεβε την σύμβασή σας. Ένας ήδη ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να συνάψει κάποια σύμβαση (κατά τη διάρκεια άσκησης του επαγγέλματός του) δεν νομίζω να τρέξει να την πάει στο τέβε. Απλώς επειδή στο Τεβε ξέρουν ότι είναι αρκετοί οι φορείς που απασχολούν προσωπικό με ΑΠΥ, ζητούν εκ των προτέρων τις συμβάσεις, δεν είναι απαγορευτικό όμως να γραφτεί κάποιος χωρίς να έχει κάποια σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Για το ζήτημα της υποχρεωτικής ασφάλισης στον ΟΑΕΕ και της έκδοσης ΑΠΥ http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=59923

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παρόμοια διαμαρτυρία υπήρξε όταν βγήκε η προκήρυξη, οπότε και στάλθηκε ένσταση όπου λίγο ως πολύ έλεγε τα ίδια. Η απάντηση του ΙΔΕΚΕ ήταν κατηγορηματική αρνητική ως προς τη μη έκδοση ΑΠΥ. Αν για οποιονδήποτε λόγο υποχωρούσε αυτή τη στιγμή και επέτρεπε την ασφάλιση στο ΙΚΑ τότε θα δημιουργούνταν τεράστια αναταραχή και σωρεία ενστάσεων από αυτούς που αρνήθηκαν (δεδομένου ότι η άρνησή τους βασίστηκε σε άλλα δεδομένα). Το θέμα είναι δηλαδή πάρα πάρα πολύ σύνθετο. Κανονικά δεν έπρεπε να δεχτεί κανείς, κανείς όμως. Τότε ίσως να άλλαζε κάτι, τώρα είναι αργά ακριβώς επειδή κάποιοι δέχτηκαν και κάποιοι αρνήθηκαν με αυτά τα δεδομένα. Αλλάζουν τα δεδομένα; Πρέπει να αλλάξουν και οι προσλήψεις. Αυτό θα έπρεπε να το λάβουν υπόψιν τους αυτοί που τώρα διαμαρτύρονται.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχετικά με τον ΟΑΕΕ, ο υπάλληλος στο τοπικό κατάστημα μου είπε οτι πρέπει να προσκομίσω τα εξής δικαιολογητικά:
1) Ταυτότητα (φωτοτυπία)
2) Βεβαίωση Α.Μ.Κ.Α.
3) Τελευταίο Εκκαθαριστικό Σημείωμα απο ΔΟΥ
4) Παραχωρητήριο Θεωρημένο απο ΔΟΥ
5) Βεβαίωση απο το ΙΚΑ οτι υπάγομαι στις διατάξεις του Ν.2084/92 για εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ
6) την σύμβαση υποχρεωτικά (φωτοτυπία)

Οπότε, χωρίς την σύμβαση στα χέρια μας δεν μπορούμε να κάνουμε καμία κίνηση πιστεύω.
Τώρα σχετικά με άδεια οικοδιδασκαλίας -που αναφέρει ο mpesg- δεν γνωρίζω. Αν μπορείς mpesg, να μας ενημερώσεις πιο αναλυτικά.. Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 05:47:26 μμ από para5 »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.